آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

اصول لحیمکاری (با چه کلکی قطعات را ساده‌تر خارج کنیم)

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
813
1,372
درود

استدعا دارم.

هرگز قصد جسارت نداشتم و ندارم.
اصولا یا موضوعی مطرح نمیکنم و یا چنانچه مطرح کنم با وسواس افراطی بارها اصلاح و ویرایش میکنم که حتی‌المقدور از سوء برداشت و استنباط نادرست پیشگیری کنم و ِلذا غالبا به تفصیل و با جملات همسنگ توضیح میدم‌ تا خسارتی به احدی وارد نکنه .

البته قبول دارم که هرچقدر تلاش و سعی کنم بالاخره سوءبرداشت اتفاق میافته ، ولی وظیفه خود میدانم که با حساسیت فراوان از سوءبرداشت جلوگیری کنم و به همین علت حجم مطالب در پست‌های من ، زیاد است
هرچند میدانم که زحمت تایپ را برای من و زحمت مطالعه را برای مخاطب ، دشوار و خسته کننده میکنه ، اما چاره‌ دیگری ندارم.
در هر صورت صرفا ارتقاء دانش و تجربیات خودم و علاقمندان عزیز مورد هدف است و البته اگر منجر به ارشاد و اصلاح خودم بشه بیشتر خوشحالم.

سپاس
سلام استاد
از اینکه باعث رنجش شما شدم؛ پوزش می‌طلبم. لیکن به حقیر اجازه دهید سوالات خود را ساده و صریح بیان کنم. چرا که در طول زندگی آموخته‌ام؛ اعجازی که در پرسیدن است؛ با هیچ روشی قابل جایگزینی نیست.
لطفتان پایدار.

آخرین ویرایش:

sahamipoor

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-21
946
4,409
پارس
درود دوستان گرامی...
بنده مدتیه بخاطر اینکه چشمام بخاطر این سالهای تعمیرات ،نزدیک بین اش ضعیف تر شده وهمیشه بخاطر فیکس کردن پایه های ای سی های بزرگج smd و nand مشکل دارم.لوپ دیجیتالم هم خراب شده ومدتیه گرفتارم.دوستان چه راه حلی دارند برای این معظل.شابلون ساختگی یا ...پیشنهاد دارید؟

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,274
ایران
بهترین نمونه که نمیشه لامپ های ال ای دی بک لایت تلویزیون را نمیشه با هیچ وسیله ای لحیمش را جدا کرد و خود لامپ ال ای دی تعویض شود آیا کسی راهی برای تعمیر این ها دارد

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,918
10,650
بهترین نمونه که نمیشه لامپ های ال ای دی بک لایت تلویزیون را نمیشه با هیچ وسیله ای لحیمش را جدا کرد و خود لامپ ال ای دی تعویض شود آیا کسی راهی برای تعمیر این ها دارد
سلام
المنت تعویض led یا هیتر تعویض led توی بازار موجوده. از اتو معمولی هم میشه استفاده کرد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام استاد
از اینکه باعث رنجش شما شدم؛ پوزش می‌طلبم. لیکن به حقیر اجازه دهید سوالات خود را ساده و صریح بیان کنم. چرا که در طول زندگی آموخته‌ام؛ اعجازی که در پرسیدن است؛ با هیچ روشی قابل جایگزینی نیست.
لطفتان پایدار.

درود

نمیدونم چرا درخواستم حمل بر جسارت شده و اگرچه با توجه به استنباط شما تاکید کردم که موجبی برای رنجش نبوده و هرچند که خطایی هم مورد نظر شما نبوده اما با فرض وقوع ، اگه مطرح و اصلاح بشه اتفاقا خوشحال هم خواهم شد که دراینصورت عامل و بانی خسارتی نمیشم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
درود

قطعات الکترونیکی که تابحال تعویض نشده‌اند با چه روش ساده‌تری خارج کنیم؟

برای پاسخ این سوال باید ابتدا از خصوصیات لحیم‌های تولید کننده مطلع باشیم و درد را شناسایی کنیم تا قادر به درمان باشیم .

قطعا تجربه کرده‌اید که لحیمکاری تولیدکنندگان در نقطه ذوب بالاتر از 183 درجه صورت گرفته یعنی لحیم تولیدکنندگان در حرارت بیش از انتظار ذوب میشه چرا ؟

زیرا تولیدکننده در کشورهای پیشرفته ناگزیر به رعایت استاندارد و مقررات بهداشتی است و ازآنجاکه سرب ، ماده بسیار خطرناکی شناخته شده و موجب محدودیت‌هایی شده لذا استفاده از سرب در کشورهای توسعه یافته در لحیمکاری ممنوع گردیده ،

و ازآنجاکه پایین ترین نقطه ذوب با 37 درصد سرب حاصل میشه بنابرین ممنوعیت یاد شده و عدم استفاده از سرب موجب افزایش نقطه ذوب در لحیمکاری تولیدات در فرایند تولید این کشورهای پیشرفته شده .

در جهان سوم نیز باوجودیکه استانداردها و مقررات لازم بهداشتی رعایت نمیشه و تولیدکننده ممنوعیتی برای استفاده از سرب احساس نمیکنه ، اما غالبا به 37 درصد سرب هم راضی نمیشن و بمنظور کاهش هزینه تولید محصولات از سرب بیشتری برای لحیمکاری استفاده میکنن که موجب افزایش نقطه ذوب میشه.

بنابرین در اغلب محصولات تولیدی از لحیمی با نقطه ذوب بالاتر از 183 درجه استفاده میکنن.

بطوریکه قطعا تجربه فرمودید که اگر پایه قطعات توسط تولیدکننده لحیم شده باشه و توسط تعمیرکار ، تجدید لحیم نشده باشه ، بسختی و در حرارت بیشتر از انتظار ذوب میشه و لذا خارج کردن این قطعات از برد را دشوار میکنه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
درود

<< خاطراتی جهت انبساط خاطر و مرتبط با موضوع >>

باوجودیکه از بدو فعالیت ، پس از تعمیر از تمهیداتی جهت افزایش عمر دستگاه‌ها استفاده کردم.
اما ازآنجاکه اوایل فعالیتم کیفیت لحیمکاری را مورد تحقیق قرار دادم لذا حدود 10 دستگاه را پس از تعمیر بدون دخل و تصرف ، تعمیر و تحویل کردم و لذا تغییراتی جز در نحوه لحیمکاری اعمال نکردم و مشخصات مشتری و دستگاه‌ها را ثبت و ضبط کردم تا در صورت نیاز و یا در صورت عودت ، تاثیر لحیمکاری جدید ، قابل ارزیابی بشه .

و به همین علت که باید از دخالت عوامل دیگر جلوگیری میکردم ِلذا برخلاف معمول ، از روشها و ترفندهای افزایش عمر در آنها استفاده نکردم و با امتیازاتی مشتری را راضی به قبول این شرایط میکردم.

بطوریکه ناسپاسی یکی از مشتریان را هرگز فراموش نمیکنم
چنانکه به وی گفتم بدلایل فوق ، استثنائا از ابتکارات شخصی برای افزایش عمر دستگاه استفاده نکردم ولی جای نگرانی نیست .

چون اولا هزینه‌ای بابت تعمیر دریافت نمیکنم .
ثانیا مسئولیت هر گونه مشکلی را بعهده میگیرم و در صورت بروز مشکل ، باز هم بصورت رایگان ولی با روش همیشگی تعمیر میکنم .

اما وی با عصبانیت و خشونت گفت :
من موش آزمایشگاهی نیستم و اجازه نمیدم سرِ خر کولی نعلبندی یاد بگیری .

لذا با توجه به قدرناشناسی وی که غرور جوانی هم مزید بر علت شد ، گفتم :

دراینصورت ازآنجاکه طبق وظیفه شرعی و قانونی مکلف به تعمیر معمولی هستم و احدی قادر نیست منو ناگزیر به استفاده از ابتکارات شخصی کنه که با هزینه و وقت کلانی بدست آوردم.

لذا اگرچه تابحال منجر به خسارتی نشده اما ازآنجاکه مسئولیت خسارت احتمالی ناشی از ابتکار بعهده خودم هست ، بنابرین برای افرادی از ابتکاراتم استفاده میکنم که شایستگی لازم را داشته باشن و قدرناشناس نباشند ،

لذا توصیه میکنم از این پس برای تعمیر ، هرگز بمن مراجعه نکن ، زیرا تا پایان عمرم برای تو از ابتکاراتم استفاده نمیکنم و الان هم اگرچه بیشتر از وظایف شرعی و قانونی اقدام به تعمیر کردم اما همین که هست و ضمنا هزینه تعمیر را هم از تو دریافت میکنم.

وی گفت باوجودیکه اجرت بسیار بیشتری میگیری ، اما با این امید که از مهارت شما استفاده کنم بشما مراجعه کردم و حاضرم مبلغ بیشتری هم بپردازم بشرطی که از توانایی شما محروم نباشم و خلاصه باوجودیکه اظهار پشیمانی کرد و به عجز و التماس افتاد اما کله من خصوصا در دوران جوانی ، کاملا کوفه بود و حاضر به تجدیدنظر نشدم و نهایتا با نارضایتی تحویل گرفت.

بنابمراتب باوجودیکه مستحق خشونت متقابل بود و باوجودیکه پشیمان و مصمم به دلجویی از وی شدم اما دیگه وی را ندیدم و فرصت مناسبی حاصل نشد .

این ماجرا رو به این دلیل بازگو کردم که ملاحظه فرمایید با چه مشکلاتی برای تحقیق مواجه بودیم.
در هر صورت حدود 10 دستگاه را انتخاب کردم و سوژه تحقیقم شد که اغلب آنها فقط بدلیل قلع‌مردگی پایه قطعه‌ای که غالبا مقاومت بود و بشدت داغ میشد خراب شده بودند .

اما پس از چندین سال فقط دو دستگاه از آنها به دستم رسید که نتیجه ابتکار در لحیمکاری را بررسی کنم .

یکی از آنها پس از حدود 10 سال که بدلیل بازی کودکانهُ بچه‌ها ، آب داخل تلویزیون ریخته بود ، امکان بررسی را فراهم کرد .

و مشتری بعدی پس از حدود 15 سال که برای تعمیر تلویزیون دیگر اقوام خود مراجعه کرده بود و دقیقا بخاطر دارم که گلد‌استار بود گفت :

با توجه به زمان طولانی که از تعمیر تلویزیون قبلی اقوامم سپری شده و همچنان صحیح و سلامت است و لذا ارزیابی کیفیت ابتکار را بدیهی میسازد ،

بنابرین باوجودیکه تلویزیون قبلی ، بدون استثناء در کلیه تابستان‌ها میسوخت و نیاز به تعمیر داشت و با توجه به تعمیر رایگان و وعده شگفت‌انگیزی که با ضمانت یکساله هم تحویل دادید و در سال اول عمدا در شرایط بسیار گرم و در معرض حرارت نور خورشید قرار دادند تا از صحت ادعا و کیفیت تعمیر شما مطمئن شوند و با این وجود پس از 15 سال همچنان صحیح و سالم است و بدیهی است که در همین اندازه هم ثابت میکنه ضعف و نقصی نداره ،
اما صاحب تلویزیون خیلی اصرار داره ابتکارات همیشگی خود را هم اعمال کنید که بنظر میرسه دراینصورت بسیار بیشتر از عمر خودمان عمر میکنه و شاید هرگز صدمه نبینه .

و اضافه کرد صاحب تلویزیونی که 15 سال قبل تعمیر کردید ، اقوامم در شهر مجاور است که از تعمیر هر ساله آن بکلی مایوس و ناامید شده بود و قصد خرید تلویزیون جدید داشت که با توجه به شیوه تعمیری که برای وسایل خودم تجربه داشتم به وی گفتم یکبار هم اجازه بده تعمیرکار مورد اعتماد من آنرا تعمیر کند که نزد شما آوردیم و واقعا سربلند و رو سفیدم کردید بطوریکه اولا اصرار کرد هر مبلغی ‌که اراده کنید بابت هزینه تعمیر قبلی تقدیم کنم .

و ثانیا اگر صلاح بدانید ، اکنون که از نتیجه مطلوب ابتکار خود مطلع شدید ابتکارات همیشگی خود را نیز اعمال کنید که بقول اقوامم تا زمانیکه خدا خدایی میکنه قطعا این تلویزیون هم صحیح و سالم کار خواهد کرد.

بنابمراتب ، هرچند امکان بررسی همین دو تلویزیون فراهم شد اما با توجه به حرارت شدید قطعات مورد نظر ، کاملا مطمئن شدم ، افزایش سرب و کاهش قلع ، لحیمکاری را بشدت تقویت میکنه و از بروز قلع‌مردگی ناشی از حرارت جلوگیری میکنه.

به این ترتیب این روش را هم به ترفندهای گذشته افزودم .
و لذا هر قطعه‌ای که حرارت قابل توجه تولید میکرد از سرب بیشتر و قلع کمتری استفاده میکردم و با تست روش‌های مختلف ، ساده‌ترین روش را انتخاب و ترکیب مناسب و تقریبی از قلع و سرب میساختم؟

حالا از این جهت که ممکنه روش‌های بهتری به ذهن شما خطور کنه و همگی از آن استفاده کنیم. .
لذا منتظر ایده‌های شما هستم و نهایتا روش خود را تقدیم میکنم.
.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

قطعات الکترونیکی که تابحال تعویض نشده‌اند با چه روش ساده‌تری خارج کنیم؟

برای پاسخ این سوال باید ابتدا از خصوصیات لحیم‌های تولید کننده مطلع باشیم و درد را شناسایی کنیم تا قادر به درمان باشیم .

قطعا تجربه کرده‌اید که لحیمکاری تولیدکنندگان در نقطه ذوب بالاتر از 183 درجه صورت گرفته یعنی لحیم تولیدکنندگان در حرارت بیش از انتظار ذوب میشه چرا ؟

زیرا تولیدکننده در کشورهای پیشرفته ناگزیر به رعایت استاندارد و مقررات بهداشتی است و ازآنجاکه سرب ، ماده بسیار خطرناکی شناخته شده و موجب محدودیت‌هایی شده لذا استفاده از سرب در کشورهای توسعه یافته در لحیمکاری ممنوع گردیده ،

و ازآنجاکه پایین ترین نقطه ذوب با 37 درصد سرب حاصل میشه بنابرین ممنوعیت یاد شده و عدم استفاده از سرب موجب افزایش نقطه ذوب در لحیمکاری تولیدات در فرایند تولید این کشورهای پیشرفته شده .

در جهان سوم نیز باوجودیکه استانداردها و مقررات لازم بهداشتی رعایت نمیشه و تولیدکننده ممنوعیتی برای استفاده از سرب احساس نمیکنه ، اما غالبا به 37 درصد سرب هم راضی نمیشن و بمنظور کاهش هزینه تولید محصولات از سرب بیشتری برای لحیمکاری استفاده میکنن که موجب افزایش نقطه ذوب میشه.

بنابرین در اغلب محصولات تولیدی از لحیمی با نقطه ذوب بالاتر از 183 درجه استفاده میکنن.

بطوریکه قطعا تجربه فرمودید که اگر پایه قطعات توسط تولیدکننده لحیم شده باشه و توسط تعمیرکار ، تجدید لحیم نشده باشه ، بسختی و در حرارت بیشتر از انتظار ذوب میشه و لذا خارج کردن این قطعات از برد را دشوار میکنه.

سپاس
سلام .
به نظر من با اطلاعاتی که استاد عزیزم و همکاران گلم فرمودند .
قطعاتی که لحیم کاری شده به سختی از برد جدا میشه . به خاطر سرب زیاد است . که درجه ذوب را بالاتر برد .
میشه با تهیه قلع ( شمش قلع ) نقطه ذوب پاینتری داره با لحیم روی برد ترکیب کرد و نقطه ذوب را پایین بیاریم تا قطعه با حرارت پایین هم جدا بشه . ( با ترکیب قلع در صد سرب را پایین بیاریم) یا بر عکس کنیم . لحیم محکمتری بشه .
متشکرم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام .
به نظر من با اطلاعاتی که استاد عزیزم و همکاران گلم فرمودند .
قطعاتی که لحیم کاری شده به سختی از برد جدا میشه . به خاطر سرب زیاد است . که درجه ذوب را بالاتر برد .
میشه با تهیه قلع ( شمش قلع ) نقطه ذوب پاینتری داره با لحیم روی برد ترکیب کرد و نقطه ذوب را پایین بیاریم تا قطعه با حرارت پایین هم جدا بشه . ( با ترکیب قلع در صد سرب را پایین بیاریم) یا بر عکس کنیم . لحیم محکمتری بشه .
متشکرم.
درود

دقیقا همینطوره که فرمودید.
اما باوجودیکه در زمان تحقیق بسیار بسختی قلع کافی تهیه کردم و نتایج تست‌های لازم را تجربه کردم ، اما تهیه قلع با خلوص بالا فوق‌العاده دشواره ،
چون فروشگاه‌ها متناسب با تقاضا ، قطعاتی تهیه و عرضه میکنن و ازآنجاکه متقاضی قلع خالص بسیار کم هست لذا تهیه قلع کار ساده‌ای نیست خصوصا که استفاده از لحیم با ۶۳ درصد قلع هم نتیجه قابل قبولی داره که به وفور وجود داره.
البته فروشگاه‌های بسیار نادر ، شمش‌هایی غالبا با ادعای ۹۹٪ قلع عرضه میکنن که غالبا حقه و دروغ هست.

سپاس

sahreza

کاربر
2021-12-31
1
4
سلام استاد
☆ به نظرم اولین دلیل، درصد قلع موجود در برد است که عامل اصلی خروج سخت‌تر قطعات می‌باشد. این درحالی است که عموما قلع مورد استفاده تعمیرکاران درصد سرب کمتری داره و در درجه حرارت پایین‌تر ذوب میشه.
☆ یکی از مواردی که به تجربه دریافتم اینه که با قلع اندود کردن مجدد قطعات از طریق بهم زدن درصد قلع روی قطعه، می توان راحت‌تر قطعه را جدا نمود.
☆ استفاده از خمیر فلکس هم بی تاثیر نیست.
☆ استفاده از هویه و درجه حرارت مناسب نیز عامل دیگری است.
☆ پیش گرما دهی برد نیز تاثیر مطلوبی دارد.
در مجموع جدا کردن قطعات بدون صدمه زدن به برد و قطعه، هنری است که با تجربه بدست می‌آید.
سلام کمی سیم لحیم بگیرید رو قلع قدیمی راحت ذوب میشه

بالا