آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: زیاد شدن خروجی منبع تغذیه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با تشکر
یک پایه کوپلر که به یکی از پایه های 431 وصل است . و دو پایه دیگر 431 که وسطی به گرند و بعدی با دو مقاومتی که گفتید (یکی 1k اهم به 3.3 ولت و دیگری 3k اهم به گرند وصل است . با اهم متر اندازه گرفتم) یکی به گرند و دیگری به خروجی 3.3 ولت وصل است .

سلام
1- پس چرا خازنهای مسیر 3.3 که گفتم تعویض کنید تعویض نکردید و پاسخ هم ندادید که چرا تعویض نمیکنید !
دو خازن بعد از دو دیود چاق را تعویض کنید و اگر نداری با خازن مشابه قسمتهای دیگه جابجا کن

2- اگر درست نشد یک مقاومت حدود 2 کیلو را با 1 کیلو موازی کنید و ببینید ولتاژ خروجی کم میشه یا نه

البته تصور میکنم در اعلام مقاومت اشتباه کردید و جابجا گفتید اگر اشتباه نکرده بودید و تعویض خازن ثمری نداشت توصیه 2 را انجام دهید
بازم تاکید میکنم تا قبل از رفع ایراد تغذیه ، فیش تغذیه مین را جدا کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با تشکر
مسیر 3.3 یک خازن که به گرند وصل است را عوض کردم . بازم مشکل مثل قبل است .

راستی جناب غزال چند سوال دارم که اگه جایی اشتباه گفتم تصحیح کنید . ( برد قسمت ثانویه را خوب نگاه کردم از خروجی ترانس شروع کنیم که 5 تا خروجی داره . یکی از آنها گرند است و چهارتای دیگه هرکدام به ولتاژ های خروجی وصل است . یک از پایه ها را شروع کنیم . از ترانس مستقیم به یک دیود وصل است و بعد از دیود یا با اتصال کوتاه با با یک سلف به خروجی مورد نظر وصل است . و در بین راه با خازن به گرند و با مقاومت به گرند وصل است که گرند هم با مقاومت به یکی از پایه های 431 . حالا ( برای ولتاژ گیری یکی از سیم های ولت متر را به گرند و سیم دیگه را به خروجی هر یک از دیود ها وصل کردم و پاور از برد جدا است ).
1 - چرا خازن 3.3 را عوض کنم مگه خروجی آن درست نیست ؟
2 - خروجی 3.3 را از قسمت خروجی دیود که قبل از خازن و مقاومت است ولتاژ گیری کردم که 3.4 نشان میداد پس دیود آن سالم نیست ؟
3- 3 خروجی دیگر را از قسمت خروجی دیود قبل از خازن و مقاومت و سلف ولتاژ گیری کردم که هرسه تا نسیت به خروجی خود زیاد نشان میدادند ( اعدادی که در شروع نوشتم ). آیا این دلیل بر خراب بودن دیود هرکدام از آنها نیست ؟
4- اصلا کاهنده ولتاژ هر کدام از خروجی ها را کدام قطعه انجام مبده تا به ولتاژ معین برای مثال 12 ولت برسه ؟
5- وقتی با ولت متر پایه خروجی دیود را اندازه میگیرم که برای مثال به جای عدد 12 ولت 18.6 را نشان میده این مقدار از سمت ترانس است با از سمت مقاومت ها و که به تمام قسمت ها وصل هستند
؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با تشکر
مسیر 3.3 یک خازن که به گرند وصل است را عوض کردم . بازم مشکل مثل قبل است .

راستی جناب غزال چند سوال دارم که اگه جایی اشتباه گفتم تصحیح کنید . ( برد قسمت ثانویه را خوب نگاه کردم از خروجی ترانس شروع کنیم که 5 تا خروجی داره . یکی از آنها گرند است و چهارتای دیگه هرکدام به ولتاژ های خروجی وصل است . یک از پایه ها را شروع کنیم . از ترانس مستقیم به یک دیود وصل است و بعد از دیود یا با اتصال کوتاه با با یک سلف به خروجی مورد نظر وصل است . و در بین راه با خازن به گرند و با مقاومت به گرند وصل است که گرند هم با مقاومت به یکی از پایه های 431 . حالا ( برای ولتاژ گیری یکی از سیم های ولت متر را به گرند و سیم دیگه را به خروجی هر یک از دیود ها وصل کردم و پاور از برد جدا است ).
1 - چرا خازن 3.3 را عوض کنم مگه خروجی آن درست نیست ؟
2 - خروجی 3.3 را از قسمت خروجی دیود که قبل از خازن و مقاومت است ولتاژ گیری کردم که 3.4 نشان میداد پس دیود آن سالم نیست ؟
3- 3 خروجی دیگر را از قسمت خروجی دیود قبل از خازن و مقاومت و سلف ولتاژ گیری کردم که هرسه تا نسیت به خروجی خود زیاد نشان میدادند ( اعدادی که در شروع نوشتم ). آیا این دلیل بر خراب بودن دیود هرکدام از آنها نیست ؟
4- اصلا کاهنده ولتاژ هر کدام از خروجی ها را کدام قطعه انجام مبده تا به ولتاژ معین برای مثال 12 ولت برسه ؟
5- وقتی با ولت متر پایه خروجی دیود را اندازه میگیرم که برای مثال به جای عدد 12 ولت 18.6 را نشان میده این مقدار از سمت ترانس است با از سمت مقاومت ها و که به تمام قسمت ها وصل هستند
؟

سلام

عزیزم اطلاعات چندانی نداری و با اینحال میفهمی کی درست میگه و کی علط میگه

اگه کسی اظهار نظر میکنه 100 تا پیراهن بیشتر از شما پاره کرده و اگه اشتباه هم کرده باشه باید اجرا کنید چون بیشتر از شما میدونه و با اشتباهش هم بالاخره درست میکنه ولی اشتباه شما منفجر میکنه

شما که اطلاعاتی نداری میفهمی فلان توصیه اشتباهه ولی خودش که 100 برابر تجربه داره نمیفهمه ؟

اگه میخوای درست بشه یا توصیه ها را اجرا کن و یا لااقل بگو این و اونو اجرا نمیکنم چون توصیه اشتباه است

درهرصورت
یا ولتاژ دیگری برای نمونه گیری کوپلر استفاده شده و یا خازن 3.3 را تعویض نکردید
ضمنا 3.3 دو خازن داره
خازنی که کنار 431 هست اونو هم عوض کن و بگو چند میکرو است و به کجا متصله

اطلاعات کاملتر بده و ظرفیت و ولتاژ خازنهایی که عوض کردی اعلام کن که لااقل اشتباهت مشخص بشه (شاید خازن عدسی عوض کردی )

بازم میگم چون نمیتونی اطلاعات مهم را بدی یا دلت نمیاد اطلاعات لازم را بدی لذا یکی یکی خازن ها را عوض کن و تست کن تا درست بشه

با احتمال زیاد خازن ولتاژ 3.3 خرابه منم میدونم ولتاژ 3.3 تقریبا درسته ولی خازنش خرابه عوض کن طوری نمیشه

لااقل تاپیکی که معرفی کردم بخون شاید اعتماد کنی که یه ذره بیشتر از تو میدونم
هر کاری میکنی واضح و کامل توضیح بده
با توضیح اخیرت دلیل عوض نکردن خازنو فهمیدم و بحد بضاعتم روشنت کردم پس توضیح بده
چرا مقاومتی که گفتم موازی نکردی تا پاسخ سیستم را بفهمم - بله یادم نبود لابد این توصیه هم اشتباه بوده ببخشید

سپاس

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
جناب غزال شما به عنوان استاد راهنما تو این سایت هستید یا به عنوان منتقد و ایراد گیر و متلک انداز و ... بازم دوستون دارم .
همون اول تو پست 3 که گفتین خازن C1 3.3 را عوض کن . منم عوض کردم . بعد خازن C2 کنار 431 هم رو چون به نظرم یکمی باد کرده بود همون موقع که خازن 3.3 را عوض کردم اونم عوضش کردم . در خروجی 3.3 من فقط یک خازن میبینم . از روی شکل مسیر 3.3 و خازن را نشان میدم . البته خازن هایی که از بازار گرفتم ولت آنها فرق میکنه خازن با همون ولت پیدا نمیشه پس با ولتاژ بیشتر خازن میخریم و نصب میکنیم . اگه ایرادی داره بگید ؟

تصویر0074.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام
جناب غزال شما به عنوان استاد راهنما تو این سایت هستید یا به عنوان منتقد و ایراد گیر و متلک انداز و ... بازم دوستون دارم .
همون اول تو پست 3 که گفتین خازن C1 3.3 را عوض کن . منم عوض کردم . بعد خازن C2 کنار 431 هم رو چون به نظرم یکمی باد کرده بود همون موقع که خازن 3.3 را عوض کردم اونم عوضش کردم . در خروجی 3.3 من فقط یک خازن میبینم . از روی شکل مسیر 3.3 و خازن را نشان میدم . البته خازن هایی که از بازار گرفتم ولت آنها فرق میکنه خازن با همون ولت پیدا نمیشه پس با ولتاژ بیشتر خازن میخریم و نصب میکنیم . اگه ایرادی داره بگید ؟

مشاهده فایل‌پیوست 83661

سلام

من واقعیت را گفتم
عزیزم انسان بی خطا وجود نداره اما اگر میدونی کسی بیشتر از شما اطلاعات داره و بهش رجوع کردی نباید در نسخه ها دخل و تصرفی کنی و باید اجرا کنی هرچند بنظرت اشتباه میگه باید اجرا کنی

زیرا اون در 100 نظریه یک اشتباه داره و شما 99 اشتباه و اون یک اشتباه را هم شما نمیتونی تشخیص بدی شما درست ها را اشتباه می بینی و چه بسا تصور کنی هر 100 تا نظرش اشتباست
کما اینکه در این تاپیک همین کارو کردی و به التماس افتادم که لااقل یک توصیه را اجرا کنی که اونم کار خودتو کردی

تو مو میبینی و او پیچش مو

لذا هنوز هم توجهی به توصیه ها نمیکنی و توقع داری مشکلت حل بشه
قرار شد ظرفیت و ولتاژ خازنهای تعویضی را اعلام کنی
قرار شد خازنهارو یکی یکی عوض کنی

مهمترین خازن 3.3 که در تصویر می بینم ندیدی که علامت زدم عوض کنی

ضمنا درمورد سوالت :
هرچه ولتاژ خازن بزرگتر باشه نه تنها اشکالی نداره بلکه بهتره ( وقتی اطلاعی از این بدیهیات نداری با چه شگردی اشکالات و پیچیدگیهای الکترونیک را با قاطعیت تشخیص میدی . خیلی جالب و عجیبه )
تابحال هر سوال و توصیه را چند بار تکرار کردم عزیزم انجام بده زودتر حل بشه

سپاس
تصویر0074.jpg

تصویر0073.jpg

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام جناب غزال
من نگفتم شما دارین اشتباه میگید . مشکل از مطالبی که برات نوشتم است . اصلا به این صورت فکر نکنید . من برای اساتبد خصوصا اساتید الکترونیک احترام خاصی دارم .
بزار برات واقعیت رو بگم . با وجود محدودیت هایی که دارم این اشتباهات پیش میاد .
برای فرستادن پیغام باید از محل کارم بیرون برم و مبینم که شما سوالی کردید ( برای مثال ظرفبت ها ) برای این کار باید بیام تعمیرگاه و یادداشت کنم و دوباره برگردم اینترنت و پاسخ بدم که برام این مشکل است . وباعث میشه مطالب را بصورت دقیق برات ننویسم . البته به مرور زمان درست میشه .
دوم اینکه حتی برای گرفتن یک خازن هم باید برم به مرکز استان که به صرفه نبست . بگزریم
دو خازنی که گفتین برای 3.3 است یکی 25v 330m و دیگری که بالا علامت زدین 10v 1000m است .
دو خازن دیگه که گفتین بعد از دو دیود چاق است هردو 10v 1000m است که یکی همون بالای که گفتم است .
خازن کنار 431 هم 50v 1m است .
هر موقع که خازن ها را خریدم و عوض کردم نتیجه را میگم .
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام جناب غزال
من نگفتم شما دارین اشتباه میگید . مشکل از مطالبی که برات نوشتم است . اصلا به این صورت فکر نکنید . من برای اساتبد خصوصا اساتید الکترونیک احترام خاصی دارم .
بزار برات واقعیت رو بگم . با وجود محدودیت هایی که دارم این اشتباهات پیش میاد .
برای فرستادن پیغام باید از محل کارم بیرون برم و مبینم که شما سوالی کردید ( برای مثال ظرفبت ها ) برای این کار باید بیام تعمیرگاه و یادداشت کنم و دوباره برگردم اینترنت و پاسخ بدم که برام این مشکل است . وباعث میشه مطالب را بصورت دقیق برات ننویسم . البته به مرور زمان درست میشه .
دوم اینکه حتی برای گرفتن یک خازن هم باید برم به مرکز استان که به صرفه نبست . بگزریم
دو خازنی که گفتین برای 3.3 است یکی 25v 330m و دیگری که بالا علامت زدین 10v 1000m است .
دو خازن دیگه که گفتین بعد از دو دیود چاق است هردو 10v 1000m است که یکی همون بالای که گفتم است .
خازن کنار 431 هم 50v 1m است .
هر موقع که خازن ها را خریدم و عوض کردم نتیجه را میگم .
سپاس

سلام

دوست خوبم
تلقی بی احترامی نکردم بلکه روش فراگیری فنون را یادآور شدم
هرچند نظرات شما گویای سن شماست که یحتمل کمتر از 35 سال است و دراینصورت بیش از سن شما تحصیل و تجربه کرده ام و با این وجود بدون اغراق درقبال علم و دانش حیرت انگیز اساتید محترم سایت عددی محسوب نمیشم و احساس حقارت میکنم

اما سوالاتی که مطرح میکنم حاصل بررسی و مطالعه گزارشات شما و صرف وقت جهت توصیه تدابیر لازم و طرح و تایپ سوالات مربوطه است

لذا عدم پاسخگویی و تحمیل مجدد مراتب جهت طرح مکرر سوالات قابل توجیه نبوده و خارج از انصاف است
همه ما در علومی استاد و در دیگر علوم همچون کودک ناآگاهیم

تصور کنید پشت دیوار شیشه ای شاهد رفتار کودکی هستید که جز ارشاد لفظی وی مقدورتان نیست ولی زیبایی و جنبش مار خطرناکی موجب جلب نظر او شده و بمنظور بازی با مار درحرکت است و شما فریاد میزنید بطرف مار نرو نرو نرو
ولی او با لبخندی توصیه شما را به تمسخر گرفته و جهت اثبات خطای شما با سرعت بیشتری بسوی فاجعه درحرکت است

دراینصورت چه احساسی داری ؟
آنچه مسلم است شما مشکل خود را در سایتی مطرح فرمودید که هرگونه نظری زیر ذره بین صاحبنظران بزرگ قرار میگیره و خطاهای خطرناک هر پستی قطعا از سوی صاحبنظران بزرگ و متعدد اصلاح میشه

از طرفی باستناد گزارشات مطروحه ، ازآنجاکه اطلاعات فنی شما قابل توجه نیست لذا قادر به ارزیابی صحت و سقم توصیه ها نیستید البته سوالاتی در ذهن نقش می بنده که گاها بسیار جالب و آموزنده است

ازجمله این سوال که فرمودید : درحالیکه بقیه ولتاژ ها خرابه و 3.3 تقریبا سالمه چطور ممکنه قطعات مسیر 3.3 خراب باشه ( درحالیکه اتفاقا ممکن تر از دیگر احتمالاته)

اما طرح موضوع فوق از سوی مبتدی بعنوان سوال ، خیلی جالبه ولی بعنوان نتیجه ارزیابی و اصلاح خطا قابل توجیه و قابل طرح نیست
ولذا باوجودیکه تجربه و دانش قابل توجهی ندارم اما با عبارت غلو آمیز حسی شبیه نزدیک شدن فرزندم به مار را احساس میکنم

متاسفانه بگونه ای به صحت نظر خود مطمئن بوده اید که علیرغم تاکید مکرر حقیر مهمترین خازن 3.3 را ندیده اید و فرمودید فقط یک خازن داره و عوض کردید
درحالیکه باید با خود میگفتید اصل بر صحت نظر وی است و حتما دقت نکردم که ندیده ام و مجددا و مجددا چک میکردید

لذا هرچند اشتباه عالمترین افراد محتمل است اما دلیل موجهی برای تردید نیست بویژه که خطای نظر با ریسک خطرناکی همراه نیست و اگر اصل را بر صحت نظر میدانستید و غلط هم میبود دراینصورت نه تنها ضرری نمیداشت بلکه توجه و پاسخ پخته شما موجب دلدادگی مضاعف و تلاش بیشتر مخاطب میگردید

درهرصورت اگرچه جسارتی نکردم اما جسارت احتمالی حقیر ناشی از احترام افراطی و گذشت مستمر اطرافیان نسبت به فرتوت است که موجب عادت و عارضه پیری میگردد و عذرخواهی میکنم

سپاس

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام استاد محترم و با تشکر از فرمایشات ارزشمند شما که حتما استفاده خواهم کرد .
تمامی خازن ها را یکی یکی عوض کردم ( 4 تا خازن 330 میکرو 50 ولت و 2 تا خازن 220 میکرو 50 ولت و 2 تا خازن 1000 میکرو 10 ولت و یک خازن 1 میکرو 50 ولت ) که الان خروجی ها به این صورت است .
1- 23 ولت خروجی بین 32 و 35 ولت داره که هی بین این دو عدد کم و زیاد میشه و ثابت نمی مونه.
2- 12 ولت خروجی بین 19 تا 20 ولت داره که هی بین این دو عدد کم و زیاد میشه و ثابت نمی مونه.
3- 5 ولت خروجی بین 7.5 تا 7.7 ولت داره که هی بین این دو عدد کم و زیاد میشه و ثابت نمی مونه.
4- 3 ولت خروجی بین 1 تا 2.8 ولت داره که هی بین این دو عدد کم و زیاد میشه و ثابت نمی مونه.
و یه صدای تیک تیک ضعیفی هم میاد که معلوم نبست از کجاست . با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام استاد محترم و با تشکر از فرمایشات ارزشمند شما که حتما استفاده خواهم کرد .
تمامی خازن ها را یکی یکی عوض کردم ( 4 تا خازن 330 میکرو 50 ولت و 2 تا خازن 220 میکرو 50 ولت و 2 تا خازن 1000 میکرو 10 ولت و یک خازن 1 میکرو 50 ولت ) که الان خروجی ها به این صورت است .
1- 23 ولت خروجی بین 32 و 35 ولت داره که هی بین این دو عدد کم و زیاد میشه و ثابت نمی مونه.
2- 12 ولت خروجی بین 19 تا 20 ولت داره که هی بین این دو عدد کم و زیاد میشه و ثابت نمی مونه.
3- 5 ولت خروجی بین 7.5 تا 7.7 ولت داره که هی بین این دو عدد کم و زیاد میشه و ثابت نمی مونه.
4- 3 ولت خروجی بین 1 تا 2.8 ولت داره که هی بین این دو عدد کم و زیاد میشه و ثابت نمی مونه.
و یه صدای تیک تیک ضعیفی هم میاد که معلوم نبست از کجاست . با تشکر

سلام
عزیزم اگر تغییرات ناشی از جریان تعمیر را گزارش میکردید نیاز به تعویض این تعداد خازن نبود
گزارش شما ضعیفه زیرا
اولین بار که با تعویض هر خازنی شاهد تغییر ولتاژها بصورت حاضر بودید باید گزارش میکردید و همان خازن خراب بوده و تعویض بقیه ضرورت نداشته و قطعا پس از تعویض خازنی که علامت زدم شاهد تغییر ولتاژها بصورت حاضر بودید

متاسفانه تغییر حاصله را گزارش نفرمودید تا توصیه بعدی را تقدیم کنم و لذا من با توجه به نحوه گزارش و پیش بینی مراتب ، ناگزیر به توصیه کلی شدم

در هر صورت احتمالا درست شده و جهت اطمینان قطعی
یک مقاومت حدود 470 اهم با خروجی 3.3 ولت موازی کنید اگر دراینحالت ولتاژها دقیق و درسته کار تمام است

اگر موازی کردن مقاومت فوق با 3.3 اثری نداشت آنرا با تک تک بقیه ولتاژها موازی و تست و نتیجه را اعلام کنید

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا