آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مبدل 12 ولت به 230 تمام اتوماتيك نيمه حرفه اي

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
راهنمایی

با سلام خدمت شما استاد عزیز
1-من می خواستم مدار 12 به 220نیمه حرفه ایی را در برنامه ni circuit design suite 10 شبیه سازی کنم و هم نسخه pcb رو بدست بیارم ولی تو این برنامه نه این شماره موس فیت و نه این آی سی موجود نبود برنامه رو آپدیت هم کردم ولی فرقی نکرد
2-نرم افزار protel dxf 2004 sp2 رو هم نصب کردم ولی بالا نمیاد آیا این نرم افزار برای اجرا نیاز به برنامه دیگه ایی داره یا نه
3-لطفا یه برنامه معرفی کنید هم برای شبیه سازی و هم برای ساخت نسخه pcb که کتابخانش اکثر قطعات رو داشته باشه
لطفا حدود قیمت آی سی و موس فیت موجود در مدار و بفرمائید می خوام یه برآورد قیمت بکنم
با تشکر از شما استاد عزیز:a12:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
1-من می خواستم مدار 12 به 220نیمه حرفه ایی را در برنامه ni circuit design suite 10 شبیه سازی کنم و هم نسخه pcb رو بدست بیارم ولی تو این برنامه نه این شماره موس فیت و نه این آی سی موجود نبود برنامه رو آپدیت هم کردم ولی فرقی نکرد
2-نرم افزار protel dxf 2004 sp2 رو هم نصب کردم ولی بالا نمیاد آیا این نرم افزار برای اجرا نیاز به برنامه دیگه ایی داره یا نه
3-لطفا یه برنامه معرفی کنید هم برای شبیه سازی و هم برای ساخت نسخه pcb که کتابخانش اکثر قطعات رو داشته باشه
لطفا حدود قیمت آی سی و موس فیت موجود در مدار و بفرمائید می خوام یه برآورد قیمت بکنم
با تشکر از شما استاد عزیز:a12:
با سلام :
ايسي فوق يك cmos 4047 ميباشد كه در اكثر لايبراري ها بايد موجود باشد در كتابخانه ها به دنبال ايسي هاي سي موس سري كه با عدد 40 شروع ميشوند بگرديد حتما پيدا خواهيد كرد به هر حال پيشنهاد ميكنم از پروتيوس براي شبيه سازي و pcb استفاده كنيد كه تمام قطعات فوق را در لايبراري دارد اگر موس فيت هم نبود ميتونيد از مشابهاتي كه ميزارم استفاده و جايگزين كنيد .
قيمت ايسي 4047 حدود 200 تومن و موس فيت مارك FAIRCHILD {اگر اصل پيدا كنيد ؟!!! } حدود 1000 تومن .

دوستانيكه در تهيه موس فيت RFH25N18 مشكل دارند ميتونند از مشابه قويتري از ان به شماره : 2SK800 { در بازار با k800 مي شناسند } و همچنين از 2SK1102 استفاده كنند { k800 nec / FAIRCHILD توصيه ميشود } .
با تشكر .
موفق باشيد .

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
راهنمایی

با توجه به گفته شما من برای شبیه سازی از برنامه Proteus Professional 7.20 استفاده کردم ولی بازم نه آیسی و نه موس فیت ها در کتابخانه این برنامه نبود
در نهایت با کلی گشتن و پیدا کردن مشابهات و غیره خواستم pcb رو حداقل در بیارم ولی بازم نتونستم
اول اینکه
مداری که من با یروتیوس ساختم این شد که البته در ورودی مدار ناقص هستش
http://www.uplod.ir/download.php?file=781494
در قسمت ورودی قسمت رله ها من نتونستم پایه های رله ها رو از هم تشخیص بدم کدوم پایه ها برای کدوم رله است
کلید p2 stand by switch وظیفش چیه و یه کلید مستقل هستش یا یه پایه از رله ها؟
و درآخر اگه لطف کنید نقشه کامل شبیه سازی شده در پروتیوس و pcb مدار رو بدین ازتون ممنون میشم؟
الان دقیقا 6:30 ساعته که دارم با این مدار کار میکنم و هرلحظه بیشتر با مشکل رو برو میشم
اگه pcb مدار رو بدین شروع به ساختنش میکنم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
با توجه به گفته شما من برای شبیه سازی از برنامه Proteus Professional 7.20 استفاده کردم ولی بازم نه آیسی و نه موس فیت ها در کتابخانه این برنامه نبود
در نهایت با کلی گشتن و پیدا کردن مشابهات و غیره خواستم pcb رو حداقل در بیارم ولی بازم نتونستم
اول اینکه
مداری که من با یروتیوس ساختم این شد که البته در ورودی مدار ناقص هستش
http://www.uplod.ir/download.php?file=781494
در قسمت ورودی قسمت رله ها من نتونستم پایه های رله ها رو از هم تشخیص بدم کدوم پایه ها برای کدوم رله است
کلید p2 stand by switch وظیفش چیه و یه کلید مستقل هستش یا یه پایه از رله ها؟
و درآخر اگه لطف کنید نقشه کامل شبیه سازی شده در پروتیوس و pcb مدار رو بدین ازتون ممنون میشم؟
الان دقیقا 6:30 ساعته که دارم با این مدار کار میکنم و هرلحظه بیشتر با مشکل رو برو میشم
اگه pcb مدار رو بدین شروع به ساختنش میکنم
با سلام :
اين مدار داراي دو عدد رله 12 ولتي ميباشد كه يكي از انها داراي دو كنتاكت و دو طرفه و ان يكي تك كنتاكت دو طرفه ميباشد رله دو كنتاكت با { 12v relay} مشخص شده كه كنتاكت هاي ان در بالاي همون رله با p1, p2 مشخص شده . رله تك كنتاكت با { 12v relay coil } با كنتاكت دو طرفه در بغل خودش مشخص ميباشد .
اصولا كنتاكت رله ها را در نقشه با نام همون رله {در صورت تعدد نام رله به همراه پيشوندي از حروف a b c } تعيين ميكنند كه در اين مدار رعايت نشده و همين امر دليل سر در گمي دوستان ميشود كه توضيح لازم را به تفصيل ميزارم .
كنتاكت يك رله دو طرفه را كه داراي سه سيم ميباشد :
N/C1 , N/O1 , COMMON--- به معني {NORMAL CLOSED } در حالت نرمال بسته } و NORMAL OPENED {در حالت نرمال باز } و سيم مشترك بين انها نام گذاري ميشود .
از عكس زير براي رله يك و دو.. و...كمك بيشتري بگيريد } . و تكرار توضيح براي رله 2 ولي با يك كنتاكت .
-- كليد P2 فقط يك كليد ON/OFF براي قطع وصل جريان خروجي از حالت اتوماتيك به دستي و يك كليد مستقل ميباشد .
متاسفانه با تاخير در پاسخ مصمم بودم كه براتون اماده كنم و پاسخ بزارم كه با توجه به مشفله هاي دست و پا گيري كه امروزا دارم فرصت نيافتم شرمنده كه به همين پاسخ و توضيح قناعت ميكنم .
اي سي CD4047 در لايبراري تمام ورژن هاي پروتيوس موجود هست و از اين بابت نبايد مشكلي براتون پيش ميامد .
در پست قبلي مشابهاتي بهتر از شما ره درج شده در طرح براي موس فيت ها گذاشته ام با اين وجود و با توجه به اينكه اين ترانزيستورها روي رادياتور الومينيومي نصب ميشوند براي طرح PCB كافيست كه يك كنتاكت سه پايه معمولي و يا از يك شماره موس فيت موجود در لايبراري تان {مثل BUK455 } استفاده ميكرديد .
در نهايت - شبيه سازي اين مدار باتوجه به انالوگ و ديجيتال بودن طرح - نياز به ترفند هايي دارد تا بتوان قطعات و ... جنراتور هاي انتخابي را در شبيه سازي بكار بست ولي گرفتن شكل موج مربعي خروجي هاي 4047 با اسيلوسكوپ كافي خواهد بود ونيازي به هزينه وقت براي بقيه مدار نيست .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 11.4 کیلوبایت بازدیدها: 328
  • 224 کیلوبایت بازدیدها: 71

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
راهنمایی

با توجه به راهنمایهای شما تونستم مدار رو شبیه سازی و نمونه pcb اون رو آماده کنم
http://www.uplod.ir/download.php?file=257965
اما مشکلی که بود در pcb مدار قسمتهایی به رنگ آبی و از روی خطوط دیگر رد شدن چطوری میشه این مشکل رو حل کرد ؟
لطفا مدار رو از نظر اتصالات یه چک بکنید؟
با تشکر از زحمات شما :a12:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
با توجه به راهنمایهای شما تونستم مدار رو شبیه سازی و نمونه pcb اون رو آماده کنم
http://www.uplod.ir/download.php?file=257965
اما مشکلی که بود در pcb مدار قسمتهایی به رنگ آبی و از روی خطوط دیگر رد شدن چطوری میشه این مشکل رو حل کرد ؟
لطفا مدار رو از نظر اتصالات یه چک بکنید؟
با تشکر از زحمات شما :a12:
با سلام :
دوست عزيز اشكال كار شما اين است كه اولا pcb را دولايه انتخاب كرده ايد { خطوط رنگ ابي براي يكطرف برد و خطوطي كه با رنگ ديگر مشاهده ميكنيد طرف ديگر مدار شما ميباشد و اين خطوط همديگر را قطع يا روي هم وصل نميكنند } در همچنين مداراتي كه pcb تهيه ميكنيد بهتر است براي سادگي و كم هزينه بودن تهيه ان از pcb تك لايه انتخاب و استفاده كنيد .
مورد ديگر اينكه در انتخاب قطعات {مخصوصا مقاومت ها و موس فيت } از نوع to انتخاب كرده ايد كه در مونتاژ بايد از نوع قابلمه اي { كه هم گران قيمت و همچنين توان كم تري دارند } كه موجب شده اندازه pcb شما بزرگتر از انچه لازم است در بياد موارد ياد شده را يك بار ديگر اصلاح و در چينش قطعات از گزينه اتوماتيك استفاده نكنيد سعي كنيد خودتان با سليقه و ابتكاري كه بخرج ميدهيد قطعات را طوري بچينيد كه مشكلاتي مثل همين قسمت كه مدار برق 220 ولتي را از بغل 12 ولت رد ميشود نيز برطرف گردد .
با تشكر .
موفق باشيد .

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
راهنمایی

با سلام :
دوست عزيز اشكال كار شما اين است كه اولا pcb را دولايه انتخاب كرده ايد
مورد ديگر اينكه در انتخاب قطعات {مخصوصا مقاومت ها و موس فيت } از نوع to انتخاب كرده ايد كه در مونتاژ بايد از نوع قابلمه اي { كه هم گران قيمت و همچنين توان كم تري دارند } .
با تشکر از شما استاد عزیز
من با کلی دوباره کاری تونستم مشکل دو لایه بودن مدار رو حل کنم فقط الان در برنامه ares در قسمت auto router این ارور رو میده
Routing incomplete: RIP-UP mode disabled.
last net routed: #00006
typically this appears either because the user has aborted
the router manually or because the autorouter believes
it is unable to place a track in the desired position
without causing design rule violations.
attempting to route the problem track/area wite a different
grid setting may resolve the issue.
لطفا راهنمایی کنید
من در کتابخانه قسمت موس فیت ها گشتم به غیر از این مدل قابلمه ای هیچ مدل دیگه ایی با این شماره نبود لطفا راهنمایی کنید
با تشکر از شما:a12:

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: nsahzabi

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
با تشکر از شما استاد عزیز
من با کلی دوباره کاری تونستم مشکل دو لایه بودن مدار رو حل کنم فقط الان در برنامه ares در قسمت auto router این ارور رو میده
Routing incomplete: RIP-UP mode disabled.
last net routed: #00006
typically this appears either because the user has aborted
the router manually or because the autorouter believes
it is unable to place a track in the desired position
without causing design rule violations.
attempting to route the problem track/area wite a different
grid setting may resolve the issue.
لطفا راهنمایی کنید
من در کتابخانه قسمت موس فیت ها گشتم به غیر از این مدل قابلمه ای هیچ مدل دیگه ایی با این شماره نبود لطفا راهنمایی کنید
با تشکر از شما:a12:
با سلام :
دوست عزيز شكلي از تنظيمات پنجره مربوط به مشكلتان {pcb }را براتون اپلود ميكنم طبق راهنمايي شكل پنجره فوق را تنظيم كنيد مشكل تان حل ميشه .
عكس ديگري از لايبراري قسمت موس فيت ها نيز اضافه كردم طبق شكل از بين دها موس فيت اين نوع موس فيت را انتخاب كنيد .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 25.2 کیلوبایت بازدیدها: 311
  • 14.5 کیلوبایت بازدیدها: 312
  • 197.8 کیلوبایت بازدیدها: 79

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
با سلام :
مورد ديگر اينكه در انتخاب قطعات {مخصوصا مقاومت ها و موس فيت } از نوع to انتخاب كرده ايد كه در مونتاژ بايد از نوع قابلمه اي { كه هم گران قيمت و همچنين توان كم تري دارند } كه موجب شده اندازه pcb شما بزرگتر از انچه لازم است در بياد با تشكر .
موفق باشيد .
با توجه به گفته شما من مدار رو بررسی کردم
اون دوتا ترانزیستور قابلمه ای که در مدار هستش ترانزیستور شماره 2N3055 هستند که جزء ترانزیستورهای BIPOLAR هستش ولی ترانزیستوری که شما گفتین از شکلش استفاده کنم جزء موس فیت ها هستند لطفا راهنمایی کنید
با استفاده از دو یا سه ترانزیستور موس فیت به صورت موازی آیا توان نیز تغییر می کند(بصورت تساعدی) لطفا راهنمایی کنید
شرمنده از این که خیلی سوال میپرسم:sadwalk:
:a12:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
با توجه به گفته شما من مدار رو بررسی کردم
اون دوتا ترانزیستور قابلمه ای که در مدار هستش ترانزیستور شماره 2N3055 هستند که جزء ترانزیستورهای BIPOLAR هستش ولی ترانزیستوری که شما گفتین از شکلش استفاده کنم جزء موس فیت ها هستند لطفا راهنمایی کنید
با استفاده از دو یا سه ترانزیستور موس فیت به صورت موازی آیا توان نیز تغییر می کند(بصورت تساعدی) لطفا راهنمایی کنید
شرمنده از این که خیلی سوال میپرسم:sadwalk:
:a12:
با سلام :
دوست عزيز در شماتيكي كه گذاشته بودين شماره ها مشخص نبود فكر كردم از موس فيت قابلمه اي {مثل 250 } استفاده كردين و توضيح بخاطر همين بوده كه 3055 ها هم جاي خود داره و مسله حله .
براي پارالل كردن موس فيت ها براي خروجي توان بيشتر بهتر است جهت ترميم تلرانس انها در مسير گيت از يك مقاومت كم اهمي {مثل يك اهم } و در مسير s انها از مقاومت هاي زير يك دهم اهم با وات بالاتر {حدافل 10 واتي سيمي} استفاده كنيد .
در صورت افزايش موس فيتها توان خروجي به شرطي بالا ميره كه ترانس خروجي نيز توان ان قدرت را داشته باشد در ضمن با يك حساب سر انگشتي ميتوانيد تا 5 عدد موس فيت در هر طرف مدار اضافه كنيد .
با تشكر .
موفق باشيد .

بالا