آی پی امداد
abtahi

سوختن ماسفت امپلیفایرخودرو

مهدی.س

کاربر vip
کاربر
2018-03-16
48
60
سلام اساتیدمحترم
ممکنه راهنماییم کنید چرابعدازتعویض ماسفت های سوخته،بااینکه مدار رو با پاور تست میکنم سالمه اما بااتصال به باتری ماشین سریع میسوزن؟این قضیه چندبارتکرارشده برام وسوال شده برام.حتی اخیرا یک دونه ماسفت سوخته روی برد امپلیفایری بود که عوضش کردم وچک کردم اوکی بود،اما بمحض نصب روی ماشین همون ماسفت اتیش گرفت!!!اینم بگم که مقاومت قبل اون رو هم تعویض کردم وسالم بود،خلاصه قربونتون تجربه کاریتون رو به منم یادبدین..
دم همتون گرم

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,444
4,660
سلام مطالب زیادی در مورد همین مشکل داخل انجمن هست قسمت آمپلیفایرهای خودرو را مطالعه کنید هم در مورد همین مشکل و مشکلهای دیگه اطلاعات خوبی کسب میکنید. این مشکل از جنس نامرغوب ترانزیستورها و خرابی قطعات درایورشون ، خازنهای صافی بزرگ ، ترانس که با تکان خوردن اتصال میکنه ،لحیم سردی مدار،عایق نبودن قطعات به بدنه و خیلی موارد دیگه میتونه باشه.

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-03-31
882
1,740
استان گلستان
سلام اساتیدمحترم
ممکنه راهنماییم کنید چرابعدازتعویض ماسفت های سوخته،بااینکه مدار رو با پاور تست میکنم سالمه اما بااتصال به باتری ماشین سریع میسوزن؟این قضیه چندبارتکرارشده برام وسوال شده برام.حتی اخیرا یک دونه ماسفت سوخته روی برد امپلیفایری بود که عوضش کردم وچک کردم اوکی بود،اما بمحض نصب روی ماشین همون ماسفت اتیش گرفت!!!اینم بگم که مقاومت قبل اون رو هم تعویض کردم وسالم بود،خلاصه قربونتون تجربه کاریتون رو به منم یادبدین..
دم همتون گرم
با سلام، یکی از دلایل میتونه سوختن مدار سافت استارت کنار TL494 باشه.
قطعات متصل به پایه ۴ این آیسی رو بررسی کنید.

مهدی.س

کاربر vip
کاربر
2018-03-16
48
60
مممون ازپاسخگویی دوستان.ببینید من روی بردسالم که مشکلی نداشت مشغول تمیزکاری بودم ویکلحظه پیچ گشتی خوردبه ماسفت ویک دونه سوخت،بایکی دیگه عوض کردم که اورجینال ودرجه یک بود،سوخت فورا!!!واقعا برد سالم بودوایرادی نداشت وحتی بدون اون یکدونه ماسفت هم کارمیکنه اما تاجامیزنم میسوزه!!یا مثلا درامپ امبی اکوستیک من کل ماسفت هارو جداکردم،مداردرایو رو کاملا چک وایسی رو نو گذاشتم،ماسفت ها رو دونه دونه بعدنصب چک میکردم ببینم میسوزه یانه،خب؟جالبه بگم بدون ترتیب مشخص از چهارتا مسیر(دوردیف مثبت ودوردیف هم منفی)یکیشون میسوخت..خلاصه همه رو مجدد جداکردم وبجای 50n06 اومدم z44کپی گذاشتم جهت تست،اماباکمال تعجب کاملا کارکرد وهیچکدوم نسوخت!!!اینجاست که میگم تجارب دوستان موجب میشه ضررکمتری ببینیم اونهم مانندمنی که درشهرستان هستم وبراخریدقطعات باید بیام تهران(اینترنتی یا کپی هست یا گرانترازتهران ویا گیرنمیاد)

بالا