آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: توضیح در موردترانس ایزوله 1:1 برای جلوگیری از برق گرفتگی

msh.27

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-06
246
832
تهران
سلام استاد
بعضی ها با توجه به خصوصیت بدنی که نمیدانم به خاطر ژنتیک است یا نوع تغذیه یا جنس پوست یا .... حتی با برق 24 ولت چنان بلبلی شیدا چهچهه میزنند که گویی با برق سه فاز دمساز شدند !!(من خود{یکی را} به چشم خویشتن دیدم که جانش میرود{البته با برق 24ولت}) !
درود دوست گلم من جسارت میکنم خود شما واساتید محترم به خوبی به این موضوع واقف هستین که ولتاژDCبه مراتب خطر ناک تر از ACمیباشد بخاطر فرکانس0یا همون نداشدن تناوب احتمالا اون 24ولت جریان بالای هم داشته

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
درود دوست گلم من جسارت میکنم خود شما واساتید محترم به خوبی به این موضوع واقف هستین که ولتاژDCبه مراتب خطر ناک تر از ACمیباشد بخاطر فرکانس0یا همون نداشدن تناوب احتمالا اون 24ولت جریان بالای هم داشته
سلام
منبع ولتاژ 24 ولتی اگر توان اعمال جریان 100 آمپر را هم داشته باشد با توجه به مقاومت بالای بدن یک فرد عادی هیچ خطری نخواهد داشت چون این بدن آدم است که باید جریان را مطالبه کند و تا این مهم اتفاق نیفتد منبع ولتاژ 24 ولت اونم از نوع dc هیچ کاری ازش بر نمیاد(نمی تواند به زور جریان زیاد خود را وارد بدن کند!) در ضمن برخلاف نظر حضرتعالی آسیبی که جریان متناوب به بدن انسان میزند بیشتر از جریان dc است - جدول زیر گویای این واقعیت است
تاثیر جریان الکتریکی بر بدن انسان.jpg

msh.27

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-06
246
832
تهران
درود دوست گلم DCبه دو دلیل خطر ناک تره یکی زمان یونیزاسیون هنگامی که برق ACشمارو میگیره یونیزاسیون بسته به پریود های ان انجام میشه یا نمیشه اما در برقDCبدن شما مدت زمان زیادی یونیزه میشه که اعملا شما رو رسانا قرار میده2-توان متوسط برق acصفر بوده در حالیdcهمیشه مقدارش مثبت است حالا عزیزم کدام خطر ناک تره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
منبع ولتاژ 24 ولتی اگر توان اعمال جریان 100 آمپر را هم داشته باشد با توجه به مقاومت بالای بدن یک فرد عادی هیچ خطری نخواهد داشت چون این بدن آدم است که باید جریان را مطالبه کند و تا این مهم اتفاق نیفتد منبع ولتاژ 24 ولت اونم از نوع dc هیچ کاری ازش بر نمیاد(نمی تواند به زور جریان زیاد خود را وارد بدن کند!) در ضمن برخلاف نظر حضرتعالی آسیبی که جریان متناوب به بدن انسان میزند بیشتر از جریان dc است - جدول زیر گویای این واقعیت است
مشاهده فایل‌پیوست 75444

سلام

دوست پرمهرم که همواره مورد لطف و توجه حضرتعالی قرار گرفته ام

درست میفرمایید شدت عبور جریان از بدن هر موجود زنده متفاوت است و به عواملی بویژه میزان رطوبت پوست بستگی دارد و لذا افرادی که پوست خشکی دارند با ولتاژ بالاتری دچار برق گرفتگی میشوند و افرادی که پوست لطیف و مرطوبی دارند و یا زیاد عرق میکنند با ولتاژی بسیار پایین تر دچار برق گرفتگی میشوند

زیرا جریان عبوری از هر مقاومتی از فرمول V / R بدست می آید و رطوبت عاملی است که بشدت موجب کاهش مقاومت اهمی میشود و لذا مطابق فرمول فوق ، جریان افزایش می یابد و لذا با ولتاژ کمتری ، جریان غیر مجاز از بدن آنها عبور میکند

اما جدولی که ارائه فرمودید بنظر من قابل اعتماد نیست و قطعا از سوی منبع موثقی صادر نشده است .

سپاس

msh.27

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-06
246
832
تهران
مقدار یک مقاومت در جریان متناوب1.3برابر بیشتر از جریان مستقیم است بنابر این جریان متناوب افت بیشتری نسبت به جریان مستقیم دارد از طرفی جریان متناوب تمایل دارد که فقط از سطح هادی عبور کند ولی جریان مستقیم از تمام جرم هادی عبور میکند در نتیجه جریان مستقیم خطر ناک تر است

msh.27

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-06
246
832
تهران
در ولتاژ ac به دلیل تغییر دامنه در هر نیم سیکل یون های الکتریکی ایجاد شده در بدن بعد از هر بار جابه جایی در داخل رگها دوباره به جای خود بر می گردند و اثر خود را خنثی می کنند و اثر سوئ برق گرفتگی بعد از مدتی از بین خواهد رفت ولی در ولتاژ Dc به دلیل ثابت بودن دامنه این تغییر به وجود نیامده و بعد از مدتی باعث گرفتگی بدن و در نهایت در اصطلاح سنگ کوب می شود.

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
سلام

دوست پرمهرم که همواره مورد لطف و توجه حضرتعالی قرار گرفته ام

درست میفرمایید شدت عبور جریان از بدن هر موجود زنده متفاوت است و به عواملی بویژه میزان رطوبت پوست بستگی دارد و لذا افرادی که پوست خشکی دارند با ولتاژ بالاتری دچار برق گرفتگی میشوند و افرادی که پوست لطیف و مرطوبی دارند و یا زیاد عرق میکنند با ولتاژی بسیار پایین تر دچار برق گرفتگی میشوند

زیرا جریان عبوری از هر مقاومتی از فرمول V / R بدست می آید و رطوبت عاملی است که بشدت موجب کاهش مقاومت اهمی میشود و لذا مطابق فرمول فوق ، جریان افزایش می یابد و لذا با ولتاژ کمتری ، جریان غیر مجاز از بدن آنها عبور میکند

اما جدولی که ارائه فرمودید بنظر من قابل اعتماد نیست و قطعا از سوی منبع موثقی صادر نشده است .

سپاس
سلام
بنده ارادت ویژ به حضرتعالی داشته و دارم و از مطالب شیرین و قلم شیوای شما بینهایت لذت میبرم،در زمینه موضوع تاثیر ولتاژهای dc و ac بر بدن دوست دارم از نظر ارزشمند شما هم بهره مند باشم چون حدث میزنم که دراین زمینه هم آزمایش هایی انجام داده باشید و به نتایجی هم رسیده اید
.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
نکات مهمی مطرح فرمودید ولی در مورد 50 هرتز صادق نیست و تازمانیکه ماهیت مقاومت اهمی تغییر نکند در هر نوع جریان و ولتاژی مقدارش ثابت است و موضوع 1.3 ناصحیح است لطفا منبع اطلاعات خود را اعلام فرمایید

تشریح و تفصیل مراتب را فردا تقدیم میکنم زیرا از بی خوابی و خستگی دارم بیهوش میشم .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام

بمنظور آمادگی اولیه و لمس پاسخ حقیر ابتدا فیلم کوتاه تاپیک زیر (پست 42) را ملاحظه فرمایید.
که چگونه هایولتاژ شبیه مار در حال فیش فیش کردن به من حمله میکنه و کمترین صدمه ای وارد نمیکنه چون من اطلاعات کافی در مورد ضعف اون و توانایی خودم دارم و اونو به بازی میگیرم

در پست 42
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=33745&p=232724&viewfull=1#post232724

یا اینجا در پست 32

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=33745&p=231441&viewfull=1#post231441

پیوست‌ها

• 403.6 کیلوبایت بازدیدها: 47
  • 675.7 کیلوبایت بازدیدها: 42
آخرین ویرایش:
بالا