آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
استاد عزیز بنده رو به خاطر اتلاف وقت گرانبهاتون ببخشین
بنده چون تازه دارم از انجمن استفاده میکنم بعضی چیزها مثل نقل قول رو بلد نیستم و به مرور یاد میگیرم
شما گفتید که با اضافه کردن یک دیود سرعت قطع کردن رله رو زیاد کنیم
چه دلیلی باعث میشه که بدون اضافه کردن دیود سرعت قطع بوبین کم تر از خواسته ما باشه؟
ممنون استاد

درود

شماره پست را اعلام نکردی.
هنوز متوجه نشدم موضوع و هدف پست چیه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
استاد عزیز بنده رو به خاطر اتلاف وقت گرانبهاتون ببخشین
بنده چون تازه دارم از انجمن استفاده میکنم بعضی چیزها مثل نقل قول رو بلد نیستم و به مرور یاد میگیرم
شما گفتید که با اضافه کردن یک دیود سرعت قطع کردن رله رو زیاد کنیم
چه دلیلی باعث میشه که بدون اضافه کردن دیود سرعت قطع بوبین کم تر از خواسته ما باشه؟
ممنون استاد

درود

هرچند پست مورد اشاره را پیدا نکردم
اما قرار بود آپ امپ u3 را حذف کنیم
لذا باوجودیکه آپ امپ u4 ذاتا تاخیری نداره اما از آنجا که خازن ۴۷۰ میکرو ( دستور دهنده به آپ امپ ) بموجب تغییرات اعمالی ، با تاخیر دشارژ میشه لذا خروجی آپ امپ هم با تاخیر عمل میکنه و تغییر وضعیت میده
بنابرین با اضافه کردن دیود Dx مشکل حل میشه.

باید موضوع را از ابتدا تعقیب کنید ولی از اواسط پست ها شروع به مطالعه کردی و دراینصورت باوجودیکه خودم تحلیل کردم اما خودم هم پس از مدتی که فراموش کردم داستان چیه ، چنانچه پست های میانی را مطالعه کنم نمیتونم بسادگی درک کنم.

اگر از ابتدا و لااقل از ابتدای یک هدف شروع بمطالعه کنید حتما درک میکنید زیرا بنحوی تحلیل میکنم که حتی برای مدارک تحصیلی زیر دیپلم هم قابل درک و هضم باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
درود

هرچند پست مورد اشاره را پیدا نکردم
اما قرار بود آپ امپ u3 را حذف کنیم
لذا باوجودیکه آپ امپ u4 ذاتا تاخیری نداره اما از آنجا که خازن ۴۷۰ میکرو ( دستور دهنده به آپ امپ ) بموجب تغییرات اعمالی ، با تاخیر دشارژ میشه لذا خروجی آپ امپ هم با تاخیر عمل میکنه و تغییر وضعیت میده
بنابرین با اضافه کردن دیود Dx مشکل حل میشه.

باید موضوع را از ابتدا تعقیب کنید ولی از اواسط پست ها شروع به مطالعه کردی و دراینصورت باوجودیکه خودم تحلیل کردم اما خودم هم پس از مدتی که فراموش کردم داستان چیه ، چنانچه پست های میانی را مطالعه کنم نمیتونم بسادگی درک کنم.

اگر از ابتدا و لااقل از ابتدای یک هدف شروع بمطالعه کنید حتما درک میکنید زیرا بنحوی تحلیل میکنم که حتی برای مدارک تحصیلی زیر دیپلم هم قابل درک و هضم باشه.

سپاس

سلام و درود بی پایان خدمت شما استاد عزیز
باز هم بنده رو به خاطر سهل انگاری و ننوشتن شماره پست ببخشین
من نقل قول رو که زدم فکر کردم میشه شماره پست رو فهمید
پست مد نظرم شماره 92 بود
البته ایرادم به لطف شما رفع شد و فهمیدم آپ امپ ذاتا تاخیری نداره و اون دیود برای اینه که قبل از شروع شدن روند دشارژ خازن زودتر آپ امپ 4 دستور قطع صادر کنه??????
اما شما گفتین دیود Dx که اگه اشتباه نکنم این دیود Dx رو برای خاموش موندن کامل لامپ قرمز گذاشتیم و ربطی به دیودی که برای سرعت بخشیدن به قطع رله گذاشتیم نداره
البته بنده این تاپیک رو از اول شروع به مطالعه کردم اما چون از کار کردن با اون چیز زیادی بلد نبودم(تاپیک میگم) باعث ناراحتی و اتلاف وقت شما شدم
حلال بفرمایین
یا علی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
پست مد نظرم شماره 92 بود
البته ایرادم به لطف شما رفع شد و فهمیدم آپ امپ ذاتا تاخیری نداره و اون دیود برای اینه که قبل از شروع شدن روند دشارژ خازن زودتر آپ امپ 4 دستور قطع صادر کنه������
اما شما گفتین دیود Dx که اگه اشتباه نکنم این دیود Dx رو برای خاموش موندن کامل لامپ قرمز گذاشتیم و ربطی به دیودی که برای سرعت بخشیدن به قطع رله گذاشتیم نداره
البته بنده این تاپیک رو از اول شروع به مطالعه کردم اما چون از کار کردن با اون چیز زیادی بلد نبودم(تاپیک میگم) باعث ناراحتی و اتلاف وقت شما شدم
حلال بفرمایین
یا علی

درود

من نه تنها تحلیل ها رو بخاطر نمیسپارم بلکه بدلیل محدودیت حافظه انسان ، بگونه ای از اشغال حافظه خودم با اسامی غیر ضروری احتراز میکنم و توجهی به آنها ندارم که نام بسیاری از غذاها و سبزیجات و اتومبیل ها و حتی نسبت های فامیلی و امثالهم را بلد نیستم و گاها در جمع غریبه ها و ناآشنایان بشدت مورد تمسخر قرار میگیرم

و لذا اگرچه تحلیل های تقدیمی را با بضاعت ناچیز خودم تنظیم و تسلیم کردم اما بخاطر نمیسپارم و پس از مدتی فراموش میکنم و باید مجددا بصورت عمقی بررسی کنم تا پاسخ جامع و کاملی تقدیم کنم اما صحت تحلیل و صحت تغییرات و ابتکارات ، در همین تاپیک توسط علاقمندان تست و تایید شده.

به هر صورت فرمودید ابهام شما در پست 92 در خصوص پاسخ این سوال هست که همان پست عرض کردم .

پس راه میانبری پیدا کنید که وقتی کاتد D3 صفر ولت شد رله خاموش بشه .

با اضافه کردن یک دیود درست میشه
حالا دیود را در محل مناسب نقشه اضافه کنید بطوریکه در بقیه موارد نقشی در عملکرد دستگاه نداشته باشه

بنابرین این موضوع مطروحه در پست 92 درواقع ابهامی است که در پست های بعدی رفع میشه.

لذا اگر پست های بعدی را مطالعه فرمودید و قابل درک نبود ابهام خود را مطرح فرمایید .
همانطور که دلیل تاخیر u4 بروشنی و مکررا اعلام شده و با مطالعه عمقی پست ها قابل درک بود اما قبل از مطالعه عمقی مطرح فرمودید.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
پست مد نظرم شماره 92 بود
البته ایرادم به لطف شما رفع شد و فهمیدم آپ امپ ذاتا تاخیری نداره و اون دیود برای اینه که قبل از شروع شدن روند دشارژ خازن زودتر آپ امپ 4 دستور قطع صادر کنه������
حلال بفرمایین
یا علی

درود

این بخش از برداشت شما کاملا صحیح است که Dx را بمنظور رفع نور ضعیف و زائد لامپ قرمز اضافه کردیم .

زیرا با ابتکار ساده ای آپ امپ غیرضروری ۳ را حذف کردیم و سیمی را جایگزین آپ امپ ۳ کردیم اما ایراد قابل پیش بینی ظاهر شد که همزمان با روشن شدن لامپ زرد ، لامپ قرمز هم با نور ضعیفی روشن میشد که نیاز به چاره اندیشی داشت.

لذا Dx را اضافه کردیم تا نور ضعیف و زائد لامپ قرمز رفع بشه که توسط فرزاد عزیز تست و تایید هم شد.
به این ترتیب یک دیود جایگزین یک آپ امپ شد و ضمن حفظ کیفیت و عملکرد گذشته ، طول عمر محافظ را بشدت افزایش دادیم.

اما از آنجاکه پست های مورد ادعا را اعلام نکرده بودی و فرصت بررسی عمقی تحلیل را نداشتم و ناگزیر بودم پاسخ را با مشاهده سطحی و اجمالی تقدیم کنم و ازآنجاکه در جریان تحلیل به اضافه کردن یک دیود تاکید کرده بودم و با توجه به دیود Dx که در نقشه اضافه شده لذا حدس زدم دیود Dx را در راستای ابهام شما اضافه کردیم که اشتباهه و عذرخواهی میکنم.

و لذا بمنظور رفع نقص بعدی نقشه ، دیود دیگری برای تغییر حالت فوری و بدون تاخیر رله اضافه کردیم که در پست 97 معرفی شده .

اساسا پس از تحلیل نقشه اصلی مرحله به مرحله و به بتدریج ، بسیاری از نواقص طراحی رفع و مفصلا تشریح شده و با توجه به زمان زیادی که از این تاپیک سپری شده و ابهامی منعکس نشده لذا بنظر نمیرسه در صورت مطالعه عمقی و کافی ، ابهامی داشته باشید و لذا قطعا ابهام شما ناشی از تعجیل و بدلیل مطالعه سطحی و ناکافی بوده .

در هر صورت اگه پس از مطالعه کافی و عمقی ، ابهامی رفع نشد اعلام فرمایید.

سپاس.

آخرین ویرایش:

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
درود

این بخش از برداشت شما کاملا صحیح است که Dx را بمنظور رفع نور ضعیف و زائد لامپ قرمز اضافه کردیم .

زیرا با ابتکار ساده ای آپ امپ غیرضروری ۳ را حذف کردیم و سیمی را جایگزین آپ امپ ۳ کردیم اما ایراد قابل پیش بینی ظاهر شد که همزمان با روشن شدن لامپ زرد ، لامپ قرمز هم با نور ضعیفی روشن میشد که نیاز به چاره اندیشی داشت.

لذا Dx را اضافه کردیم تا نور ضعیف و زائد لامپ قرمز رفع بشه که توسط فرزاد عزیز تست و تایید هم شد.
به این ترتیب یک دیود جایگزین یک آپ امپ شد و ضمن حفظ کیفیت و عملکرد گذشته ، طول عمر محافظ را بشدت افزایش دادیم.

اما از آنجاکه پست های مورد ادعا را اعلام نکرده بودی و فرصت بررسی عمقی تحلیل را نداشتم و ناگزیر بودم پاسخ را با مشاهده سطحی و اجمالی تقدیم کنم و ازآنجاکه در جریان تحلیل به اضافه کردن یک دیود تاکید کرده بودم و با توجه به دیود Dx که در نقشه اضافه شده لذا حدس زدم دیود Dx را در راستای ابهام شما اضافه کردیم که اشتباهه و عذرخواهی میکنم.

و لذا بمنظور رفع نقص بعدی نقشه ، دیود دیگری برای تغییر حالت فوری و بدون تاخیر رله اضافه کردیم که در پست 97 معرفی شده .

اساسا پس از تحلیل نقشه اصلی مرحله به مرحله و به بتدریج ، بسیاری از نواقص طراحی رفع و مفصلا تشریح شده و با توجه به زمان زیادی که از این تاپیک سپری شده و ابهامی منعکس نشده لذا بنظر نمیرسه در صورت مطالعه عمقی و کافی ، ابهامی داشته باشید و لذا قطعا ابهام شما ناشی از تعجیل و بدلیل مطالعه سطحی و ناکافی بوده .

در هر صورت اگه پس از مطالعه کافی و عمقی ، ابهامی رفع نشد اعلام فرمایید.

سپاس.

سلام و درود استاد عزیز
تشکر ویژه از شما دارم
ابهام بنده کامل رفع شد
و پست 97 هم نگاه کردم و ایده ی عالی ای بود
انشالله که همیشه در پناه حق باشید
انسان های عزیز و مهربانی مثل شما انگشت شمارند که علم خود را بدون هیچ منتی با بقیه به اشتراک میگذارند
از درگاه حق تعالی سلامتی کامل شما را خواستارم

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
با عرض سلام وتشکر خدمت استاد غزال

استاد اگر اصرار من برای تحلیل این مدار از این راه بی فایده است بفرمایید تا در همین قسمت آن را ختم کنم
طبق فرمایش شما به دلیل وجود مقاومت 10کیلو در امیتر ترانزیستور جدید جریان به شدت کاهش پیدا کرده و ترانزیستور راه اندازی نمی شود
به همین دلیل در شکل زیر امیتر t1 را به صورت مستقیم به بیس t2 متصل کردم که اگر اشتباه نکنم به صورت دارلینگتون در میاد ودر این حالت دیگر آن کاهش جریان را نداریم وجهت کاهش جریان بیس ترانزیستور t2 برای اینکه نیازمند ترانزیستور قدرت برای t2 نشویم مقاومت 500اهم را قرار دادم
مشاهده فایل‌پیوست 133296

سلام دوست عزیز
نظر بنده ی حقیر سر و پا تقصیر بی سواد رو از روی مرحمت بخون
این ایده به نظر من کار خوبی نیست اما چرا؟
هدف ما این بود که با طراحی و اصلاحات جدید هم تعداد قطعات کم کنیم (که باعث صرفه جویی اقتصادی هم میشه) هم عمر دستگاه بیشتر کنیم
وقتی آیسی lm324 میخری چه بخوای چه نخوای 4 عدد آپ امپ در اختیارته پس چرا آپ امپ شماره 4 بزاریم خاک بخوره و یه ترانزیستور و دیود زنر هم بخریم؟
البته بنده در جایگاهی نیستم نظر بدم اما خواستم در حد خودم کمکی داده باشم

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیز
استاد اگه توی این محافظ به جای رله مکانیکی از رله حالت جامد یا ssr استفاده کنیم میتونیم برای محافظت از ولتاژ بالا برای دستگاه های الکترونیکی روی محافظ حساب باز کنیم؟

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
سلام مجدد خدمت استاد غزال
استاد شرمندتون شدم به خاطر حجم سوالات
توی این نقشه ولتاژ مورد نظر برای رله 20 ولته و با توجه به اینکه رله 20 ولت توبازار موجود نیست میخواستم بدونم میشه یه مقاومت محاسبه شده با بوبین رله 12 ولت سری کرد؟ یا اینکه ایده بهتری دارین؟
سوال بعدیم اینه که شماره ترانزیستور در نقشه درج نشده
اگه امکان داره یه ترانزیستور معرفی کنید (بنده سوادی در مورد ترانزیستور و محاسبات اون ندارم)چون میخوام قطعات رو بخرم و محافظ رو بسازم واینکه دو مقاومت به صورت سری با مقاومت های 2 مگا و220 کیلو بسته شده(قسمت شارژ خازن تاخیر) که مقدارشون تو نقشه مشخص نیست میخواستم بدونم قضیشون چیه
ممنون از وقتی که برای اعضا تاپیک میزارین
انشالله که همیشه سالم و تندرست باشین استاد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام مجدد خدمت استاد غزال
استاد شرمندتون شدم به خاطر حجم سوالات
توی این نقشه ولتاژ مورد نظر برای رله 20 ولته و با توجه به اینکه رله 20 ولت توبازار موجود نیست میخواستم بدونم میشه یه مقاومت محاسبه شده با بوبین رله 12 ولت سری کرد؟ یا اینکه ایده بهتری دارین؟
سوال بعدیم اینه که شماره ترانزیستور در نقشه درج نشده
اگه امکان داره یه ترانزیستور معرفی کنید (بنده سوادی در مورد ترانزیستور و محاسبات اون ندارم)چون میخوام قطعات رو بخرم و محافظ رو بسازم واینکه دو مقاومت به صورت سری با مقاومت های 2 مگا و220 کیلو بسته شده(قسمت شارژ خازن تاخیر) که مقدارشون تو نقشه مشخص نیست میخواستم بدونم قضیشون چیه
ممنون از وقتی که برای اعضا تاپیک میزارین
انشالله که همیشه سالم و تندرست باشین استاد

درود

لازم است برای مشخص کردن ابهام خود ، ضمن انعکاس محتوای پست مربوطه و نقشه مورد نظر و قطعه موصوف ، شماره پست را نیز معرفی فرمایید.

کجا رله ۲۰ ولتی دیده اید ، چنین رله ای وجود نداره و از رله ۱۲ ولت استفاده کنید.

مقاومت مورد اشاره در نقشه اولین پست ها وجود داره و اگه وجود نداره مقاومت را در نقشه مشخص کنید و در پست حاضر کپی کنید.
ضمنا محافظ مورد بحث برای دستگاه های الکترونیکی به درد نمیخوره و مخصوص دستگاه های دارای کمپرسور است.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا