آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوختن مداوم ترانزیستور با اتصال کوتاه در تغذیه سویچینگ

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام
12v 20a که ولتاژش صحیحه حتی زیر بار
الان یدونه برد پاور دم دستم داشتم.
این خازن عمدا اتصال کوتاه کرده بودن.
IMG_۲۰۲۳۰۶۱۸_۱۵۱۸۴۳.jpg

IMG_۲۰۲۳۰۶۱۸_۱۵۱۸۰۹.jpg

نشتی داشتن خازن عدسی یا پلی استر اطراف آیسی هم می‌تونه باعث ایجاد همچین مشکلی بشه.

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
درود
پایه 16 ثابت است ولتاژ مرجع هست و نباید کمتر از صفر باشد معمولا مثبت 0.1 میلی یا کمی بیشتر باشد r24 اگر 1k باشد

(احتمالا ولت متر شما دقیق کالیبره نیست )

در هر 5 امپر مصرف 12 میلی ولت از 70 میلی ولت کم میشود .در نتیجه در 20 امپر 48 میلی ولت کم میشود که هنوز ولتاژ پایه 15 با پایه 16 برابر نشده و مدار کنترل جریان فعال نمیشود
باید در هر 5 امپر 18 میلی ولت کم شود تا وقتی جریان به 20 امپر رسید تقریبا پایه 15 و 16 برابر شود تا مدار کنترول جریان فعال شود

مقدار R21 و R35 چقدر هست که پایه 15 ولتاژ 70 میلی ولت دارد ؟؟؟؟ باید حدود 48 تا 55 میلی ولت باشد.( البته در مدل S-400-12 یعنی 30 امپری)

راه حل

یا شما یکی از ان شنت ها را از مدار خارج کنید (J4 )

و تست کنید باید در هر 5 امپر 18 میلی ولت از 70 میلی ولت کم شود
یا یک پتانسیومتر 2K مانند نقشه من به ار35 و ار21 و زمین وصل کنید و پتانسیومتر را تقریبا روی 1.5K تنظیم کنید یا طوری تنظیم کنید که ولتاژ پایه 15 حدود 48 میلی ولت شود که تا جریان به 20 امپر رسید خروجی 12 ولت قطع شود.

هر گز اتصال کوتاه نکنید جریان مصرفی را بالا ببرید

فعلا مشکل این قسمت را رفع کنید تا ببینیم چی میشود با این تستی که شما انجام دادید باید روی مصرف 30 امپر مدار کنترول شما عمل کند

ان دو تا خازن 4.7UF را عوض کردید؟ یا دو تا مقاومت را که باهم سری کردید که به بیس ترانزیستور ها میخورد 1 اهم باید باشد
سلام استاد گلم
ولتاژ پایه ۱۶ رو با ۳عدد مولتیمتر مختلف تست کردم که حدود ۰.۵۵ - میلی ولت بودند.
R35 = 1k
R21 = 67k
R23و R24 هرکدام ۲۰۰اهم که موازی با همند
یه تغذیه دیگم دم دستم بود یه مقاومت ۱۰۰ کیلو ازش برداشتم جایگذین R21 کردم (R21 قبلی ۶۷ کیلو بود) الان ولتاژ پایه ۱۵ شده ۴۸ میلی ولت دقیق ولی پایه ۱۶ همون ۰.۵۵- میلی هست. طبق گفته شما یکی از شنت هارو برداشتم، حالا ۵ امپر ازش جریان میکشم ولتاژ پایه ۱۵ میرسه به ۲۸ میلی ولت. (با لامپ تست یه اتصال کوتاه هم حالا کردم ایندفعه لامپ تست چشمک نزد ولی ضعیف ثابت روشن شد.محض اطلاع) خازن ۴.۷u ها روهم تعویض کردم مقاومتای سری کردم ۱ اهمی اند. (اون منبع تغذیه دیگه که سالمه باجریان کشیدن ولتاژ پایه ۱۶ ایسی تغییر میکنه) این پاور فکر نکنم درست بشو باشه خیلی واسش وقت گذاستم فقط میخوام به یه نتیجه ای برسیم:unsure:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام استاد گلم
R35 = 1k
R21 = 67k
یه تغذیه دیگم دم دستم بود یه مقاومت ۱۰۰ کیلو ازش برداشتم جایگذین R21 کردم (R21 قبلی ۶۷ کیلو بود) الان ولتاژ پایه ۱۵ شده ۴۸ میلی ولت دقیق ولی پایه ۱۶ همون ۰.۵۵- میلی هست. طبق گفته شما یکی از شنت هارو برداشتم، حالا ۵ امپر ازش جریان میکشم ولتاژ پایه ۱۵ میرسه به ۲۸ میلی ولت. (با لامپ تست یه اتصال کوتاه هم حالا کردم ایندفعه لامپ تست چشمک نزد ولی ضعیف ثابت روشن شد.محض اطلاع) خازن ۴.۷u ها روهم تعویض کردم مقاومتای سری کردم ۱ اهمی اند. (اون منبع تغذیه دیگه که سالمه باجریان کشیدن ولتاژ پایه ۱۶ ایسی تغییر میکنه) این پاور فکر نکنم درست بشو باشه خیلی واسش وقت گذاستم فقط میخوام به یه نتیجه ای برسیم:unsure:
چیز درست نشو که نداریم.
احساس میکنم برد شما یه جای ساده قلع مردگی داره.
زیر ترانس چادر دستگاه بنظر ۲ تا جامپر وجود داره بهتره اونها رو تجدید لحیم کنید!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Kress

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
درود
فرض بر اینکه اهم متر درست است
نباید منفی باشد اگر منفی باشد هیچ موقع کنترل جریان فعال نمیشود

حالا منفی از کجا میتواند بی اید؟
به شکل یک نگاه کنید.شکل موج پایه 1 سیم پیچ L1 (همان سیم پیچ بزرگه )که در نقشه PIC5 مشخص کردم یک موج مربعی است که پیک ان 24 ولت است یعنی 12 ولت پیک مثبت و 12 ولت پیک منفی (بالای نقشه دست چپ)
در حالت سالم باید پایه 2 سیم پیچ L1 کاملا صفر ولت باشد .در برد شما پیک منفی روی پایه 2 L1 وجود دارد احتمالا منفی فقط از این نقطه میتواند روی خط صفر ولت خروجی باشد

چه موقع منفی میشود؟
1-یا ان سیم پیچ L1 خراب یا سوخته باشد یا قطر ان کم شده باشد(در شکل شما مثل اینکه یکی از پایه های سیم پیچ از مدار خارج شده یا من اینطور میبینم )
2
-یا دیود D8 یکسو ساز اصلی 12 ولت خراب شده باشد
3 -یا ان 4 تا خازن, خازن های قسمت خروجی خراب باشند
4-یا شکل موج روی ترانس اصلی که دو تا ترانزیستور قدرت میسازند بهم خورده که پیک منفی خیلی بیشتر از پیک مثبت روی سیم پیچ L1 هست

احتمالا شما اسکوپ ندارید که این مورد را بررسی کنید و کمی مشکل میشود این ایراد را رفع کرد یا زمان زیادی میخواهد

(اون منبع تغذیه دیگه که سالمه باجریان کشیدن ولتاژ پایه ۱۶ ایسی تغییر میکنه)
در سالم شما اگر اتصال کوتاه یا جریان بیش از حد بکشید مدار کنترول جریان فعال میشود و ولتاژ خروجی خیلی کم میشود و همچنین ولتاژ 19.23
روی ای سی 494 پایین میاید و باعث میشود ولتاژ روی پایه 16 تغییر کند .ولی در حالت معمولی باید ثابت باشد چون یک ولتاژ ریفرنس و مرجع هست

در نقشه من R23 نیست و فقط C23 هست و باعپ میشود نویز روی ولتاژ مرجع از بین برود
مدل دقیق پاور چی هست شاید بتوانم نقشه دقیق پاور شما را پیدا کنم شاید مدار برد شما فرق میکند من از نقشه برد 30 امپری دارم راهنمایی میکنم شاید مسیر من اشتباه است

(با لامپ تست یه اتصال کوتاه هم حالا کردم ایندفعه لامپ تست چشمک نزد ولی ضعیف ثابت روشن شد.محض اطلاع)
خب اینجا به این نتیجه میرسیم که خروجی 12 ولت در جریان بیش از حد کم نمیشود باید خروجی در حالت اوور لود 1 یا 2 ولت شود و اتصال ان زیاد جریان نمی کشد
با لامپ محافظ برای من یک تست انجام دهید

برد را روشن کنید یک بار 5 امپری وصل کنید بعد پایه 15 و 16 را با احتیاط کامل به هم وصل کنید باید لامپ 5 امپری روی 12 ولت خاموش شود .البته من مخالف اتصال کوتاه هستم ولی در همان حالت یک لحظه اتصال کوتاه کنید ببینید باز لامپ سری در اتصال کوتاه روشن میشود یا نه
ببینیم اصلا مدار کنترول جریان درست عمل میکند یا نه

پیوست‌ها

• 199.6 کیلوبایت بازدیدها: 45
  • 577.6 کیلوبایت بازدیدها: 50
آخرین ویرایش:

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
سلام
درمورد پایه ۱۶ اون یکی منبع سالم هم منفی بود فک کنم منفی ۴رو خوده ای بود.
منبع سالمو اتصال کوتاه نمیکردم همون بار ۵ امپری میکشیدم ولتاژ پایه ۱۶ تغییر میکرد (نمیدونم چرا).
مدل پاور = YSD-A300 که تاریخ ساختشم مال سال ۲۰۲۰ هست.(درکل انگار ازمدار کار زیاد نکشیدن همچی سرجاشه هیچ تغییر رنگی نداره برد. انگار این مشکل از کارخونه باهاشه. (اولش هم که دست من رسید تمام قطعات سالم بود بجز پتانسیومتر که با تعویضش با یه ۲.۲ کیلو اهم چون ۱ کیلو نداشتم، مشکل ولتاژ حل شد که بایه اتصال کوتاه ترانزیستور ها ترکید).
درمورد اتصال کوتاه پایه ۱۵ و ۱۶ انجام دادم هیچ تغییری نکرد انگار اصلا اون کارو انجام نمیدم لامپ ۱۲ ولت همچنان روشن، لامپ تست هم چون جریان ۵ امپری میکشم کلا ضعیف ثابت روشنه وبا اتصال کوتاه ۱۵ و ۱۶ هیچ تغییری نمیکنه.
(یچیزی هم که هست موقع وصل کردن لامپ ۱۲ولت ۵ امپر ترانزیستور ها خیلی کم کم گرم میشوند ولی درحالت بی باری زود و بیشتر گرم میشوند در بازه زمانی یکسان! نمیدونم طبیعیه یا نه )
تشکر . چون تمام وقت بیرونم نمیشه زود تست کنم جواب بدم.امیدوارم عذر بده رو بپذیرید

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
درود
تا انجا که من میبینم مدارش با نقشه من یکی است
بدونه بار نباید ترانزیستورها اصلا گرم شود

کنترول جریان اصلا کار نمیکند پتانسیومتر را کم و زیاد میکنید ولتاژ کم و زیاد میشود؟ چون این دوتا پایه 1و2 تقریبا با هم هستند 1و2 کم و زیاد میکند و 15 و 16 در جریان بالا خاموش و روشن میکند .

tl494 سالم است ؟ یا اصلی است ؟
zd1 ,zd2 سالم هستند باید زینر 33 ولت باشد
این نقشه تقریبا با پاور شما یکی هست مقدار ولتاژ ها را برای شما روی ایسی 494 مشخص کردم شکل موجها هم به درد شما نمیخورد چون اسکوپ ندارید و با ورودی 35 ولت است نه 220
ترانزیستورهای q1 , q2 سالم است؟ خیلی مهم است
چون بدونه بار هم گرم میکند بنابراین سیگنالها روی ترانزیستورهای قدرت درست نیست

ان سیم پیچ بزرگ را بررسی کردید که یک پایه روی برد لحیم نشده؟
پایه های 15 و 16 را به هم قطع و وصل کنید بدونه بار بررسی کنید که ولتاژها مانند نقشه که مشخص کردم کم و زیاد میشود

پیوست‌ها

• 2.1 مگابایت بازدیدها: 7
آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,872
32
بدونه بار نباید ترانزیستورها اصلا گرم شود
بدون بار ترانزیستورا گرم(ولی نه زیاد داغ) می شوند و یک امر عادی برای این نوع پاور محسوب می شود چون در حال سوئیچینگ هست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Kress

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
بدون بار ترانزیستورا گرم(ولی نه زیاد داغ) می شوند و یک امر عادی برای این نوع پاور محسوب می شود چون در حال سوئیچینگ هست
درود در باز یک ساعت است که روشن هست گرم هم نیست 30 درجه هست حالا امکان دارد در بسته یک کم بیشتر شود

پیوست‌ها

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
در بسته 5 ساعت است پاورم روشن است 42 درجه شده البته این دمای ترانس سوئیچینگ است نه ترانزیستورها

پیوست‌ها

• 147.7 کیلوبایت بازدیدها: 37

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,872
32
درود در باز یک ساعت است که روشن هست گرم هم نیست 30 درجه هست حالا امکان دارد در بسته یک کم بیشتر شود
دورود بر شما از اینکه مفاهیم رو با عکس معنا دادید ....منظور بنده ترانزیستور بدون هیت سینگ در بی باری بوده
سپاس

بالا