آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

(مشکل) دریافت صفحه آبی در سیستم نو

Alimira78

کاربر
2019-04-06
1
3
24
با عرض سلام و وقت بخیر خدمت اساتید محترم

حدود دوماه پیش سیستمی با مشخصات زیر تهیه و اسمبل کردم(تمامی قطعات بصورت نو تهیه شدن)

CPU: I5-12400F

MotherBoard: H610M-A D4 Wifi

RAM: Corsair Vegenance Pro 2*8 3600Mhz

GPU: Zotac RTX 3060 12GB

SSD: MSI Spatium M371 512GB

HDD: Western Blue 1TB

FAN: Deepcool

Case: Fater

بعد از اسمبل و روشن شدن سیستم همه مراحل راه اندازی اعم از آپدیت بایوس و تنظیمات بایوس و پارتیشن بندی و نصب ویندوز و درایور و ابزار های لازم رو انجام دادم

تا یکماه هیچ مشکلی وجود نداشت و سیستم بخوبی کار میکرد تا اینکه یکروز در حال انجام بازی Warzone بودم که بازی هنگ کرد و چندثانیه بعد ارور صفحه آبی اومد و سیستم ریستارت شد

بعد از بالا اومدن ویندوز سیستم کمی هنگ میکرد و مجدد ارور صفحه آبی میومد

چندین دفعه سیستم رو ریستارت و خاموش و روشن کردم، تمامی دستگاه های USB رو جدا کردم و برق پاور رو قطع کردم‌ اما بعد از روشن شدن سیستم دوباره ارور صفحه آبی دریافت میکردم

هرسری یا اروری جدید دریافت میکردم یا یه اروری مکررا میومد

لیست ارور هایی که میگرفتم:

CRICITAL PROCESS DIED

MEMORY MANAGEMENT

بعد از ارور های مکرر وارد حالت Diagnosing PC میشدم و بااستفاده از راه های موجود توی سایت ها اقدام به تعمیر میکردم

لیست کار هایی که انجام دادم:

1 -ریستور کردن System Restore جوابگو نبود و بعد از یکبار ریستور تمامی فایل های ریستور پاک میشد

2 - گزینه Startup Repair جواب نمیداد

3- آخرین اپدیت های ویندوز رو پاک کردم جوابگو نیود

4 - با CMD دستورات مختلفی برای تعمیر فایل های سیستمی و چک کردن دیسک ها انجام دادم و که یا ارور میدادن یا کار نمیکردن

5- با تغییر تنظیمات بایوس و خاموش کردن XMP و ‌Overclocking فرقی نکرد

6- استفاده از دیسک بوت های تعمیر سیستم و ابزارهاشون

7-ویروس یابی با استفاده از دیسک بوت ها

بعد از انجام تمامی مراحل بالا هیچ فرقی نکرد و بازم ارور میگرفتم و گاهی درمرحله بوت صفحه ابی میومد و فقط با استفاده از یک دیسک نجات اطلاعاتمو بکاپ گرفتم و ویندوز جدید نصب کردم

بعد از نصب ویندوز دیگه مشکلی نبود و تا دوهفته بعدش یعنی تا دیشب مشکلی نداشتم و حتی وارزون هم تا دیشب بخوبی باز میکردم اما دیشب بازی Cyberpunk رو دانلود و نصب کردم و بعد از اجرای بازی صفحه سیاه شد و بعد از چندثانیه دوباره ارور صفحه ابی ظاهر شد و بعد از ریست شدن مجددا مثل شرایط قبلی ارور دریافت میکردم

از دیشب تا صبح کلی وقت گذاشتم و کلی تست انجام دادم و کلی ویدیو دیدم ولی تاثیرگذار نبود

با Event Viewer و BSOD View نتیجه ارور هام به فایلی بنام ntoskrnl.exe اشاره میکرد که ایراد داره

بعد از تحقیق تو انجمن های خارجی فهمیدم این ارور بیشتر بخاطر مشکلات رم پیش میاد اما چون سیستمم نو بود احتمال نمیدادم از رم باشه تا اینکه با استفاده از یک دیسک بوت ابزار Windows Menory Diagnostics رو استفاده کردم و با درصد 1 اسکن ارور Hardware Problem Detected گرفتم و شک کردم به اینکه احتمالا مشکلی توی رم وجود داره

برای همین کیس رو باز کردم و رم اول رو از اسلات دراوردم و فقَط با رم 2 تست مجدد تست Memory Diagnostics گرفتم اما بازم ارور گرفتم

رم 2 رو توی اسلات 1 گذاشتم و مجددا ارور گرفتم

اما وقتی رم 2 رو دراوردم و فقط با رم 1 سیستم رو تست کردم دیگه مشکلی نبود و اروری نگرفتم و سیستم بالا اومد

جای اسلات رم 1 رو هم عوض کردم و بازم اوکی بود

مشکل از پایه اسلات رم ها هم نبود

دراخر فهمیدم این مشکلات بخاطر یکی از Ram ها بود که با خارج کردنش سیستم اوکی شد و ارور صفحه آبی دیگه نگرفتم اما 8 گیگ رم برام کافی نیست و برای همین رم خراب رو وارد سیستم کردم و با Memtest 86 تست گرفتم و درکمال ناباوری هیچ مشکلی گزارش نشد و اما بازم ارور صفحه آبی میاد

برای همین یکسری تحقیقات جدید انجام دادم توی سایت های خارجی که نتیجش اینه که تنظیمات برق و ولتاژ و سرعت رمی که مشکل داره با مادربرد سازگاری نداره و باید تنظیمات رم بصورت دستی توی Bios دستکاری بشه

من قبل از اینکه این کار رو انجام بدم گفتم اول با شما اساتید محترم مشورت کنم ببینم این راه حل اوکیه یا کار دیگه ای میشه انجام داد؟

پیشاپیش از راهنماییتون متشکرم

Celine82

کاربر vip
کاربر
2022-04-09
83
120
سلام
ntoskrnl مشکل داشته باشه واضح هست ویندوز پایدار نمیمونه، و از لحاظ سازگاری مادربرد جدید ی سری قابلیت ها هست جدای فرکانس باید ببینی ساپورت میشه یا نه ، نه اینکه رم بندازی بالا نیاد، فرض محال هم ناسازگار باشه بقول شما بعد دو هفته خودنمایی نمیکنه! چیزی که من دستگیرم شد شما ویندوزت به مشکل میخوره، که این میتونه از هارد ، رم ، خیلی احتمال ضعیف مادربرد باشه

بالا