آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نصب ویندوز 7 به جای ویستا در لپ تایپ سونی

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,828
ایران
سلام. ویندوز 32 بیتی بیشتر از 3 گیگ رم رو نمیتونه استفاده کنه.. اگر سیستم شما 4 گیگ رم داره پس باید ویندوز اورجینال خودش هم 64 بیتی باشه که خیلی خیلی تعجب میکنم چطور 32 بیت نصب بود!
این متن از سایت مایکروسافت هست:
The maximum amount of memory for ANY 32 bit operating system is 4GB, the actual amount that it will recognize and utilize is a little over 3GB. For a 64 bit OS, it's a rediculously high amount, around 128GB I believe

که خودش گفته ویندوز 32 بیت 3 گیگ بیشتر استفاده نمیکنه. ممکنه ویستا فرق داشته باشه و 4 گیگ رم رو بشناسه ولی 7 نمیشناسه. پس همون 64 بیت نصب کنید. نسخه ویندوزی که دانلود کردید ultimate هست؟
در مورد اینکه وسط نصب خطا میداده شما فایل هش رو کنترل کردید بعد از دانلود؟؟ یا فایل دانلود شده مشکل داشته یا یک مشکل از نصب شما بوده مگه نه امکان نداره خطا بده من اون ویندوز رو روی چندین سیستم نصب کردم.

یک نرم افزار هایی هست که میشه با اونها کاری کرد ویندوز 32 بیت هم 4 گیگ رم رو بشناسه ولی این کار اصولی نیست و اون کارایی که باید رم داشته باشه نداره. یک نرم افزاری هم آقای شاطی زاده چند روز پیش در سایت گذاشتند که دقیقا همین کار رو میکرد. من تا حالا سیستمی که بیش از 2 گیگ رم داشته باشه و ویندوز 32 بیت روش نصب باشه ندیدم.
اصلا اون زمان که ویندوز ویستا ارائه میشد هیچ لپ تاپی تو بازار نبود که بیش از 2 گیگ رم داشته باشه و قدیمی هستند این لپ تاپها. اگر لپ تاپ شما مدل بالا و جدید هست و ویندوز اون ویستا هست پس ویندوزتون اورجینال نیست خودشون روش ویستا نصب کردند. حداقل 2 سال هست که روی هیچ سیستمی ویندوز ویستا نصب نمیشه و قبلا هم رم 4 گیگ روی هیچ سیستمی نبود

وسط نصب هم اگر ارور داده ویندوزتون الآن احتمالا ایراد داره. چه خطایی میداد؟ خطا رو نخونیدن ببینید چی نوشته؟

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,828
ایران
این لینک رو ببینید از سایت مایکروسافت هست:
http://answers.microsoft.com/en-us/...ram-will/ba73a9b1-142d-4a90-860c-db19a325327d

طرف اول پرسیده :
I got Windows ultimate 32-bit

Start - Computer - rightclick/ properties - Installed memory (RAM): 4,00 GB (3,25 GB usable)
Do you know how to fix that ? or is it my hardware who uses the about 700 mb ram?

یعنی گفته من 32 بیت نصب کردم اما نوشته 4 گیگ رم ولی 3 گیگ بیشتر قابل استفاده نیست. بعد یکی از مدیرهای سایت جواب داده:

That's normal. A 32-bit operating system uses part of its 4 GB address space to address memory in devices. For details, see Clearing up the 32/64-bit memory limit confusion .

یعنی نرمال هست که 3 گیگ رم در سیستم عاملهای 32 بیت بیشتر قابل استفاده نباشه و برای اطلاعات بیشتر یک لینک داده که دیده بشه

این جا هم باز در سایت مایکروسافت سوال شما رو پرسیدند و باز هم جواب مشابه گرفته:

http://answers.microsoft.com/en-us/...7-32-bit/4286bbfa-6851-e011-8dfc-68b599b31bf5

اون درایورهایی هم که گفتید نصب نشده و گفته مربوط به ویستا هست احتمالا پیام رو درست متوجه نشدید مگه میشه از قسمت درایورهای ویندوز 7 دانلود کنید بعد بگه این درایور مربوط به ویندوز ویستا هست؟؟ تازه درایورهای ویندوز 7 و ویستا فرق نمیکنه و یکی هستند و روی هم نصب میشن مگه موارد نادر. احتمالا پیام داخلش کلمه ویندوز ویستا بوده اما مفهموم پیام این نبوده که درایور مربوط به ویندوز ویستا هست. باید اشتباه خونده باشید

aisam

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2008-11-30
450
6,253
سلام
با تشکر از اینکه جواب دادید
ولی خدمتتان عرض کنم این لپ تاپ را در برج 7سال 87 از بازار کامپیوتر پایتخت خریداری کردم ودر ان زمان تقریبا به اصطلاح اخرین سیستم موجود در بازار بوده و ویندوز ویستا به خاطر ظاهرگرافیکی که داشت حرف اول را میزد وطبق عکسی که در پست 10 قرار دادم مربوط به خود ویندوز و با کارایی تمام رم 4گیگ می باشد مشخصات در این سایت.http://www.pcworld.com/article/149099/sony_vaio_vgnfw198uh.html
در ضمن در سایت خود سونی که مربوط به درایور ها گذاشتید درایورهای مربوط به همین لپ تاپ هم با ویندوز ویستا وهم با ویندوز 7 قرار داده شده پس نتیجه میگیریم همین لپ تاپ با ویندوز ویستا 32 بیتی با رم 4 گیگا بیتی کار میکند
مسئله بعدی ویندوز را که از ادرس مذکور دانلود کردم (حالا پس از چند بار ) تونستم اکستراکت کنم وروی سی دی به صورت بوت رایت کردم ودر حین نصب تا مقدار 80% که پیش میرفت پیغام میداد که فایل ایراد دارد وادامه نصب مقدور نیست البته تا چهار تست کردم که نشد
در اخر از سی دی های گردو اگر کار کرده باشید( که همیشه من پک کاملش را میخرم) انواع ویندوز ها را دارد من ویندوز 7 اولتیما 32 بیتی را نصب کردم و پس از چند ساعت از طریق میکروسافت کاملا اپدیت کردم وسپس درایورها روش نصب کردم ودر اخر متوجه قضیه رم شدم که نوشته 3گیگ فعال میباشد
واقعا دیگه نمیدونم چکار کنم الان چند روز با این قضیه در گیرم البته سرعت نسبت به قبل خیلی بهتر شده
حالا سوال اینه ایا واقعا باید ویندوز 64بیتی باید نصب شود تا کارایی به حداکثر برسد؟اگر شما بودید چکار میکردید
البته از بد شانسی همه اینا را نوشتم برق رفت وسیستم پاک شد دوباره نوشتم انگار هرکاری را باید دوباره کاری کنم
بله 2 یا 3 مورد هنگام نصب پیغام داد که این درایور مربوط به ویستا میباشد ونصب نشد خلاصه هر کار عجیب وغریب باشه سر من میاد تعجبی نداره:distrust:
واینم عکس 2012-07-02_191051.png
با تشکر

آخرین ویرایش:

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
ساپورت و پشتیبانی سونی بسیار قوی هست بدون هیچ ترسی میتونی سون نصب کنی و همه درایورهایش موجود هست حتی در صورت مشکل خود سایت سازنده بصورت آنلاین مشکلات مربوط به درایورهایت را برطرف خواهد کرد

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,828
ایران
در ضمن در سایت خود سونی که مربوط به درایور ها گذاشتید درایورهای مربوط به همین لپ تاپ هم با ویندوز ویستا وهم با ویندوز 7 قرار داده شده پس نتیجه میگیریم همین لپ تاپ با ویندوز ویستا 32 بیتی با رم 4 گیگا بایتی کار میکند

نه از روی این نمیتونید چنین نتیجه ای بگیرید چون برای تمام لپ تاپها درایور مختلف موجود هست که کاربر بسته به نیازش استفاده کنه. برای لپ تاپ من هم که پارسال خریدم و روی خودش 64 بیت هست تو سایتش درایور 32 بیتی موجود هست.

مسئله بعدی ویندوز را که از ادرس مذکور دانلود کردم (حالا پس از چند بار ) تونستم اکستراکت کنم وروی سی دی به صورت بوت نصب رایت کردم ودر حین نصب تا مقدار 80% که پیش میرفت پیغام میداد که فایل ایراد دارد وادامه نصب مقدور نیست البته تا چهار تست کردم که نشد

ببینید دوست عزیز چون برای دانلود اذیت شدید از اون سایت دلخورید اما مطمئن باشید ایراد از اینترنت شما بوده مگه نه سایت خیلی خوبی هست و هم اون ویندوز ایرادی نداره چون من همون رو روی سیستم های زیادی نصب کردم و مشکلی نداره. باید هش فایل رو بعدش به روشی که آموزش دادم چک میکردید ببینید تغییر کرده یا نه. هنوز هم میتونید چک کنید.

در اخر از سی دی های گردو اگر کار کرده باشید( که همیشه من پک کاملش را میخرم) انواع ویندوز ها را دارد من ویندوز 7 اولتیما 32 بیتی را نصب کردم و پس از چند ساعت از طریق میکروسافت کاملا اپدیت کردم وسپس درایورها روش نصب کردم ودر اخر متوجه قضیه رم شدم که نوشته 3گیگ فعال میباشد

ویندوز های گردو خوب هستند چون شرکت خوبی هست. مشکل رم هم همانطور که گفتم طبیعی هست. 64 بیت نصب کنید مشکلتون حل میشه. چون ویندوزتون ویستا بوده قبلا مشکل نداشتید روی 7 هم با نرم افزار میتونید کاری کنید مثل ویستا 4 گیگ رمتون رو بشناسه اما اگر من بودم 64 بیت نصب میکردم. چون رم بیشتر از 2 گیگابایت باید روی ویندوز 64 بیت استفاده بشه. فقط مسئله اینه که CPU شما 64 بیت هست یا 32 بیت. اگر CPU از 64 بیت پشتیبانی میکنه حتما 64 بیت نصب کنید. نهایتا برنامه ای هم داشتید روی 64 بیت کار نکرد یک ویندوز مجازی xp 32 بیت با vmware داخل ویندوز 7 نصب میکنید و از داخل اون برنامه 32 بیت رو اجرا میکنید

چون هنوز تجربه کافی در این زمینه ندارید اینبار ممکنه خسته بشید ولی به جاش دفعه بعد سریع میفهمید چیکار کنید و کارتون رو خودتون راه میندازین

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,828
ایران
الآن براتون باز هم تحقیق کردم. اگر از برنامه های مجود برای استفاده کامل از 4 گیگ رم در سیستم عامل 32 بیت استفاده کنید میشه دقیقا همون چیزی که تو ویندوز ویستا داشتید. ولی ویندوز 7 عمدا به این صورت هست که روی 64 بیت کامل میشناسه و این دلیل علمی داره که مربوط به ساختار 32 بیت هست و زمانی میتونید بهترین استفاده از رمتون رو در 4 گیگ ببرید که 64بیت باشید

اگر حوصله ندارید فعلا 64 بیت نصب کنید و استفاده خاص آنچنانی هم از سیستم نمیکنید برید با نرم افزار که آقای شاطی زاده چند روز پیش در بخش هم گذاشتند از کل 4 گیگ در همین 32 بیت استفاده کنید

aisam

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2008-11-30
450
6,253
اگر من بودم 64 بیت نصب میکردم. چون رم بیشتر از 2 گیگابایت باید روی ویندوز 64 بیت استفاده بشه. فقط مسئله اینه که CPU شما 64 بیت هست یا 32 بیت. اگر CPU از 64 بیت پشتیبانی میکنه حتما 64 بیت نصب کنید. نهایتا برنامه ای هم داشتید روی 64 بیت کار نکرد یک ویندوز مجازی xp 32 بیت با vmware داخل ویندوز 7 نصب میکنید و از داخل اون برنامه 32 بیت رو اجرا میکنید
با سلام
بسیار ممنون از توجه جنابعالی
چطوری میشه فهمید cpu 64bit هستش و اگر 64 بیت نصب بشه چه اتفاق خاصی در دستگاه می افته اصولا چه فرقی باهم دارند یعنی سرعت ویندوز 64 بیتی نسبت به 32 بالا تره یا فقط در بازیها میگن 64 بیتی بهتره ایا تمامی نرم افزارها موقع تولید برای 64 بیتی هم تولید میشود .ایا بجز رم وسی پی یو مشخصه خاص دیگری هم باید باشد که بگن این دستگاه 32 یا 64 هستش
اگر با نصب ویندوز 64 بیتی تاثیر کمی هم در سرعت گذاشته باشه حتما عوض میکنم چون درایور هاش را دارم ویندوزش هم موجود هست
در ضمن ایا پس از نصب بروز رسانی ویندوز مشکلی را ایجاد نمیکند ؟طبق عکسی که در پست قبل(پست 17) گذاشتم شکل و ارم جنیون که در سمت راست صفحه سیستم ایجاد میشود میشه اعتماد کرد که پس از مدتی به مشکل نمیخورد
با تشکر فراوان

آخرین ویرایش:

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,828
ایران
چطوری میشه فهمید cpu 64bit هستش

سی پی یوهای چند هسته ای همه 64 بیت هستند ولی اگر بخواین بدونید کافیه مدل CPU خودتون رو سرچ کند و مشخصاتش رو از سایت مربوطه بخونید که نوشته از 64 بیت پشتیبانی میکنه یا نه.

اگر 64 بیت نصب بشه چه اتفاق خاصی در دستگاه می افته اصولا چه فرقی باهم دارند یعنی سرعت ویندوز 64 بیتی نسبت به 32 بالا تره یا فقط در بازیها میگن 64 بیتی بهتره

روی حالت 64 بیت یک سیستم در یک زمان به جای 32 بیت ، 64 بیت رو پردازش میکنه و این یعنی دو برابر سریعتر از 32 بیت. البته این فقط در حالت تئوریک هست و در حالت واقعی کمی تفاوت سرعت محسوس است. البته زمانی میتوانید این تغییر سرعت رو احساس کنید که نرم افزار شما 64 بیتی باشد و بتواند از قابلیتهایی 64 بیت بودن استفاده کنه. و البته زمانی بیشتر خودش رو نشون میده که چندین نرم افزار رو همزمان اجرا کنید.

ایا تمامی نرم افزارها موقع تولید برای 64 بیتی هم تولید میشود

خیر . در واقع بیشتر نرم افزارهایی که امروز موجود هست 32 بیت هستند ولی روی 64 بیت هم اجرا میشوند. نرم افزارهای 64 بیت به مرور در حال زیاد شدن هستند. یکسری نرم افزارهای قدیمی هم هستند که روی 64 بیت به هیچ شکلی اجرا نمیشند که اگر نرم افزار شما جدید باشه کمتر با این مشکل برخورد میکنید. ممکنه برخی نرم افزارهای باکسهای پروگرامر و ... از این دسته باشند.
ایا بجز رم وسی پی یو مشخصه خاص دیگری هم باید باشد که بگن این دستگاه 32 یا 64 هستش؟

تا جایی که من می دونم CPU باید 64 بیتی باشه تا توان پردازش 64 بیتی داشته باشه رم 32 بیت یا 64 بیت نیست. (اگر اطلاعاتم کافی باشه)

در ضمن ایا پس از نصب بروز رسانی ویندوز مشکلی را ایجاد نمیکند ؟طبق عکسی که در پست قبل(پست 17) گذاشتم شکل و ارم جنیون که در سمت راست صفحه سیستم ایجاد میشود میشه اعتماد کرد که پس از مدتی به مشکل نمیخورد

بعد از بروز رسانی ممکنه هر چند وقت یکبار کرک شما از بین بره و باز ویندوز نیاز به کرک جدید داشته باشه که ورژنهای جدید کرک هر روز وارد بازار میشه. البته شما یک بار که آپدیت کردید دیگه نیاز نیست هر روز آپدیت کنید. چیز خاصی زیاد تو آپدیتها نیست. موارد ریز امنیتی هست که فکر نمیکنم برای یک کاربر ایرانی بیشترشون زیاد اهمیتی داشته باشه!
البته اگر از کرک Genuine Activation RemoveWAT استفاده کنید کلا جنیون شما رو پاک میکنه دیگه هر قدر هم آپدیت کنید مشکلی ندارید ولی دیگه تو پروفایل شما نمینویسه جنیون و کلا این گزینه حذف میشه.

aisam

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2008-11-30
450
6,253
با سلام
جناب اقای شاطی زاده
با نرم افزاری که گذاشته بودید نصب کردم و رم را کامل شناخت
ایا این شناخت مجازی می باشد یا واقعی هست یعنی از ظرفیت کامل رم استفاده میشود .؟ چطوری میشه فهمید؟
با تشکر از شما

بالا