آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: توضیح در موردترانس ایزوله 1:1 برای جلوگیری از برق گرفتگی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام

اصولا برق گرفتگی با انواع منابع AC و DC و ( نه AC و نه DC ) و فرکانس بالا و پایین و با توجه به ژنتیک و ساختار بدن افراد مختلف و شرایط جوی و غیره یکسان نیست و مبحث گسترده ای است که در کتاب راهنمای طرح و اجرای تاسیسات برقی و ساختمانها که از سوی معاونت نظام مهندسی تدوین و منتشر شده بیش از 150 برگ این کتاب به این موضوع اختصاص یافته و لذا خارج از حوصله و خارج از نیاز کاربران عزیز است

فلذا عبارتهای متناقضی در این خصوص مشاهده و مطالعه میفرمایید که در شرایط خاص خودش صحیح است اما در ظاهر ، متضاد و متناقض بنظر میرسد

مثلا تاثیر جریان متناوب و مستقیم در جریانهای کمتر از 200 میلی آمپر متفاوت است اما قادر به عکس العمل هستیم ولی در 200 میلی آمپر تاثیر یکسانی روی بدن انسان دارند و قادر به عکس العمل نیستیم و تخت میخوابیم

و یا آستانه جریان و ولتاژ غیر مجاز افراد مختلف ، ثابت نیست و متفاوت است

و قس علیهذا

اما در اغلب افراد ولتاژهای تا 50 ولت موجب احساس برق گرفتگی نمیشود و لذا ولتاژ دستگاه جوشکاری حدود 80 ولت است که درصورت مرطوب نشدن و عرق نکردن بدن موجب برق گرفتگی نمیشود.

اما عامل اصلی برق گرفتگی ، جریان است نه ولتاژ
و لذا اگر میگوییم آستانه برق گرفتگی 50 ولت است عبارت غلطی نیست اما آنچه موجب برق گرفتگی میشود جریان ناشی از این ولتاژ هاست که نباید غیرمجاز گردد

بعبارتی مادامیکه جریان غیرمجاز از بدن شما عبور نکند خطری ندارد هیچ ولتاژی نمیتواند موجب احساس برق گرفتگی شما شود.

یعنی اگر به یک مگا ولت هم دست بزنید تازمانیکه جریان عبوری از بدن شما به مقدار غیرمجاز نرسد هیچگونه احساسی ندارید

من در فیلم مورد اشاره پست قبل (پست 20 ) هم با این شرایط به هایولتاژ 20 کیلو ولتی دست میزنم بطوریکه با کلکی اجازه نمیدم جریان بدنم به مقدار غیرمجاز برسد .

سپاس

آخرین ویرایش:

hmd-sat

کاربر vip
کاربر
2006-10-30
135
373
ایا دستگاه قابل اطمینانی در جهت جلوگیری از برق گرفتگی در بازار موجود هست که بتوان در منزل نصب کرد و در هنگام تماس بدنی هر یک از اعضا خانواده با برق در هر نقطه از منزل جریان برق منزل فورا قطع کنه؟

kh.a

کاربر
2010-09-18
355
1,316
آقای غزال

اون کلکتون اگه کاربردی هست و قابل استفاده برای کار تعمییرات لطف کنید منتشر کنید تا دوستان استفاده کنند .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
توسط kavosh83
سلام
بنده ارادت ویژ به حضرتعالی داشته و دارم و از مطالب شیرین و قلم شیوای شما بینهایت لذت میبرم،در زمینه موضوع تاثیر ولتاژهای dc و ac بر بدن دوست دارم از نظر ارزشمند شما هم بهره مند باشم چون حدث میزنم که دراین زمینه هم آزمایش هایی انجام داده باشید و به نتایجی هم رس
یده اید. [QUOTE]

سلام
دوست خوبم

شما خیلی لطف دارید کاش شایسته لطف و توصیف شما بودم .

پاسخ سوال را در پست آتی تقدیم میکنم
درست است که اینترنت مملو از اطلاعات ذیقیت و بسیار ارزشمند است ولی متاسفانه با این امکانات قیمتی ، اراجیف هم به وفور منتشر میشه

و لذا اطلاعات آن قابل اعتماد نیست و باید با منطق و قضاوت شخصی خود آنها را ارزیابی کنیم که ساده نیست و بهترین و ساده ترین شیوه ، ارزیابی منبع اطلاعات است و بمیزان اعتبار منبع اطلاعات ، اعتماد کنیم.

این تاپیک را ملاحظه فرمایید
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=43610&p=233458&viewfull=1#post233458

درحالیکه دو کاربر عزیز با هدف خدمت و مساعدت ، متحمل زحمت و هزینه شده و مدارهای مورد اشاره را ارائه فرموده اند اما بدلایل علمی و منطقی که بعرض رساندم عدم صحت مدارهای مذکور محرز است

و قطعا مدارهای موصوف از طریق اینترنت و منیع ناموثقی تهیه شده که نمونه ای از معایب اینترنت است

و لذا هرچند مزایای اینترنت بسیار کلان تر از معایب آن است اما باید مراقب بود.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ایا دستگاه قابل اطمینانی در جهت جلوگیری از برق گرفتگی در بازار موجود هست که بتوان در منزل نصب کرد و در هنگام تماس بدنی هر یک از اعضا خانواده با برق در هر نقطه از منزل جریان برق منزل فورا قطع کنه؟

سلام

بله اتفاقا دستگاهی که مانع از برق گرفتگی شود توسط یک ایرانی اختراع شده و عملکرد آن بسیار ساده است ولی تنظیم آن کمی پرزحمت

بطوریکه یک ترانس که اولیه آن دو سیم پیچ مجزاست که یک سیم پیچ با فاز و دیگری با نول سری میشود و خروجی توسط تقویت کننده ، تقویت شده و به رله فرمان میدهد تا در صورت بروز کوچکترین برق گرفتگی فاز را قطع کند

حالا اگر جریان فاز و نول مساوی باشند ولتاژ خروجی صفر است و فرمانی صادر نمیشود
اما اگر ارتباط بدن با فاز حادث شود دراینصورت بمیزان جریانی که از بدن انسان عبور میکند در خروجی ترانس ، ولتاژ ناچیزی القا و تقویت میشود و رله عمل میکند اما چگونه و چرا ؟

سوال و بحث جالبی است و لذا بفرمایید

با توجه به اینکه بدون استثناء
همیشه جریان رفت و برگشت منابع ولتاژ مساوی است
چرا برق گرفتگی موجب تفاوت جریان فاز و نول منزل میشود ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
آقای غزال

اون کلکتون اگه کاربردی هست و قابل استفاده برای کار تعمییرات لطف کنید منتشر کنید تا دوستان استفاده کنند .

سلام
دوست گرامی

عذرخواهی میکنم متوجه سوال شما نشده بودم .
اما بابت این سوال که فرمودید با چه کلکی به هایولتاژ دست میزنم .

با آگاهی و دانش کافی میتوانیم به امور باورنکردنی دست یابیم.
و لذا ازآنجاکه عبور جریان غیرمجاز از بدن موجودات موجب صدمه و خسارت میگردد بابد کاری کنیم که جریان مربوطه پایین تر از جریان غیرمجاز گردد تا کوچکترین صدمه ای وارد نکند.

و من اینکار را انجام داده ام
اما با چه کلکی ؟
بمنظور عدم تکرار مطلب ، در پست 28 تاپیک زیر توضیح داده ام که چرا قادر به ذکر کلک موصوف نیستم .
البته کلک و تمهیدات مربوطه فقط موجب اقناع و ارضاء حس کنجکاوی میگردد ولی دانش مربوطه که منجر به خلق کلک میشود بسیار مهمتر است و من همواره درحال انتقال اطلاعات ناچیز خود بوده و هستم.
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=33745&p=231314&viewfull=1#post231314

آخرین ویرایش:

hmd-sat

کاربر vip
کاربر
2006-10-30
135
373
سلاممن یک سوال دارم دوستان راهنمایی کنند مدتی هست کنتور تکفاز برق خونه رو با دیجیتالی عوض کردم امروز میخواستم کابل برق ساختمان به کنتور وصل کنم متاسفانه سیم نول کنتور هم لرزش میندازه در صورتی که فاز و نول هر دو صحیح به کنتور نصب شدن دلیلش چی میتونه باشه ؟ ایا مشکل در سیستم برق کشی همسایگان میتونه باشه .؟وسایل هم با این برق درست کار میکنند

xwhoogle

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
با سلام و درود --دوستان از همه چیز گفتند ولی از مدت زمان عبور برق از بدن و فیزیک مکان وصل بدن نگفتند دوستان گلم گذشته از دی سی یا متناوب بودن برق ورودی به بدن و آمپر و ولتاژ آن که جای صحبت و نقد فراوان بر گفته های دوستان دارم که بعدا اعلام میکنم و باید گزینه تجربه را جایگزین این همه دروس دانشگاهی کنیم چون جدای از اطلاعات پر ارزش آکادمیک که قابل احترامند حقیقت عملی سر و کار داشتن هر روز با برق برای ما تعمیرکاران چند سر و گردن بالاتر از این همه مقاله و دانشنامه راست و دروغ اینترنت است که البته سخن های من هم شاید یکی از این راست و دروغ ها باشد اما سخن دراز نکنم و اصل مطلب را بگویم نقطه اتصال برق و نقطه خروج یا اتصال شاسی و زمین بدنبله دوستان در برق گرفتگی از هر نوع این دونقطه خیلی مهم است یکی سر راه گرفتن اعضای مهم مانند قلب و مغز است که احتمال مرگ را افزایش میدهد مثلا دست راست به برق فاز یا به نقطه ای از شاسی دستگاه که ولت بالا دارد و دست چپ به فلز یا بدنه فلزی دستگاه یا دیوار و زمین و هادی های دیگر که صد درصد برق از قلب عبور میکند یا در صورت اتصال برق به هر جای بدن ولی تکیه سر به دیوار یا فلز که عبور جریان کمی هم کارو تمام میکنه پس نقطه اتصال و نقطه خروج یا زمین خیلی مهم است مثلا اگر با کف دست دچار برق گرفتگی شوید اعصاب بدن اتومات سیم برق را بجای ول کردن سفت میگیرد و جدای از فرمان مغز خود عصب منغبض شده و ول نمکند با اینکه خودمان میخواهیم برق را ول کنیم دستمان گوش نمیکند من برای امتحان فاز یا نول بودن اگر فاز متر یا اهم متر نباشد با پشت انگشت اشاره که قدرت فرار بهتری دارد امتحان میکنم چند نکته ایمنی برای اتصالدوستان گلم سعی کنید برای اطمینان از برق داشتن سیمی یا جایی از دستگاه اگر مجبور شدید از کف دست استفاده نکنید و پای چپ و دست چپ و جا های دیگر بدن به هادی یا زمین مرطوب نباشد -سعی کنید از کفش های راحت که پا عرق نکند و بدون میخ استفاده کنید -در زمستان ها که رطوبت در همه جا زیاد است خصوصا فضای بیرون احتیاط کنید چون همیشه کفش خیس و رطوبت دارد حتی در اتاق هم احتما برق گرفتگی بیشتر میشود ---همیشه شاسی را برای تعمیر از برق جداکنید و خازن های ولت بالای تغذیه را با مقاومتی تخلیه کنید --اگر مجبورید شاسی روشن را معاینه یا تعمیرکنید از محکم کردن شاسی باز با قلاب یا با نخ و طناب و غیره به جایی که شاسی سر نخورد و خدای ناکرده به صورت یا جای دیگر بدن اصابت کنداطمینان داشته باشید --برق خطرناک است حتی اگر خدای تعمیرکاران باشید و برای همین است که استاد غزال زیاد ترفند ها را نمیگوید چرا چون باید یک کوه تجربه هم در بازیکن باشد تا توپ اطلاعات خطرناک را زیر پایش بگذاریم چه رسد در اینترنت بگذاریم که هر فازمتر به دستی بکار گیرد البته منظورم اساتید و دوستان این تایپیک و سایت نیست برای محبت و دوستی و خیر گفتم چون صحبت از جان و مرگ است گرچه بعضی ها ناراحت میشوند و اجتناب ناپذیر است ---هر برقی چه متناوب چه دی سی در شرایط گوناگون برق گرفتگی صدماتی به بدن میزند برای افراد ناز نازی و سوسول یا مریض عصبی که یک برق آدابتوری هم کلی اعصابشان را بهم میزند کسانی که صدای یک ترقه با هاشون کار بمب اتم را میکند ولی در افراد معمولی با توجه به قدرت برق گرفتگی لرزش آرام یا شدید سوختگی ترکیدگی نقطه ای از بدن بیحال شدن و فلج موضعی یا موقتی یا عفونت داخلی در محل برق گرفتگی و خدای ناکرده سکته مغزی یا قلبی متصور است--اگر با فاز متر برق را چک میکنید حواستان باشد اگر بر روی فرش یا محیط خشکی باشید ممکن است فازمتر روشن نشود و سیم برق داشته باشد اولا حتما فازمتر را در جایی که برق حتمی دارد امتحان کنید و در زمان استفاده پای راست را یا انگشت کوچک همان دست را به دیوار یا جایی تکیه دهید تا فاز متر عمل کند البته بلافاصله این اتصال بدن را پایان دهید >>> البته برای چپ دستان برعکس است پای چپ-- البته برق فاز متر آنقدر مشکل ساز نیست ولی هر چه کار تمیز تر و برق گرفتگی چندش آور کمتر بهتر است -مدت زمان برق گرفتگی نکته مهم مدت زمانی است که شما در معرض عبور برق از بدنتان هستید هر چه این زمان حتی در دهم ثانیه بیشتر باشد ضرر و زیان و خطر بیشتراست حتی اگر جریان یا ولتاژ کم باشد که با توجه به عکس العمل بدن و مغز معمولا سریع فرار میکنیم ولی متاسفانه بدلایلی همچون کفدست یا کف انگشتان با عث گرفتن بیشتر برق میشود یا محل کار تنگ که استاد کار نتواند فرار کند مانند تابلوهای برقی که در گوشه یا جایی قرار دارند که سر و بدن برق کار تنگاتنک تکیه بجایی دارد یا میز کار و صندلی که از همه طرف تعمیرکار را با اجسام یا دیوار محاصره کرده استنکته مهم در محیط تنگ و پر از فلز و مانع کار نکنید و اگر مجبور شدید فقط ولت گیری کنید و برای تعمیر حتما برق را از کنتور اصلی قطع کنید و سعی کنید کمتر سر را را داخل تابلوها یا کابین شاسی ها کنید که خطر ناک است به اتصالات قبلی یا تکیه داشتن و محکم بودن شاسی اطمینان نکنید هر لحظه ممکن است شاسی یا سیمی حرکت کند و به سر و صورت شما بخورد البته شاید دوستان این نظرات را مبالغه آمیز بدانند ولی با تجربه ای که بصورت عینی در صنایع برق کارخانجات و الکتروتکنیک کاران و الکترونیک کاران و مکان های درمانی بیمارستانی دیدم لازم دانستم بگویم تا اساتید چه نظر دهند که سراپا گوش هستیم --موفق باشید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلاممن یک سوال دارم دوستان راهنمایی کنند مدتی هست کنتور تکفاز برق خونه رو با دیجیتالی عوض کردم امروز میخواستم کابل برق ساختمان به کنتور وصل کنم متاسفانه سیم نول کنتور هم لرزش میندازه در صورتی که فاز و نول هر دو صحیح به کنتور نصب شدن دلیلش چی میتونه باشه ؟ ایا مشکل در سیستم برق کشی همسایگان میتونه باشه .؟وسایل هم با این برق درست کار میکنند

سلام

ضمن تشکر از جناب xwhoogle عزیز
در مواردیکه بار سه فاز ترانس محلی شرکت برق نامتعادل باشه در این مواقع سیم نول چند ولت نسبت به زمین یا ارت داره

اما این ولتاژ هرگز موجب برق گرفتگی نمیشه
لذا قطعا شما به برگشت فاز دست زده اید که میگیره خوبم میگیره
مثلا فرض کنید فاز را به یک سیم لامپ متصل کردید و میخواهید سیم دیگر آنرا به نول متصل کنید که اگر دستتان به این سیم بخورد خواهد گرفت زیرا فاز از لامپ عبور کرده و تازمانیکه سیم دیگر لامپ را به نول متصل نکرده باشید درواقع همان فاز است که با مقاومت کوچکی سری شده .

سپاس

xwhoogle

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
با سلام و درود -- دوست عزیز وقتی در سیم نول شما برق دارید چند دلیل میتونه داشته باشه یک بعد کنتور یک قبل کنتور-- بعد کنتور اگر سیم کشی شما طوری باشد که کابل ضعیفی برای نول در نظر گرفته باشید و مصرف کننده قوی مثل یخچال یا کولر و غیره در حال وصل به برق باشند یک افت ولتاژ در دوسر این اتصال ضعیف باعث میشه که نول هم در داخل ساختمان برق داشته باشه و اگر از یک کنتور چند واحد استفاده میکنند سیم رابط بین کنتور اصلی تا جعبه مینیاتوری شما یا حتی جعبه مینیاتوری دیگر واحد ها هم ضعف داردو اما قبل کنتور در خیلی از مواقع سیم نول اداره برق هم فازمتر را روشن یا برق دارد چرا اگر مسیر رسیدن کابل برق از تیر اداره برق طولانی یا ضعیف باشد که چندین ساختمان از این کابل استفاده کنند افت ولتاژ حاصل در سیم نول باعث میشود که مقداری فاز در ورودی تمام کنتور های همسایه و شما باشدو اما اینکه با تعویض کنتور این مشکل ایجاد شده بستگی به مدار داخلی کنتور دارد که اگر این افت ایجاد شده یعنی شما در نول ورودی کنتور برق ندارید واطمینان از این مطلب دارید ولی در نول خروجی کنتور برق دارید حتما به اداره برق بگویید چون یا اشتباه وصل شده یا در درازمدت کنتور میسوزد چون یک افت ولتاژ حتی 10 ولتی در یک مسیر کوتاه چند سانتی یعنی بی کیفتی و خرابی کنتور یک دلیل هم خرابی چاهک ارت اداره برق است چون چند تا تیر در میان در کنار تیری چاهک ارت داریم که برگشت برق از خانه ها را خفه میکند چون تا نول اصلی تابلوی اصلی منطقه حتما افتی داریم خیلی از مواقع پیمانکاران چاه ارت اصلی در کنار ترانس اداره برق در تابلوی منطقه را خوب اجرا نکردند یا چاهک های کمکی چند تیر درمیان کوچه و خیابانها را کامل کار نگردند و یا طبق راهنمایی استاد عزیز تفاوت بین افت و مصرف از فاز ها که اختلافی بین 3 فاز موجود سر تیر ایجاد میکند یاعث این مشکل برگشت فاز از نول میشود --موفق باشید

آخرین ویرایش:
بالا