آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اصول لحیمکاری (با چه کلکی قطعات را ساده‌تر خارج کنیم)

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,874
32
جواب سئوال در شرح توضیحات واقع شده است...این دو مقوله لازم ملزوم همند یکی بدون دیگری کارایی ندارد
لحیم مذاب شرایط رو سهل تر میکنه و سرعت لحیم کاری رو بیشتر میکنه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

سوال این بود.

باوجودیکه لحیم مذاب بدلیل غلظت زیاد ، نمیتونه در پستی بلندی‌های بسیار ریز نفوذ کنه و تماس فیزیکی برقرار کنه که حرارت هویه را به این مناطق هم منتقل کنه.
ولی روغن لحیم یا فلکس که رقیق است ، علاوه بر مناطق فوق ، میتونه در ریزترین پستی بلندیهای نوک هویه و محل لحیمکاری نفوذ میکنه و با کلیه برجستگی‌ها و پستی‌های ریز و درشت تماس فیزیکی برقرار میکنه ، و باوجودیکه بنظر میرسه میتونه بجای لحیم مذاب هم انجام وظیفه کنه ،

اما عملا اینطور نیست و اگر از لحیم مذاب چشم‌پوشی کنیم و فقط از روغن فلکس یا روغن لحیم استفاده کنیم ملاحظه خواهید کرد که سرعت انتقال حرارت بشدت افت میکنه ، اما چرا؟

پاسخ.

ازآنجاکه روغن لحیم ، مایع است و همیشه مایعات ، تحت تاثیر جاذبه در پایین سطح قرار میگیرن ، بنابرین اگر از لحیم مذاب استفاده نکنیم ، حرارت هویه فقط به پایین ترین سطوح محل ، منتقل میشه .

اما فرض کنید اگر لحیم مذاب را داخل استکان یا استوانه باریک‌تری بریزیم بخش زیادی از جداره داخلی استکان که بالاتر از سطح اصلی لحیم مذاب است همچنان روی جداره داخلی استکان باقی میمونه و نمیتونه مانند مایعات به پایین‌ترین سطح حرکت کنه.

به این ترتیب لحیم مذاب در پستی بلندی‌هایی قرار میگیره که روغن لحیم قادر به استقرار در این مناطق نیست و لذا لحیم مذاب بسرعت توسط جاذبه به پایین‌ترین سطح منتقل نمیشه.

حالا در مناطق برجسته که لحیم مذاب میتونه دوام بیاره ، دراینصورت کمک زیادی به روغن لحیم میکنه که همراه با لحیم مذاب در سطح بسیار وسیع‌تری قرار بگیره .

بعبارت دیگر روغن لحیم بتنهایی نمیتونه روی نوک هویه دوامی داشته باشه زیرا بواسطه جاذبه زمین در پایین‌ترین سطح نوک هویه جمع میشه و چکه میکنه.
اما اگه لحیم مذاب روی نوک هویه باشه دراینصورت لحیم مذاب کمک میکنه که روغن را حوالی خود حفظ کنه.
بنابرین ، تاثیر مفید لحیم مذاب بر موقعیت روغن لحیم روی محل لحیمکاری هم به همین صورت و شبیه فرضیه فوق‌الذکر ، موجب افزایش سطح تماس میشه.

به همین علت چنانچه از لحیم مذاب استفاده کنیم ، روغن لحیم میتونه همراه با لحیم مذاب در سطح بسیار بیشتری حضور داشته باشه و سرعت خارق‌العاده‌ای به انتقال حرارت بدهد.

سپاس

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
793
1,331
درود

سوال این بود.

باوجودیکه لحیم مذاب بدلیل غلظت زیاد ، نمیتونه در پستی بلندی‌های بسیار ریز نفوذ کنه و تماس فیزیکی برقرار کنه که حرارت هویه را به این مناطق هم منتقل کنه.
ولی روغن لحیم یا فلکس که رقیق است ، علاوه بر مناطق فوق ، میتونه در ریزترین پستی بلندیهای نوک هویه و محل لحیمکاری نفوذ میکنه و با کلیه برجستگی‌ها و پستی‌های ریز و درشت تماس فیزیکی برقرار میکنه ، و باوجودیکه بنظر میرسه میتونه بجای لحیم مذاب هم انجام وظیفه کنه ،

اما عملا اینطور نیست و اگر از لحیم مذاب چشم‌پوشی کنیم و فقط از روغن فلکس یا روغن لحیم استفاده کنیم ملاحظه خواهید کرد که سرعت انتقال حرارت بشدت افت میکنه ، اما چرا؟

پاسخ.

ازآنجاکه روغن لحیم ، مایع است و همیشه مایعات ، تحت تاثیر جاذبه در پایین سطح قرار میگیرن ، بنابرین اگر از لحیم مذاب استفاده نکنیم ، حرارت هویه فقط به پایین ترین سطوح محل ، منتقل میشه .

اما فرض کنید اگر لحیم مذاب را داخل استکان یا استوانه باریک‌تری بریزیم بخش زیادی از جداره داخلی استکان که بالاتر از سطح اصلی لحیم مذاب است همچنان روی جداره داخلی استکان باقی میمونه و نمیتونه مانند مایعات به پایین‌ترین سطح حرکت کنه.

به این ترتیب لحیم مذاب در پستی بلندی‌هایی قرار میگیره که روغن لحیم قادر به استقرار در این مناطق نیست و لذا لحیم مذاب بسرعت توسط جاذبه به پایین‌ترین سطح منتقل نمیشه.

حالا در مناطق برجسته که لحیم مذاب میتونه دوام بیاره ، دراینصورت کمک زیادی به روغن لحیم میکنه که همراه با لحیم مذاب در سطح بسیار وسیع‌تری قرار بگیره .

بعبارت دیگر روغن لحیم بتنهایی نمیتونه روی نوک هویه دوامی داشته باشه زیرا بواسطه جاذبه زمین در پایین‌ترین سطح نوک هویه جمع میشه و چکه میکنه.
اما اگه لحیم مذاب روی نوک هویه باشه دراینصورت لحیم مذاب کمک میکنه که روغن را حوالی خود حفظ کنه.
بنابرین ، تاثیر مفید لحیم مذاب بر موقعیت روغن لحیم روی محل لحیمکاری هم به همین صورت و شبیه فرضیه فوق‌الذکر ، موجب افزایش سطح تماس میشه.

به همین علت چنانچه از لحیم مذاب استفاده کنیم ، روغن لحیم میتونه همراه با لحیم مذاب در سطح بسیار بیشتری حضور داشته باشه و سرعت خارق‌العاده‌ای به انتقال حرارت بدهد.

سپاس
سلام و ارادت خدمت استاد غزال بزرگوار
هرچند به جهت مسافرت نتوانستم در مباحث مطروحه شما شرکت کنم؛ اما استفاده فراوانی از بیانات حضرتعالی و دوستان بردم و از این بابت سپاسگذارم.
لیکن سوالی در خصوص آیسی‌های SMD با پایه‌های بال (BGA و BGY) و یا آیسی‌های دارای پد قابل طرح است؛ که برای جدا سازی آنها، به جهت آنکه بخش لحیم شده در زیر آیسی و به دور از چشم قرار دارد؛ دسترسی لازم برای تغییر درصد قلع با ویژگی‌هایی که بیان فرمودید را نداریم.
لذا درصورت صلاحدید راهکار جداسازی و یا جاگذاری سریع و راحت آنها را نیز بیان بفرمایید.

آخرین ویرایش:

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
272
529
بوشهر
هرچند به جهت مسافرت نتوانستم در مباحث مطروحه شما شرکت کنم؛ اما استفاده فراوانی از بیانات حضرتعالی و دوستان بردم و از این بابت سپاسگذارم.
لیکن سوالی در خصوص آیسی‌های SMD با پایه‌های بال و یا آیسی‌های دارای پد قابل طرح است؛ که برای جدا سازی آنها، به جهت آنکه بخش لحیم شده در زیر آیسی و به دور از چشم قرار دارد؛ دسترسی لازم برای تغییر درصد قلع با ویژگی‌هایی که بیان فرمودید را نداریم.
لذا درصورت صلاحدید راهکار جداسازی و یا جاگذاری سریع و راحت آنها را نیز بیان بفرمایید.
درود بر شما
قسمتی از مبحث و اموزشهای استاد مربوط میشه به ترکیب قلع با نقطعه ذوب پاین با قلع لید فری استفاده شده در بردها
اما به شرط دسترسی به پایه و به نظر من مهمترینش همون مبحث استفاده از خمیر فلکس مرغوب هست
دمای بالا با کمک اکسیژن سرعت اکسید فلزات رو افزایش میده
و جدای ترکیبات خمیر و روغن فلکس برای جلوگیری از اکسیداسیون
بخشی عمدای از وظیفه این ماد جلوگیری از نفوذ اکسیژن هنگام ذوب قلع هست
و شما حتی دور قطعه هم فلکس مرغوب بزنید با جلو گیری از نفوذ اکسیژن باعث تسریع ذوب قلع قطعات میشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
لیکن سوالی در خصوص آیسی‌های SMD با پایه‌های بال (BGA و BGY) و یا آیسی‌های دارای پد قابل طرح است؛ که برای جدا سازی آنها، به جهت آنکه بخش لحیم شده در زیر آیسی و به دور از چشم قرار دارد؛ دسترسی لازم برای تغییر درصد قلع با ویژگی‌هایی که بیان فرمودید را نداریم.

درود

ضمن تشکر.
همانطور که جناب قائم مقامی عزیز بدرستی پاسخ فرمودند ، بدیهی است که رعایت نکات مورد اشاره در خصوص مناطقی است که محل لحیمکاری قابل دسترس باشه و لذا مناطقی که هویه قابل استفاده نیست ، رعایت این موارد هم مفهومی نداره.

اما اینکه آیا راهکاری برای این مناطق و این قبیل قطعات دارم یا نه ؟
متاسفانه زمانیکه این قطعات برای اولین بار تولید و عرضه شد ، چشم من خیلی ضعیف و مبتلا به پیر چشمی شده بود و درواقع بازنشسته بود و صرفا تعلق خاطرم به این حرفه موجب استمرار فعالیت مقدور شد ، هرچند دیگه فعالیتم به درد نمیخوره و ناتوانی‌ها عذاب‌آور شده.

بنابرین تحقیق در خصوص قطعات نوظهور ، از ما گذشت و خارج از توانایی من شد و بعهده شما علاقمندان پرنشاط و تواناست.

و اساسا اگه سعی کردم در حد بضاعتم کلیه تجربیاتی که قبلا حاضر به انتشار آنها نبودم طی چند سال اخیر منتشر کرده و خواهم کرد به همین دلیله که وقت خداحافظی نزدیک شده و شایسته و عاقلانه و منطبق با هیچ معیاری نیست که چیزی با خودم ببرم.

وگرنه در این کشور و بویژه در شرایط کنونی که کسی سر جای خودش نیست و استاد دانشگاه مسافرکشی میکنه و مسافرکش بعنوان استاد دانشگاه تدریس میکنه ، چنین اقداماتی قابل توجیه و عاقلانه نیست.

زیرا اگرچه تمامی مردم به برکت فساد فراگیر تحت ستم و تحت فشار ویران کننده هستن اما ازآنجاکه محققین ، ضعیف‌ترین و آسیب‌پدیرترین قشر جامعه هستند و بسیار بیشتر از بقیه مردم تحت فشارند و برای بقاء خود ناگزیر به حفظ اسرار و یافته‌های خود هستند ، انتشار برخی از تجربیات و اطلاعات فنی نایاب که با زحمات فراوانی حاصل شده ، بنوعی خودکشی محسوب میشه و آنان را آسیب‌پذیرتر میکنه .

بنابمراتب هرچند چنته قابلی ندارم اما با توجه به شرایط و موقعیتم ، عمده دغدعه و نگرانی من اینه که تا آخرین دم ، فرصت آزاد و توانایی کافی برای انتشار کلیه تجربیات و اطلاعات ناچیزم داشته باشم.

بویژه که با توجه به صداقت و شایستگی‌های بسیار ستودنی و کمنظیر مسئولین محترم انجمن بویژه استاد عزیزم استاد محمودی عزیز ، بسیار بسیار خوشحالم که چنته ناچیزم را فقط در این سایت تخلیه میکنم و بابت نحوه استفاده از آنها کوچکترین دغدغه‌ای ندارم.

سپاس

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
793
1,331
درود

ضمن تشکر.
همانطور که جناب قائم مقامی عزیز بدرستی پاسخ فرمودند ، بدیهی است که رعایت نکات مورد اشاره در خصوص مناطقی است که محل لحیمکاری قابل دسترس باشه و لذا مناطقی که هویه قابل استفاده نیست ، رعایت این موارد هم مفهومی نداره.

اما اینکه آیا راهکاری برای این مناطق و این قبیل قطعات دارم یا نه ؟
متاسفانه زمانیکه این قطعات برای اولین بار تولید و عرضه شد ، چشم من خیلی ضعیف و مبتلا به پیر چشمی شده بود و درواقع بازنشسته بود و صرفا تعلق خاطرم به این حرفه موجب استمرار فعالیت مقدور شد ، هرچند دیگه فعالیتم به درد نمیخوره و ناتوانی‌ها عذاب‌آور شده.

بنابرین تحقیق در خصوص قطعات نوظهور ، از ما گذشت و خارج از توانایی من شد و بعهده شما علاقمندان پرنشاط و تواناست.

و اساسا اگه سعی کردم در حد بضاعتم کلیه تجربیاتی که قبلا حاضر به انتشار آنها نبودم طی چند سال اخیر منتشر کرده و خواهم کرد به همین دلیله که وقت خداحافظی نزدیک شده و شایسته و عاقلانه و منطبق با هیچ معیاری نیست که چیزی با خودم ببرم.
سلام و ارادت مجدد بر استاد عزیز
اینکه شکسته نفسی می‌فرمایید؛ از بزرگ‌منشی شما است؛ واگرنه به قول معروف دود از کنده بلند می‌شود.
امیدواریم سالیانِ سال و در کمال صحت و سلامت سایه شما بر سر انجمن مستدام باشد.

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
793
1,331
درود بر همه اساتید بخصوص استاد غزال گرامی /////در تکمیل فرمایشات شما عرض کنم برای عملیاتی بودن سر هویه وبالا بردن طول عمر سر هویه من هر صبح که وارد کارگاه میشم و میز کار را روشن میکنم هویه را برای چند ثانیه داخل ماده احیا کننده میزنم و دیگه تا شب سر هویه مثل سرهویه نو میشه و بسیار دقیق لحیم کاری را انجام میدهد ...عکس ماده احیا کننده را واستون میزارم البته یک قوطی از این ماده حدود 130 تومن هستش ولی واسه بیش از 1سال جواب میده و عمر نوک هویه که نهایتا 2ماه هستش را حدود 5 ماه میکنه .....در مورد روغن لحیم هم اینو عرض کنم که روغن لحیم مرغوب جرم و اکسید شدگی روی قطعه کار را از بین میبره و اماده جذب قطع میکنه ولی فلکس بیشتر یک کالیزور هستش تا تمیز کننده البته مقدار کمی هم کار روغن لجیم را انجام میده ولی در اصل وقتی با قلع ترکیب میشه هم دمای ذوب را پایین تر میاره و هم قدرت جنبشی قلع مذاب که میل به گلوله شدن هست را بیشتر میکنه .....البته فقط فلکسهای مرغوب این خاصیت را دارن و فلکسهای معمولی بیشتر کار روغن لحیم را انجام میدن تا فلکس ولی در کل منسعی میکنم فلکس کمتر و یا در فضای با تهویه خوب انجام بدم چون تجربه بهم ثابت کرده که فوق العاده سمی هستش و مضر.....یه تجربه واستون بگم بد نیست .....من توی خونه هم یک اتاقک کوچیک دارم که قبلا برخی دستگاها را میبردم خونه تعمیر میکردم توی این اتاق هم یک اکواریوم ماهی داشتم یک روز دیدم که ماهی ها تمام مردن بعد متوجه شدم که مکن هر وقت ایسی های smdتویض میکردم دیده بودم که یک ماهی مرده ولی چون شب عید بود و تا صبح دستم بند بود و مقدار زیادب فلکس مصرف کرده بودم از طریق غبار و دود ایجاد شده به اب انتقال پیدا کرده بود و همه ماهی ها به فنا رفتن بر این اساس کاملا برام مشخص شده که فلکس بسیار سمی هستش/////ولی در کل ماده کار راه انداز و خوبی هستش .......یک نکته دیگه برخی دوستان از قرص قلع که ترکیبی از جیوه وارسنیک و سرب و هگزا سرب، هگزا-اتیل-دی-سرب (Pb2(C2H5)6)هستش که ماده ای به مراتب مرگبارتر و سمی هستش و باید اینو عرض کنم که توی اروپا و امریکا به کل ممنوع هستش .....البته کار را بسیار راحت میکنه ولی فوقالاه خطرناکه......
سلام
در تکمیل فرمایش جناب بردیا، برای تمیز کردن سر هویه از دمای بالا و اسفنج مرطوب استفاده می‌کنم.
به این نحو که دمای هویه را روی ۴۴۵ درجه تنطیم و پس از گذشت مدت کوتاهی آن را با اسفنج مرطوب پاک می‌کنم. با این روش سر هویه بطور کامل تمیز شده و بدرستی قلع را جذب خود می‌کند.

(با عرض پوزش، درجه هویه به اشتباه ۱۴۵ درجه درج شده بود که تصحیح شد)

آخرین ویرایش:

javamobira

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-22
387
985
همدان کوی ولیعصر
سلام
در تکمیل فرمایش جناب بردیا، برای تمیز کردن سر هویه از دمای بالا و اسفنج مرطوب استفاده می‌کنم.
به این نحو که دمای هویه را روی ۴۴۵ درجه تنطیم و پس از گذشت مدت کوتاهی آن را با اسفنج مرطوب پاک می‌کنم. با این روش سر هویه بطور کامل تمیز شده و بدرستی قلع را جذب خود می‌کند.

(با عرض پوزش، درجه هویه به اشتباه ۱۴۵ درجه درج شده بود که تصحیح شد)
با سلام به همکاران عزیز وهمچنین استاد غزال عزیز
استفاده از اسفنج مرطوب باعث کاهش عمر نو ک هویه می شود وعامل ایجاد ترک های ریز بر روی هویه می شود البته این موضوع را در گذشته بارها تجربه کرده ام استفاده از پاک کننده خشک بسیار بهتر است
تصویر فوق یک نمونه تمیز کننده نوک هویه خشک را نشان می دهد که سالها از ان استفاده می کنم وراضی هستم

پیوست‌ها

• 9.3 کیلوبایت بازدیدها: 30

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام و ارادت مجدد بر استاد عزیز
اینکه شکسته نفسی می‌فرمایید؛ از بزرگ‌منشی شما است؛ واگرنه به قول معروف دود از کنده بلند می‌شود.
امیدواریم سالیانِ سال و در کمال صحت و سلامت سایه شما بر سر انجمن مستدام باشد.
درود

بابت اظهار لطف بیدریغ و اغراق ستودنی ، بینهایت ممنونم.

لطف عالی مزید و عزت زیاد

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

ضمن تشکر از علاقمندان عزیز که کمک شایان توجهی فرمودند.
و با توجه به دلایل و عواملی که به تفصیل در طول تاپیک مطرح شد ، اینبار با رعایت نکات زیر کیفیت و سرعت لحیمکاری را تجربه فرمایید.

# محل لحیمکاری نباید در معرض باد پنکه و کولر و امثالهم باشه.

# نوک هویه تمیز و بدلایلی که مطرح شد ، حتما دارای مقداری لحیم مذاب باشه.

# همراه با روغن لحیم یا فلکس لحیم پایه قطعات را ذوب کنید .

# پایه‌هایی که پس از لحیمکاری تولید‌کننده ، لحیم مجدد نشده‌اند ، پس از عملیات فوق که آنرا ذوب کردید ، باید سیم لحیم 63/37 را با آن مخلوط و اضافه کنید.
که لحیم تولیدکننده به 63٪ نزدیکتر بشه تا پس از این اقدام برای همیشه بسرعت ذوب بشه .

# بهیچ‌عنوان از لحیم‌بازیافتی استفاده نکنید زیرا کیفیت لحیمکاری و کیفیت اتصال بسیار ضعیف میشه.

# برای قطعات smd که پایه‌های ظریفی دارند از سیم‌لحیم با قطر بیشتر از 6/. میلیمتر استفاده نکنید.

# پایه‌ و یا محلی که قبلا لحیمکاری نشده و با مرور زمان و در مجاورت اکسیژن با لایه‌ای از واکنش شیمیایی پوشیده و کثیف شده که لحیمکاری را بسیار دشوار میکند.

دراینصورت سریعترین و سالمترین راه حل ، برداشتن این لایه نازک با استفاده از تراشیدن با تیغ یا کاتر است.
بدلیل عارضه‌های اسید ، حتی المقدور از اسید استفاده نکنید.

اگر نکته ای فراموشم شده اعلام فرمایید ویرایش و اضافه کنم .

[ اثرات نحوه لحیمکاری در خدمت سربازی من ]

ازآنجاکه در دوره خدمت سربازی مقرر شد در تعمیرگاه الکترونیک پادگان فعالیت کنم که افسران ارشدی اشتغال داشتند که در آمریکا دوره‌های تخصصی جهت تعمیر و راه‌اندازی بیسیم‌های بسیار حجیم و پرقدرت بنام رادیو رله گذرانده بودند و نحوه فعالیتم و توانایی فنی من بنحوی مورد توجه ویژه قرار گرفت که از مزایا و امتیازات خاص بهره‌مند شدم و پس از مدتی ، کاملا آزاد بودم و بندرت در محل خدمت حاضر میشدم ، چنانکه اطرافیان و آشنایان به شوخی و طنز میگفتن از پدرت مرخصی میگیری و به پادگان میری .

لذا بدلیل مهارت فنی ، اکیدا از حضور در جبهه جنگ نیز معاف شده بودم و حتی پس از آنکه داوطلبانه و با اصرار و بدون اطلاع مقامات ارشد پادگان بدلایلی به جبهه رفتم ، ۱۱ روز بعد ، من را به پادگان برگرداندند ،

به هر تقدیر کلیه امتیازاتی که بخش کوچکی از آنها بشرح فوق عرض شد ، بدلیل مهارت فنی بود که ابتدا بواسطه توانایی خاص لحیمکاری مورد توجه ویژه قرار گرفت ، یعنی کیفیت و سرعت و نحوه لحیمکاری من در تعمیرگاه پادگان که از نکات فوق استفاده میکردم ، موجب حیرت و توجه خاص پرسنل متخصص قرار گرفت و ماجراهای شنیدنی آتی ، یکی پس از دیگری عامل کسب امتیازات ویژه شد بطوریکه نهایتا پس از تعمیر و راه اندازی کلیه دستگاههای پرقدرت غیرقابل تعمیر ، ۶ ماه از خدمتم نیز کسر شد و لذا ۶ ماه زودتر از موعد از خدمت سربازی ترخیص شدم.

و همه و همه امتیازات و توجهات مدت سربازی بواسطه رعایت همین نکات لحیمکاری که تقدیم کردم آغاز شد و امکان اعتماد به دیگر توانایی‌ها و مهارت فنی و لذا اعتماد به اعمال ابتکارم در دستگاه‌های بزرگ و بسیار حساسی را فراهم کرد که بدلیل تحریم و عدم دسترسی به قطعات ، غیر قابل تعمیر بودند و بعنوان اسقاطی نگهداری میشدند که همگی با ابتکارات و با خاطرات شنیدنی و ماجراهایی راه اندازی شد.

سپاس

بالا