آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تستر بکلایت

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
لینک ویدئوی بعدی را در یوتیوب با نام هاسب الکترونیک سرچ کنید
haseb electronic

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
از نظر من بهترین رو ارزان ترین همین تستر با استفاده از درایو لامپ 9وات است با طرح و ویدئوی کانال mextraf در یوتیوب است خطر برق گرفتگی هم نداره چون امپر در حد چندمیلی امپر است
در ویدئو هم نشون میده راحت پروبها را باهم لمس میکنه با وجودی که 220 ولت برق داره ولی به علت امپر بی نهایت پائین برق نمیگیره خود من هم ساختم و به شخصه تست کردم در صورتی که پروبها راهم وارونه بزنید درصورت اینکه درایو 9 وات باشه ومشکلی در درایو نباشه الیدی ها نمیسوزه
تصویر زیر نشون میده خطر برق گرفتگی نداره و همچنین خطر وارونه زدن پروبها

درود

فرمودید :

«« در ویدئو هم نشون میده راحت پروبها را باهم لمس میکنه با وجودی که 220 ولت برق داره ولی به علت امپر بی نهایت پائین برق نمیگیره »»

اما دو حالت زیر قابل تصور است.

1_ اگه جریان تستر بتونه led را روشن کنه به طریق اولیٰ انسان را هم روشن میکنه جوری که چهچه میزنه و بریک می‌رقصه.

2 _ اگه جریان ناچیز تستر بتونه led را روشن کنه ولی نتونه باعث برق گرفتگی بشه که محاله ، اما با فرض صحت ، هر تستری را با مقاومت بزرگ مناسب سری کنی دقیقا میتونی همون مقدار جریان دریافت کنی و لذا فقط با سری کردن یک مقاومت مناسب ، تستر دلخواه حاصل میشه .
مثلا در تستری که پیشنهاد کردم با تعویض و افزایش مقاومت ۱۳ کیلو و استفاده از 50 کیلو یا 100 کیلو میتونی ماکزیمم جریان دلخواه رامشابه تستر مورد نظرتان دریافت کنی.
اما اگه جریان بقدری ضعیف بشه که مانع برق گرفتگی بشه دراینصورت روشن شدن led محال میشه.

البته با دست و پوست خشک حتی برق شهر بصورت مستقیم هم ممکنه برق گرفتگی احساس نکنی ولی با پوست نرمال که رطوبت نرمال داشته باشه و یا دست‌های خشک رو مرطوب و تست کن تا ببینی کت تن کیه ؟
بنابرین ادعای جریان ناچیز تستر که مانع برق‌گرفتگی میشه کذب محض است و از این ادعاها در اینترنت بصورت نقل و نبات وجود داره .

سپاس

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
خوب استاد ویدئو را که آپ کردم مشاهده کنید ضمنا درایو لامپ هم که در حد زیاد دردسترس هست تست کنید و نتیجه را بیان کنید راستش من هم تا تست نکرده بودم باورم نمیشد الیدیها را هم چه به صورت تکی و چه به صورت رشته ای روشن میکنه نکته آخر اینکه درایو لامپ خودش دارای یک ترانس چوک کوچیک هست که جریان را ایزوله می کنه پس بعد از عبور از اون مقاومت وات بالا این مشکل هم حل میشه

3.jpg

البته تستر شما را تست نکردم ولی با توجه به سهل الوصول بودن این درایو های لامپ های سوخته پیشنهاد دادم البته اگر فرصتی بشه تستر شما راهم تست می کنم با توجه به تجربیات بالای شما مطمئنا مشکلات تستر در ویدئو را نداره البته خوب ساختنش زمانبرتره ولی اگر چند ساعت زمان صرف بشه عمری راحته اما تستر در ویدئو به صورت پیش ساخته و اماده است
در کل دوستان بهتره هر دو را تست و اعلام کنند

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
استاد عزیزم استاد غزال
راستش روی شماتیک شما کلیک نکرده بودم فکر کردم دارای ترانس سیم پیچی شده است اما کلیک کردم صرفا یک پل دیود برای یک سوسازی و چند مقاومت برای کاهش توان است طبعا مورد اشاره شده در ویدئو از نظر safety وایمنی درارای اولویت بالاتر است
یک مثال میزنم وقتی یکی از ال ای دی های لامپ کم مصرف متصل به درایو میسوزد در صورتی که شما با پنس انرا اتصال دهید لامپ روشن میشود بدون اینکه شما را برق بگیرد اما اگر مثلا مثبت و منفی خروجی تستر شما را با پنس لمس( اتصال دهیم )اگر لامپ 100 سری در میان نباشد خطر برق گرفتگی و احیانا احضار ملکوت هم در میان می آید مگر انکه یک اصلاحیه برای تستر خود به کار گیرید
البته قصد جسارت یا خدائی نکرده چالش نیست صرفا توضیح خواستم
منتظر توضیحات و اشارات شما می مانم
ضمنا همیشه از اموزش های شما بهره برده ام پس لطفا گستاخی بنده را در بیان صورت مساله ببخشید
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد عزیزم استاد غزال
راستش روی شماتیک شما کلیک نکرده بودم فکر کردم دارای ترانس سیم پیچی شده است اما کلیک کردم صرفا یک پل دیود برای یک سوسازی و چند مقاومت برای کاهش توان است طبعا مورد اشاره شده در ویدئو از نظر safety وایمنی درارای اولویت بالاتر است
یک مثال میزنم وقتی یکی از ال ای دی های لامپ کم مصرف متصل به درایو میسوزد در صورتی که شما با پنس انرا اتصال دهید لامپ روشن میشود بدون اینکه شما را برق بگیرد اما اگر مثلا مثبت و منفی خروجی تستر شما را با پنس لمس( اتصال دهیم )اگر لامپ 100 سری در میان نباشد خطر برق گرفتگی و احیانا احضار ملکوت هم در میان می آید مگر انکه یک اصلاحیه برای تستر خود به کار گیرید
البته قصد جسارت یا خدائی نکرده چالش نیست صرفا توضیح خواستم
منتظر توضیحات و اشارات شما می مانم
ضمنا همیشه از اموزش های شما بهره برده ام پس لطفا گستاخی بنده را در بیان صورت مساله ببخشید
با تشکر

درود

من آرزو دارم ضعف‌های هر پدیده‌ای مطرح بشه ، خصوصا اگه خودم صاحب اثر باشم .
زیرا مطرح شدن ضعف‌ها عامل بررسی و رفع نقائص میشه و لذا از شما سپاسگزارم

اما جریانی که فرمودید در اینترنت ادعا شده که با ولتاژ بیش از ۲۰۰ ولت میتونه لامپ led را روشن کنه ولی موجب برق گرفتگی نمیشه ، محال و ادعای کذب است.
و دلایل آن را در پست قبل عرض کردم .

اما صرفنظر از قطعات لازم که در صورت خرابی ، تستر مورد اشاره من بسادگی تعمیر میشه ولی در تستر مورد نظر شما ممکنه قطعاتی بسادگی پیدا نشه و بناگزیر باید از برد دیگری استفاده کنید .

بابت بقیه موارد که برد آماده ، راحت تر از تستر مورد اشاره من قابل استفاده میشه حق با شماست اما بازم تاکید میکنم هیچکدوم ایزوله نیست و برق گرفتگی محتمله.

در تستر مورد اشاره من هر ترانس ایزوله‌ای با کوچکترین حجم و با هر ولتاژی بجای ورودی قابل استفاده است که در اینصورت ایزوله میشه.
مثلا اگه از ترانس ایزوله ۱۰۰ ولتی استفاده کنید ، ماکزیمم ولتاژ خروجی تستر ۱۴۰ ولت خواهد بود.
و اگه از ترانس ۲۲۰ ولت ایزوله استفاده کنید ماکزیمم خروجی تستر ۳۱۰ ولت میشه.

در هر صورت تستر جناب محمودی عزیز هیچیک از معایب مورد نظر را نداره و از هر نظر فاقد نقص است .

سپاس

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام‌ خسته نباشید
یک تستر درست کردم فیش موزی هم وصل کردم که به مولتی متر وصل میشه جهت نمایش ولتاژ ولی خب یک ایراد هست که اگه پراپ برعکس وصل کنم دیگه ال ای دی روشن نمیشه و میسوزه
این آموزش رو از گوگل نگاه کردم، درایور لامپ ۱۵ وات گذاشتم که خروجی ۳۲۰ ولت میده
درود،
ربطی به توان درایور نداره.
وقتی ولتاژ اضافی به شکل بایاس مخالف به LED اعمال میشه، پیوند PN داخل LED میشکنه و در نتیجه میسوزه.
شما باید ولتاژ خروجی رو محدود کنید که به فرض مثال از 30 ولت بالاتر نره.

SinaSepehr80

کاربر
2020-06-26
3
3
درود

بنظر من ارزان ترین و عالیترین تستر بکلایت ، تستری است که با ابتکار بینظیر استاد بسیار عزیزم جناب محمودی عزیز پیشنهاد شده . اینجا :
اما اگه ایزوله بودن برات مهم نیست ، یکی از تسترهای تعمیرگاهم با نقشه زیر را پیشنهاد میکنم که فقط ایزوله نیست .
یعنی درواقع همین تستر فوق با کلیه مزایا و قابلیت‌هاش هست که فقط ایزوله نیست و باید مراقب برق‌گرفتگی باشید ،
البته با این تستر هرگز برق گرفتگی در تعمیرگاهم اتفاق نیافتاده.
اگه ورودی را بجای ۲۲۰ ولت برق شهر به ولتاژ خروجی ترانس ایزوله متصل کنید ایزوله میشه.
.هر چقدر هم ترانس ایزوله کوچیک و فسقلی باشه اشکالی نداره.

ضمنا ولتمتر پنلی کوچک هم براش نصب کردم.

سپاس
درود. من این تستر آقای محمودی رو ساختم ولی باز هم شوک الکتریکی داره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود. من این تستر آقای محمودی رو ساختم ولی باز هم شوک الکتریکی داره

درود

شوک مورد اشاره شما زمانی اتفاق میافته که دو سیم خروجی تستر را همزمان به بدن خود متصل کنید که کاملا طبیعی است چون ۳۱۰ ولت به بدن شما متصل میشه .بنابرین شما برای رفع این شوک ، نیاز به معجزه دارید.
لذا اگه تستری پیدا کردید که ولتاژ ۳۱۰ ولت موجب شوک نباشه مطلع کنید که جایزه بزرگی تقدیم کنم.

اگر یکی از سیم‌های خروجی تستر به بدن شما متصل باشه هیچگونه شوک و برق گرفتگی نداره چون ایزوله است.

اگر دنبال تستری هستید که ماکزیمم ولتاژ خروجی ۳۱۰ ولت باشه و دو سیم خروجی را با دست بگیرید و برق گرفتگی نداشته باشه ، چنین تستری در خواب هم پیدا نمیکنید.

اگه میخوای در چنین شرایطی هم برق‌گرفتگی نداشته باشه باید ولتاژ خروجی را کم کنید تا حدود ۱۰۰ ولت بشه.
من چند تستر برای تعمیرگاه دارم که یکی از آنها ولتاژ حدود ۱۳۰ ولت داره و غالبا استفاده میشه و هیچگونه شوکی هم نداره.

اما اگه نیاز به ولتاژ بالاتری باشه از تسترهای دیگه که حدود ۳۰۰ ولت هستن با رعایت احتیاط استفاده میشه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود،
ربطی به توان درایور نداره.
وقتی ولتاژ اضافی به شکل بایاس مخالف به LED اعمال میشه، پیوند PN داخل LED میشکنه و در نتیجه میسوزه.
شما باید ولتاژ خروجی رو محدود کنید که به فرض مثال از 30 ولت بالاتر نره.

درود

کاملا درسته.

البته لامپ‌های بکلایت بندرت ولتاژ شکست پایینی دارن .
من فقط یک مدل از ایکس ویژن دیدم که ولتاژ معکوس تستر باعث صدمه بکلایت میشد و بقیه لامپ‌های بکلایت تلویزیون ها ولتاژ شکست بالایی دارن و با ولتاژ معکوس تستر صدمه نمی بینن.

سپاس

SinaSepehr80

کاربر
2020-06-26
3
3
درود

شوک مورد اشاره شما زمانی اتفاق میافته که دو سیم خروجی تستر را همزمان به بدن خود متصل کنید که کاملا طبیعی است چون ۳۱۰ ولت به بدن شما متصل میشه .بنابرین شما برای رفع این شوک ، نیاز به معجزه دارید.
لذا اگه تستری پیدا کردید که ولتاژ ۳۱۰ ولت موجب شوک نباشه مطلع کنید که جایزه بزرگی تقدیم کنم.

اگر یکی از سیم‌های خروجی تستر به بدن شما متصل باشه هیچگونه شوک و برق گرفتگی نداره چون ایزوله است.

اگر دنبال تستری هستید که ماکزیمم ولتاژ خروجی ۳۱۰ ولت باشه و دو سیم خروجی را با دست بگیرید و برق گرفتگی نداشته باشه ، چنین تستری در خواب هم پیدا نمیکنید.

اگه میخوای در چنین شرایطی هم برق‌گرفتگی نداشته باشه باید ولتاژ خروجی را کم کنید تا حدود ۱۰۰ ولت بشه.
من چند تستر برای تعمیرگاه دارم که یکی از آنها ولتاژ حدود ۱۳۰ ولت داره و غالبا استفاده میشه و هیچگونه شوکی هم نداره.

اما اگه نیاز به ولتاژ بالاتری باشه از تسترهای دیگه که حدود ۳۰۰ ولت هستن با رعایت احتیاط استفاده میشه.

سپاس
خوب پس بفرمایید منظور از ایزوله بودن در این مورد چیه؟ اگه اینجور بخوایم به قضیه نگاه کنیم که میشه گفت با رعایت ایمنی، بدن خشک، کفش پلاستیکی میشه فاز رو هم لمس کرد و هیچ اتفاقی نیوفته. این یعنی ایزوله؟؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا