آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: خاموش شدن لب تاب 5010 DELL بعد از نصب درایور

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
سلام دوست عزیز نتیجه گرفتید اگر مشکل حل شده اعلام کنید دیگران از تجربیات استفاده کنند

سلام ، از اینکه تاخیر افتاد عذر خواهی میکنم علتش هم این شده که عیب تغییر کرده یعنی اینکه حالا لب تاب را که روشن میکنم بعد از چند ثانیه کاملا خاموش میشود و فرصت هیچ کاری را نمی دهد adapter را چک و ورودی ۱۹/۵ ولت را ثابت دارم که بدون باطری هم مستقیم وصل کرده ام .

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
سلام ، از اینکه تاخیر افتاد عذر خواهی میکنم علتش هم این شده که عیب تغییر کرده یعنی اینکه حالا لب تاب را که روشن میکنم بعد از چند ثانیه کاملا خاموش میشود و فرصت هیچ کاری را نمی دهد adapter را چک و ورودی ۱۹/۵ ولت را ثابت دارم که بدون باطری هم مستقیم وصل کرده ام .

درود . دوست عزیز همونطور که از راهنمایی و نظر دوستان برداشت میشه عیب نرمال و خیلی شناخته شده ای نیست و چنین ایرادهایی فکر رو به خیلی از طبقات معطوف میکنه ولی با توجه به اشارات دوستان و عیب های اشاره شده توصیه میکنم با فایل مطمئنی پروگرام کنید ببینید نتیجه چی میشه

قبلش حتما از فایلها بکاپ بگیرید

و الان که کلا خاموش میشه باید اول ولتاژگیری کنید که طبقات و بلوکها ولتاژهای لازم رو دارند بعد پروگرام

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
دوست عزیز یکسری تجربه ها از این مدل لپ تاپ دارم خدمتون عرض میکنم شاید بکارتون بیاد

[hide]
اول طبق گفته استاد عزیز علی اقا پروگرام کنید بیشترین خرابی از این مدل لپ تاپ مخصوصا 5110 دیدم مربوط به بایاس هست شما ای سی بایاس که یه ای سی 8 پایه کنار سوکت cpu هست رو پروگرام کنید و اگر جواب نگرفتید تعویض کنید بعد پروگرامو اگر ای سی از نوع Mx هست حتما با winbond چهار مگابایت تعویض کنید چون مشکلات مربوط به بایاس زیاد پیدا میکنه این لپ تاپ
حتما بعد از پروگرام و روشن کردن کلیدهای fn+x را بزنید چون فن لپ تاپ با دور بالا کار میکنه و بوق میزنه و داخل setup هم نمیره
اگر فایل سالم خواستید مدل دقیق که روی برد هست رو اعلام کنید تا تقدیم کنم

لپ تاپ را حتما با یه آداپتور دیگه حتی با وجود اینکه اداپتور خودش ولتاژ 19 رو میده تست کنید

بعضی مواقع باطری لپ تاپ در خال خراب شدن هست بدون باطری تست کنید

باطری بکاپ رو حتما تعویض کنید و کلیر سیموس کنید

پیچ های مربوط به بردی که اداپتور وصل میشه شل هست ویا سوکت اتصال به مادربورد کثیف میشه

هدسینک این لپ تاپ اگر درست جا نباشه روی چیپ ها مخصوصا روی چیپ گرافیک و یا خمیر سیلکون نداشته باشه و یا خمیر فرسوده باشه این اتفاق میافته

فن لپ تاپ درست کار نمیکنه و یا خاک دارد سرویس شود

یه ای سی 20 پین مربوط به تغذیه که نزدیک سوکت هارد هست یا اون در حال خراب شدن هست یا 4 عدد ماسفت بالای اون یکی یا دو تا خراب داره حرارت این قطعات رو چک کنید که خاموشی کامل این لپ تاپ با تعویض یکی از این قطعات برطرف شده

چیپ گرافیک این مدل زیاد دیسکانکت میشه و یا خراب میشه که بعضی مواقع در صورت خرابی با نصب درایورش ویندوز تا لوگوی اول بالا میاد و بعد سیستم ارور ابی میده
[/hide]

موفق باشید

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
دوست عزیز یکسری تجربه ها از این مدل لپ تاپ دارم خدمتون عرض میکنم شاید بکارتون بیاد

hidden content may not be quoted

موفق باشید

سلام ، مهندس از لطف شما سپاسگزارم ، تمام سوکت ها از اداپتور گرفته تا کنار فن همه را با دستمال الکلی تمیز کردم ، پره. های فن کثیف بود با اسپری الکل تمیز کردم خمیر سیلیکون روی cpu را تعویض کردم اما همچنان لب تاب را روشن میکنم قبل از اینکه بالا بیاد دور فن هم تند میشود اما طی ۱۰ تا ۱۵ ثانیه کلا خاموش میشود .

mohsen_maboo

کاربر vip
کاربر
2012-01-16
168
257
احتمال اینکه هیت سینک cpu شل شده باشه هست و حرارت cpu بصورت ناگهانی بالا میره و بعدش خاموش میکنه.هیت سینک را باز کنید و روی cpu را تمیز کرده و مجدد خمیر سیلیکون مرغوب بزنید
ولی به نظر من باتری خراب شده.اون ایسی تغذیه که دوستمون گفتن در اصل فقط یک کنترل کننده جریان یا همون current controler هستش وقتی جریانی بیش از حد جریان نامی خودش ازش عبور کنه مسیر را مسدود میکنه و از خرابی جلوگیری میکنه.حالا وقتی باتری خراب بشه فشار زیادی به شارژر میاره تا باتری را شارژ کنه و شارژر هم در این مواقع دچار افت ولتاژ شده و از آنجایی که شارژر های لب تاپ سوییچینگ هستن به محض دیده شدن افت ولتاژ در مدار ولتاژ خروجی کاملا قطع شده و لب تاپ خاموش میشه.باتری را خارج کرده و مجدد تست کنید اگر مشکل پا برجا بود با شارژر دیگر تست کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: nekooee

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
احتمال اینکه هیت سینک cpu شل شده باشه هست و حرارت cpu بصورت ناگهانی بالا میره و بعدش خاموش میکنه.هیت سینک را باز کنید و روی cpu را تمیز کرده و مجدد خمیر سیلیکون مرغوب بزنید
ولی به نظر من باتری خراب شده.اون ایسی تغذیه که دوستمون گفتن در اصل فقط یک کنترل کننده جریان یا همون current controler هستش وقتی جریانی بیش از حد جریان نامی خودش ازش عبور کنه مسیر را مسدود میکنه و از خرابی جلوگیری میکنه.حالا وقتی باتری خراب بشه فشار زیادی به شارژر میاره تا باتری را شارژ کنه و شارژر هم در این مواقع دچار افت ولتاژ شده و از آنجایی که شارژر های لب تاپ سوییچینگ هستن به محض دیده شدن افت ولتاژ در مدار ولتاژ خروجی کاملا قطع شده و لب تاپ خاموش میشه.باتری را خارج کرده و مجدد تست کنید اگر مشکل پا برجا بود با شارژر دیگر تست کنید
سلام
عرض کردم از باطری اصلا استفاده نمیکنم برق را مستقیم وصل کرده ام ، هست سینک را باز کردم خمیرهای قبلی را تمیز و خمیر جدید زدم و محکم بستم حتی یک بار احتمال دادم که ممکن است سفت نبسته باشم دوباره باز کردم و بستم

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,827
ایران
سلام ، مهندس از لطف شما سپاسگزارم ، تمام سوکت ها از اداپتور گرفته تا کنار فن همه را با دستمال الکلی تمیز کردم ، پره. های فن کثیف بود با اسپری الکل تمیز کردم خمیر سیلیکون روی cpu را تعویض کردم اما همچنان لب تاب را روشن میکنم قبل از اینکه بالا بیاد دور فن هم تند میشود اما طی ۱۰ تا ۱۵ ثانیه کلا خاموش میشود .

نمیتونم با قاطعیت بگم ولی احتمالا دلیل بالا رفتن سرعت فن بالا رفتن درجه حرارت هست. اگر فرصت می کنید وارد بایوس بشید قبل از خاموش شدن ببینید دما cpu رو چند مینویسه؟

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
سلام ، بعد از تعویض خمیر cpu و بستن دستگاه، حالا دکمه پاور را on میکنم ۸ بوق میزنه و بالا نمیاد و مانیتور هم روشن نمی شه . و دستگاه خاموش میشه.

deeas1

کاربر
2020-06-15
18
11
خمیر سیلیکون رو زیاد که نزدین؟اندازه یه عدس باید برنید روی سی پی یو زیادیش ممکنه پخش بشه و باعث خرابی بشه.

بالا