آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کمک برای تعمبر پاور

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
سلام
تست زیر رو در صورت صحت از شورت نبودن خروجیها انجام بدین
من از یه روش دیگه هم استفاده می کنم اگه از صحت خروجیها اطمینان داری اما پاور استارت نمی خوره پایه 4 آی سی رو 7500 رو با منفی اتصال کن یه لحظه باید پاور استارت بخوره که در این حالت مشکل می تونه از ترانزیستورهای 945 برای بخش استارت باشه چون من رو اکثر پاورها این قطعات رو می بینم برا همین تو حالت کلی می گم پس اول باید از شورت نبودن خروجیهات مطمئن باشین بعد این تست رو بکنید
در مورد زدن سیم بنفش و زرد و چرخیدن فن ، فنی که با 12 ولت می چرخه در غالب اوقات با 5 هم می چرخه حالا ببینید چرا اون فن ها نمی چرخن صرفا" فقط مشکل از میزان ولتاژ هست یا دلیل دیگه ای داره از جنس های مرغوبتر استفاده بکنید فکر کنم بهتر نتیجه بگیرید
در مورد علت اینکه می گم آی سی احتمال غریب به یقین در صورت نچرخیدن فن در این حالات رو مسیر 12 ولت فیدبک رو دنبال کنید می ره به آی سی ما داریم رو این خط 5 ولت می دیم اگه آی سی سالم باشه برا این 5 ولت مشکلی پیش نمیاد اگه آی سی سوخته باشه مثلا" شورت شده باشه این 5 ولت از بین می ره و فن نمی چرخه و ....:32000000:

آخرین ویرایش:

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
تست آی سی 7500
برای تست آی سی 7500 روشی که خودم در خارج از مدار انجام می دم به صورت زیر هست و در غالب اوقات جواب می گیرم
Untitled-2.jpg
در غالب اوقات پایه های 8 و 9 و همچنین پایه های 10 و 11 پایه های امیتر و کلکتور ترانزیستور هستند که شورت می شن خب به همین راحتی با مولتی متر بخش بیزر می شه تا حدود زیادی از صحت آی سی مطمئن بود در حالت خرابی آی سی این پایه ها شورت می شن یا پایه vcc 12 نباید با گراند شورت بشه پایه 7 پس با استفاده از دیتا شیت می شه آی سی رو تست کرد
این روشی هست که من استفاده می کنم و خواستم اطلاع رسانی کرده باشم شاید کمکی بکنه تو تعمیرات:32000000:

macadres

کاربر
2013-02-20
58
307
قدرجون
WWW.GOOGLE.COM
سلام خسته نباشید این شورت را باید از کجا بخریم تا حالا اسم این تستر را در جایی ندیدم شما خودتون این شورت را می فروشید کار کردن باهاش راحت هست یا نیاز به اموزش خاصی داره
با این شورت می شه تمامی ترانزیتور ها و فت ها را دقیق تست کرد.

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
سلام
دوست عزیز و همکار گرامی
شورت یعنی اتصال کوتاه یه اصطلاح هستش و چیز بدی نیست شما خودتون رو ناراحت نکنید
اما اصل مطلب من اون چیزی رو که بلد بودم گفتم باقی مطلب میمونه برای خواننده بسته به دانش و توانایی خودش می تونه از مطالب استفاده بکنه و اگر مطالب براشون مفید نبود بزرگوارانه ازش رد میشن و در خیلی از مواقع هم تشکرو می زنند تا تشویقی برای کاربران تا اون چیزی رو که بلد هستن بگن شاید برای کسی مفید باشه و گره ای از مشکلاتش باز کنه و این نیاز به بی مهری و کم لطفی نداره که بخوای به تمسخر مطلبی رو بیان کنید
اگه شما هم مطلبی دارید درج بفرمائید تا من و دیگران بتوانیم از دانش شما استفاده بکنیم همانطور که از دانش اساتید بزرگوار این سایت روزانه مطالب زیادی رو یاد می گیریم
و باز سپاس بیکران

دوست گرامی
فکر نمیکنم قصد توهین باشه.احتمالاً سوتفاهمی از بابت مطالب مندرج بوجود آمده.
در بدترین کتابها و در بدترین مدارس و کلاسهای درس هم میتوان مطالبی آموزنده آموخت اگر از پرسش نارحت نشیم و باعث سرشکستگی نشه.
مطالب فوق حداقل برای من بسیار آموزنده بود.
متشکرم

molaeiabbas

کاربر
2012-10-10
53
169
ایشون راست میگ/ ن، اون آقا منظوری نداشته معنی کلمه ی شورت رو نفهمیده، راستی مهندس می خواستم ببینم منظور تون از این مدارای فیدبک چیه؟ میشه با عکس نشون بدین؟ ممنون میشم.

molaeiabbas

کاربر
2012-10-10
53
169
من یک تعمیر کار مبتدی هستم. ولی علاقه ی زیادی به تعمیر منابع تغذیه مثل پاور دارم. جند سوال دارم و ممنون می شم اگر پاسخش رو از اساتید بزرگ بگیرم:
1 منظور از ترنسکدر در منابه تغذیه ی سویچینگ چیه>
2- منظور از مدار فیدبک چیه و شامل جه فطعاتی می شه (خازن ها ترانزیستور ها و //)
3- خیلی ها رو دیدم که با این مشکل برخورد کردن که پس از اتصال سبز به سیاه فن یک نیم دوری می زنه و مشکل از دیود های هدسینگ دوم هم نیست، مشکل از کچاست>
4- چند وقت مدار تغذیه یک سویچ شبکه ی کامپیوتری رو بررسی می کردم که نمی تونست سویچ رو استارت کنه، با ولتاژ گیری متوحه شدم که ولتاژ 5 آن نزدیکای 4 بود مشکل از کجاست>
و چندین سوال دیگر که بعدا مزاحمتون میشم/ با تشکر فراوان

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
سلام
در عکس زیر مدار فیدبک رو که از 12 ولت گرفته می شه مشخص شده این مدار برای آموزش خیلی مفید هست
s_atx01q.jpg
همچنین در شکل زیر فن که از 12 ولت گرفته می شه کاملا" مشخص می باشد دوستان اگر تمایل به یاد گیری منابع تغذیه دارند استاد غزال تاپیکی رو در لینک زیر دارند و به سوالات دوستان بزرگوارانه پاسخگو هستند من هم هر چی دارم از ایشون هست اگه سوالی داشتید مطرح بفرمائید حتما" جواب می دن
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=35369&p=189385#post189385
s_atx01p.jpg

آخرین ویرایش:

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
در تصیویر زیرین از آی سی tl431 بهمراه اپتوکوپلر یا اپتوایزولیتور استفاده شده که نحوه عملکرد این نوع از مدارات تغذیه به صورت خیلی ساده با تحلیل بسیار جامع استاد غزال در لینک مشخص شده آمده حتما" سری به این لینک بزنید و پاسخ خیلی از سوالات خودتون رو پیدا می کنید
راستی صادقانه بگم من هم زیاد با منابع تغذیه سوئیچینگ آشنایی ندارم و تلاش می کنم چیزی یاد بگیرم و در این مسیر چیزایی که یاد می گیرم در اختیار سایر دوستان قرار می دم تا دین خودم رو به دیگران ادا کرده باشم همانطور که استاد در تاپیک مذکور اشاره دارن تحلیلی که با مدار باشه و جامع در تعمیرات کمک شایانی می کنه
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=35369&p=189385#post189385
ممنون و سپاس بیکران

mojtaba941

کاربر
2012-04-16
3
30
سلام
تست زیر رو در صورت صحت از شورت نبودن خروجیها انجام بدین
من از یه روش دیگه هم استفاده می کنم اگه از صحت خروجیها اطمینان داری اما پاور استارت نمی خوره پایه 4 آی سی رو 7500 رو با منفی اتصال کن یه لحظه باید پاور استارت بخوره که در این حالت مشکل می تونه از ترانزیستورهای 945 برای بخش استارت باشه چون من رو اکثر پاورها این قطعات رو می بینم برا همین تو حالت کلی می گم پس اول باید از شورت نبودن خروجیهات مطمئن باشین بعد این تست رو بکنید
در مورد زدن سیم بنفش و زرد و چرخیدن فن ، فنی که با 12 ولت می چرخه در غالب اوقات با 5 هم می چرخه حالا ببینید چرا اون فن ها نمی چرخن صرفا" فقط مشکل از میزان ولتاژ هست یا دلیل دیگه ای داره از جنس های مرغوبتر استفاده بکنید فکر کنم بهتر نتیجه بگیرید
در مورد علت اینکه می گم آی سی احتمال غریب به یقین در صورت نچرخیدن فن در این حالات رو مسیر 12 ولت فیدبک رو دنبال کنید می ره به آی سی ما داریم رو این خط 5 ولت می دیم اگه آی سی سالم باشه برا این 5 ولت مشکلی پیش نمیاد اگه آی سی سوخته باشه مثلا" شورت شده باشه این 5 ولت از بین می ره و فن نمی چرخه و ....:32000000:

با سلام اگر خروجی ها شورت باشند وفقط ولتاژ5ولت سر سیم سبز وبنفش داشته باشیم مشکل ازکجاست؟
با تشکر

بالا