آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم تثبیت ولتاژ در منبع تغذیه «سنجش»

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد پتانسیومتر ولتاژ خرابه. با چرخوندن پتانسیومتر تغییرات شدیدی در مقدار مقاومت اندازه گیری شده بین پایه کناری و وسطی وجود داره

درود

پس تشخیص آقا مهران عزیز وسط خال بوده.
ولی باور نمیکنم ، ولتاژ خروجی در کلیه نقاط پتانسیومتر خراب بوده زیرا تابحال پتانسیومتر خرابی ندیدم که در هیچ نقطه ای بدرستی عمل نکنه و لذا تصور میکنم دقت کافی نداشتی و ولتاژ خروجی در برخی از نقاطِ پتانسیومتر بدون لرزش بوده و متوجه نشدی که راهنمای خوبی بود.
البته مقصودم لرزش ولتاژ پس از انتخاب ولتاژه نه در حال انتخاب ولتاژ.

بابت تصاویر ارسالی هم ممنونم عالیه.
بنابرین محل گراند که وسط منفی و مثبت نصب شده برای فریب متقاضی است که تصور کنه دو ولتاژ خروجی مثبت و منفی داره و همچنین ظاهرش شبیه تغذیه های استاندارد بشه و باطنش همچنان ایرانی .

داشتم بهش علاقمند میشدم و بابت این حقه بازی نظرم عوض شد.
بعد از رفع عیب با ولتاژ حدود ۱۵ ولت ، بار حدود ۵ اهمی را بصورت ناگهانی به خروجی متصل کن یا در شرایط دیگری که حداقل ۳ آمپر دریافت بشه و همزمان با آن ، با ولتمتر آنالوگ ، ولتاژ خروجی را ببین که ولتاژ خروجی اندکی تغییر میکنه یا کاملا ثابته و یا هر واکنشی با ۳ آمپر نشون داد لطفا مطلع کن .

با توجه به این کلک ، مطمئنا حقه های دیگری هم بکار برده و منحصر به یک کلک نیست .

همیشه یادت باشه صاحب دستگاه ، بهترین راهنماست بطوریکه اگه نحوه ظهور عیب را سوال میکردی میگفت بصورت ناگهانی ظاهر نشده و بمرور بدتر و بدتر شد که حاکی از عیوب مکانیکی و یا خازنی است و با توجه به ظاهر سالم خازن ها ، گویای خرابی تدریجی پتانسیومتر بود .

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

بابت تصاویر ارسالی هم ممنونم عالیه.

سپاس
استاد با تعویض پتانسیومتر دستگاه به صورت طبیعی داره کار میکنه و ولتاژ به نرمی تغییر میکنه و در ولتاژ دلخواه ثابت میمونه
دو تا مسئله :
1 - ولتاژی که نمایشگر نشون میده با ولتاژی که ولتمترم نشون اندکی اختلاف داره. در ولتاژهای پایین این اختلاف کنتره اما در ولتاژهای بالا بیشتر میشه. مثلاً وقتی نمایشگر مقدار 5 ولت رو نشون میده ولتمترم مقدار 5.2 رو نشون میده و زمانی که نمایشگر ولتاژ 30 ولت رو نشون ولتمترم ولتاژ 31.1 رو نشون میده.
2- ولتاژ خروجی بین پایه های + و - برقراره و بین + و GND ولتاژی رو نشون نمیده. بین منفی و GND هم ولتاژی نشون نمیده

استاد دستگاه رو ببندم ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد با تعویض پتانسیومتر دستگاه به صورت طبیعی داره کار میکنه و ولتاژ به نرمی تغییر میکنه و در ولتاژ دلخواه ثابت میمونه
دو تا مسئله :
1 - ولتاژی که نمایشگر نشون میده با ولتاژی که ولتمترم نشون اندکی اختلاف داره. در ولتاژهای پایین این اختلاف کنتره اما در ولتاژهای بالا بیشتر میشه. مثلاً وقتی نمایشگر مقدار 5 ولت رو نشون میده ولتمترم مقدار 5.2 رو نشون میده و زمانی که نمایشگر ولتاژ 30 ولت رو نشون ولتمترم ولتاژ 31.1 رو نشون میده.
2- ولتاژ خروجی بین پایه های + و - برقراره و بین + و GND ولتاژی رو نشون نمیده. بین منفی و GND هم ولتاژی نشون نمیده

استاد دستگاه رو ببندم ؟

درود

احتمالا با یکی از پتانسیومتر های داخلی کالیبره میشه
اما اگه از ولتمتر خودت مطمئن نیستی دست نزن و اگه مطمئنی آزمایش و کالیبره کن و ببند

نتیجه تست ۳ امپری را هم گزارش کن .
یعنی جریان حداکثر را انتخاب کن و همزمان با اتصال باری که ۳ آمپر یا بیش از ۳ آمپر میکشه ببین آیا ولتاژ خروجی ثابته یا واکنش نشون میده و اندکی تغییر میکنه ؟
که البته ولتمتر دیجیتال تغییرات سریع را بخوبی نشون نمیده اما اگه آنالوگ نداری با دیجیتال ببین.

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

احتمالا با یکی از پتانسیومتر های داخلی کالیبره میشه
اما اگه از ولتمتر خودت مطمئن نیستی دست نزن و اگه مطمئنی آزمایش و کالیبره کن و ببند

نتیجه تست ۳ امپری را هم گزارش کن .
یعنی جریان حداکثر را انتخاب کن و همزمان با اتصال باری که ۳ آمپر یا بیش از ۳ آمپر میکشه ببین آیا ولتاژ خروجی ثابته یا واکنش نشون میده و اندکی تغییر میکنه ؟
که البته ولتمتر دیجیتال تغییرات سریع را بخوبی نشون نمیده اما اگه آنالوگ نداری با دیجیتال ببین.

سپاس

استاد تا الان به مولتیمترم مطمئن بودم اما اونقدر مطمئن نیستم که بخوام باهاش کالیبره این دستگاه رو تغییر بدم.
با مقاومت وات بالا جریان 3 آمپری ازش کشیدم و افت ولتاژی نداشت. حتی جریان رو تا 4 آمپر هم بردم اما افت ولتاژی اتفاق نیفتاد
استاد راستی درباره ولتاژ منفی که فرمودین، نظرتون رو درباره دستگاه بفرمایین. هنوزم میفرمایین که ارزشش رو نداره نسبت به قیمتش؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

استاد تا الان به مولتیمترم مطمئن بودم اما اونقدر مطمئن نیستم که بخوام باهاش کالیبره این دستگاه رو تغییر بدم.
با مقاومت وات بالا جریان 3 آمپری ازش کشیدم و افت ولتاژی نداشت. حتی جریان رو تا 4 آمپر هم بردم اما افت ولتاژی اتفاق نیفتاد
استاد راستی درباره ولتاژ منفی که فرمودین، نظرتون رو درباره دستگاه بفرمایین. هنوزم میفرمایین که ارزشش رو نداره نسبت به قیمتش؟

درود

قیمتش خیلی بیشتر از ارزشش هست خصوصا که فیش گراند را بین مثبت و منفی بنحوی نصب کرده که گویای ضرورت و نیاز به آن است تا در نگاه اول دو ولتاژ خروجی بنظر برسه و لذا کلک زده و گویای بی صداقتی است.

اولین باره که منبع تغذیه با یک ولتاژ متغییر می بینم.
ضمنا افت ولتاژ لحظه ای مورد نظر است یعنی یک لحظه حدود ۱،. ولت کم بشه و ممکنه مجددا جبران بشه .

چون همین نقشه ناچیزی که در گزارش شما بدست آمده باید تغییرات ناچیز داشته باشه که اگه بسرعت جبران کنه با ولتمتر دیجیتال دیده نمیشه ولی با ولتمتر عقربه ای به وضوح دیده میشه.

ضمنا بنظر میاد نحوه تست را متوجه نشدی .
زیرا گفتی آمپر را بالا بردم که گویای افزایش تدریجی است و تست درستی نیست.
نباید افزایش جریان تدریجی باشه باید بار را جدا کرده و متصل کنی و همزمان با قطع و وصل بار ، ولتاژ را ببینی یعنی از صفر آمپر ناگهان ۳ آمپر عبور کنه نه اینکه بتدریج جریان را اضافه کنی .

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد من ولتمتر آنالوگ ندارم و نتیجه ای که اعلام کردم از روی ولتاژی بود که نمایشگر خود دستگاه نشون میداد.

ضمنا بنظر میاد نحوه تست را متوجه نشدی .
زیرا گفتی آمپر را بالا بردم که گویای افزایش تدریجی است و تست درستی نیست.
نباید افزایش جریان تدریجی باشه باید بار را جدا کرده و متصل کنی و همزمان با قطع و وصل بار ، ولتاژ را ببینی یعنی از صفر آمپر ناگهان ۳ آمپر عبور کنه نه اینکه بتدریج جریان را اضافه کنی .
نه استاد جریان رو به تدریج بالا نبردم.
ابتدا ولتاز منبع رو روی 15 ولت گذاشتم و با بار 5 اهمی تست کردم که افت ولتاژی نداشتم. البته ولتمتر دیجیتال خود منبع تغذیه.
بعد ولتاژ رو حدود 12 ولت گذاشتم و با بار تقریباً 3 اهمی تست کردم که جریان بیش از چهار آمپر کشید و افت ولتاژی نداشت.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد من ولتمتر آنالوگ ندارم و نتیجه ای که اعلام کردم از روی ولتاژی بود که نمایشگر خود دستگاه نشون میداد.

نه استاد جریان رو به تدریج بالا نبردم.
ابتدا ولتاز منبع رو روی 15 ولت گذاشتم و با بار 5 اهمی تست کردم که افت ولتاژی نداشتم. البته ولتمتر دیجیتال خود منبع تغذیه.
بعد ولتاژ رو حدود 12 ولت گذاشتم و با بار تقریباً 3 اهمی تست کردم که جریان بیش از چهار آمپر کشید و افت ولتاژی نداشت.

درود

ولتمتر دستگاه از حیث نمایش نقاط ضعف قابل اطمینان نیست و کافیه با یک خازن موجب تاخیر کوتاهی بشن تا این ضعف مخفی بشه
بخصوص که بی صداقتی سازنده محرزه.

سپاس

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
خداروشکر در یک آزمون الهی روسفید بیرون اومدمwink و این میسر نمیشد جز شاگردی استاد عزیزم

استاد اگر در دستگاهی به مشکل خوردی میتونم کمکت کنمawkward

بالا