آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

دلیل 2 برابر شدن ولتاژ تغذیه لامپهای LED سقفی ؟

heical

کاربر
2011-05-13
306
532
شما زیر بار هم ولتاژ بالا دارید؟ من یک لامپ داشتم که وقتی باری بهش متصل نبود ۲۸۰ ولت اختلاف پتانسیل داشت ولی وقتی ال ای دی رو وصل می‌کردم ولتاژ به ۸۰ ولت کاهش پیدا می کرد که با ولتاژ کار ای ای دی های به کار رفته در مدار و تعداد ال ای دی های سری شده سازگاری داشت و مدار به خوبی کار می کرد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد مقاومت 2.2 با 2.4 موازی هستند .به پایه هشت ای سی میره .یکی از پایه های موازی رو شورت کردم.

در.د

اگه یکی از دو مقاومت موازی را شورت کنید درواقع هر دو شورت و صفر اهم میشه
و احتمالا رفتار غیرعادی پیدا کرده
یکی را آزاد کن ببین چه پاسخی میده ؟
احتمالا ولتاژ خروجی کمتر میشه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
شما زیر بار هم ولتاژ بالا دارید؟ من یک لامپ داشتم که وقتی باری بهش متصل نبود ۲۸۰ ولت اختلاف پتانسیل داشت ولی وقتی ال ای دی رو وصل می‌کردم ولتاژ به ۸۰ ولت کاهش پیدا می کرد که با ولتاژ کار ای ای دی های به کار رفته در مدار و تعداد ال ای دی های سری شده سازگاری داشت و مدار به خوبی کار می کرد.

درود
دلیلش اینه که این تغذیه منبع جریانه نه منبع ولتاژ
لذا چون بار قطع بشه جریان صفر و لذا کم شده بنابرین منبع جریان میخواد کاری کنه که جریان نرمال بشه
تنها راهی که داره اینه که میگه ولتاژو بالا میبرم که جریان بیشتر و نرمال بشه
اینجوریه که منبع جریان بدون بار موجب افزایش ولتاژ میشه.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
۲۰۱۹۰۹۱۲_۲۲۳۲۰۰.jpg۲۰۱۹۰۹۱۲_۲۲۳۲۱۵.jpg۲۰۱۹۰۹۱۲_۲۲۳۲۴۲.jpg۲۰۱۹۰۹۱۲_۲۲۳۲۲۶.jpg

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
با سلام خدمت دوستان گرامی.استاد غزال محترم پیرو فرمایشات حضرتعالی بنده قبل از تعویض 8 عدد ال ای دی سوخته ، تستر ال ای دی ولتاژ مصرفی هر کدوم رو 7.6 ولت نشون میداد و اتفاقاً دو عدد از ال ای دی ها ولتاژ مصرفی حدود 3 ولت رو نشون میدادن که اونا رو هم با نمونه خودشون تعویض کردم.بعد با همون تستر که هوشمند هست لامپ رو روشن کردم که با توجه به نمایش عدد 113 ولت به عنوان ولتاژ مصرفی مجموعه ال ای دی ها که به علت سری شدن 14 عدد ال ای دی تقزیبا مقدار درستی هست متوجه تفاوت فاحش ولتاژ فعلی (247 ولت) با مقدار نرمال شدم.با این تفاسیر در مدار بنده ال ای دی که باعث افزایش ولتاژ شده باشه وجود نداشته و تغییر اهمی مقاومتهای حساس به جریان (R5 و R6) عامل افزایش بوده.اما متأسفانه هنوز نتونستم این موضوع رو تحلیل کنم.طبیعت مقاومت CS در منابع تغذیه اینه که اضافه جریان در مدار رو حس کنه و بالطبع اون از آسیب به مدار با خاموش کردن مدار یا کاهش ولتاژ خروجی محافظت کنه.اما متوجه نشدم تو این لامپ چه وظیفه ای داره؟عذر میخوام اگر خیلی مبتدیانه برخورد میکنم و پستها رو کش میدم.بدون شک وقت حضرتعالی بسیار ارزشمنده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام استاد عزیزم هر کاری کردم تمام صفحه ها رو بفرستم نشد . آخرش عکس گرفتم .استاد پست 14 ندیده بودم فردا انجام میدم.

درود

درسته دیگه ، با افزایش مقاومت پایه ۷ یا ۸ باید جریان کمتری بده لذا ولتاژ خروجی کمتر میشه.

یک مقاومت کمتر از ۱ یا ۱ اهم باپایه ۷ و ۸ سری کن ولی شورت کن که حالت نرمال قبلی باشه حالا یک لحظه شورتی ۱ اهمی را آزاد کن ببین نور لامپ ها کم میشه ؟
ولی شما گفتی یکی از دو مقاومت موازی را شورت کردی که درواقع هر دو شورت شده و باید ولتاژ اوج بگیره ولی گفتی ولتاژ کم شد که احتمالا اورلود عمل کرده و برای پیشگیری از صدمه ولتاژ را کم کرده.

میتونی یکی از دو مقاومت موازی را یکلحظه آزاد کنی که باید ولتاژ خروجی کم بشه.
ضمنا حجم تصاویر خیلی زیاده و با تاخیر باز میشه ، میتونی ویرایش مختصری کنی که حجمش خودبخود کم بشه مثلا یه ذره کوچکترش کن

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام خدمت دوستان گرامی.استاد غزال محترم پیرو فرمایشات حضرتعالی بنده قبل از تعویض 8 عدد ال ای دی سوخته ، تستر ال ای دی ولتاژ مصرفی هر کدوم رو 7.6 ولت نشون میداد و اتفاقاً دو عدد از ال ای دی ها ولتاژ مصرفی حدود 3 ولت رو نشون میدادن که اونا رو هم با نمونه خودشون تعویض کردم.بعد با همون تستر که هوشمند هست لامپ رو روشن کردم که با توجه به نمایش عدد 113 ولت به عنوان ولتاژ مصرفی مجموعه ال ای دی ها که به علت سری شدن 14 عدد ال ای دی تقزیبا مقدار درستی هست متوجه تفاوت فاحش ولتاژ فعلی (247 ولت) با مقدار نرمال شدم.با این تفاسیر در مدار بنده ال ای دی که باعث افزایش ولتاژ شده باشه وجود نداشته و تغییر اهمی مقاومتهای حساس به جریان (R5 و R6) عامل افزایش بوده.اما متأسفانه هنوز نتونستم این موضوع رو تحلیل کنم.طبیعت مقاومت CS در منابع تغذیه اینه که اضافه جریان در مدار رو حس کنه و بالطبع اون از آسیب به مدار با خاموش کردن مدار یا کاهش ولتاژ خروجی محافظت کنه.اما متوجه نشدم تو این لامپ چه وظیفه ای داره؟عذر میخوام اگر خیلی مبتدیانه برخورد میکنم و پستها رو کش میدم.بدون شک وقت حضرتعالی بسیار ارزشمنده

درود

معیار شما ولتاژ بوده و تصور کردی هر لامپی ولتاژش مشابه لامپ اصلی باشه نتیجه یکسانی داره
اما منبع تغذیه لامپ شما با احتمال زیاد ، منبع جریانه و به ولتاژ کاری نداره
حالا اگه لامپی با همون ولتاژ ولی با جریان کمتر جایگزین کنی مجبوره ولتاژ را افزایش بده که همون جریان قبلی برقرار بشه.

سپاس

بالا