آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوختن مداوم ترانزیستور با اتصال کوتاه در تغذیه سویچینگ

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
سلام خدمت اساتید بزرگوار
این تغذیه سویچینگ برام اوردن پتانسیومترش مشکل داشت با تعویض مشکلش حل شد وپاور ولتاژش درست شد.منتها با اتصال کوتاه کردن خروجی در جا ترانزیستور های ورودی۱۳۰۰۹ میترکن. مقاومتهارو کامل چک کردم درستن.خازنهای ورودی درستن. آیسی 7500 داشت با 494 تعویض کردم حل نشد.دوتا ترانزیستور c1815 داشت تعویض کردم.تا حالا چندتا ترانزیستور ۱۳۰۰۹سوزوندم. با وصل کردن لامپ تست موقع اتصال کوتاه خروجی مدار تند تند لامپ خاموش روشن میشه. دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه ولتاژ خروجی تنظیمه و پاور درحالت نرمال درست کار میکنه فقط موقع اتصال کوتاه میسوزه

پیوست‌ها

• 395.3 کیلوبایت بازدیدها: 80
  • 514.4 کیلوبایت بازدیدها: 79
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: daniyal18

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
سلام خدمت اساتید بزرگوار
این تغذیه سویچینگ برام اوردن پتانسیومترش مشکل داشت با تعویض مشکلش حل شد وپاور ولتاژش درست شد.منتها با اتصال کوتاه کردن خروجی در جا ترانزیستور های ورودی۱۳۰۰۹ میترکن. مقاومتهارو کامل چک کردم درستن.خازنهای ورودی درستن. آیسی 7500 داشت با 494 تعویض کردم حل نشد.دوتا ترانزیستور c1815 داشت تعویض کردم.تا حالا چندتا ترانزیستور ۱۳۰۰۹سوزوندم. با وصل کردن لامپ تست موقع اتصال کوتاه خروجی مدار تند تند لامپ خاموش روشن میشه. دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه ولتاژ خروجی تنظیمه و پاور درحالت نرمال درست کار میکنه فقط موقع اتصال کوتاه میسوزه
دوست عزیز
پتانسومتر اینها که خراب نمیشه

مشکل این پاورها یا از خازنها
و یا ترانزیستور قدرت
و مقاوت های اطراف
و گاهی هم زنر میسوزه

13009 های بزرگ که استفاده میکنی تغلبی هست

یا جنس مرغوب بنداز و یا از 13009 کوچک مرغوب استفاده کن مشکل برطرف میشه

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
دورود
چرا باید تغذیه سالمه رو اتصال کوتاه کنی؟ بجای اتصال کوتاه از بارهای از قبیله (تابلوروان_ المنت_چراغ جلوی ماشین) استفاده کن
سپاس

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
در مرحله اول

احتمالا مدار کنترل جریان درست کار نمیکند اگر جریان بیش از حد بالا رود همچین مشکلی پیش می اید
پایه های 16 و 15 برای همین منظور است .
در حالت بدونه بار پایه 16 باید 0.1 میلی ولت است و پایه 15 حدود 55 میلی ولت است .در ماکزیمم جریان اگر پایه 15 کمتر از 0.1 میلی ولت شود ترانزیستورهای قدرت تقریبا خاموش میشود (خاموش کامل نمیشوند ولتاژ خروجی خیلی کم میشوند)
شما اتصال کوتاه نکنید یک بار 3 امپری به خروجی وصل کنید.
####################################################
اگر پاور شما 30 امپر باشد
بستگی به ان شنت ها دارند (ان دوتا جامپر ها که جلوی سیم پیچ است)

در هر 0.8 امپر 2.2 میلی ولت از 55 میلی ولت کم میشود .تقریبا 8.8 میلی ولت از 55 میلی کم میشود
####################################################################################

اگر 30 امپر نیود در هر 0.8 امپر بیشتر از 2.2 میلی ولت از 55 میلی ولت کم میشود
در هر صورت شما مصرف جریان خروجی را کم کم زیاد کنید تا و تست کنید ببینید ولت پایه 15 چه موقع به ولتاژ پایه 16 میرسد یا اصلا تغییر میکند یا نه

مرحله دوم
دو تا مقاومت جلوی ترانزیستور ها و دو تا دیودها و دو تا دیود زینر zd1 ,zd2 را از مدار خارج کرده و تست کنید

پیوست‌ها

• 297.3 کیلوبایت بازدیدها: 75

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام خدمت اساتید بزرگوار
بنده هم به این مورد بر خوردم،
قبلا برد دستکاری شده بود و پایه های یکی از خازن ها رو بهم اتصال کوتاه کرده بودن و باعث میشد موقع اتصال کوتاه فورا ترانزیستور بسوزه!

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
در مرحله اول

احتمالا مدار کنترل جریان درست کار نمیکند اگر جریان بیش از حد بالا رود همچین مشکلی پیش می اید
پایه های 16 و 15 برای همین منظور است .
در حالت بدونه بار پایه 16 باید 0.1 میلی ولت است و پایه 15 حدود 55 میلی ولت است .در ماکزیمم جریان اگر پایه 15 کمتر از 0.1 میلی ولت شود ترانزیستورهای قدرت تقریبا خاموش میشود (خاموش کامل نمیشوند ولتاژ خروجی خیلی کم میشوند)
شما اتصال کوتاه نکنید یک بار 3 امپری به خروجی وصل کنید.
اگر پاور شما 30 امپر باشد
بستگی به ان شنت ها دارند (ان دوتا جامپر ها که جلوی سیم پیچ است)

در هر 0.8 امپر 2.2 میلی ولت از 55 میلی ولت کم میشود .تقریبا 8.8 میلی ولت از 55 میلی کم میشود
####################################################################################

اگر 30 امپر نیود در هر 0.8 امپر بیشتر از 2.2 میلی ولت از 55 میلی ولت کم میشود
در هر صورت شما مصرف جریان خروجی را کم کم زیاد کنید تا و تست کنید ببینید ولت پایه 15 چه موقع به ولتاژ پایه 16 میرسد یا اصلا تغییر میکند یا نه

مرحله دوم
دو تا مقاومت جلوی ترانزیستور ها و دو تا دیودها و دو تا دیود زینر zd1 ,zd2 را از مدار خارج کرده و تست کنید
سلام ممنونم دوست عزیز
ولتاژ پایه ۱۵ برابر با ۷۰ میلی ولت و پایه۱۶ برابر با منفی نیم میلی ولت. پاور ۲۰ امپر ۲۴۰ وات میباشد.
با وصل کردن مصرف کننده 5 امپر (لامپ خودرو) ولتاژ پایه ۱۵ به ۵۸ میلی ولت میرسه و ولتاژ پایه ۱۶ هیچ تغییری نمیکنه. مقاومت ها و دیود نزدیک ترانزیستور با مولتی متر چک شدند که سالم هستند. اون دوتا دیود زنر ذکر شده با تست مولتی متر خارج برد ظاهرا سالم هستند. شما امر بفرما
تشکر از شما

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
درود،
بنده هم به این مورد بر خوردم،
قبلا برد دستکاری شده بود و پایه های یکی از خازن ها رو بهم اتصال کوتاه کرده بودن و باعث میشد موقع اتصال کوتاه فورا ترانزیستور بسوزه!
سلام ممنون میشه بگین کدوم خازن ها منظورتونه؟

daniyal18

کاربر vip
کاربر
2022-11-26
364
188
29
Yazd
سلام خدمت اساتید بزرگوار

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
درود
پایه 16 ثابت است ولتاژ مرجع هست و نباید کمتر از صفر باشد معمولا مثبت 0.1 میلی یا کمی بیشتر باشد r24 اگر 1k باشد

(احتمالا ولت متر شما دقیق کالیبره نیست )

در هر 5 امپر مصرف 12 میلی ولت از 70 میلی ولت کم میشود .در نتیجه در 20 امپر 48 میلی ولت کم میشود که هنوز ولتاژ پایه 15 با پایه 16 برابر نشده و مدار کنترل جریان فعال نمیشود
باید در هر 5 امپر 18 میلی ولت کم شود تا وقتی جریان به 20 امپر رسید تقریبا پایه 15 و 16 برابر شود تا مدار کنترول جریان فعال شود

مقدار R21 و R35 چقدر هست که پایه 15 ولتاژ 70 میلی ولت دارد ؟؟؟؟ باید حدود 48 تا 55 میلی ولت باشد.( البته در مدل S-400-12 یعنی 30 امپری)

راه حل

یا شما یکی از ان شنت ها را از مدار خارج کنید (J4 )

و تست کنید باید در هر 5 امپر 18 میلی ولت از 70 میلی ولت کم شود
یا یک پتانسیومتر 2K مانند نقشه من به ار35 و ار21 و زمین وصل کنید و پتانسیومتر را تقریبا روی 1.5K تنظیم کنید یا طوری تنظیم کنید که ولتاژ پایه 15 حدود 48 میلی ولت شود که تا جریان به 20 امپر رسید خروجی 12 ولت قطع شود.

هر گز اتصال کوتاه نکنید جریان مصرفی را بالا ببرید

فعلا مشکل این قسمت را رفع کنید تا ببینیم چی میشود با این تستی که شما انجام دادید باید روی مصرف 30 امپر مدار کنترول شما عمل کند

ان دو تا خازن 4.7UF را عوض کردید؟ یا دو تا مقاومت را که باهم سری کردید که به بیس ترانزیستور ها میخورد 1 اهم باید باشد

پیوست‌ها

• 156.6 کیلوبایت بازدیدها: 73
آخرین ویرایش:
بالا