آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: صدای مهیب در پاور گرین330 و ترکیدن دیود زنر

mohsen++

کاربر vip
vip
کاربر
2008-04-27
140
633
2148 توی شهر ما پیدا نشد. ضمنا وقتی دکمه پاور را میزنم یه لحظه لامپ 100 وات که سری کردم روشن و سریع خاموش میشه
اگه پاورتون به مصرف کننده ( مادر برد و ....) متصل هست از اونا جداش کنین ببینین باز هم لامپ روشن و خاموش میشه اگه روشن و خاموش نمیشه لامپ رو حذف و پاور رو به مادر برد وصل و برق رو مستقیم به اون وصل کنین .

mrd90550

کاربر
2012-02-27
164
502
اگه پاورتون به مصرف کننده ( مادر برد و ....) متصل هست از اونا جداش کنین ببینین باز هم لامپ روشن و خاموش میشه اگه روشن و خاموش نمیشه لامپ رو حذف و پاور رو به مادر برد وصل و برق رو مستقیم به اون وصل کنین .

به هیچ مصرف کننده ای متصل نیست

mohsen++

کاربر vip
vip
کاربر
2008-04-27
140
633
به هیچ مصرف کننده ای متصل نیست

سلام
قبل از اتصال سیم سبز به مشکی یا بعد از اون ، اگه قبل از اتصال سیم سبزه دیودهای خروجی ترانس پاور استندبای رو تست کنین اگه بعد از اتصال سیم سبز به مشکی این اتفاق می افته در خروجی ترانس اصلی تغذیه اتصال کوتاه دارید دیودهای خروجی متصل به اون رو تست کنین

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
با سلام
7.png
نوشته اصلی توسط mrd90550
پاور گرین 330 وات دارم که ترانزیستور تغذیه tt2148 روی سینک اول سوخته بود که با نوع مشابه و آمپر و توان بالاتر تعویض شد. البته فیوز هم سوخته بود که تعویض شد.
مقاومتها و دیودهای قسمت اول هم چک شد که سالم بودند.
بعد از اینکه پاور را روشن کردم و اتصال سبز و مشکی دادم بعد از چند ثانیه هر دو دیود زنر که در یک پوشش لاستیکی هستند و ما بین دو خازن بزرگ هستند با صدای تق ترکیدند.
لطفا راهنمایی کنید.

2.jpg
znr1,znr2 قید شده در عکس بالا دیود زنر نیست :
ZNR مخفف zinc oxide nonlinear resistor یعنی مقاومت غیرخطی اکسید روی
قطعه الکترونیکی شبیه مقاومت تابع ولتاژ یا واریستور و برنگ مشکی که منبع تغذیه را از جریان سریع و غیر عادی حفاظت میکند.
به دیتاشیتهای زیر مراجعه شود:

آخرین ویرایش:

mrd90550

کاربر
2012-02-27
164
502
با سلام

مشاهده فایل‌پیوست 69808
znr1,znr2 قید شده در عکس بالا دیود زنر نیست :
ZNR مخفف zinc oxide nonlinear resistor یعنی مقاومت غیرخطی اکسید روی
قطعه الکترونیکی شبیه مقاومت تابع ولتاژ یا واریستور و برنگ مشکی که منبع تغذیه را از جریان سریع و غیر عادی حفاظت میکند.
به دیتاشیتهای زیر مراجعه شود:

منبع تغذیه بدون آنها کار میکند یا خیر؟ چون الان جاش خالیه؟
قبل از اتصال سبز و مشکی و وقتی که دکمه پاور زده میشه لامپ روشن میشه و سریع خاموش میشه و با اتصال سبز و مشکی هم سوییچ نمیشه

mrd90550

کاربر
2012-02-27
164
502
با سلام منبع تغذیه بدون آنها کار نمی کند اینها همانند فیوز از جریانهای سریع و غیرعادی محافظت میکند.

دلیل این اتصالی به نظر شما چیه؟
چون اون دوتا ترانزیستور تغذیه را هم که مشابه بود با عین خودش یعنی 2148 از روی یک پاور مستعمل جایگزین کردم.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
با سلام اتصال فوق دلایل مختلفی دارد از قبیل نوسانات برق - اتاق گرم فاقد تهویه یعنی جریان هوا نیست - 24 ساعته روشن بودن کامپیوتر - تند تند روشن و خاموش کردن و ....

mrd90550

کاربر
2012-02-27
164
502
تمام قطعات سینک اول را چک کردم و کلا 2 ترانزیستور تغذیه و یک فت سوییچ را هم خارج کردم ولی اتصالی لحظه ای هنوز بر قرار است.
آیا ممکنه علت اتصالی در سینک دوم باشه؟
لطفا راهنمایی کنید

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
با سلام شما در پست اول نوشتی که بجای ترانزیستور TT2148 یک نوع ترانزیستور مشابه و آمپر و توان بالاتر تعویض کردی که در حقیقت آن ترانزیستور موجب سوختن مقاومتهای غیرخطی اکسید روی ZNR1 , ZNR2 گردید. در پست 17 قید کردی دوتا ترانزیستور تغذیه را هم که مشابه بود با عین خودش یعنی 2148 از روی یک پاور مستعمل جایگزین کردم. آیا همزمان با سوختن ZNR1,2 ترانزیستور های آمپر و توان بالا اشاره شده در پست یکم سوختند که شما هم در پست 17 آنها را تعویض کردی، ترانزیستور های پست اول چه ترانزیستوری بودند و بجای ZNR1 , ZNR2 چه قطعه ای گذاشتی؟

بالا