آی پی امداد
abtahi

مدار چشمک زن با آیسی EN 555

morady

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-10-16
180
135
خوزستان
خدمت اساتید محترم عرض سلام دارم
چندین مدار شبی سازی طراحی کردم با نرم افزار پروتوس ولی متآسفانه با این مدار چشمک زن( 7LED )به اشکال بر خوردم لازم دونستم از اساتید بزرگوار
این سول را مطرح کنم که آیا اشکال درنرم افزار پروتوس یا از هردو خازنهای که در مدار استابل جهت نوسان سازی اولیه ی 555 بکار بردم
اشکال هم این که 7 LED ها ثابت روشن میشن

پیوست‌ها

• 170.7 کیلوبایت بازدیدها: 38

J1375

کاربر
2021-03-26
223
419
زیر سایه خدا
چندین مدار شبی سازی طراحی کردم با نرم افزار پروتوس ولی متآسفانه با این مدار چشمک زن( 7LED )به اشکال بر خوردم لازم دونستم از اساتید بزرگوار
این سول را مطرح کنم که آیا اشکال درنرم افزار پروتوس یا از هردو خازنهای که در مدار استابل جهت نوسان سازی اولیه ی 555 بکار بردم
سلام
یا سرعت شبیه سازی رو کاهش بدید یا در ظرفیت خازن ها تغییر ایجاد بکنید تا ببینید در هنگام اجرا کردن شبیه ساز، آیسی نوسان می‌کنه یا نه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: morady

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,185
3,207
32
این سول را مطرح کنم که آیا اشکال درنرم افزار پروتوس یا از هردو خازنهای که در مدار استابل چهت نوسان سازی اولیه ی 555 بکار بردم

فایل رو برای بررسی بفرست
نرم افزار ورژن چنده؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: morady

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
510
1,016
سلام . این مدار چکار باید بکنه که انجام نمیده؟

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
417
905
درود. ظاهرا مدار چشمک زن هفت تایی با آی سی NE555 رو از این وبسایت آموزشی می خواهید با پروتئوس شبیه سازی کنید. در وبسایت امیک این باگ شبیه سازی پروتئوس در مد آستابل رو با کمک افزودن کد (PRECHARGE = 0) در Other Properties خازن (متصل به پایه های 2، 6 آی سی و زمین) حل کرده. در واقع ایده آل بودن مقدار خازن در محیط شبیه سازی باعث این خطا میشه که با افزودن کد از حالت ایده آل خارج میشه.

در وبسایت ECA هم درباره این باگ صحبت شده.

برای ایجاد رقص نور و داشتن افکت های زیاد توصیه می کنم حداقل از آردوینو و برد بورد یا در سطح بالاتر از میکرو کنترلرهای AVR اتمل و ... در محیط واقعی استفاده کنید نه NE555 شبیه سازی شده. 555 بیشتر به عنوان یک تایمر شناخته و استفاده میشه.

پیوست‌ها

• 791 کیلوبایت بازدیدها: 2
آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
457
1,152
55
کبودراهنگ همدان
درود. ظاهرا مدار چشمک زن هفت تایی با آی سی NE555 رو از این وبسایت آموزشی می خواهید با پروتئوس شبیه سازی کنید. در وبسایت امیک این باگ شبیه سازی پروتئوس در مد آستابل رو با کمک افزودن کد (PRECHARGE = 0) در Other Properties خازن (متصل به پایه های 2، 6 آی سی و زمین) حل کرده. در واقع ایده آل بودن مقدار خازن در محیط شبیه سازی باعث این خطا میشه که با افزودن کد از حالت ایده آل خارج میشه.

در وبسایت ECA هم درباره این باگ صحبت شده.

برای ایجاد رقص نور و داشتن افکت های زیاد توصیه می کنم حداقل از آردوینو و برد بورد یا در سطح بالاتر از میکرو کنترلرهای AVR اتمل و ... در محیط واقعی استفاده کنید نه NE555 شبیه سازی شده. 555 بیشتر به عنوان یک تایمر شناخته و استفاده میشه.
با سلام
با احترام به نظر اساتید و کسب اجازه از محضر گرامیشان
دوست عزیز در مرحله اول شما مدار چشمک زن ساده را طراحی کنید و بعد از آزمایش و گرفتن جواب به سراغ افزایش تعداد LED ها بروید من این مدار رو آماده کردم رو سیستم خودتان تستش کنید.
555-png.216740

مرحله بعد که شما جواب گرفتین می تونید ترانزیستور و ال ای ای دی اضافه کنید

555_transistor.png

چند نکته پایانی
با یک ترانزیستور می توانید 1 الی 20 یا 30 ال ای دی را روشن کنید ، احتیاج به این همه مدار یا ترانزیستور نیست.
برای شبیه سازی از قطعاتی استفاده کنید که دارای ویژگی animated باشند

555.png

در مسیر منفی تغذیه از gnd استفاده کنید
فایل های الصاقی بصورت فشرده بوده و در سیستم تست شده و اوکی می باشد
در حالت عملی باید یه مقاومت 1K با LED ها سری کنید
موفق باشید

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا