آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال درمورد بایاس ترانزیستور با محرک خارجی

i2015

کاربر
2020-10-31
99
66
سلام. آیا امکانش هست بیس ترانزیستور رو با برق یه منبع تغذیه دیگه تحریک کنیم؟
مثال: مدار ساده یک عدد ترانزیستور npn و یک LED با منبع تغذیه 5 ولت رو در نظر بگیرید. برای روشن کردن LED کافیه بیس ترانزیستور رو به مثبت منبع تغذیه متصل کنیم. تا اینجا مشکلی نیست.
خب حالا اگه بخوایم بیس رو با یه منبع تغذیه ثانویه تحریک کنیم چجوری میشه؟

i2015

کاربر
2020-10-31
99
66
زمین دو مدار را یکی کن
ممنون. فکر کنم سوال رو درست مطرح نکردم. مشکل همینجاس. مدار یه چیزی هست مثل فازمتر یعنی بیس ترانزیستور به هر جریان مثبتی که خورد باید ترانزیستور روشن شه. درنتیجه نمیخوایم نیاز به سیم جهت اتصال به زمین داشته باشه. فکر کنم اصلا امکانش نباشه درسته؟ با ماسفت هم تست میکنم اما بازم احتمالا جواب نمیده

hafezmohamad

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-20
408
1,112
خوزستان
ممنون. فکر کنم سوال رو درست مطرح نکردم. مشکل همینجاس. مدار یه چیزی هست مثل فازمتر یعنی بیس ترانزیستور به هر جریان مثبتی که خورد باید ترانزیستور روشن شه. درنتیجه نمیخوایم نیاز به سیم جهت اتصال به زمین داشته باشه. فکر کنم اصلا امکانش نباشه درسته؟ با ماسفت هم تست میکنم اما بازم احتمالا جواب نمیده
درود ب شما چرا امکانش هست بدون سیم زمین هم میشه ترانزیستر رو تحریک کرد مثل فازمتر القایی دیگه منظور شما درسته؟

i2015

کاربر
2020-10-31
99
66
درود ب شما چرا امکانش هست بدون سیم زمین هم میشه ترانزیستر رو تحریک کرد مثل فازمتر القایی دیگه منظور شما درسته؟
بله دقیقا. مدارش رو دیدم همینه که میخوام.
حالا یه سوال دیگه: امکانش هست برای منفی هم همین کار رو بکنیم؟ یعنی ترانزیستورها رو pnp بذاریم که بتونه سیم منفی توی مدار رو تشخیص بده

بالا