آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

ارادت

من هرگز نگفتم ولتاژ زیاد انتخاب و با مقاومت ۱ اهم ولوم جریان را تا انتها بچرخانید.
اساسا برای کشف مقدار محدودکنندگی ، آزمایشاتی را پیشنهاد کردم.
منم ولتاژ رو فقط تا 6 بالا بردم

باید ۱ اهمی را به خروجی متصل کنی و ولتاژ را کم کم بالا ببری تا ۳ آمپر از مقاومت عبور کنه ، حالا اگه ولتاژ را کمی بیشتر کنی که بیش از ۳ آمپر عبور کنه و لامپ جریان روشن بشه در این صورت محدود کننده جریان درسته و این نقطه از ولوم را برای ۳ آمپر علامت بزن و بنابرین این موضوع مهمه که اگه اندکی ولوم ولتاژ را بیشتر بچرخانی باید چراغ جریان روشن بشه ، ضمنا هر لحظه حرارت قطعات را بررسی کن .
منظورتون از بالابردن ولتاژ زیاد کردن ولوم جریان هست تا در نتیجه ولتاژ زیاد بشه؟یا ولتاژ رو صفر کنم،بعد مقاومت 1 اهم رو وصل کنم بعد ولتاژ رو ببرم بالا؟ولوم جریان کجا باشه؟لب مرز؟انتها؟

قبلا یک زینر را ۲ ولت اعلام و الان ۱،۸۴ اعلام کردی چرا ؟
یا بخاطر نقص مدار یا بخاطر سیم های ولتمترم.البته احتمال قوی ولتمترم مشکل داره و متوجه ایراد شدم.ولی الان مطمئنا ولتاژ زینر 1.84 هست

ضمنا قصد داشتی مقاومت اضافه و موازی کنی اما تا رفع عیب اگه میخوای خودسرانه کاری کنی دیگه نباید از من سوال کنی.
من بدون راهنمایی شما سیم هم قطع و وصل نمیکنم چه برسه موازی کردن مقاومت
فقط گفتم زینر 2.2 ندارم و بجاش 3 عدد 0.68 پنج وات اضافه دارم

در ضمن مقاومت یک اهم برای تست خوب نیست و لااقل ۵ اهم انتخاب کن

هرچی داشتم زیر و رو کردم اینا رو دارم
10 اهم 2 وات آجری
100 اهم 2 وات
1 اهم 2 وات
0.33 اهم 2 وات 3 عدد
لامپ اتاقک ماشین 12 ولت 10 وات
0.1 اهم پنج وات آجری

اگه سه عدد 0.33 رو با 1 اهم و لامپ سری کنم حدود 3 اهم میشند.خوبه؟
زمانیکه ولوم را بدون بار
تا انتها بچرخونی ولتاژ پایه ۳ آی سی نسبت به پایه ۲ چند ولته ؟

منظورتون از آیسی رو بیان نکردید و تا انتها از کدوم طرف
پایه 2و3 LM317 تا انتها بستم 30.9 باز کردم تا انتها 2.1
2و3 آپ امپ هم تا انتها بستم 1.9 باز کردم تا انتها باز هم 1.9

قبل ویرایش پست فرموده بودید نهایت میزان خروجی چنده
28.5 تا 28.3 ولت

ضمنا باید ولتاژ و مقاومتی انتخاب کنید که بیش از ۱۰۰ میلی آمپر کشیدی چراغ جریان روشن بشه مثلا ۱۰۰ اهمی را به خروجی متصل کن و ولوم جریان مینیمم باشه ولتاژ را بتدریج بالا ببر ببین در چه ولتاژی لامپ جریان روشن میشه ؟
حالا ولوم جریان را اندکی بیشتر کن و ولتاژ را بتدریج بالا ببر بطوریکه در ۱۰ ولت در خروجی باشه و ولوم جریان در یک نقطه ، لامپ جریان را در مرز خاموش و روشن قرار میده که همونجا ۱۰۰ میلی آمپره ، یعنی اگه در همین حالت خروجی را اتصال کوتاه کنی همون ۱۰۰ میلی آمپر عبور میکنه ( دوباره ولوم را تا انتها نچرخونی و تست کنی ، صبر کن آزمایشات کامل بشه ) دراینحالت که چراغ ، قرمز شده ، هرچه ولتاژ را زیاد کنی ولتاژ خروجی زیاد نمیشه ، آیا این کار رو کردی ؟

دراینصورت محدود کننده تست میشه وگرنه هر تغذیه کلنگی هر جریان ۱۰۰ و ۳۰۰ میلی آمپر را میتونه بده و این موضوع اهمیتی نداره و دراینصورت محدود کننده جریان تست نشده . اگر لامپ جریان در جریان مختلف( کمتر از ۳ آمپر )روشن بشه دراینصورت محدود کننده بدرستی کارمیکنه

فعلا تا یک آمپر تست ها رو انجام بده

بله من محدود کننده رو اینجوری تست کردم ابتدا
گذاشتم رو 10 ولت جریان هم روی مرز خاموش روشن که ولتاژ رو کم نکنه
یه لامپ 12 ولت 10 وات وصل کردم بعدش جداگانه یه آرمیچر سشواری 12 ولت وصل کردم محدود کننده روشن شد و ولتاژ رو کم کرد و زیاد کردن ولوم ولتاژ تاثیری نداشت فقط میشد ولتاژ رو کم کرد

شما فرمودید جریان مینیمم باشه و 100 اهمی وصل کنم
مینیمم یعنی لب مرز خاموش و روشن؟
من گذاشتم جریان روی مرز،ولتاژ0.خروجی 100 اهم 2 وات متصل کردم.روی 2 ولت هم LED خاموشه ولی 2.9 تقریبا میرسه روشن میشه و صدای بیزر هم ضعیف میاد.ولتاژ رو به 1.2 کاهش میده محدود کننده
ولتاژ رو روی 100 میگذارم و مقاومت 100 اهم رو وصل میکنم.LED روشن،بیزر ضعیف صدا میده،ولتاژ به 2.8 کاهش پیدا میکنه.چریان رو نرم زیاد میکنم تا بره روی مرز.10 ولت دوباره میاد در خروجی و با اتصال کوتاه کردن هم 100 میلی نمایش داده میشه.با زیاد کردن ولتاژ هم تغییری در خروجی ایجاد نمیشه
در ضمن از اینجایی که 100 میلی آمپر معین شده تا ابتدا که ولوم کامل بسته میشه مسیر خیلی کمی هست
برا تست 1 آمپر چی به خروجی وصل کنم؟
100 اهم زیاده!!!

ولی هرچند صدمه تغذیه ارتباطی به این حرص زدن شما نداره که از ترانس بالاتر از ۱۸ ولت استفاده کردی اما من در پست اول تاکید کردم که اگه میخوای این تغذیه هرگز نسوزه از ترانس بالاتر از ۱۸ ولت استفاده نکنید

من حرص نمیزنم:adoration:
من با یه سلکتور رادیو چهار حالته که برای انتخاب 110 ولت تا 240 بود امکان تغییر در خروجی ترانس رو مهیا کردم
یه پله 11.4 متناوب
یه پله 17.1 متناوب
یه پله 22.8 متناوب
یه پله هم خاموش

من با این نحوه گزارش فقط میفهمم با روشی که خودت بلدی و اعلام نکردی محل ولوم برای جریان ۱۰۰ و ۳۰۰ میلی آمپر را مشخص کردی که به درد من نمیخوره .
چون باید بتونم ایراد کار شما رو مشخص کنم و اگه ندونم با چه روشی تصور کردی که ۱۰۰ و ۳۰۰ میلی آمپر را مشخص کردی ، دراینصورت چجوری ایراد روش شما را اعلام کنم؟

من فرصت زیاد ندارم و با تاخیر شما هم ، موضوع را فراموش میکنم و ناگزیر به مطالعه پست های قبلی میشم و وقت بیشتری ازم میگیره و ازآنجاکه این روزا تمرکز هم ندارم لذا خطای من بیشتر میشه.
لذا هر چه با تاخیر کمتری پاسخ بدی احتمال خطای من کمتر میشه.
بامقاومت 1 اهم و تغییر در متغیر های توصیه شده توسط شما در پست اول و با توجه به قانون اهم بدست آوردم

داستان قیر و قیف شده
یه روز وقت دارم سایت بالا نمیاد یه روز سایت در دسترس هست من فرصت نمیکنم
به هرحال حق با شماست من تا شنبه مدام سر میزنم زود جواب بدم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

ارادت

منم ولتاژ رو فقط تا 6 بالا بردم

منظورتون از بالابردن ولتاژ زیاد کردن ولوم جریان هست تا در نتیجه ولتاژ زیاد بشه؟یا ولتاژ رو صفر کنم،بعد مقاومت 1 اهم رو وصل کنم بعد ولتاژ رو ببرم بالا؟ولوم جریان کجا باشه؟لب مرز؟انتها؟

یا بخاطر نقص مدار یا بخاطر سیم های ولتمترم.البته احتمال قوی ولتمترم مشکل داره و متوجه ایراد شدم.ولی الان مطمئنا ولتاژ زینر 1.84 هست

من بدون راهنمایی شما سیم هم قطع و وصل نمیکنم چه برسه موازی کردن مقاومت
فقط گفتم زینر 2.2 ندارم و بجاش 3 عدد 0.68 پنج وات اضافه دارم

هرچی داشتم زیر و رو کردم اینا رو دارم
10 اهم 2 وات آجری
100 اهم 2 وات
1 اهم 2 وات
0.33 اهم 2 وات 3 عدد
لامپ اتاقک ماشین 12 ولت 10 وات
0.1 اهم پنج وات آجری

اگه سه عدد 0.33 رو با 1 اهم و لامپ سری کنم حدود 3 اهم میشند.خوبه؟

منظورتون از آیسی رو بیان نکردید و تا انتها از کدوم طرف
پایه 2و3 LM317 تا انتها بستم 30.9 باز کردم تا انتها 2.1
2و3 آپ امپ هم تا انتها بستم 1.9 باز کردم تا انتها باز هم 1.9

قبل ویرایش پست فرموده بودید نهایت میزان خروجی چنده
28.5 تا 28.3 ولت

بله من محدود کننده رو اینجوری تست کردم ابتدا
گذاشتم رو 10 ولت جریان هم روی مرز خاموش روشن که ولتاژ رو کم نکنه
یه لامپ 12 ولت 10 وات وصل کردم بعدش جداگانه یه آرمیچر سشواری 12 ولت وصل کردم محدود کننده روشن شد و ولتاژ رو کم کرد و زیاد کردن ولوم ولتاژ تاثیری نداشت فقط میشد ولتاژ رو کم کرد

شما فرمودید جریان مینیمم باشه و 100 اهمی وصل کنم
مینیمم یعنی لب مرز خاموش و روشن؟
من گذاشتم جریان روی مرز،ولتاژ0.خروجی 100 اهم 2 وات متصل کردم.روی 2 ولت هم LED خاموشه ولی 2.9 تقریبا میرسه روشن میشه و صدای بیزر هم ضعیف میاد.ولتاژ رو به 1.2 کاهش میده محدود کننده
ولتاژ رو روی 100 میگذارم و مقاومت 100 اهم رو وصل میکنم.LED روشن،بیزر ضعیف صدا میده،ولتاژ به 2.8 کاهش پیدا میکنه.چریان رو نرم زیاد میکنم تا بره روی مرز.10 ولت دوباره میاد در خروجی و با اتصال کوتاه کردن هم 100 میلی نمایش داده میشه.با زیاد کردن ولتاژ هم تغییری در خروجی ایجاد نمیشه
در ضمن از اینجایی که 100 میلی آمپر معین شده تا ابتدا که ولوم کامل بسته میشه مسیر خیلی کمی هست
برا تست 1 آمپر چی به خروجی وصل کنم؟
100 اهم زیاده!!!

من حرص نمیزنم:adoration:
من با یه سلکتور رادیو چهار حالته که برای انتخاب 110 ولت تا 240 بود امکان تغییر در خروجی ترانس رو مهیا کردم
یه پله 11.4 متناوب
یه پله 17.1 متناوب
یه پله 22.8 متناوب
یه پله هم خاموش

بامقاومت 1 اهم و تغییر در متغیر های توصیه شده توسط شما در پست اول و با توجه به قانون اهم بدست آوردم

داستان قیر و قیف شده
یه روز وقت دارم سایت بالا نمیاد یه روز سایت در دسترس هست من فرصت نمیکنم
به هرحال حق با شماست من تا شنبه مدام سر میزنم زود جواب بدم

درود

تغذیه شما سالمه
۳ولت برای خروجی تنظیم کن و ولوم جریان را صفر کن و
۱۰ اهمی را به خروجی متصل کن که لامپ جریان روشن میشه.

حالا ولوم جریان را بچرخون تا لامپ جریان در مرز خاموش و روشن باشه.
این نقطه از ولوم جریان ۳۰۰ میلی آمپر میده و برای ۳۰۰ میلی آمپر علامت بزن حالا خروجی را اتصال کوتاه کن و ببین که چیزی نمیسوزه ، حالا ،

۱۰ ولت را تنظیم کن ولوم جریان را صفر کن و
۱۰ اهمی را به خروجی متصل کن که لامپ جریان روشن میشه.

این نقطه از ولوم جریان 1 آمپر میده و علامت بزن که بدونی اینجا 1 آمپر میده .
حالا یکلحظه خروجی را اتصال کوتاه کن ، میبینی که چیزی نمیسوزه.
اما اگه زمان طولانی 1 آمپر از خروجی بکشی ترانزیستور قدرت داغ میکنه و اگه هیت سینگ مناسب یا تهویه خوبی نداشته باشه میسوزه .

پس آزمایشات را در زمان کوتاه انجام بده و در پایان رادیاتور و تهویه خوبی براش درست کن.

اگر ولوم جریان را تا انتها زیاد کنی و خروجی را اتصال کوتاه کنی ممکنه تغذیه بسوزه .
چون هنوز مرز ۳ آمپر روی ولوم مشخص نشده ولی نحوه مشخص کردن هر جریانی رو فهمیدی و میتونی نقطه مربوطه ولوم را پیدا کنی ولی بهتره ۲،۵ یا ۲ امپر را پیدا کنی چون بنظر میرسه با توجه به ولتاژ زین ر تغذیه شما کمتر از ۳ امپر بده که اشکالی نداره .

اگه انتهای ولوم اجازه عبور جریان بیشتر از ۳ آمپر رو بده بدیهی است که تغذیه میسوزه ضمنا آی سی همان ۷۴۱ هشت پایه است .
اگر آی سی رو نمیشناسی چطور تغذیه را مونتاژ کردی ؟ در ضمن مقاومت ۲ وات آجری وجود نداره و اشتباه میکنی یعنی اگه ۲ وات باشه آجری نیست و اگه آجری باشه بیشتر از ۲ واته.

اگه آزمایشات را لحظه ای انجام ندی و طولانی بشه مقاومت ۱۰ اهم ۲ وات دود میکنه پس آزمایشات را حتی المقدور در زمان کوتاه انجام بده .

حدس میزنم تغذیه شما بدلیل ولتاژ زینر کمتر از ۳ آمپر میده ولی اشکال نداره.
ضمنا حدس میزنم ولوم جریان تا انتها بوده و بمدت طولانی اتصال کوتاه کرده بودی که سوخته ، چون همانطورکه گفتم ترانزیستور قدرت حتی با جریان بیشتر از ۳۰۰ میلی آمپر هم داغ میکنه و اگه تهویه نشه میسوزه.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

هر چند تا ۳ آمپر و حتی ۶آمپر هم با یک ترانزیستور قدرت کار میکه و برای ۶ آمپر صرفا افزایش دو برابری توان R1 و در هر صورتی هیت سینک مناسب برای دفع حرارت نیاز داره.
ارادت
طبق فرمایش شما در پست 11 ترانزیستور تا 6 آمپر هم مشکلی براش ایجاد نمیشه
البته دیتاشیت میگه 25 آمپر اما شاید قطعه قبلی اوریجینال نبوده
پس با توجه به اینکه من ولتاژ رو روی 12 گذاشته بودم و ترانس هم 22.8 متناوب بود،زینر هم 1.84 بوده،جریان هم تا انتها بوده احتمالا،چرا با یه لحظه اتصال کوتاه ترانزیستور و مقاومت سوخته بودند؟
من دنبال کارآگاه بازی نیستم فقط میخوام این مشکل مجددا ایجاد نشه.اگه دوتا مقاومت 0.68 بگذارم از لحاظ ایمنی برای برد بهتره؟
سابقا این هیت سینک نصب بود ولی بدون خمیر سیلیکون
https://s25.picofile.com/file/8454122692/20221015_062704.jpg
آیا این ابعاد مناسبه؟فن هم میخواد؟قصد دارم جعبه بسازم هرچی لازم هست تعبیه میکنم تو طراحی.جعبه رو فیت طراحی کنم یا جا دار باشه؟
آیا در جریان بالا 2SB778 داغ میشه؟پلاستیکی هست و پشتش عایقه. روی هیت سینک کنار TIP35 بگذارمش؟

در ضمن مقاومت ۲ وات آجری وجود نداره و اشتباه میکنی یعنی اگه ۲ وات باشه آجری نیست و اگه آجری باشه بیشتر از ۲ واته
این مقاومت 2 وات آجری
https://s25.picofile.com/file/8454122784/20221015_062652.jpg

این نقطه از ولوم جریان ۳۰۰ میلی آمپر میده و برای ۳۰۰ میلی آمپر علامت بزن
توی مرز خاموش شدن یه نقطه ای هست که LED خاموشه اما محدود کننده ولتاژ رو کم میکنه.اونقدر جریان رو باز بکنم تا ولتاژ به 3 برسه یا همون نقطه خاموشی محل 300 میلی هست؟
وقتی روی مرز خاموشی میگذارم و 300 میلی رو علامت میگذارم،با اتصال کوتاه آمپرمتر 1 آمپر نشون میده.طبیعیه؟دستگاه کالیبره نیست؟

این نقطه از ولوم جریان 1 آمپر میده و علامت بزن که بدونی اینجا 1 آمپر میده .
حالا یکلحظه خروجی را اتصال کوتاه کن ، میبینی که چیزی نمیسوزه

سؤال قبل اینجا هم هست.نقطه خاموشی تا نقطه ای که ولتاژ به 10 برسه فاصله داره.کدوم ملاک علامت گذاریه؟
با اتصال کوتاه ،آمپرمتر 1.8 آمپر نشون میده!!!هیت سینک هم گرم شده

چون هنوز مرز ۳ آمپر روی ولوم مشخص نشده ولی نحوه مشخص کردن هر جریانی رو فهمیدی و میتونی نقطه مربوطه ولوم را پیدا کنی ولی بهتره ۲،۵ یا ۲ امپر را پیدا کنی چون بنظر میرسه با توجه به ولتاژ زینر تغذیه شما کمتر از ۳ امپر بده که اشکالی نداره

با اون مقاومت ها که گفته بودم امکان تعیین 3 آمپر نیست؟
هرچی زینر ولتاژ بیشتری داشته باشه جریان بیشتری قابل دریافته؟

اگه انتهای ولوم اجازه عبور جریان بیشتر از ۳ آمپر رو بده بدیهی است که تغذیه میسوزه
چه قطعاتی از لحاظ نظری باید آسیب ببینند؟TIP35؟R1؟

اگر آی سی رو نمیشناسی چطور تغذیه را مونتاژ کردی ؟
دیگه در اون حد پیاده نیستم:khandehhhh:
تو سؤال نگفته بودید ولتاژ کدوم آیسی،برای همین ولتاژ هر دو تا آیسی رو اعلام کردم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

ارادت
طبق فرمایش شما در پست 11 ترانزیستور تا 6 آمپر هم مشکلی براش ایجاد نمیشه
البته دیتاشیت میگه 25 آمپر اما شاید قطعه قبلی اوریجینال نبوده
پس با توجه به اینکه من ولتاژ رو روی 12 گذاشته بودم و ترانس هم 22.8 متناوب بود،زینر هم 1.84 بوده،جریان هم تا انتها بوده احتمالا،چرا با یه لحظه اتصال کوتاه ترانزیستور و مقاومت سوخته بودند؟
من دنبال کارآگاه بازی نیستم فقط میخوام این مشکل مجددا ایجاد نشه.اگه دوتا مقاومت 0.68 بگذارم از لحاظ ایمنی برای برد بهتره؟
سابقا این هیت سینک نصب بود ولی بدون خمیر سیلیکون
https://s25.picofile.com/file/8454122692/20221015_062704.jpg
آیا این ابعاد مناسبه؟فن هم میخواد؟قصد دارم جعبه بسازم هرچی لازم هست تعبیه میکنم تو طراحی.جعبه رو فیت طراحی کنم یا جا دار باشه؟
آیا در جریان بالا 2SB778 داغ میشه؟پلاستیکی هست و پشتش عایقه. روی هیت سینک کنار TIP35 بگذارمش؟

این مقاومت 2 وات آجری
https://s25.picofile.com/file/8454122784/20221015_062652.jpg

توی مرز خاموش شدن یه نقطه ای هست که LED خاموشه اما محدود کننده ولتاژ رو کم میکنه.اونقدر جریان رو باز بکنم تا ولتاژ به 3 برسه یا همون نقطه خاموشی محل 300 میلی هست؟
وقتی روی مرز خاموشی میگذارم و 300 میلی رو علامت میگذارم،با اتصال کوتاه آمپرمتر 1 آمپر نشون میده.طبیعیه؟دستگاه کالیبره نیست؟

سؤال قبل اینجا هم هست.نقطه خاموشی تا نقطه ای که ولتاژ به 10 برسه فاصله داره.کدوم ملاک علامت گذاریه؟
با اتصال کوتاه ،آمپرمتر 1.8 آمپر نشون میده!!!هیت سینک هم گرم شده

با اون مقاومت ها که گفته بودم امکان تعیین 3 آمپر نیست؟
هرچی زینر ولتاژ بیشتری داشته باشه جریان بیشتری قابل دریافته؟

چه قطعاتی از لحاظ نظری باید آسیب ببینند؟TIP35؟R1؟

دیگه در اون حد پیاده نیستم:khandehhhh:
تو سؤال نگفته بودید ولتاژ کدوم آیسی،برای همین ولتاژ هر دو تا آیسی رو اعلام کردم

درود

در اصطلاحات تعمیرکاران رگلاتور بعنوان آی سی محسوب نمیشه و لذا این تغذیه فقط یک آی سی داره

اگر ۳۰۰ میلی آمپر را روی ولوم جریان علامت میزنی و با اتصال کوتاه 1 آمپر عبور میکنه ، دراینصورت بدرستی آزمایش و مدرج کردن ولوم را انجام نمیدی.
بارها تاکید کردم مقاومت موازی و اضافه نکن ولی در کلیه پست ها سوال را تکرار میکنی و میخوای اضافه کنی و ول کن هم نیستی لذا بازم میگم اضافه نکن.

گویا نمیخوای آزمایشات را بدرستی انجام بدی لذا با این روش ولوم جریان را مدرج کن
یک آمپرمتر با خروجی تغذیه سری کن و ولتاژ حدود ۴ ولت باشه و ولوم جریان مینیمم باشه و خروجی را شورت کن .

حالا کم کم ولوم جریان را بالا ببر که البته در ولتاژ خروجی تاثیری نداره و همچنان صفر ولت است ، اما جریان های مختلف را با زیاد کردن ولوم جریان میتونی در آمپرمتر بخوانی و حول ولوم جریان هرجریانی درآمپر متر دیدی علامت بزن.

ببینم این کار را انجام میدی یا راه دیگری پیدا کنم ؟ هرچند دیگه راهی به ذهنم نمیرسه.

,در ضمن جریان خروجی هرگز بیشتر از 3 آمپر نشه.
وقتی جریان ۳ آمپر شد و ولوم جریان را برای ۳ آمپر علامت زدی ، آیا از نقطه 3 آمپر تا انتهای ولوم جریان فاصله داره ؟

ابعاد هیت سینگ زمانی خوبه که بتونه ترانزیستور را بمقدار كافی خنگ کنه
نقطه خاموشی تا نقطه ای که ولتاژ به 10 برسه فاصله داره.
معنی این جمله را نفهمیدم.

ترانزیستور 100 آمپری هم میتونه در نیم آمپر بسوزه و همیشه 100 آمپر تحمل نمیکنه و متناسب با شرایط تحمل میکنه . گزارش اخیر مغایر با گزارش قبلی است .

میخوای تمام نکات الکترونیک را در این پست مطرح کنم .

پاسخ بسیاری از سوالات شما در تحلیل هست ولی حال نداری که با دقت بخونی و میخوای آونقدر تکرار کنم تا متوجه بشی .
سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

یک آمپرمتر با خروجی تغذیه سری کن و ولتاژ حدود ۴ ولت باشه و ولوم جریان مینیمم باشه و خروجی را شورت کن
ورودی ترانس رو روی 12 ولت انتخاب کردم
دوتا آمپرمتر سری کردم تا از کالیبره بودن دومی مطلع بشم
دیدم از خودم کالیبره نبود
روی 2.5 آمپر خیلی لحظه ای کالیبره کردم
ولتاژ روی 4 گذاشتم و اتصال کوتاه کردم.با دوتا آمپرمتر تا 2.54 رفت
بعد دومی رو جدا کردم و تا 3 آمپر ،آمپرمتر خودم رفت و نهایت ولوم 3 میداد
البته قبل از تست کمی با آرمیچر سشواری کار کرده بودم هیت سینک گرم شده بود
تست که تموم شد برد عیب کرد و محدود کننده دائم روشن میموند
741 رو خارج کردم و بعد عیب یابی فهمیدم 741 سوخته بوده و علی رغم حرارت زیاد TIP35 نسوخته بود
عوض کردم و عیب برطرف شد
اما یه مسئله ای توجهم رو جلب کرد
ولوم جریان در محدوده ای بسیار کم و دقیق از 0 میرسه به 2 آمپر و تقریبا خیلی جای زیادی برای درجه گذاری نیست اما از 2 آمپر تا 3 باید حسابی چرخوندش
نمیشه این مشکل رو برطرف کرد؟
منظورم از اون عبارت این بود که وقتی 10 اهم به خروجی وصله و ولتاژ روی 10 گذاشته شده،وقتی جریان رو زیاد میکنم به نقطه ای میرسم که LED خاموشه اما محدود کننده ولتاژ رو روی حدود 9 نگه داشته.ملاک و مرجع کدومه؟خاموش شدن LED یا رسیدن ولتاژ به 10؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

ورودی ترانس رو روی 12 ولت انتخاب کردم
دوتا آمپرمتر سری کردم تا از کالیبره بودن دومی مطلع بشم
دیدم از خودم کالیبره نبود
روی 2.5 آمپر خیلی لحظه ای کالیبره کردم
ولتاژ روی 4 گذاشتم و اتصال کوتاه کردم.با دوتا آمپرمتر تا 2.54 رفت
بعد دومی رو جدا کردم و تا 3 آمپر ،آمپرمتر خودم رفت و نهایت ولوم 3 میداد
البته قبل از تست کمی با آرمیچر سشواری کار کرده بودم هیت سینک گرم شده بود
تست که تموم شد برد عیب کرد و محدود کننده دائم روشن میموند
741 رو خارج کردم و بعد عیب یابی فهمیدم 741 سوخته بوده و علی رغم حرارت زیاد TIP35 نسوخته بود
عوض کردم و عیب برطرف شد
اما یه مسئله ای توجهم رو جلب کرد
ولوم جریان در محدوده ای بسیار کم و دقیق از 0 میرسه به 2 آمپر و تقریبا خیلی جای زیادی برای درجه گذاری نیست اما از 2 آمپر تا 3 باید حسابی چرخوندش
نمیشه این مشکل رو برطرف کرد؟
منظورم از اون عبارت این بود که وقتی 10 اهم به خروجی وصله و ولتاژ روی 10 گذاشته شده،وقتی جریان رو زیاد میکنم به نقطه ای میرسم که LED خاموشه اما محدود کننده ولتاژ رو روی حدود 9 نگه داشته.ملاک و مرجع کدومه؟خاموش شدن LED یا رسیدن ولتاژ به 10؟

درود

اولا تاکید کردم موتور الکتریکی به تغذیه متصل نکنید ، چون نویزهای القایی بسیار قوی تولید میکنه و آسیب میزنه ولی بازم سشوار متصل کردی.

ثانیا وقتی محدودکننده جریان ناگزیر به کاهش ولتاژ میشه تا جریان غیرمجاز عبور نکنه ، ولوم ولتاژ مقدار ولتاژ خروجی را نشون نمیده
یعنی هر چه جریان بیشتر از جریان مجاز بکشی ولتاژ خروجی کمتر میشه.
نمیدونم این سوالو از کجا پیدا کردی .
معلومه که ولوم ولتاژ در بی باری ولتاژ درستی نشون میده نه در جریان غیرمجاز.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

ثانیا وقتی محدودکننده جریان ناگزیر به کاهش ولتاژ میشه تا جریان غیرمجاز عبور نکنه ، ولوم ولتاژ مقدار ولتاژ خروجی را نشون نمیده
یعنی هر چه جریان بیشتر از جریان مجاز بکشی ولتاژ خروجی کمتر میشه.
خب سوال من از روش مدرج کردن توصیه شده توسط شما تولید شد
من میگم کچا رو برا 1 آمپر باید علامت زد؟جایی که LEDخاموش بشه یا جایی که دیگه محدود کننده ولتاژ رو کاهش نده

برای اینکه بتونم واوم جریان رو خوب مدرج کنم جکار کنم؟فاصله 100 میلی تا 1 آمپر خیلی ناچیزه اما از 1.5 تا 3 آمپر خیلی فاصله زیادیه.راه حلی نیست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

خب سوال من از روش مدرج کردن توصیه شده توسط شما تولید شد
من میگم کچا رو برا 1 آمپر باید علامت زد؟جایی که LEDخاموش بشه یا جایی که دیگه محدود کننده ولتاژ رو کاهش نده

برای اینکه بتونم واوم جریان رو خوب مدرج کنم جکار کنم؟فاصله 100 میلی تا 1 آمپر خیلی ناچیزه اما از 1.5 تا 3 آمپر خیلی فاصله زیادیه.راه حلی نیست؟
درود

فرمودید
فاصله 100 میلی تا 1 آمپر خیلی ناچیزه اما از 1.5 تا 3 آمپر خیلی فاصله زیادیه.راه حلی نیست؟
وقتی هنوز نتونستی مدرج کنی چطور فهمیدی فاصله ها غیرخطی و نامناسبه مضافا که
۱۰۰ میلی آمپر تا 1 آمپر یعنی ۹۰۰ میلی آمپر
اما ۱،۵ آمپر تا ۳ آمپر یعنی ۱۵۰۰ میلی آمپر یعنی باید فاصله حدود ۲ برابر باشه.اما اگه ۱۰ برابره باید اصلاح بشه که مدام سوال کردم از محل و نقطه ۳ آمپر تا انتهای ولوم جریان فاصله خالی داری یا نه که هر گز پاسخ ندادی .و دیگه نباید پاسخ شما رو میدادم ولی خواستم این تاپیک ناقص و خراب نشه .
فرمودید.
برای اینکه بتونم واوم جریان رو خوب مدرج کنم جکار کنم .؟
باید از روش هایی که چند بار تکرار کردم بدقت بخونی و استفاده کنی بطوریکه آخرین بار در پست۱۵۶۴ بعد از نحوه آماده کردن آزمایش ، گفتم حالا کم کم ولوم جریان را بالا ببر که البته در ولتاژ خروجی تاثیری نداره و همچنان صفر ولت است ، اما جریان های مختلف را با زیاد کردن ولوم جریان میتونی در آمپرمتر بخوانی و حول ولوم جریان هرجریانی درآمپر متر دیدی علامت بزن
آیا اینکارو کردی یا اساسا این مطالب را نخوندی

.

فرمودی

منم بارها گفتم چکار کنی و آخرین بار در پست ۱۵۶۴ گفتم و هرگز نگفتم جایی که لامپ خاموش میشه یا جایی که ولتاژ افزایش نداره علامت بزن .

مگه پست های منو نمیخونی ؟ من کف کردم اینقدر با دقت توضیح دادم .

ضمنا گفتی مجددا تغذیه سوخت.لذا کاملا با دقت و حوصله بگو در چه لحظه ای سوخت ، اگه صادقانه پاسخ ندی فقط منو گیج میکنی و مشکل رفع نمیشه.

چه مدتی با حدود ۳ آمپر استفاده کردی که سوخت.

عکس هایی هم از برد بفرست که هیت سینک مشخص باشه.
بنظر میرسه قصد داری در این تاپیک با الفبای الکترونیک آشنا بشی ولی اینجا مناسب نیست و منم فرصت ندارم.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

وقتی هنوز نتونستی مدرج کنی چطور فهمیدی فاصله ها غیرخطی و نامناسب
من هم روش اتصال مقاومت و هم روش اتصال کوتاه با 4 ولت رو انجام دادم

اما اگه ۱۰ برابره باید اصلاح بشه
10 برابر نیست بیشتره

مدام سوال کردم از محل و نقطه ۳ آمپر تا انتهای ولوم جریان فاصله خالی داری یا نه که هر گز پاسخ ندادی
خدمتتون در گزارش اتصال کوتاه گفتم که انتها 3 آمپر میده.بطور دقیق 3.12

باید از روش هایی که چند بار تکرار کردم بدقت بخونی و استفاده کنی بطوریکه آخرین بار در پست۱۵۶۴ بعد از نحوه آماده کردن آزمایش ، گفتم حالا کم کم ولوم جریان را بالا ببر که البته در ولتاژ خروجی تاثیری نداره و همچنان صفر ولت است ، اما جریان های مختلف را با زیاد کردن ولوم جریان میتونی در آمپرمتر بخوانی و حول ولوم جریان هرجریانی درآمپر متر دیدی علامت بزن
آیا اینکارو کردی یا اساسا این مطالب را نخوندی
در پست 1565 خدمت شما گزارش دادم

هرگز نگفتم جایی که لامپ خاموش میشه یا جایی که ولتاژ افزایش نداره علامت بزن
در پاسخ به بنده فرموده بودید متوجه این عبارت نشده بودید که بین خاموش شدن LED تا آزاد شدن ولتاژ فاصله هست.منم فقط توضیح دادم.نه اینکه در روش اتصال کوتاه چیزی از خاموش شدن یا آزاد شدن ولتاژ فرموده بودید

ضمنا گفتی مجددا تغذیه سوخت.لذا کاملا با دقت و حوصله بگو در چه لحظه ای سوخت ، اگه صادقانه پاسخ ندی فقط منو گیج میکنی و مشکل رفع نمیشه.

چه مدتی با حدود ۳ آمپر استفاده کردی که سوخت

بنده روی حدود 1 آمپر و 4.5 ولت گذاشته بودم و با سشواری 12 ولت کار خودم رو انجام میدادم.ورودی هم 11.4 متناوب بود.هیت سینک گرم شده بود اما تغذیه آسیبی ندیده بود و بدرستی جریان رو محدود میکرد.حرارت هیت سینک که زیاد میشد کار رو متوقف میکردم.بعد ، پست جدید شما در مورد مدرج کردن با اتصال کوتاه و آمپرمتر رو خوندم.گذاشتم دمای هیت سینک بیاد پایین،ولتاژ رو روی 4 گذاشتم.یه آمپرمتر سری کردم تا از خودم رو کالیبره کنم.آمپرمتر خودم از یک مقاومت 1 اهمی 5 وات به عنوان شنت استفاده میکنه.جریان رو روی نهایت گذاشتم تا در مقادیر بالا خطای کمتری داشته باشه و اتصال کوتاه های لحظه ای در حد 1-2 ثانیه برقرار میکردم تا دقیق بتونم کالیبره کنم.با 2 آمپرمتر سری نهایتا 2.54 آمپر میداد.آمپرمتر خودم رو مجموعا ظرف حدود 10 بار اتصال کوتاهِ سریع ،کالیبره کردم و فهمیدم قبلا کمتر از نصف نشون میداده.مقاومت 0.68 خنک بود و ترانزیستور هم گرمای قابل تحملی داشت.(البته دست من مثل بعضی از تعمیرکاران به حرارت عادت نداره و دما برای من خوب بود)

بعد آمپرمتر دوم رو حذف کردم و شروع به مدرج کردن کردم.همون اوایل ولوم 100 میلی میده،یه حرکت ریز کردم 300 میلی داد.اینجور بگم:برای اضافه کردن 100 میلی باید خیلی ظریف ولوم رو بچرخونم در حدی که چشم نمیبینه ولی آمپرمتر نشون میده.اصلا نمیشه گذاشت رو 0.10.یا میفته روی 0.13 یا 0.8.
این عکس کاغذ زیر ولوم
https://s25.picofile.com/file/8454437368/IMG_20221020_213259_1_.jpg
0 یعنی خاموش
0.1 یا همون 100 میلی
0.5 یا نیم آمپر
1 آمپر
2 آمپر

بعد شاید 20 ثانیه درجه گذاری تموم شد اما بمحض اینکه اتصال کوتاه رو جدا کردم دیگه محدود کننده ول کن نبود. 741 سوخته بود.بررسی کردم مقاومت دمای معمولی داشت.هیت سینک کمی به داغ شدن نزدیک بود ولی من بچه سوسول میتونستم تو دست بگیرم.هر دو ترانزیستور و رگولاتور سالم بودند.
در ضمن با آبسی نو یکبار دیگه خیلی سریع درجه گذاری کردم همینجوری بود فرقی نکرده بود
زینر 2,2 هم پیدا کردم ولی نصب نکردم

عکس هایی هم از برد بفرست که هیت سینک مشخص باشه

https://s25.picofile.com/file/8454435442/IMG_20221020_203809.jpg
https://s24.picofile.com/file/8454435426/IMG_20221020_203758.jpg

دل و روده رو ریختم بیرون تا تکلیفش معلوم بشه بعد بگذارم داخل جعبه

بنظر میرسه قصد داری در این تاپیک با الفبای الکترونیک آشنا بشی ولی اینجا مناسب نیست و منم فرصت ندارم
همین که تا همینجا وقت گذاشتید بسیار مغتنم هست.
بنده از تاپیک های شما نکات زیادی یادگرفتم.از محافظ یخچال تا سوئیچینک و ...
اگه همینجا هم به پاسخ دادن پایان بدید ایرادی نداره.سرعت عمل کم،بی ادبی،سؤالات نامربوط،غلط های نگارشی و ... چیزهای دیگه شاید باعث آزرده خاطر شدن شما شده.بنده سعی کردم اول جستجو کنم بعد سؤال کنم.چندبار تحلیل رو خوندم تا یه چیزایی دستگیرم بشه.اما بالاخره مجبور به گرفتن وقت شما شدم.
در ضمن فرمایشات شما رو چندبار با دقت میخونم تا کامل بفهمم و عجله باعث خطای در فهم نشه و همینطور صبر میکنم تا ویرایش نهایی شما رو بخونم
برای نوشتن پست هم حدود 20 دقیقه وقت میگذارم تا شفاف و مطلوب شما باشه.از حوصله ای که برای پاسخ دادن به خرج میدید ممنونم
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

من هم روش اتصال مقاومت و هم روش اتصال کوتاه با 4 ولت رو انجام دادم

10 برابر نیست بیشتره

خدمتتون در گزارش اتصال کوتاه گفتم که انتها 3 آمپر میده.بطور دقیق 3.12

در پست 1565 خدمت شما گزارش دادم

در پاسخ به بنده فرموده بودید متوجه این عبارت نشده بودید که بین خاموش شدن LED تا آزاد شدن ولتاژ فاصله هست.منم فقط توضیح دادم.نه اینکه در روش اتصال کوتاه چیزی از خاموش شدن یا آزاد شدن ولتاژ فرموده بودید

بنده روی حدود 1 آمپر و 4.5 ولت گذاشته بودم و با سشواری 12 ولت کار خودم رو انجام میدادم.ورودی هم 11.4 متناوب بود.هیت سینک گرم شده بود اما تغذیه آسیبی ندیده بود و بدرستی جریان رو محدود میکرد.حرارت هیت سینک که زیاد میشد کار رو متوقف میکردم.بعد ، پست جدید شما در مورد مدرج کردن با اتصال کوتاه و آمپرمتر رو خوندم.گذاشتم دمای هیت سینک بیاد پایین،ولتاژ رو روی 4 گذاشتم.یه آمپرمتر سری کردم تا از خودم رو کالیبره کنم.آمپرمتر خودم از یک مقاومت 1 اهمی 5 وات به عنوان شنت استفاده میکنه.جریان رو روی نهایت گذاشتم تا در مقادیر بالا خطای کمتری داشته باشه و اتصال کوتاه های لحظه ای در حد 1-2 ثانیه برقرار میکردم تا دقیق بتونم کالیبره کنم.با 2 آمپرمتر سری نهایتا 2.54 آمپر میداد.آمپرمتر خودم رو مجموعا ظرف حدود 10 بار اتصال کوتاهِ سریع ،کالیبره کردم و فهمیدم قبلا کمتر از نصف نشون میداده.مقاومت 0.68 خنک بود و ترانزیستور هم گرمای قابل تحملی داشت.(البته دست من مثل بعضی از تعمیرکاران به حرارت عادت نداره و دما برای من خوب بود)

بعد آمپرمتر دوم رو حذف کردم و شروع به مدرج کردن کردم.همون اوایل ولوم 100 میلی میده،یه حرکت ریز کردم 300 میلی داد.اینجور بگم:برای اضافه کردن 100 میلی باید خیلی ظریف ولوم رو بچرخونم در حدی که چشم نمیبینه ولی آمپرمتر نشون میده.اصلا نمیشه گذاشت رو 0.10.یا میفته روی 0.13 یا 0.8.
این عکس کاغذ زیر ولوم
https://s25.picofile.com/file/8454437368/IMG_20221020_213259_1_.jpg
0 یعنی خاموش
0.1 یا همون 100 میلی
0.5 یا نیم آمپر
1 آمپر
2 آمپر

بعد شاید 20 ثانیه درجه گذاری تموم شد اما بمحض اینکه اتصال کوتاه رو جدا کردم دیگه محدود کننده ول کن نبود. 741 سوخته بود.بررسی کردم مقاومت دمای معمولی داشت.هیت سینک کمی به داغ شدن نزدیک بود ولی من بچه سوسول میتونستم تو دست بگیرم.هر دو ترانزیستور و رگولاتور سالم بودند.
در ضمن با آبسی نو یکبار دیگه خیلی سریع درجه گذاری کردم همینجوری بود فرقی نکرده بود
زینر 2,2 هم پیدا کردم ولی نصب نکردم

https://s25.picofile.com/file/8454435442/IMG_20221020_203809.jpg
https://s24.picofile.com/file/8454435426/IMG_20221020_203758.jpg

دل و روده رو ریختم بیرون تا تکلیفش معلوم بشه بعد بگذارم داخل جعبه

همین که تا همینجا وقت گذاشتید بسیار مغتنم هست.
بنده از تاپیک های شما نکات زیادی یادگرفتم.از محافظ یخچال تا سوئیچینک و ...
اگه همینجا هم به پاسخ دادن پایان بدید ایرادی نداره.سرعت عمل کم،بی ادبی،سؤالات نامربوط،غلط های نگارشی و ... چیزهای دیگه شاید باعث آزرده خاطر شدن شما شده.بنده سعی کردم اول جستجو کنم بعد سؤال کنم.چندبار تحلیل رو خوندم تا یه چیزایی دستگیرم بشه.اما بالاخره مجبور به گرفتن وقت شما شدم.
در ضمن فرمایشات شما رو چندبار با دقت میخونم تا کامل بفهمم و عجله باعث خطای در فهم نشه و همینطور صبر میکنم تا ویرایش نهایی شما رو بخونم
برای نوشتن پست هم حدود 20 دقیقه وقت میگذارم تا شفاف و مطلوب شما باشه.از حوصله ای که برای پاسخ دادن به خرج میدید ممنونم
سپاس

درود

فرمودی
جریان رو روی نهایت گذاشتم تا در مقادیر بالا خطای کمتری داشته
ولی مکررا تاکید کردم ولوم جریان را قبل از مدرج کردن و مطمئن شدن و لذا در جریان آزمایشات هرگز حداکثر نکن که گوش نکردی
.فرمودی.
و با سشواری 12 ولت کار خودم رو انجام میدادم
ولی همواره تاکید کردم از سلف و موتورهای الکتریکی بعنوان بار استفاده نکن که گوش ندادی،.

اگه میخوای ولوم جریان را با فواصل ۱۰۰ میلی آمپر مدرج کنی باید ۳۰ نقطه حول ولوم علامت بزنی که معلومه شدنی نیست ، اما اگه میخوای با دقت زیادی جریان محدود بشه و مثلا ۱۰۱ و ۱۰۲ میلی آمپر هم انتخاب کنی باید ولوم فاین اضافه کنی که مطمئنم هیچ سودی برات نداره و اگه فقط ۴ یا ۵ نقطه حول ولوم جریان مشخص بشه کافیه و تا پایان عمرت با مشکلی مواجه نمیشی
.
من که حدود نیم قرن فعالیت دارم هرگز برای انتخاب با خطای نیم آمپر هم با مشکلی مواجه نبودم . و معلوم نیست برای چه کاری نیاز به اینهمه دقت داری.

من این تغذیه را برای رفع نیاز تعمیرکار و دانشجو با حداقل قیمت و با طول عمر بینهایت طراحی کردم و لذا قرار نبود موارد زائد که هیچوقت نیاز نمیشه مانند ولوم فاین ولتاژ و فاین جریان بهش اضافه کنم که موجب پیچیدگی و افزایش هزینه بیمورد میشه.

یعنی دستگاهی که با ۵ ولت کار میکنه با ۴،۵ ولت یا ۵،۵ ولت هم کار میکنه و در جریان تعمیر و پژوهش ضرورتی به انتخاب دقیق ۵ ولت نیست .
دستگاهی که با حداکثر جریان ۲ آمپر کار میکنه انتخاب ۱،۵ و یا ۲،۵ آمپر هیچ اشکالی نداره و وظیفه محافظت را بخوبی ایفا میکنه، بنابرین چرا قطعات بیمورد فاین اضافه بشه ؟
زیرا در صورت خرابی بیش از ۹۹ درصد موارد بیش از چندین آمپر اضافه‌تر میکشه و اینطور نیست که ۱۰۰ میلی امپر بیشتر از جریان مجاز بکشه.

من با استفاده از تجربیات سالیان دراز ، موارد اضافی تغذیه را حذف کردم تا حتی المقدور ساده‌تر و ارزان‌تر باشه و عمر بالایی داشته باشه و بسادگی هم تعمیر بشه . اما دقیقا معادل تغذیه های گرانقیمت کار کنه زیرا نکات مهم ازجمله تثبیت بسیار بسیار دقیق ولتاژ را در حد کم نظیری رعایت کردم و در این موارد کوچکترین اغماضی نکردم بطوریکه ولتاژ میخکوب تحویل میده. زیرا به استناد تجربیاتم این ویژگی بسیار مهم است .

ضمنا تردید ندارم ادعای شما که از ۱،۵ تا ۳ آمپر روی ولوم جریان فاصله‌ای بیش از ۱۰ برابر صفر تا ۱ آمپر است یک ادعای نادرست بسیار بزرگ است و اساسا چنین چیزی مقدور نیست .
و حتما جوری با محاسبات غلط حساب کردی که به این نتیجه شاخدار رسیدی و احتمالا فاصله ۱،۵ تا ۳ آمپر را بیش از ۱۰ برابر ۱۰۰ میلی آمپر حساب کردی که باید همینطور هم باشه و اگه غیر از این باشه اشکال داره.

در ضمن سوختن ۷۴۱ در شرایطی که فرمودی محال است و قطعا اقدام نادرستی میکنی که منجر به صدمه ۷۴۱ میشه ، خصوصا که علیرغم تاکیداتم به توصیه های من توجه نمیکنی و کار خودتو میکنی .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا