آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

اساس فلزیاب های PI

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
سلام
به آدرس لینک http://174.132.129.189/~moreland/forums/showthread.php?t=18189&highlight=PIM-1 رفتم و فلزیاب PIM-1 را دیدم. نا امیدت نکنم ولی مدار آمارتورها ( مبتدی ها ) است. و کلا فاقد تفکیک است ( حداقل یک آیسی سمپک گیر هم نداره ). توصیه میکنم به این آدرس سر بزنی http://sjeffroy.free.fr/DetectPI/detectpi.html که دستگاه Stuart را بازسازی کرده و خیلی شبیه مدار فوق است. جای کار داره و سخت افزارش کاملتر است و میشه برایش تفکیک نسبی ( تمام تفکیک ها نسبی هستند ) نوشت . موفق باشید

freedan3d

کاربر
2010-11-02
11
10
ممنون از sybot عزیز که زحمت کشدید ولی دستگاهی که شما لینکش رو پیدا کردید pim-2 هست که تغییر یافته فلزیاب دلتا پالسه یعنی فقط نمایشگر و تنظیمهای دستگاه رو با یک اتمگ قشنگتر کردند فلزیابی که من مونتاژ کردم مدل pim-1 ساخته همین شخصه و در اون از یک pic16f877a استفاده شده .
آدرس لینکی رو هم که دادی رفتم و مدار stuart رو هم که قبلا دیده بودم این فلزیاب هم از pic استفاده کرده که نتیجه این کار مطمئنا ثبات دستگاه است چون avr ها خیلی به نویز حساسن ولی pic ها اینطور نیستند
باید قبول کرد مدارهایی که در اینترنت پیدا میکنیم اصلا قابل قیاس با انواع شرکتی نیستند و اگه اینو قبول نداریم داریم خودمونو گول میزنیم
ولی نباید یک مداری مانند دلتا پالس یا ماینر یا حتی pulse2 آقای گری جملک رو مبتدی بدونیم :busted_red:
شما نمیتونید نقشه مداری مانند لورنز رو گیر بیارید یا اگه گیر بیارید بتونید اونرو مونتاژ کنید اونا که مغز خر نخوردند نتیجه سالها تحقیق رو که سالیانه میلیونها درآمد داره رو مفت تو سایتشون بزارند فقط بخاطر اینکه شما حالشو ببرید:redface:

من به تجربه فهمیدم تمام دستگاههایی که در قسمت خروجی irf چه 840 یا 740 دارند برد بیشتر از دو متر ندارند
ولی مسئله بغرنج این نیست . بلکه حالا تو عمق یک و نیم متر دستگاهت خودشو میکشه که یه چیزی پیدا کردم و اونوقت یه بیل ورمیداری
چیکار میکنی به دستگاهت اعتماد میکنی و یک متر و نیم میکنی
آره خیلی خوش شانس بودی یه میخ آهنی 150 ساله رو از این فاصله دتکت کرده خوش به حالت .
شاید داری میخندی ولی اگه مثل من یه میخ رو از فاصله 40 سانتی تو اون سنگلاخ در آوردی میفهمی چی میگم حالا بخند
:nevreness:
داشتن یا نداشتن مسئله تفکیک است (شکسپیر)

اگه دنبال دستگاه pim-1 میخای بگردی تو یوتیوب بگرد با این کلمات pim-1 metal detector و فرستده freedan3d

مردم اینقدر تایپ کردم فعلا بسه
بازم ممنون از توجهت

freedan3d

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
سلام
قصد آزردگی خاطر کسی را ندارم ولی بطور کلی بگم با گفته تان بنا به مشاهدات و تجربیاتی که دارم موافق نیستم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mee

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
250
از مدیریت سایت خواهش میکنم این قسمت را ببندد چرا؟ بخون میفهمی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mee

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام به همه دوستان

دوستی mahdi8866 سوال زیر را مطرح کردن بهتر دیدم که در تاپیک جواب بدم تا دیگران هم استفاده کنند .

سلام چه عجب انلاین هستید .حال شما خوبه دوست عزیز
چند تا سئوال داشتم از شما البته بگم که قبلا بهتون پیغام خصوصی داده بودم ولی جوابی ندادید
اول اینکه چرا درایوری برای ماسفت n اینقدر سخته والا بلا ادمو تا لب مرگ میبره و اخر هم نمیشه درایوش کرد ولی برعکس ماسفت p رو مثل اب خوردن میشه درایو کرد شما مدار درایور ماسفت n دارید ؟ که اکثر ماسفت های n رو درایو کنه؟
مداری که خودم ساختمش که به غیر از پیش تقویت کننده و انتگرالگیر بعدش از 2 طبقه اپ امپ هم استفاده کردم . مشکلی که دارم اینه که در خروجی که به adc میکرو میره سیگنال ثابت نیست یعنی موقعیکه تنظیم میکنی به قول دیگه لب به لب میذاری بعد چند ثانیه افت میکنه یعنی اگه رو 0 تنظیم میکنی بعد چند ثانیه میره به ولتاژ منفی یا ثابت نیست که گفته های شما در مورد اپ امپ هارو خوندم ویه کارایی کردم مثلا فرکانسی که برای پالسی که به به ماسفت میره رو بالا وپایین میکنم بله یه کم درست میشه یا بر عکس ولتاژ میره به بالا ولی من میخوام از سیتم مولتی فرکانس استفاده کنم چکار باید بکنم که افست نداشته باشم ؟ ایا همین فرکانسی که گفتم با فرکانسی که شما در اپ امپ ها گفتید فرق میکنه ؟ چون من بیشتر تو کار میکرو ودیجیتال هستم وانالوگم ضعیفه ممنون از شما سئوال های دیگه ای هم دارم که بعدا میپرسم و بیشتر از این مزاحم نمیشم وچقدر تایپ کردن سخته
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ببخشید که دیر به دیر انلاین می شم بخاطر پاره ای از مشکلات می باشد . سپاس گذارم از احوال پرسی شما باید منو ببخشید اگر به سوالی جواب نمیدهم دلیل بر بی اعتناعی نیست بلکه سوال تکراری است جوابش را در تاپیک هادادم یا سوال مشابه ای در تاپیک ها می باشد که با مطالعه تاپیک ها به پاسخ خود می رسید . به هر حال پوزش میطلبم .
در رابطه با سوال اولتون باید بگم که قبول دارم یکمی درایو کردن ماسفت n سخت هست ولی نه انقدر که شما می گوید .انهم بخاطر ساختار داخلی ماسفتهاست که ماسفت n به بایاسش حساستره و باید مسائل ولتاژی روی گیت رو رعایت کنید .
من برای درایو کردن ماسفت دیگرراز مدارهای انالوگ استفاده نمی کنم چون هم جاگیر هستند و هم دردسر داره هم از نظر قیمتی گران در می اید و از ای سی های درایور که مخصوصا برای درایو کردن ماسفت ساخته شده اند استفاده می کنم .
اگه به این تاپیک ( جایگزین مناسب برای MC34151 ) یه سری بزنید خودتان اطلاعات کافی بدست می اورید .
نداشتن افست محال است وفقط در شرایط ایدال می توانیم افست را در نظر نگیریم انهم فقط برای انجام بعضی از محاسباتی که در ان افست مهم نیست . شما باید محاسبا را جوری انجام دهید که کمترین افست را داشته باشید .
در محاسبات بهتره که فرکانس اپ امپ را برابر فرکانس دستگاه قرار بدهید و باقی پارامترها را محاسبه کنید .
با سپاس

آخرین ویرایش:

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
سلام من سوالم رو اینجا مطرح میکنم به این امید که جواب داده بشه: مهندس ممنون.میخوام در مورد همین بحث یه سوال بپرسم هرچند که جاش اینجا نیست: تو ماینر تو هر دومیکرو ثانیه یه نمونه برداری میشه.به عبارتی 15 نمونه در 30 میکرو.اما موضوع اینجاست که بعد از 10 میکرو ثانیه دوباره همین سیکل تکرار میشه.یعنی هر 10 میکرو 15 نمونه و 15 بار تکرار.و این یعنی 225 نمونه در طول زمانی 500 میکرو ثانیه.نکته اینجاست که تا اونجایی که من میدونم تشخیص فلز تو طول زمانی حدود 30 تا 35 میکرو ثانیه انجام میشه.پس این همه نمونه تو طول این دوره زمانی زیاد واسه شما چیه؟اگه یکی از دوستان توضیح بده ممنون میشم متاسفانه نمیتونم فایلیوست کنم

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام
راستش زمان بندی ماینر را نمی دانم . ولی بطور کلی در دستگاه های دیجیتال فقط از یک قسمت سیگتنال نمونه گیری و یا قسمتهای خاص نمونه گیری نمی شود . بلکه از کل سیگنال نمونه گیری می شود و این نمونه گیری از زمان صفر شدن سیگنال راه انداز کویل شروع شده و در چند میکرو ثانیه مانده به یک شدن سیگنال راه انداز کویل تمام می شود .
چند دلیل وجود داره که باید از کل سیگنال در تمام زمان میرایی نمونه گرفته شود
موج میرایی در تمام مدت در حال تغییر است
در زمان های ابتدایی موج میرایی دستگاه به کل فلزات حساس است
هر فلز در زمان های متفاوت روی موج میرایی موثر است .
زمین در قسمت های انتهایی بیشترین تاثیر را دارد .
و چند دلیل دیگر
چون سمپل گیری بصورت دیجیتال و پشت سر هم می باشد و دستگاه باید در تمام محدوده برای اشکار سازی به در خواست اپراتور کار کند و نوع فلز را تشخیص دهد و نویز ها را حذف و اثرات زمینی را خنثی کند پس باید از کل سیگنال انالوگ در زمان میرایی را نمونه گرفته باشد تا در در زمان مناسب بر روی ان قسمت از سیگنال پروسه کند تا بتواند تصویر درستی از درخواست اپراتور را اجراع کند .
امیدوارم تونسته باشم که منظورم را بدرستی رسونده باشم.
در ضمن من روی ماینر کار نکردم ولی از انجایی که ماینر هم سیگنال انالوگ را به دیجیتال تبدیل کرده و سپس بروی سیگنال دیجیتال پروسه را انجام می دهد احتمالا از این قاعده مستثنی نیست .
با سپاس

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
سلام و با اجازه اساتید و دوستان محترماز آنجا که A/D بکار رفته در ماینر 200Khz میباشد سریعترین نرخ سمپل گیری 5uS میتونه باشه تا کمتر از آن که ذکر کردید.جای تحسین است که تونستید این تعداد سمپل را ذر این فاصله زمانی کم تشخیص بدبد.معمولا برای اینکار به یک اسلوسکوپ دیجیتال خیلی خوب احتیاج است.پس اگر از روی شبیه سازی مدار این اطلاعات را داده نباشید و اگر ممکنه یک شکلی از این سمپل گیری در اختیارمون قرار بدید که ما هم بهره ببریم.معمولا یک سمپل گیر و A/D نباید اثر بارگذاری روی موج ورودی داشته باشه ولی اینطور نیست و به این دلیل عملا میشه تعداد سمپلها را شمرد.حتی نوع آپ امپ (نوع امپداس ورودی) ورودی و اینکه چه نوع بارگذاری و تغییر شکلی به موج ورودی اعمال میکنه مهم است چون این امر از دقت و قدرت فلزیاب می کاهد.بنابراین آپ آمپی که استفاده می کنید لازم است مشخصه پایین گذر خوب و امپدانس ورودی بالا و Input Bias Current خیلی کمی داشته باشد.یک نمونه خوب OP07 است.و این تعداد سمپل گیری بالا که معمولا صورت نمیگیره برای پردازشهایی چون FTT یا بهتره بگم DFT و یا correlation صورت میگره

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سللام دوست گرامی از اطلاعات مفیدی که فرمودید سپاسگذارم
می شه لطفا در مورد ( پردازشهایی چون ftt) بیشتر توضیح دهید .
با سپاس

بالا