آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوختن مداوم ترانزیستور با اتصال کوتاه در تغذیه سویچینگ

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
درود
من یک توضیح مختصر در مورد شکل موجها می دهم تا کسانی که اسکوپ ندارند بهتر عمل کرد مدار را درک کنند.البته در تاپیک استاد غزال کاملا ایشان توضیح دادن
اولا فرکانس در PIC20 و PIC21 اسکوپ اشتباه 3.6KHZ نشان داده چون من تریگر اسکوپ را درست تنظیم نکرده بودم در اصل باید حدود 24KHZ باشد
و این دو سیگنال 180 درجه با هم اختلاف فاز دارند که روی R11 فرکانس حدود 58KHZ شده است و با هم جمع شده اند

به سطح DC ها و پیک سیگنالها باید توجه کرد بطور مثال اگر در یک پاور مقدار پیک شکل PIC20 با PIC21 اختلاف زیادی بود نشان میدهد یا یکی از ترانزیستورها درست عمل نمیکنند یا یکی از دیود زینر ها خراب است یا جوک درایور TR1 مشکل دارد که جریان بیشتری میکشد یا ....
یا سطح DC روی PIC20 وPIC21 حدود 0.3 ولت است بطور مثال اگر در یک پاور سطح DC بیشتر بود متوجه میشویم یا D4 و D5 خراب است یا Q2 و Q3 خراب است یا C11 خراب است و......که این بستگی به تشخیص شما دارد که سریع مشکل را پیدا کنید

در کل برای تعمیر کارها که اسکوپ ندارند با کمک شکل موج ها میتوان فهمید که یک سیگنال با عبور از یک قطع چه تغییراتی باید بکند یا در هر مرحله چه تغییراتی ایجاد میشود
با تشکر

آخرین ویرایش:

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
درود
تا انجا که من میبینم مدارش با نقشه من یکی است
بدونه بار نباید ترانزیستورها اصلا گرم شود

کنترول جریان اصلا کار نمیکند پتانسیومتر را کم و زیاد میکنید ولتاژ کم و زیاد میشود؟ چون این دوتا پایه 1و2 تقریبا با هم هستند 1و2 کم و زیاد میکند و 15 و 16 در جریان بالا خاموش و روشن میکند .

tl494 سالم است ؟ یا اصلی است ؟
zd1 ,zd2 سالم هستند باید زینر 33 ولت باشد
این نقشه تقریبا با پاور شما یکی هست مقدار ولتاژ ها را برای شما روی ایسی 494 مشخص کردم شکل موجها هم به درد شما نمیخورد چون اسکوپ ندارید و با ورودی 35 ولت است نه 220
ترانزیستورهای q1 , q2 سالم است؟ خیلی مهم است
چون بدونه بار هم گرم میکند بنابراین سیگنالها روی ترانزیستورهای قدرت درست نیست

ان سیم پیچ بزرگ را بررسی کردید که یک پایه روی برد لحیم نشده؟
پایه های 15 و 16 را به هم قطع و وصل کنید بدونه بار بررسی کنید که ولتاژها مانند نقشه که مشخص کردم کم و زیاد میشود
سلام خسته نباشید واقعا
با چرخش پتانسیومتر ولتاژ براحتی تنظیم میشه و (تغییر میکنه)
آیسی فابریکش ۷۵۰۰ بود که گفتم تعویض کنم با ۴۹۴ شاید درست بشه ایسی نو انداختم، ولی میخوام از یه بردم سالم جایگذین کنم.
دیود زنر ها یک پایه خارج از برد با تستر دیود مولتی متر تست کردم سالم بودند ترانزیستور های قدرتش که مال خودش سالم بود (13009, to-220 بودند) که با اتصال کوتاه ترکیدن، بعد اون هم دو جفت ۱۳۰۰۵ اورجینال پکیج to220 برای تست استفاده کردم که اون ها هم فاتحه.. درحال حاضر یه جفت ۱۳۰۰۹ to247 هستش که مارک st میباشد که نو و سالمه،اینی که تست گرفتم بدون بار گرم میکنه بدون هیتسینک منظورم هست.
سیمپیچ L1 هم پایه هاش محکم سر جاشون لحیم اند
بقیه اش رو هم تست میگیرم جواب میدم

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
،اینی که تست گرفتم بدون بار گرم میکنه بدون هیتسینک منظورم هست.
بدونه هیت سینگ اصلا روشن نکنید خب طبیعی هست باید گرم شود .با هیت سینگ بدونه بار نباید حرارتی حس کرد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Kress

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
من یک توضیح مختصر بدهم که بهتر متوجه شوید
به شکل یک دقت کنید هر موقع شما پتانسیومتر را کم و زیاد میکند روی پایه 8 و 11 ایسی TL494 عرض پالس بالا که با خط قرمز کشیدم تغییر میکند ولی فرکانس ثابت است هر موقع عرض پالس کوچکتر شود ولتاژ خروجی کمتر میشود

حالا به شکل 2 دقت کنید اگر پایه 15 و 16 را به هم وصل کنید عرض پالس سوزنی میشود و ولتاژ خروجی حدود 4 ولت میشود و جریان ان هم تفریبا به صفر میرسد

ان دو تا خازنهای 250 ولتها سالم هستند ؟.البته اگر خراب باشند در 5 دقیقه اگر جریان بکشید از پاور ترانزیستورها می سوزند

پیوست‌ها

• 153.8 کیلوبایت بازدیدها: 36
  • 145 کیلوبایت بازدیدها: 34
آخرین ویرایش:
بالا