آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: مزایای مولتیمتر آنالوگ بر دیجیتال

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,874
32
برای تعمیر مولتیمتر آنالوگ دوست داشتنی خود به یک مولتیمتر کمکی دیجیتال دمه دستی نیازمندید
بدون کمک مولتیمتر دیجیتال تعمیر میشه ولی یکم محرک تمرکز و توجه و حوصله هست که تعمیرکارجماعت چیزی ازش کم نداره

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,874
32
برتری مولتیمتر آنالوگ نسبت به دیجیتال :
فوق کم مصرف - بدون خاموشی توسط دکمه ای - همیشه آماده بکار بودن- طریقه و شکل انحراف عقربه خود گویای آشکارسازی سینگال اعمالی هست-ارزان بودن-به درد افراد عجول در اندازه گیری نخواهد خورد

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

قطعات فراوون smd می‌بینم و با احتمال زیاد لااقل یکی از مقاومت‌ها سوخته.
آیا ۲۲۰ ولت به پروب متصل شد و سوخت یا جای دیگه ؟

سکلتور را در حالت تست دیود فرض کن ببین کدوم کنتاکت ها رو بهم وصل میکنه و با این شرایط مرحله بعد را انجام بده.

حالا از محلی که ۲۲۰ متصل شده دنبال کن ببین چه قطعاتی در مسیر است و تست کن.

روش بعدی:

دو پروب را بهم متصل کن و درحالیکه سلکتور در حالت تست بوق هست ، با سیم یا پنس دو پایه مقاومت‌های ،smd را یکی یکی شورت کن ببین صدای بیزر درمیاد؟

و اگر با نصب سلکتور ، چنین امکانی وجود نداره ، دراینصورت شماره کد روی مقاومت ها رو بررسی کن و داخل مدار با اهم‌متر تست کن
یعنی پروب‌های اهم‌متر را به دو پایه هر مقاومت متصل کن ببین اهمی که اهم‌متر نشون میده بیشتر از اهمی است که با کد روی مقاومت‌ها مشخص شده دراینصورت اون مقاومت سوخته .

مو.لتیمتر قدیمی نیست و تقریبا تولید جدیده
مقاومت smd سوخته و یا مدار قطع شده
سیم‌های بیزر را تعقیب کن ببین به چه قطعاتی متصل شده؟
کنتاکت سلکتور هم بررسی کن سالم باشه و صدمه ندیده باشه.
ببین ۲۲۰ ولت به چه نقطه‌ای و لذا به چه قطعاتی اشتباها و ناخواسته متصل شده.

کنتاکت‌های روی سلکتور ( فلز زیر سلکتور ) را کمی جابجا و کج کن که در محل قبلی قرار نگیره .
و بموجب اصطگاک اگر بخشی از مدار چاپی که کنتاکت سلکتور روی آن قرار میگیره مخدوش و قطع شده دراینصورت فقط کنتاکت‌های مخدوش‌ رو با لحیم اصلاح کن و حتی المقدور از لحیمکاری کنتاکت ها امتناع کن.

سپاس
درود بر استاد غزال و دیگر دوستان
سپاسگزارم استاد اسباب زحمت شد

این مولیمتر روی بخش بیزر و تست دیود بوده که با برق شهر موازی شده
قطعات قبلا چک کرده بودم هیچ علائمی از جمله تغییر رنگ و تغییر حالت و سوختگی مشاهده نمیشد و کلیه قطعات هم سالم بودن

بنا به فرمایش شما مجدد با دقت بیشار قطعات چک شد
از آنجاییکه قطعات smd کوچک هستن به جهت سهولت در تست، تک تک مقاومت های اس ام دی را ابتدا روی تکه کاغذی بر طبق کد یادداشت کردم و رنج اهم کد را هم روبروی اون یادداشت نمودم

و بعد مجدد توسط مولتی متر دیگه روی برد اهم گیری کردم
هیچ کدام تغییر رنج نداشتن و در تست دقیقا مشابه با کد خودشان هستن

2 _
بخش بیزر و دیود را بر طبق فلز زیر سلکتور روی برد به هم متصل کردم
پروب ها را هم به هم متصل کردم

دراین حالت تک تک قطعات را به همدیگه شورت کردم ولی هیچ تغییری ایجاد نشد ((نه صدای بیزر و نه عقربه حرکت نمیکرد ))
البته فقط بیزر یه صدای خیلی ضعیفی داره طوری که انگار باطری ضعیف باشه ولی عقربه در این حالت هیچ حرکتی نمیکنه

در تمامی حالت های دیگه مولتی متر ایرادی نداره فقط تست دیود و بیزر مشکل دار میباشد

دو تا دیود که نزدیک بیزر مشکوک بود را با دیود معمولی جایگزین کردم ((دیودهای خودش هم خارج مدار تست شد و سالم بودن))

استاد عزیز غزال
نت خیلی ضعیف بود و نتونستم تصویر آپلود کنم آخر شب تصویر جدید و توضیحات دیگری پیوست میکنم
مشکل هم تغریبا برطرف شده توضیحات تکمیلی را در پست بعد به همراه تصویر جدید پیوست میکنم((
الان نت ضعیف هست هر چه تللش کردم آپلود نمیشه آخر شب تصویر جدید پیوست میکنم

سپاس و تقدیر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود بر استاد غزال و دیگر دوستان
سپاسگزارم استاد اسباب زحمت شد

این مولیمتر روی بخش بیزر و تست دیود بوده که با برق شهر موازی شده
قطعات قبلا چک کرده بودم هیچ علائمی از جمله تغییر رنگ و تغییر حالت و سوختگی مشاهده نمیشد و کلیه قطعات هم سالم بودن

بنا به فرمایش شما مجدد با دقت بیشار قطعات چک شد
از آنجاییکه قطعات smd کوچک هستن به جهت سهولت در تست، تک تک مقاومت های اس ام دی را ابتدا روی تکه کاغذی بر طبق کد یادداشت کردم و رنج اهم کد را هم روبروی اون یادداشت نمودم

و بعد مجدد توسط مولتی متر دیگه روی برد اهم گیری کردم
هیچ کدام تغییر رنج نداشتن و در تست دقیقا مشابه با کد خودشان هستن

2 _
بخش بیزر و دیود را بر طبق فلز زیر سلکتور روی برد به هم متصل کردم
پروب ها را هم به هم متصل کردم

دراین حالت تک تک قطعات را به همدیگه شورت کردم ولی هیچ تغییری ایجاد نشد ((نه صدای بیزر و نه عقربه حرکت نمیکرد ))
البته فقط بیزر یه صدای خیلی ضعیفی داره طوری که انگار باطری ضعیف باشه ولی عقربه در این حالت هیچ حرکتی نمیکنه

در تمامی حالت های دیگه مولتی متر ایرادی نداره فقط تست دیود و بیزر مشکل دار میباشد

دو تا دیود که نزدیک بیزر مشکوک بود را با دیود معمولی جایگزین کردم ((دیودهای خودش هم خارج مدار تست شد و سالم بودن))

استاد عزیز غزال
نت خیلی ضعیف بود و نتونستم تصویر آپلود کنم آخر شب تصویر جدید و توضیحات دیگری پیوست میکنم
مشکل هم تغریبا برطرف شده توضیحات تکمیلی را در پست بعد به همراه تصویر جدید پیوست میکنم((
الان نت ضعیف هست هر چه تللش کردم آپلود نمیشه آخر شب تصویر جدید پیوست میکنم

سپاس و تقدیر

درود

منظور از برطرف شدن مشکل اینه که مولتیمتر درست شده ؟

تعقیب بیزر و یا میتر کار سختی نیست .
سلکتور در حالت تست دیود باشه ، یک سیم میتر به طریقی به باطری متصله ، لذا اگه با مقاومت بزرگ مثلا ۱۰۰ کیلو سیم دیگر میتر را به قطب دیگر باطری بزنی باید عقربه حرکت کنه.

حالا همون سیم میتر را تعقیب کن ، مثلا به مقاومت a متصله
حالا مقاومت ۱۰۰ کبلو را به پایه دیگر a متصل کن که باید میتر حرکت کنه درغیراینصورت a خرابه .

به همین ترتیب قطعات بین میتر و پروب را تعقیب و بررسی کن
کار ساده‌ای هست.
اگه نقشه پیدا کنی خودم میگم چکار کنی ؟
احتمالا سلکتور را بدرستی نصب نمیکنی و انتظار داری کار کنه.

برای عیب یابی بخش معیوب هر کاری کنی قطعه‌ای نمیسوزه چون ولتاژی از بیرون بهش متصل نمیکنی و باطری نمیتونه با اتصال لحظه‌ای صدمه‌ای بزنه.

پس پروب منفی را به پروب مثبت برای همیشه متصل کن
سپس یک سیم آزمایش از پروب منفی به تک تک قطعات بین مسیر میتر و پروب متصل کن تا عقربه حرکت کنه.

سپس اگر عقربه حرکت نکرد ، همون سیم آزمایش را به پروب مثبت متصل کن و سر دیگر آن را به تک تک قطعات مرتبط و حتی نامرتبط متصل کن تا عقربه حرکت کنه و مطلع کن که چی شد ؟

یا نقشه قطعات متصل به دو سیم میتر که در حالت تست دیود بین میتر و پروب ها قرار میگیره ، بکش تا بگم چکار کنی.
ساده‌ترین عیب‌یابی است.
تصاویر ارسالی تار هست و نقشه هم نداری ، لااقل مارک و مدل مولتیمتر را اعلام کن.
وقتی سلکتور را نصب میکنی مقاومت‌های زیر سلکتور که در دسترس نیست چطور جهت تست یکی یکی شورت کردی ؟
قبل از ارسال تصاویر ، حجم آنها را با ویرایش کم کن که آپلود بشه
قطعات را جهت تست خارج نکن تست خارج از مدار نیاز نیست.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

منظور از برطرف شدن مشکل اینه که مولتیمتر درست شده ؟

تعقیب بیزر و یا میتر کار سختی نیست .
سلکتور در حالت تست دیود باشه ، یک سیم میتر به طریقی به باطری متصله ، لذا اگه با مقاومت بزرگ مثلا ۱۰۰ کیلو سیم دیگر میتر را به قطب دیگر باطری بزنی باید عقربه حرکت کنه.

حالا همون سیم میتر را تعقیب کن ، مثلا به مقاومت a متصله
حالا مقاومت ۱۰۰ کبلو را به پایه دیگر a متصل کن که باید میتر حرکت کنه درغیراینصورت a خرابه .

به همین ترتیب قطعات بین میتر و پروب را تعقیب و بررسی کن
کار ساده‌ای هست.
اگه نقشه پیدا کنی خودم میگم چکار کنی ؟
احتمالا سلکتور را بدرستی نصب نمیکنی و انتظار داری کار کنه.

برای عیب یابی بخش معیوب هر کاری کنی قطعه‌ای نمیسوزه چون ولتاژی از بیرون بهش متصل نمیکنی و باطری نمیتونه با اتصال لحظه‌ای صدمه‌ای بزنه.

پس پروب منفی را به پروب مثبت برای همیشه متصل کن
سپس یک سیم آزمایش از پروب منفی به تک تک قطعات بین مسیر میتر و پروب متصل کن تا عقربه حرکت کنه.

سپس اگر عقربه حرکت نکرد ، همون سیم آزمایش را به پروب مثبت متصل کن و سر دیگر آن را به تک تک قطعات مرتبط و حتی نامرتبط متصل کن تا عقربه حرکت کنه و مطلع کن که چی شد ؟

یا نقشه قطعات متصل به دو سیم میتر که در حالت تست دیود بین میتر و پروب ها قرار میگیره ، بکش تا بگم چکار کنی.
ساده‌ترین عیب‌یابی است.
تصاویر ارسالی تار هست و نقشه هم نداری ، لااقل مارک و مدل مولتیمتر را اعلام کن.
وقتی سلکتور را نصب میکنی مقاومت‌های زیر سلکتور که در دسترس نیست چطور جهت تست یکی یکی شورت کردی ؟
قبل از ارسال تصاویر ، حجم آنها را با ویرایش کم کن که آپلود بشه
قطعات را جهت تست خارج نکن تست خارج از مدار نیاز نیسدرود
درود
استاد گویا بیزر نیم سوز شده بوده
بیزر خودش در حالت تست دیود فقط خششش خیلی ضعیف میکرد بیزر دیگه ای جایگزین کردم و مشکل بیزر مرتفع شد صدای بیزر جدید هم خیلی قوی هست
فقط میتر در این حالت حرکت نمیکنه

بجای سلکتور روی برد سیم متصل کردم دقیقا شرایط سلکتور خودش را فراهم کردم
در این حالت دو پروب را به هم متصل کردم و یکبار از منفی و یکبار هم از پراب مثبت به تک تک قطعات اتصال برقرار کردم ولی میتر تکان نخورد
فقط زمانی که با سیم قطب دیگه باطری روی برد برخورد میکرد میتر حرکت میکرد

در تصویر پایین بیزر را خارج کردم تا مسیرش واضح تر باشه فلش قرمز روی برد جایگه اتصال سلکتور میباشد که در واقع قطب مثبت باطری قلمی را به پایه مثبت بیزر متصل میکنه

خط زرد روی برد کشیدم در واقع قطب منفی باطری کتابی 9 ولتی هست اگر سلکتور به این برخورد بکند میتر حرکت میکنه

تصویر بعدی هم مدل مولتی متر را نشون دادم XY-3600

پیوست‌ها

• 300.5 کیلوبایت بازدیدها: 33
  • 288.2 کیلوبایت بازدیدها: 32

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
الان در واقع مشکل خاصی نداره مشکل بیزر که مرتفع شده
فقط در این حالت یعنی روی حالت بیزر و تست دیود میتر حرکت نمیکنه

میتر در حالت های دیگه ضبدر 1 و ضبدر 10K و 100 هیچ مشکلی نداره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود
استاد گویا بیزر نیم سوز شده بوده
بیزر خودش در حالت تست دیود فقط خششش خیلی ضعیف میکرد بیزر دیگه ای جایگزین کردم و مشکل بیزر مرتفع شد صدای بیزر جدید هم خیلی قوی هست
فقط میتر در این حالت حرکت نمیکنه

بجای سلکتور روی برد سیم متصل کردم دقیقا شرایط سلکتور خودش را فراهم کردم
در این حالت دو پروب را به هم متصل کردم و یکبار از منفی و یکبار هم از پراب مثبت به تک تک قطعات اتصال برقرار کردم ولی میتر تکان نخورد
فقط زمانی که با سیم قطب دیگه باطری روی برد برخورد میکرد میتر حرکت میکرد

در تصویر پایین بیزر را خارج کردم تا مسیرش واضح تر باشه فلش قرمز روی برد جایگه اتصال سلکتور میباشد که در واقع قطب مثبت باطری قلمی را به پایه مثبت بیزر متصل میکنه

خط زرد روی برد کشیدم در واقع قطب منفی باطری کتابی 9 ولتی هست اگر سلکتور به این برخورد بکند میتر حرکت میکنه

تصویر بعدی هم مدل مولتی متر را نشون دادم XY-3600

درود

تمام قطعاتی که به هر طرف فلش قرمز متصله و یا قطعاتی که بعد از آنها است و در مسیر ان قرار گرفته تعقیب و بررسی کن.
بیشتر از ۱۰ قطعه نیست و عجیبه که تابحال پیداش نکردی .
اگه قطعات مرتبط در نقشه‌ای مشخص بشه اشکال فورا پیدا میشه

بجای فلش قرمز و درواقع بجای کنتاکت سلکتور یک تکه سیم لحیم کن که دو کنتاکت بهم متصل بشه و شبیه سلکتور عمل کنه حالا بدون سلکتور هم باید تست دیود کار کنه.

البته بعیده که پلاتین دیگری در سلکتور موثر نباشه و فقط با یک پلاتین ، همین دو کنتاکت را بهم متصل کنه؟
آیا واقعا سکلتور فقط یک پلاتین داره ؟

یک سیم آزمایش به فلش قرمز متصل کن و طرف دیگر سیم را به قطعاتی که در مسیر فلش قرمز هستند و با دایره آبی مشخص کردم متصل کن ببین میتر حرکت میکنه ؟
یعنی ببین طرفین فلش قرمز به چه قطعاتی متصله ؟
مثلا فلش قرمز به مقاومت b و c , d متصله
حالا سیم آزمایش که یکطرفش را به فلش قرمز متصل کرده بودی ، طرف دیگر همین سیم ازمایش را به پایه‌های دیگر مقاومت‌های b,c,d متصل کن ببین میتر حرکت میکنه.
اگر حرکت نکرد.
سپس ببین مقاومت های d,c,b به چه قطعاتی متصلن و عملیات فوق را برای آنها هم تکرار کن .

برای کشف عیب حتی ، نیازی چندانی به تست قطعات هم نیست و با تکه سیمی بسرعت و بسادگی محل عیب مشخص میشه.
سپس فقط با تست مقاومت و یا تست قطعی مدار ، عیب مشخص و رفع میشه.

سپاس

پیوست‌ها

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

تمام قطعاتی که به هر طرف فلش قرمز متصله و یا قطعاتی که بعد از آنها است و در مسیر ان قرار گرفته تعقیب و بررسی کن.
بیشتر از ۱۰ قطعه نیست و عجیبه که تابحال پیداش نکردی .
اگه قطعات مرتبط در نقشه‌ای مشخص بشه اشکال فورا پیدا میشه

بجای فلش قرمز و درواقع بجای کنتاکت سلکتور یک تکه سیم لحیم کن که دو کنتاکت بهم متصل بشه و شبیه سلکتور عمل کنه حالا بدون سلکتور هم باید تست دیود کار کنه.

البته بعیده که پلاتین دیگری در سلکتور موثر نباشه و فقط با یک پلاتین ، همین دو کنتاکت را بهم متصل کنه؟
آیا واقعا سکلتور فقط یک پلاتین داره ؟

یک سیم آزمایش به فلش قرمز متصل کن و طرف دیگر سیم را به قطعاتی که در مسیر فلش قرمز هستند و با دایره آبی مشخص کردم متصل کن ببین میتر حرکت میکنه ؟
یعنی ببین طرفین فلش قرمز به چه قطعاتی متصله ؟
مثلا فلش قرمز به مقاومت b و c , d متصله
حالا سیم آزمایش که یکطرفش را به فلش قرمز متصل کرده بودی ، طرف دیگر همین سیم ازمایش را به پایه‌های دیگر مقاومت‌های b,c,d متصل کن ببین میتر حرکت میکنه.
اگر حرکت نکرد.
سپس ببین مقاومت های d,c,b به چه قطعاتی متصلن و عملیات فوق را برای آنها هم تکرار کن .

برای کشف عیب حتی ، نیازی چندانی به تست قطعات هم نیست و با تکه سیمی بسرعت و بسادگی محل عیب مشخص میشه.
سپس فقط با تست مقاومت و یا تست قطعی مدار ، عیب مشخص و رفع میشه.

سپاس
درود
استاد واقعا دیگه نمیدونم چطوری باید متصل کنم که در حالت بیزر عقربه تکون بخوره
هر حاتی که فرمودید از جمله اتصال و شورت کردن تک تک قطعات تست کردم
مگر اینکه سلکتور به لحاظ مکانیکی مشکل دار شده باشه که تنونه اتصال درست را برقرار کند و یا بخشی از فیبر مسی کنده شده باشه
گرچه به ظاهر هسچ کدوم این شرایط دیده نمیشه

اینبار مسیر قطعات مرتبط راروی فیبر مشخص کردم لطفا ببینید چیزی مشخص میشه هر بخشی که متوجه نشدید اشاره کنید توضیح میدم

توضیح تصویر اینکه
بجای سلکتور سیم مشکی را متصل کردم
در تصویر جدید نقاطی را که در بالا با
ابی مشخص کرده بودید کاملا مشخص کردم

جای دیگری اگر نامفهوم باشه بفرمایید درست کنم

ممنونم استاد

پیوست‌ها

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
در این تصویر بجای اتصال پلاتین سیم سیاه را به جای پایه مثبت بیزر وصل کردم

سه خط آبی که مشخص کردم
اگر در همین حالت که پلاتین به بیزر متصل میشه و صدا میکنه
اتصال دیگه ای به خطوط آبی وصل کنم عقربه جرکت میکنه شماره 1و 2 که مشخص کردم عقربه محکم و با قدرت حرکت میکنه ولی در بخش شماره 3 عقربه تا نصف مسیر حرکت میکنه

پیوست‌ها

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
در این تصویر بجای اتصال پلاتین سیم سیاه را به جای پایه مثبت بیزر وصل کردم

سه خط آبی که مشخص کردم
اگر در همین حالت که پلاتین به بیزر متصل میشه و صدا میکنه
اتصال دیگه ای به خطوط آبی وصل کنم عقربه جرکت میکنه شماره 1و 2 که مشخص کردم عقربه محکم و با قدرت حرکت میکنه ولی در بخش شماره 3 عقربه تا نصف مسیر حرکت میکنه
سلام .
آقا حبیب گلم.
در صورت امکان مقاومت با دایره نارنجی مشخص کردم . اهمش چقدر است؟
.
متشکرم

پیوست‌ها

بالا