آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم ولتاژ در خروجی منبع سوئیچینگ ِ آمپلی فایر

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
مشاهده فایل‌پیوست 162123

درود
پایه ۱ پایه ای است که تنهاست و با بقیه فاصله داره و فاصله هم پایه ۲ محسوب میشه و لذا در سوالاتم شماره بقیه پایه ها رو اشتباه نکنی.

پروب مشکی را به منفی خازن بزرگ متصل کن و
پایه ۱ ببین ۳۱۰ ولت داری ؟
پایه ۳ ولتاژ داری ؟ نباید ولتاژی داشته باشه.
پایه ۴ چه ولتاژی داری ؟ اگه هیچ ولتاژی نداری همین پایه را بسمت خازن بزرگ و دیود پل برق شهر تعقیب کن که باید یک مقاومت بزرگ بالای ۵۰ یا ۱۰۰ کیلو هست که سوخته
اما حدس میزنم ولتاژ پایه ۴ در حال کم و زیاد شدن و دل دل زدن است که دراینصورت مقاومت فوق الذکر سالمه .
مقاومت دو سر زینر ۹۱۱ داخل مدار چند اهمه؟

سپاس

درود

بله شماره پایه ها را کامل متوجه شدم مطابق تصویر دیتاشیت

پراب مشکی به منفی خازن بزرگ و قرمز به پایه یکم آی سی = ولتاژ 310 ولت

پایه 3 = اتصال پراب قرمز به پایه 3 ولتاژی ندارد

پایه 4 ولتاژی نداره که چک میکنم نتیجه رو اعلام میکنم که آیا مقاومت سوخته است یا خیر

مقاومت دو سر زینر 911 هیچ اهمی ندارد. مولتی متر عدد 0.1 اهم را نشان میدهد.

نتیجه مقاومت را اعلام میکنم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود استاد

مطابق عکس دو پایه ای که با فلش قرمز مشخص شده که به جایی اتصال ندارند و صرفا لحیم شده اند. دایره آبی یک سر اولیه و دو مربع مشکی رنگ سر دیگر اولیه هستند. پراب های مولتی متر را به قسمت آبی و مشکی که مشخص کردم وقتی متصل میکنم ولتاژ 310 ولت DC دارم.
لذا اصلا با گراند اندازه نگرفتم

سعی کردم عکس با کیفیتی که قابلیت زوم داشته باشه تهیه کنم. اینم لینک عکس
http://s6.picofile.com/file/8384698142/۲۰۲۰۰۱۱۳_۰۳۰۷۱۳.jpg

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B1%DB%B1%DB%B3_%DB%B0%DB%B3%DB%B0%DB%B7%DB%B1%DB%B3.jpg

درود

اگر جایی مشکوکی سوال کن و بر پایه حدس پاسخ نده
دو پایه اولیه دو پایه ای است که با مربع مشکی مشخص کردی
پایه ای که به جایی متصل نیست چطور اولیه محسوب کردی
مگه ممکنه این تلویزیون از اولیه ترانس استفاده نکرده باشه ؟
در هر صورت جایی مشکوک بودی الکی پاسخ نده ابهام را بگو

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

بله شماره پایه ها را کامل متوجه شدم مطابق تصویر دیتاشیت

پراب مشکی به منفی خازن بزرگ و قرمز به پایه یکم آی سی = ولتاژ 310 ولت

پایه 3 = اتصال پراب قرمز به پایه 3 ولتاژی ندارد

پایه 4 ولتاژی نداره که چک میکنم نتیجه رو اعلام میکنم که آیا مقاومت سوخته است یا خیر

مقاومت دو سر زینر 911 هیچ اهمی ندارد. مولتی متر عدد 0.1 اهم را نشان میدهد.

نتیجه مقاومت را اعلام میکنم.

سپاس

R901 و R902 را تست کن

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
درود

اگر جایی مشکوکی سوال کن و بر پایه حدس پاسخ نده
دو پایه اولیه دو پایه ای است که با مربع مشکی مشخص کردی
پایه ای که به جایی متصل نیست چطور اولیه محسوب کردی
مگه ممکنه این تلویزیون از اولیه ترانس استفاده نکرده باشه ؟
در هر صورت جایی مشکپک بودی الکی پاسخ نده ابهام را بگو

سپاس

درود

عذرخواهی میکنم. بنده به زعم خودم خیال کردم هر دو مربع مشکی یکی هستند و یک سر اولیه را تشکیل میدهند و دایره آبی هم سر دوم اولیه را شامل میشه.

مطابق فرمایش شما اگر دو مربع مشکی اولیه ترانس حساب بشن خیر ولتاژی ندارند. یک سر پراب را به مربع اول و سر دیگر را به مربع دوم متصل کردم. ولتاژی وجود نداره.

جهت فهم خودم میپرسم دایره آبی کدام سر اولیه محسوب میشه؟

در مورد دنبال کردن مسیر پایه 4 آی سی به سمت خازن بزرگ و پل دیود متاسفانه هیچ مسیری که مستقیم به این دو قطعه برسه وجود نداره. تنها راه اتصال دو مقاومت کوچک R901 & R902 هستند که هیچ قطعه ای در این دو محل متصل نیست و عملا اتصالی بین پایه 4 و مسیر خازن و پل دیود وجود نداره. مسیر برگشت پایه 4 تنها به سمت دیود زینر 911 هست. البته تمام مقاومت های بزرگ مدار رو چک کردم سمت پل دیود و خازن همگی سالم بودند.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

عذرخواهی میکنم. بنده به زعم خودم خیال کردم هر دو مربع مشکی یکی هستند و یک سر اولیه را تشکیل میدهند و دایره آبی هم سر دوم اولیه را شامل میشه.

مطابق فرمایش شما اگر دو مربع مشکی اولیه ترانس حساب بشن خیر ولتاژی ندارند. یک سر پراب را به مربع اول و سر دیگر را به مربع دوم متصل کردم. ولتاژی وجود نداره.

جهت فهم خودم میپرسم دایره آبی کدام سر اولیه محسوب میشه؟

در مورد دنبال کردن مسیر پایه 4 آی سی به سمت خازن بزرگ و پل دیود متاسفانه هیچ مسیری که مستقیم به این دو قطعه برسه وجود نداره. تنها راه اتصال دو مقاومت کوچک R901 & R902 هستند که هیچ قطعه ای در این دو محل متصل نیست و عملا اتصالی بین پایه 4 و مسیر خازن و پل دیود وجود نداره. مسیر برگشت پایه 4 تنها به سمت دیود زینر 911 هست. البته تمام مقاومت های بزرگ مدار رو چک کردم سمت پل دیود و خازن همگی سالم بودند.

سپاس

درود

میگی هیچ مقاومتی در مسیر پل دیود وجود نداره پس دو مقاومت ۹۰۱ و ۹۰۲ چیه ؟
همینو تست کن با احتمال زیاد سوخته

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

فقط میخوای ببینی این دو مقاومت سوخته یا نه ؟ همین
ابتدا پاسخ منو بده ببین چه پیشنهادی دارم بعد دنبال تعویض برو

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
درود

میگی هیچ مقاومتی در مسیر پل دیود وجود نداره پس دو مقاومت ۹۰۱ و ۹۰۲ چیه ؟
همینو تست کن با احتمال زیاد سوخته

سپاس

درود

در پست پیش اشاره کردم که هیچ مقاومتی در این دو محل وجود نداره. و به قولی فرمالیته نوشته شده و سوراخ ها فقط لحیم شده

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

در پست پیش اشاره کردم که هیچ مقاومتی در این دو محل وجود نداره. و به قولی فرمالیته نوشته شده و سوراخ ها فقط لحیم شده

سپاس

پس چرا پاسخ نمیدادی ؟

یک مقاومت حدود ۱۰۰ کیلو بین پایه ۴ و پایه مثبت خازن بزرگ نصب کن ببین ولتاژ پایه ۴ چند ولت میشه ؟
و ولتاژ خروجی میده یا نه ؟
تغییر ولتاژ با ولتمتر دیجیتال بخوبی دیده نمیشه.

امشب دیگه نمیتونم ادامه بدم .

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
پس چرا پاسخ نمیدادی ؟

یک مقاومت حدود ۱۰۰ کیلو بین پایه ۴ و پایه مثبت خازن بزرگ نصب کن ببین ولتاژ پایه ۴ چند ولت میشه ؟
و ولتاژ خروجی میده یا نه ؟
تغییر ولتاژ با ولتمتر دیجیتال بخوبی دیده نمیشه.

امشب دیگه نمیتونم ادامه بدم .

سپاس

درود

استاد عزیز واقعا از محضر حضرتعالی عذرخواهی میکنم که تا این وقت از صبح مسدع اوقات شریف بودم

ان شاء الله فردا مزاحم خواهم شد

اما پاسخ سئوال حضرتعالی رو بدم که در ادامه راهنمایی بفرمایید

مقاومت 100 کیلو متصل کردم. هیچ گونه ولتاژی رو به پایه 4 وارد نکرد. پراب مشکی روی منفی خازن بزرگ و پراب قرمز روی پایه چهار که به وسیله مقاومت 100 کیلو به مثبت خازن بزرگ متصل شده.

اما در ادامه استاد مسیر برگشت پایه چهار رو که دنبال کردم مطابق تصویر به پایه ترانزیستور Q904 میرسه. آیا امکانش هست که ولتاژ پایه 4 آی سی توسط این ترانزیستور تامین بشه؟ چون دو پایه کناری ترانزیستور به ترتیب 11.5 ولت ، پایه وسط 13.85 ولت ولتاژ دارند. اما پایه کناری متصل به مسیر آی سی هیچ گونه ولتاژی نداره.

در ضمن تمامی مراحل را هم با مولتی متر دیجیتال مستک و هم با مولتی متر عقربه ای تست و ولتاژ گیری میکنم.

سپاس

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B1%DB%B1%DB%B3_%DB%B0%DB%B3%DB%B0%DB%B7%DB%B1%DB%B3.jpg

ویرایش جدید

ترانزیستور مذکور رو از مدار خارج کردم و تست شد. ترانزیستور سوخته. به نظرم مشکل تامین ولتاژ همین باشه. درسته استاد؟
البته قطعه مورد نظر که C3202 هست رو ندارم. مشابهاتش رو هم نداشتم. باید فردا برم و بخرم.

آخرین ویرایش:

optical

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-11-17
726
2,617
اراک
سلام خدمت همکاران و مدیر محترم - اگر برد مورد نظر شما مربوط به dvdالجی هست ایسی strخراب شده که تغذیه ایسی صدا تامین میکنه دستگاه روشن میشود ولی صدا ندارد

بالا