آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آزمایشگاه آموزشی الکترونیک

fkh52000

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-11-13
881
5,244
شیراز
با سلام خدمت استاد عزیز
عذر خواهی میکنم چند روزی بعلت مشغله کاری گرفتار شدم
استاد شما از چه برنامه ای برای رسم نقشه استفاده میکنید
من چندین برنامه دانلود کردم ولی چیزی که میخواستم نبود
میخواستم مدار را کشیده وهمراه با رسم مدار جلو برویم.
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام خدمت استاد عزیز
عذر خواهی میکنم چند روزی بعلت مشغله کاری گرفتار شدم
استاد شما از چه برنامه ای برای رسم نقشه استفاده میکنید
من چندین برنامه دانلود کردم ولی چیزی که میخواستم نبود
میخواستم مدار را کشیده وهمراه با رسم مدار جلو برویم.
ممنون

سلام
یسیار عالی
علاوه بر ارائه نقشه ، تست آن و ارائه پاسخ آمپلیفایر ، بسیار مفید و ایده آل خواهد بود

بویژه همانگونه که عرض کردم مانوس شدن گوش با صدای 50 هرتز بسیار ضروری است و در راستای امور تعمیر کمک فوق العاده ای میکند.
کافیست پتانسیومتر را در ماکزیمم مقاومت قرار دهید که کمترین دامنه را به خروجی منتقل کند و خروجی آنرا را به ورودی یک آمپلیفایری متصل کنید و کم کم پتانسیومتر را بچرخانید تا صدای غر غر ناشی از 50 هرتز شنیده شود.

قابل توجه است که فرکانس پایین در برخی از آمپلیفایرها موجب افزایش جریان میشود و لذا بهتر است پتانسیومتر را در حالتی قرار دهید که صدای فوق العاده قوی تولید نکند که آمپلیفایر تحت فشار قرار نگیرد

البته همین قابلیت یکی از مزایای این مدار است که میتوانید جهت تعمیر از آن استفاده کنید زیرا میتوانید بسرعت موجبات تولید حرارت ترانزیستورهای خروجی را فراهم سازید و با قیاس حرارت آنها از تساوی و یا اختلاف توانایی ترانزیستورهای قدرت مطلع شوید درغیراینصورت جهت اطمینان از پاسخ صحیح آمپلیفایر در ماکزیمم قدرت ناگزیر به استفاده از آمپلیفایر در زمان طولانی و با صدای وحشتناک و آزاردهنده هستید که گاهی منجر به پلمپ تعمیرگاه میشود

صدای موصوف همان صدای ناخواسته ای است که در عمده آمپلیفایر ها که با تغذیه ترانسی (غیرسوئیچینگ ) تغذیه میشود وجود دارد و با افزایش ظرفیت خازن صافی تغذیه ، کمتر و کمتر میشود و با صدمه تغذیه افزایش می یابد

البته جریان شدید ناشی از صدمه آمپلیفایر هم صدای 50 هرتز را قابل استماع میکند زیرا تغذیه سالم هم در شرایط غیرعادی ( در جریان زیاد ) قادر به حذف فرکانس 50 نیست اما در هر صورت صدای ناهنجاری که غالبا پس از صدمه آمپلیفایر از بلندگو یا از ترانس تغذیه ( لرزش هسته ناشی از جریان شدید ) میشنوید ، صدای 50 هرتز است

در خصوص نرم افزار ، ویروسهای من فقط اجازه استفاده بخشی از قابلیت های ورک بنچ ( WORKBENCH ) را میدهد

سپاس

آخرین ویرایش:

mohsen++

کاربر vip
vip
کاربر
2008-04-27
140
633
چرا از این منبع پرقدرت و تبدیل به منبع ضعیف استفاده میکنیم ؟

چرا از بدو امر از منبع مناسب (ضعیف) استفاده نمی کنیم ؟

سلام
فکر کنم بخاطر در امان بودن از نویز باشه .
فرض کنیم بدلیلی روی سیم منبع سیگنال نویزثابتی به توان 1 میلی وات می افته اگه خروجی منبع سیگنال ما 10 میلی وات باشه سیگنال به نویزی به مقدار 10 دسی بل خواهیم داشته حالا اگه خروجی منبع 100 میلی وات باشه سیگنال به نویزمون 20 دسی بل خواهد بود .
با تضعیف خروجی به اندازه 10 دسی بل چون در این حالت نویز و سیگنال با هم تضعیف میشن سیگنال به نویز بهتری نسبت به حالتی خواهیم داشت که خروجی منبه سیگنال روی 10 میلی وات تنظیم کرده باشیم .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
فکر کنم بخاطر در امان بودن از نویز باشه .
فرض کنیم بدلیلی روی سیم منبع سیگنال نویزثابتی به توان 1 میلی وات می افته اگه خروجی منبع سیگنال ما 10 میلی وات باشه سیگنال به نویزی به مقدار 10 دسی بل خواهیم داشته حالا اگه خروجی منبع 100 میلی وات باشه سیگنال به نویزمون 20 دسی بل خواهد بود .
با تضعیف خروجی به اندازه 10 دسی بل چون در این حالت نویز و سیگنال با هم تضعیف میشن سیگنال به نویز بهتری نسبت به حالتی خواهیم داشت که خروجی منبه سیگنال روی 10 میلی وات تنظیم کرده باشیم .

سلام
آفرین
بعبارتی هرچه مقاومت داخلی منبع کوچکتر باشه منابع خارجی را بهتر خفه و اوت میکنه
مثلا اگه یک باطری 12 ولت اتومبیل داشته باشیم و باطری قلمی را بعنوان نویز باهاش موازی کنیم منفجر و اوتش میکنه و حتی قبل از انفجارش هم تاثیری به عملکرد باطری ماشین نداره و همواره 12 ولته

اگه باطری قلمی 1000 ولتی هم باهاش موازی کنی بازم تاثیری به عملکرد 12 ولتی اتومبیل نداره و باطری 1000 ولتی که ضعیفتر و مقاومت داخلیش بیشتره مجبوره از اون تبعیت کنه و اینکه چه بلایی سر ضعیفه میاد به خودش مربوطه و نباید با دم شیر بازی کنه

لذا این یک قانونه که ضعیف نمیتونه برای قوی کری بخونه ( چه با قد 1/5 متری چه با قد 1000 متری )

حالا که ما نیاز به منبع ضعیفی داریم اگه قراره اونو با سیم به نقطه مورد نظر منتقل کنیم بدون تردید نویزی بهش وارد میشه (حتی با سیم شیلد )
مضافا که تولید سیگنال بدون نویز محاله و هر فانکشنی نویز هم داره و هر چند نامحسوس باشه ولی به صافی برق شهر نیست که قرینه بودنش هم ایده آله.

دلیل دوم : هزینه ناچیز تهیه این فرکانسه که دراینصورت برای تست آمپلیفایر نیاز به فانکشن نداریم

پس حالا که فرکانس بسیار ارزون و ایده آل 6 ولت یا 3 ولت متناوب برق شهر را داریم و هیچ نویزی در برابرش جسارت خودنمایی نداره لذا با هر تکه سیمی که دوست داریم ( بدون شیلد یا با شیلد فرقی نداره ) میتونیم به فیش میکروفن منتقل و همونجا بمقدار دلخواه ضعیفش میکنیم

به این ترتیب با هزینه و امکانات ناچیزی سیگنال ایده آل بسیار ارزان و بسیار بهتر از فانکشن برای مقصودمون مهیا کرده ایم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با آزمایش بسیار ساده زیر فرمول و رفتار خازن را با چشم خود ببینید

سلام
ازآنجا که در تاپیک زیر خازن بای پلار ابتکاری را مورد آزمایش قرار دادیم
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=50266&p=275059#post275059

و به انجام آزمایشاتی جهت مشاهده رفتار خازن منجر خواهد شد لذا بقیه آزمایشات را با مدار زیر و با خازنهای مختلف بای پلار تست کنید ( بای پلار واقعی یا بای پلار ابتکاری که در تاپیک فوق تقدیم کردم فرقی نداره هر کدام که راحت تر هستید )

یعنی با خازنهای مختلف 1000 و 100 و 1 میکرو بای پلار در دو حالت ولتاژ Dc و AC نور لامپ را گزارش کنید ( میتوانید خازنها را بدلخواه انتخاب کنید ولی باید تفاوت چشمگیری داشته باشه )

بهمین سادگی اگر نور لامپ را گزارش کنید ثابت میکنم فرمول مقاومت خازن را با چشم دیده اید و از این پس خازن را با پوست و استخون میشناسید و رفتارش را در مدار پیش بینی میکنید و میدانید افزایش و یا کاهش ظرفیت آن چه تاثیری میذاره

توجه کنید که خازن باید بای پلار باشه که در حالت AC صدمه نبینه
و بجای کلید میتوانید سیم خازن را یکبار به 12 ac و یکبار به 12 dc متصل کنید
یعنی اگر 6 حالت زیر را کامل کرده و گزارش فرمایید کار تمام است ( دو حالت اول را خودم کامل کردم)

1- با خازن 1000 میکرو و متصل به dc کاملا خاموش است
2- با خازن 1000 میکرو و متصل به ac ، پر نور است
3- با خازن 100 میکرو و dc ......
4- با خازن 100 میکرو و ac ......
5- با خازن 1 میکرو و dc ......
6- با خازن 1 میکرو و ac ......
لامپ1.PNG

آخرین ویرایش:

bamdadesoha

کاربر
2010-03-08
7
14
تهران
پاسخ : ازمایشگاه اموزشی الکترونیک (مجانی)

آموزش گام به گام الكترونيك(ابزارهاي ازمايشگاهي)
با سلام:
دوستان همگي به ازمايشگاه خوش امديد
با تشكر از تمامي دوستانيكه ابراز علاقه نموده ومشوق اينجانب در تكميل اين پروژه ميشوند : :

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,166
تهران- تهران پارس
با آزمایش بسیار ساده زیر فرمول و رفتار خازن را با چشم خود ببینید

سلام
ازآنجا که در تاپیک زیر خازن بای پلار ابتکاری را مورد آزمایش قرار دادیم
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=50266&p=275059#post275059

و به انجام آزمایشاتی جهت مشاهده رفتار خازن منجر خواهد شد لذا بقیه آزمایشات را با مدار زیر و با خازنهای مختلف بای پلار تست کنید ( بای پلار واقعی یا بای پلار ابتکاری که در تاپیک فوق تقدیم کردم فرقی نداره هر کدام که راحت تر هستید )

یعنی با خازنهای مختلف 1000 و 100 و 1 میکرو بای پلار در دو حالت ولتاژ Dc و AC نور لامپ را گزارش کنید ( میتوانید خازنها را بدلخواه انتخاب کنید ولی باید تفاوت چشمگیری داشته باشه )

بهمین سادگی اگر نور لامپ را گزارش کنید ثابت میکنم فرمول مقاومت خازن را با چشم دیده اید و از این پس خازن را با پوست و استخون میشناسید و رفتارش را در مدار پیش بینی میکنید و میدانید افزایش و یا کاهش ظرفیت آن چه تاثیری میذاره

توجه کنید که خازن باید بای پلار باشه که در حالت AC صدمه نبینه
و بجای کلید میتوانید سیم خازن را یکبار به 12 ac و یکبار به 12 dc متصل کنید
یعنی اگر 6 حالت زیر را کامل کرده و گزارش فرمایید کار تمام است ( دو حالت اول را خودم کامل کردم)

1- با خازن 1000 میکرو و متصل به dc کاملا خاموش است
2- با خازن 1000 میکرو و متصل به ac ، پر نور است
3- با خازن 100 میکرو و dc ......
4- با خازن 100 میکرو و ac ......
5- با خازن 1 میکرو و dc ......
6- با خازن 1 میکرو و ac ......
مشاهده فایل‌پیوست 86656
با سلام خدمت شما استاد بزرگوار:
ردیف های 1 و 3 و 5 چون به ولتاژ D.C وصل شده اند در یک لحظه بسیار کوتاه لامپ روشن و سپس خاموش می شوند. (طبیعی است چون خازن ها ولتاژ D.C را بلوکه می کنند و از خود عبور نمی دهند.)
ردیف های 2 و 4 و 6 چون چون از ولتاژ A.C می گذرند، مقاومت X.C یا مقاومت ظاهری خازنی آن ها تابع فرکانس 50 سیکل می باشند و طبق فرمول X.C=.159/FXC می باشد. هرچه مقدار C یا ظرفیت خازن بیش تر باشد، مقاومت ظاهری آن کم تر و لامپ پر نور تر روشن می شود. این مقاومت ظاهری برای خازن 1000 میکرو فاراد مساوی 3.18 اهم و برای خازن 100 میکرو فارادی مساوی 31.18 اهم و برای خازن 1 میکروفارادی مساوی 3180 اهم می باشد. در نتیجه لامپ ردیف 2 پر نور، لامپ ردیف 4 بسیار کم نور و ردیف 6 بسیار بسیار کم نور یا در حلت خاموش بودن.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ردیف های 1 و 3 و 5 چون به ولتاژ D.C وصل شده اند در یک لحظه بسیار کوتاه لامپ روشن و سپس خاموش می شوند. (طبیعی است چون خازن ها ولتاژ D.C را بلوکه می کنند و از خود عبور نمی دهند.)
ردیف های 2 و 4 و 6 چون چون از ولتاژ A.C می گذرند، مقاومت X.C یا مقاومت ظاهری خازنی آن ها تابع فرکانس 50 سیکل می باشند و طبق فرمول X.C=.159/FXC می باشد. هرچه مقدار C یا ظرفیت خازن بیش تر باشد، مقاومت ظاهری آن کم تر و لامپ پر نور تر روشن می شود. این مقاومت ظاهری برای خازن 1000 میکرو فاراد مساوی 3.18 اهم و برای خازن 100 میکرو فارادی مساوی 31.18 اهم و برای خازن 1 میکروفارادی مساوی 3180 اهم می باشد. در نتیجه لامپ ردیف 2 پر نور، لامپ ردیف 4 بسیار کم نور و ردیف 6 بسیار بسیار کم نور یا در حلت خاموش بودن.

درود

بله کاملا درسته و البته میخواستم با توجه به پاسخ لامپ به فرمول مهم خازن برسیم که با توجه به اطلاعات قبلی که داشتی با توجه به فرمول خازن پاسخ لامپ را اعلام کردی که در هرصورت مقصود حاصل شده و سپاسگزارم.
مقاومت خازنی = ظرفیت خازن ضربدر فرکانس / 159.

سپاس

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,166
تهران- تهران پارس

با سلام خدمت استاد بزرگوار:
این هم نقشه آزمایشگاهی این مدار
LAMP.PNG

بالا