آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل روشن شدن مادربورد asus مدل PBH61 با تصال پایه های IO

ITE-1983

کاربر
2010-08-16
283
960
دیتاشیت قطعه رو برات می فرستم .صفحه 27 پین های I/O رو نوشته .با ولتاژهای روی مادربرد مقایسه کن .

سلام مقایسه کردم.
درست نبود
ایا شما هم میتونید چک کنید که درست هست یا نه؟
من تصویر ولتاژهای اندازه گیری شده رو در پایه های io در دوسه پست قبلی روی عکس نوشتم.
ممنونم

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
بله دیدم ،هیچکدوم با هم نمی خونن .منتهی یه مسئله ای که هست بعنوان مثال روی I/O اصلا ولتاژ VCC رو ندارید ( پین 1 ) اینجا دو تا مسئله پیش میاد .معیوب بودن I/O و معیوب بودن چیپ .نداشتن ولتاژ روی کریستال نزدیک چیپ هم می تونه دلیل خرابی چیپ باشه .سوکت 4 پین رو جدا کنید و بدون 4 پین هم تست کنید .با جامپ کردن سیم مشکی و سبز هم تست کنید .در ضمن هیت سینک رو بردارید و چیپ رو در حالت استندبای از نظر داغ شدن تست کنید .احتمالا چیپی که استفاده شده این نیست؟ BD82H61
BD82H61-SLJ4B-170x170.jpg

آخرین ویرایش:

ITE-1983

کاربر
2010-08-16
283
960
بله دیدم ،هیچکدوم با هم نمی خونن .منتهی یه مسئله ای که هست بعنوان مثال روی I/O اصلا ولتاژ VCC رو ندارید ( پین 1 ) اینجا دو تا مسئله پیش میاد .معیوب بودن I/O و معیوب بودن چیپ .نداشتن ولتاژ روی کریستال نزدیک چیپ هم می تونه دلیل خرابی چیپ باشه .سوکت 4 پین رو جدا کنید و بدون 4 پین هم تست کنید .با جامپ کردن سیم مشکی و سبز هم تست کنید .در ضمن هیت سینک رو بردارید و چیپ رو در حالت استندبای از نظر داغ شدن تست کنید .احتمالا چیپی که استفاده شده این نیست؟ BD82H61
مشاهده فایل‌پیوست 93734
سلام
نه این چیپ نیست.
ایا IO رو عوض کنم ,احتمال داره ولتاژ پایه های اطراف IO درست بشن.یا 50 به 50 هست؟
ممنون

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,206
صومعه سرا
سلام وادب
اینکه می فرمایید با اتصال پایه I/O مادر برد روشن میشه اتفاق خاصی نیست چون در خود این ای سی با اتصال یکی از پایه ها به گراند عملا همون کار سوئیچ کردن مادر برد توسط power on رو انجام میده.ولتاژهای تغذیه ای ای سی 5 ولت و 3.3 ولت هست و با توجه به دیتا شیت میتونید پایه های تغذیه رو تشخیص بدید.
افت هر کدوم از این ولتاژها دو علت داره یکی جریان کشیدن خود ای سی I/o و دیگری تامین کننده این ولتاژ ها.برای تفکیک باید به نحوی پایه های ای سی رو تفکیک کنید از مدار تا ببینید ولتاژ بالا میاد یا نه.
ولی خوب اگر ای سی i/o دارید و مطمئن هست به امتحانش میارزه.در ضمن باید بگم ای سی مربوط به صوت و دیگر قطعات (بابت حرارت بیش از حد )و همچنین پورتهای یو اس بی رو چک کنید چون امکان داره تغذیه 5 ولت توسط قطعه دیگری افت کرده باشه.
با تشکر

آخرین ویرایش:

ITE-1983

کاربر
2010-08-16
283
960
سلام وادب
اینکه می فرمایید با اتصال پایه I/O مادر برد روشن میشه اتفاق خاصی نیست چون در خود این ای سی با اتصال یکی از پایه ها به گراند عملا همون کار سوئیچ کردن مادر برد توسط power on رو انجام میده.ولتاژهای تغذیه ای ای سی 5 ولت و 3.3 ولت هست و با توجه به دیتا شیت میتونید پایه های تغذیه رو تشخیص بدید.
افت هر کدوم از این ولتاژها دو علت داره یکی جریان کشیدن خود ای سی I/o و دیگری تامین کننده این ولتاژ ها.برای تفکیک باید به نحوی پایه های ای سی رو تفکیک کنید از مدار تا ببینید ولتاژ بالا میاد یا نه.
ولی خوب اگر ای سی i/o دارید و مطمئن هست به امتحانش میارزه.در ضمن باید بگم ای سی مربوط به صوت و دیگر قطعات (بابت حرارت بیش از حد )و همچنین پورتهای یو اس بی رو چک کنید چون امکان داره تغذیه 5 ولت توسط قطعه دیگری افت کرده باشه.
با تشکر
با تشکر دوست عزیز
اینو متوجه نشدم
پورتهای یو اس بی رو چک کنید چون امکان داره تغذیه 5 ولت توسط قطعه دیگری افت کرده باشه.

منظورم چجوری متوجه بشم با قطعات دیگری افت کرده؟
ممنونم دوست گرامی

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
سلام دوست خوبم
اگه براتون مقدور هست I/O رو از برد جدا کنید ،اینطوری اگه افت ولتاژ بخاطر I/O باشه مشخص می شه .در ضمن با تست بوق هم می تونید از معیوب بودن چیپ تقریبا مطمئن شید .طبق راهنمائی آقای حیرانی امکان وجود شورتی در بقیه چیپ ها هم می تونه وجود داشته باشه .فقط احساس می کنم مراحل تست رو مرحله به مرحله جلو نرفتیم و یه دفه زوم کردیم روی I/O .پس اگه مقدوره ابتدا چیپ ها رو از نظر شورتی و داغ کردن چک کنید .ولتاژها رو طبق بلوک دیاگرام چک کنید تا بتونیم منطقه عیب رو محدود تر کنیم .
منتظر اعلام نتیجه
موفق باشید

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
با اجازه آقای حیرانی
در حالت تست بوق با وصل کردن پراب مشکی به بدنه و اتصال پراب قرمز به پایه های پورت USB می تونید از وجود شورتی مطمئن شوید .در مورد پورت ساتا فقط 2 تا از پین ها باید بوق بزند .

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,206
صومعه سرا
با تشکر دوست عزیز
اینو متوجه نشدم
پورتهای یو اس بی رو چک کنید چون امکان داره تغذیه 5 ولت توسط قطعه دیگری افت کرده باشه.

منظورم چجوری متوجه بشم با قطعات دیگری افت کرده؟
ممنونم دوست گرامی
سلام وادب
دوست عزیز قبل از روشن شدن مادر برد با زدن کلید پاور 2 ولتاژ روی 24 پین پاور برقرار میشه.یکی سیم سبز با ولتاژ 5 ولت که جهت راه اندازی و روشن شدن مادر برد لازمه و دیگری سیم بنفش یا 5 ولت وی اس بی که یک مسیر به ای سی i/o ختم میشه برای برقراری ولتاژهای یو اس بی و سایر نقاط برد مثل راه اندازی پل وبقیه قسمتها.شما ابتدا پاور رو در حالت روشن قرار بدید (منظور دکمه روشن روی خود پاور)و بدون اینکه فرمان روشن شدن به مادر برد بدید ولتاژ سیم سبز و بنفش رو اندازه گیری کنید.
باید 5 ولت فیکس باشه.البته زمانی که کانکتور 24 پین پاور به مادر برد وصل هست

با تشکر

آخرین ویرایش:

ITE-1983

کاربر
2010-08-16
283
960
سلام دوستان
به خاطر دیر جواب دادن عذر خواهی میکنم.
الان من با جامپ کردن سیم سبز و مشکی پاور روشن شد.بعدش سیم بنفش نسبت به گراند(بدنه یو اس بی) تقریبا5.10ولت دارم.
روی پایه های بایوس 3.42 خوردی ولت دارم.
ولتاژ 5 ولت روی یو اس بی ها رو دارم
مدار pwm هم کار می کنه.روی سلف ها ی مربوط به pwm حدودا 1.13 ولت دارم
هیتسینگ روی چیپ رو برداشتم و چیپ داغ نمیکنه
ولتاژهای اون پایه های IO که ابتدا گفتم صفر ولت دارند.الان با جامپ کردن سیم های سبز و مشکی تقریبا 4.7 ولت میگیرند.

در تصویر زیر انداه ها رو قید کردم
با سپاس از دوستان

20140628_175417.jpg

بالا