آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

دلتا پالس

bad-boy

کاربر
2013-01-11
82
171
زیر اسمون خدا
باسلام خدمت دوستان من بعداز سه ماه گشتن تواینترنت بالاخره فلزیاب دلتا پالس ترکیه ای را ساختم البته نقشه مدل xr71راهم داشتم اما چون نقصی هایی داشت تصمیم به ساخت ترکیه ایش کردم البته باتغیراتی که اقا بهنام گفته بود وخودمم یه کم تغیرات توش دادم والان یه سکه 25تومنی طرح قدیم را با تنظیم دقیق تو 28سانت میزنه ویه سینی استیل 60*60را توفاصله180سانتی میزنه البته من سیم پیچ 40*40مربعی شکل مسطح ساختم نسبت به سیم پیچ معمولی دایره ای شکل روهم پیچیده شده عملکرد بهتری داشت مخصوصا نسبت به طلا با سیم پیچ دایره ای شکل یه گوشواره طلارا تو فاصله 10سانتی اشکار میکرد امابا سیم پیچ تخت تو فاصله 22 سانتی البته باتنظیم دقیق اشکار میکنه متاسفانه من ای سی lf 357که اپ امپ هستش را نتونستم پیدا کنم وبه جاش از tl081استفاده کردم بهره ای سی lf 357 نسبت به tl081چهار برابر بیشتره نمیدونم اگه این ای سی را بندازم چقدر بردش بیشتر میشه من از ایسی lf 356هم استفاده کردم که خیلی بد بود وسکه را تو فاصله 20 سانت وازهمه بدتر گوشواره طلا را تو فاصله 5سانتی میزد.نکته مهم اگه فلزیابتون خوب کار کنه باید یه صدای وز وزی از ترانزیستور irf840موقعی که کویل وصله بیاد .

:p:
سلام دوست عزیز اگر امکان دارد pcbوشماتیک دستگاهی که ساختید وکامل هستش رو برامون بزارید تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ilinili

bad-boy

کاربر
2013-01-11
82
171
زیر اسمون خدا
28022006056.jpg28022006057.jpg28022006061.jpgdelta_pulse_components_names.jpgdelta_pulse_components_values.jpgاینهم تصاویر ارسالی توسط دوست عزیزمون اقای mohsen beni

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
سلام. البته دوستان این دوتا تصویره بالایی مربوط به مدار همون مداری که اقا بهنام درست کرده بودن و تو اینترنت موجود هست.اما لوپی راکه در بالا میبیبنید بنده خودم ساختمش وبا این لوپ تونستم یه سکه 25 تومنی طرح قدیم را در فاصله حدود 45 سانتی تو هوا بزنمش.من فقط یه مشکلی که دارم مدارم خیلی حساسه حتی به سفال هم حساسیت نشون میده که به تبعش تو خاک ناپایداره و بیخودی بوق میزنه که بنظره بنده مشکل از گراند بالانسشه که من این موضوع را خیلی جاها مطرح کردم اما تا حالا کسی نتونسته به سوالم جوابه درست ودر مونی بده. با تشکر از دوستمون bad boy که زحمت اپلوده مدار را را کشیدن.

IIII

کاربر
2013-03-07
128
276
سلام. البته دوستان این دوتا تصویره بالایی مربوط به مدار همون مداری که اقا بهنام درست کرده بودن و تو اینترنت موجود هست.اما لوپی راکه در بالا میبیبنید بنده خودم ساختمش وبا این لوپ تونستم یه سکه 25 تومنی طرح قدیم را در فاصله حدود 45 سانتی تو هوا بزنمش.من فقط یه مشکلی که دارم مدارم خیلی حساسه حتی به سفال هم حساسیت نشون میده که به تبعش تو خاک ناپایداره و بیخودی بوق میزنه که بنظره بنده مشکل از گراند بالانسشه که من این موضوع را خیلی جاها مطرح کردم اما تا حالا کسی نتونسته به سوالم جوابه درست ودر مونی بده. با تشکر از دوستمون bad boy که زحمت اپلوده مدار را را کشیدن.

سلام محسن جان.

شما همین مدار بهنام رو ساختید یا نه ؟؟

توی کویلی که گذاشتی فکر کنم اگه بین سیم ها فاصله نباشه بهتر باشه !! یجوری مثل سلف میمونه که نباید بین سیم ها فاصله باشه ( البته من دقیق اطلاع ندارم جسارت نکرده باشم)

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
بله من هم همین مدار را ساختم.البته ای سی ها شماره هاشون یکیه اما پیشونداشون همگی فرق میکنه که البته فرقیم بحالش نمیکنه.در موردسیم پیچم نمیدونم شاید اگه بهم چسبیده میساختم بهتر بود ودر مورد اینکه میگی سلف میشه والا تا اونجایی که من یادمه سلف و سیم پیچ هر دوتا شون یکیه سلف اینگلیسشه سیم پیچ فارسی شه.بدبختی تنها مشکله من ناپایداری دستگاهه نمیدونم دوستایه دیگه ای که هم این مدار ساختن همین مشکل را دارن؟

hmd-sat

کاربر vip
کاربر
2006-10-30
135
373
سلاماقا محسن منظور ایشون ظرفیت خازنی هست چون فاصله سیم ها از هم خیلی زیاده .در رابطه با ناپایداری دلتا پالس اکثرا این مشکل دارند .یکی از مشکلات پیش پا افتاده اون بر میگرده به R5 , R6 این دو مقاومت به این دلیله که همزمان در حین کار بدلیل عبور جریان گرم میشن و مقدار اهمی این دو مقاومت مدام در حال تغییره . برای ازمایش این دو مقاومت R5 یا R6 به اهمتر دیجیتال متصل کن با با هویه یا هیتر کمی گرم و سرد کن ببین چند اهم تغییرات داره . اینجا استفاده از مقاومت اکسید فلزی ضروریهیکی از مشکلاته دیگر عدم هماهنگی کویل با اوسیلاتور و درایور و ترانزیستور IRF که باید با هم هماهنگ بشن .

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
سلاماقا محسن منظور ایشون ظرفیت خازنی هست چون فاصله سیم ها از هم خیلی زیاده .در رابطه با ناپایداری دلتا پالس اکثرا این مشکل دارند .یکی از مشکلات پیش پا افتاده اون بر میگرده به R5 , R6 این دو مقاومت به این دلیله که همزمان در حین کار بدلیل عبور جریان گرم میشن و مقدار اهمی این دو مقاومت مدام در حال تغییره . برای ازمایش این دو مقاومت R5 یا R6 به اهمتر دیجیتال متصل کن با با هویه یا هیتر کمی گرم و سرد کن ببین چند اهم تغییرات داره . اینجا استفاده از مقاومت اکسید فلزی ضروریهیکی از مشکلاته دیگر عدم هماهنگی کویل با اوسیلاتور و درایور و ترانزیستور IRF که باید با هم هماهنگ بشن.
سلام داداش. من تا حالا از چهارتا ماسفت irf730,irf740,irf840,والانم از ماسفت irfp460استفاده میکنم که تو همشون همین مشکل را داشتم بنظرتون چه جوری باید با لوپ هماهنگش کنم ؟من از ای سی ne556دارم استفاده میکنم ومقاوت r1را از 330کیلو اهم شروع کردم تا به 82کیلو اهم رسیدم که بهترین عمق را در با همین 82 کیلو اهم تونستم بزنم.من اولش از لوپ حلقه ای رو هم پیچیده شده استفاده میکردم که اونجا هم همین مشکل را داشتم با همین لوپم همین مشکل را دارم فقط با این لوپ برده دستگاهم تقریبا30%بیشتر شده . مشکله اصلی من حساسیت فلز یابم به خاکه که بهتون گفتم حتی به سفالم حساسیت نشون میده .برا این مشکل بنظرتون باید چیکار کنم.؟ممنون میشم کمکم کنید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IIII

hmd-sat

کاربر vip
کاربر
2006-10-30
135
373
استفاده از irfp460 هیچ مزیتی تو این مدار نداره و رس باطری رو میکشه بهتر از همه irf840 مارک st هست .بهترین opamp هم برای این مدار tl082 و lf357 فلزی هست .من بهترین نتایج از همین ها گرفتم بطوری که یک قوطی نوشیدنی تو 1 متر یک تکه فیبر مدارچاپی 13*13 تو 120 و سینی استیل 30*25 بالای 2 متر یک بشقاب استیل تو 1/5 و یک سکه 50 تومنی تو 50 سانت براحتی میزنه . ولی بقول معروف شاهنامه اخرش خوش است .اگر تمامی این موارد تو خاک ازمایش کنی بدلیل املاح دار بودن خاک ایران چیزی عایدت نمیشه . از نصف هم کمتر میشه .این مشکلیه که هر دستگاهی از دلتا گرفته تا چند صد ملیونی در مقابلش زانو میزنه . فعلا که حسین دمیر ترک و عده ای دیگه از این راه نون میخورن .باور کنید این دلتا پالس 3 هیچ مزیت برتری نسبت به همین دلتا انالوگ نداره . در مورد حساسیت به سفال فرکانس کاری دستگاه تغییر بده بیار پایین در پایین ترین حد خود با تغییر ظرفیت C1 .و ظرفیت کویل با استفاده از سیم لاکی ضخیم تر ولی حساسیت به بعضی فلزات از دست میدی .فعلا که من به در بسته برخورد کردم .

mehran0707

کاربر vip
کاربر
2010-12-22
35
67
با سلام من این مدارو ساختم ولی یه سره بوق میزنه ولم تون و هرچه کم وزیاد می کنم هیچ فرقی نمیکنه ومرز سکوت نمیره همه چی هم درسته صد بار چک کردم فقط ولم تریشولد موج صدا رو کمی بالا وپایین میکنه خواهشآ یکی راهنمایی کنه با توجه به مقاله بهنام ساخت

منبع : http://www.irantk.ir/showthread.php?t=17025&page=19#ixzz2Ts9Jl3yL

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
این اشکال از چند قسمت میتونه باشه ولوم تونا مقدارشا عوض کن ببین چه جور میشه مثلا 50 کیلو اهم بذار ببین چه طور میشه اگرهم نداری اشکال نداره یه مقاوت حدود 30کیلو اهمی بایکی از پایه هایه ولوم تونت سری کن و بعدش بچرخون ببین چه جور میشه. اگه دیدی نشد ای سی d7را هم عوض کن ببین چه طور میشه.
از چه اپ امپی استفاده کردی؟ماسفتت چیه؟اهم سیم پیچت چنده؟

بالا