آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: اتصالی بودن لپتاپ 5110 dell

brutalfast

کاربر
2012-04-19
229
316
مشهد
دوست عزیز اگر اون دوتا خازنی که میگید نزدیک سی پی یو هست و وقتی سی پی یو را میزارید اتصالی کوتاه است مشکلی نداره اگر سی پی یو بردارید اتصال کوتاهی آن از بین می رود

اگر نه شما بهترین کار این است که ببینید پایه ها به کجا رفته و قطعات را در بیارید ببینید کجا اتصالی قطع میشود و مدار به چند قسمت تقسیم کنید

برای تست اتصالی هم حتما همه قطعات را از برد جدا کنید و به قطعه ای که شک کردید تست دیود بگیرید که مطمئن شید بعد قطعه مورد نظر را از برد جدا کنید

V_Notebook09

کاربر
2014-03-09
171
229
34
ایران-مازندران
با تشکر از همه همکارا
و تشکر ویژه خدمت دوست گرامی NPTiak
اتصالی از مقاومت به شماره pr9221 که شبیه کریستاله که کنار چیپ اصلی برد قرار داره
که با برداشتن قطعه مشکل برطرف شد و لپتاپ بالا میاد و مشکلی هم نداره
دوستان فقط اگه این مقاومت نباشه مشکلی پیش میاد؟ چون قطعشو نتونستم پیدا کنم
با تشکر

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با تشکر از همه همکارا
و تشکر ویژه خدمت دوست گرامی NPTiak
اتصالی از مقاومت به شماره pr9221 که شبیه کریستاله که کنار چیپ اصلی برد قرار داره
که با برداشتن قطعه مشکل برطرف شد و لپتاپ بالا میاد و مشکلی هم نداره
دوستان فقط اگه این مقاومت نباشه مشکلی پیش میاد؟ چون قطعشو نتونستم پیدا کنم
با تشکر

سلام دوست عزیز،خواهش میکنم،
واقعیت اینه که من الان کمی گیج شدم،یه جای کار مشکل داره، شما فرمودین در مدار محافظ (یعنی PU4002 و PU4003) در پایه سورس اتصال کوتاه دارید،حال با برداشتن مقاومت PR9221 این اتصالی برطرف شده؟! اولا اون مقاومت ارتباط مستقیمی با گراند نداره که باعث اتصال کوتاه بوده باشه، دوما تا جاییکه میدانم مقاومت وقتی میسوزد مقدار مقاومتش افزایش میابد نه کاهش،
به نظر میاد احتمالا شما در آی سی PU9206 ویا خازن PC9216 مشکل اتصال کوتاه دارید و با برداشتن اون مقاومت ارتباط قطعه اتصال کوتاه شده رو با بورد قطع کردید و اون مقاومت عامل اتصال کوتاه موجود در بورد نیست، و نهایتا فکر میکنم شما اگر لپ تاپ را با باطری و بدون شارژر روشن کنید مشکل نمایان میشود (احتمالا)
دوستان و اساتید تاپیک رو مطالعه و با بررسی شماتیک نظرشون رو اعلام کنند لطفا،سپاسگذارم.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
سلام خدمت همکاران گرامی
لپتاپ فوق روشن نمیشه و با اتصال منبع 5 امپر میکشه
ماسفت های ورودی خیلی داغ میکنه و با خارج کردن ماسفت ها هم اتصالی باقیست
و پایه های سورس ماسفت 4002 و 4003 به بدنه اتصاله
ممنون میشم همکاران عزیز راهنمایی کنند

سلام دوست عزیزم

توجه داشته باشید که هیچ گاه نباید بعد از بیرون اوردن فت یا ای سی pwm دستگاه را به برق بزنید

چون اگر فت در مدار نباشد اولین چیز ایسی pwm مربوطه است که می سوزد و بالعکس

فتهای اتصال شده را به همراه ای سی مربوطه شان همزمان تعویض کنید

اتصالی برطرف خواهد شد

در تعمیرات لپ تاپ اگر اصول کار را رعایت کنید پیدا کردن اتصالی و رفع ان یکی از ساده ترین و شیرین ترین کارا هاست

موفق باشید

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیزم

توجه داشته باشید که هیچ گاه نباید بعد از بیرون اوردن فت یا ای سی pwm دستگاه را به برق بزنید

چون اگر فت در مدار نباشد اولین چیز ایسی pwm مربوطه است که می سوزد و بالعکس

فتهای اتصال شده را به همراه ای سی مربوطه شان همزمان تعویض کنید

اتصالی برطرف خواهد شد

در تعمیرات لپ تاپ اگر اصول کار را رعایت کنید پیدا کردن اتصالی و رفع ان یکی از ساده ترین و شیرین ترین کارا هاست

موفق باشید

سلام دوست عزیز،ایشون فرمودن که با برداشتن فت های مذکور و آی سی مربوطه هنوز روی مدار اتصال کوتاه دارند،پس اتصالی از جای دیگری است، و نهایتا میفرمایند که با برداشتن مقاومت PR9221 اتصالی ظاهرا برطرف شده! ولپ تاپ روشن شده وتصویر میدهد،با توجه به شماتیک من متوجه اتفاقی که افتاده نمیشم و به نظر یه جای مساله ایراد دارد.
در مورد فرمایشتون درباره عدم روشن کردن مادربورد بدون فت های هر مدار تغدیه ای ،کاملا صحیح میفرمایید

V_Notebook09

کاربر
2014-03-09
171
229
34
ایران-مازندران
سلام مجدد
مهندس با برداشتن اون مقاومت شبیه کریستال کلیه اتصالی منظور همون پایه های سورس ماسفت ها و خازن های smd
دیگه برداشته شد و دستگاه روشن و تصویر میده
ویندوز که بالا اومد یه 10 دقیقه ای کار میکنه بعدش خاموش میشه ظاهرا چیپه داغ میکنه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NPTiak

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
سلام دوست عزیز،ایشون فرمودن که با برداشتن فت های مذکور و آی سی مربوطه هنوز روی مدار اتصال کوتاه دارند،پس اتصالی از جای دیگری است، و نهایتا میفرمایند که با برداشتن مقاومت PR9221 اتصالی ظاهرا برطرف شده! ولپ تاپ روشن شده وتصویر میدهد،با توجه به شماتیک من متوجه اتفاقی که افتاده نمیشم و به نظر یه جای مساله ایراد دارد.
در مورد فرمایشتون درباره عدم روشن کردن مادربورد بدون فت های هر مدار تغدیه ای ،کاملا صحیح میفرمایید

سلام

بنده هم متوجه فرمایشات دوستمان نشدم
اگر دستگاه 5 امپر جریان می کشیده و فت مذکور داغ می کرده مثل روز روشن است اتصالی از چیست
ونکته بعدی اینکه مقاومت اگر بسوزد هیچ گاه اتصال نمی شود بلکه قطع می شود

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام مجدد
مهندس با برداشتن اون مقاومت شبیه کریستال کلیه اتصالی منظور همون پایه های سورس ماسفت ها و خازن های smd
دیگه برداشته شد و دستگاه روشن و تصویر میده
ویندوز که بالا اومد یه 10 دقیقه ای کار میکنه بعدش خاموش میشه ظاهرا چیپه داغ میکنه

سلام،مسلمه که چیپ داغ میکنه دوست عزیز،اون مقاومت PR9221 مربوط به قسمتی از آی سی و مدارتغذیه GPU هست(صفحه 92 شماتیک)،توصیه میکنم به روشن کردن لپ تاپ در این وضعیت اصرار نکنید تا خدایی ناکرده خرابی بیشتری به وجود نیاید و احتمالا چیپ گرافیک نسوزد،کاش خازنها و آی سی هایی که خدمتتون عرض کردم رو تست میکردید(
PU9206 و​
PC9216 و همینطور U4306 و C4301 )​
یا اگر تست کردید (که گمان نمیکنم تست کرده باشید) نتیجه را اعلام میکردید.باز هم تکرار میکنم که شما با برداشتن اون مقاومت هنوز قطعه یا قطعات معیوب مدار را پیدا نکرده اید و صرفا ارتباط اون قطعه یا قطعات معیوب را با مدار قطع کرده اید.
امیدوارم موفق باشید

آخرین ویرایش:

V_Notebook09

کاربر
2014-03-09
171
229
34
ایران-مازندران
سلام مجدد
از بابت دیرکرد در اعلام نتیجه منتظر قطعه بودم
با تعویض اون مقاومت لپتاپ کاملا روشن شده و سیستم از نظر حرارت طبیعیه هیچ مشکلی نداره (2-3 ساعت لپتاپ روشن گذاشتم )
فقط زمانی میخوام لپتاپو روشن کنم حتما باید باتری بکاپ یه بار در بیارم و بعد جا بزنم تا روشن بشه (بعد از جابه جایی بدون مشکل روشن میشه )در غیر این صورت زمانی که سوییچ کنم فقط 1 امپر میکشه و هیچ عکس العملی نشون نمیده
زمانی که لپتاپ روشنه ریست کنم مشکلی نداره سیستم دوباره بالا میاد ولی اگه خاموش کنم دیگه روشن نمیبشه تا جابه جایی باطری
بایوس هم زدم باز به همون صورته
ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند

بالا