آی پی امداد
abtahi

خرابی برد یخچال فریزر کلور

@morteza

کاربر vip
کاربر
2017-10-21
188
192
این مدار بی انصاف هم دوتا اپتوکوپلر داره حالا اگر یکی داشت یه فکری میشد کرد ایسی دومم هم سوخت ولی بشدت پیگیرشم که راه بیفته فقط یه دونه viper 22 دارم که بعضیا میگن میخوره بعضیا میگن نه

phoenix.99

کاربر vip
vip
کاربر
2023-01-23
36
15
مشهد
با سلام
یخچال فریزر دوقلوی کلور، اونی که یخچال هستش به گفته مشتری یه صدای بوق داده و خاموش شده،مدار رو باز کردم ایسی تغذیه ترکیده بود،تکه هاشو جمع کردم شماره روش توسط کارخانه پاک شده ولی روی برد کنار ایسی نوشته ME141,گشتم از فروشگاه ها یه فروشنده گفت ایسی sm8022مشابهش هست بدون مشکل ،دوتا تهیه کردم جا زدم،ضمنا ناگفته نماند یکی از خازنای قسمت خروجی ترانس سوییچینگ باد کرده بود بیست و پنج ولت چهارصدوهفتاد میکرو که مطمعنم عامل خرابی همین بوده،خلاصه ما ایسی رو نصب کردیم بعلاوه دوتا مقاومت اس ام دی یک و سه دهم اهم که اونا هم سوخته بودن(مقاومت شنت) تعویض شدن و نصب کردم زدم به برق برد هیچ عکس العملی نشون نداد و پس از مدت کوتاهی مقاومتهای شنت سوختن و ظاهرا ایسی هم سوخت،حالا یه دونه ایسی دیگه دارم میترسم الکی جا بزنم اینم بسوزه،دوستان لطفا راهنمایی بفرمایید، چون ایسی me141هیچ دیتاشیتی براش نیست ایا جهت جا زدن sm8022درست هست یا خیر
فقط اینقدر از روی برد معلومه که مقاومتهای شنت 1.3 اهم به پایه های 4و5 ایسی متصل میشن و تقریبا از اونجایی که دوتا از پایه های ایسی به یکی از پایه های ترانس متصل شدن میشه حدس زد که پایه 7و8 پایه های DRAIN ایسی باشن فقط اینقدر معلومه لطفا کمک کنید
ایسی me141 توی بعضی فروشگاه ها هست بخرید خودتون رو اذیت نکنید فروشگاه پویش مدار داره

AREYA54

کاربر vip
vip
کاربر
2014-06-02
276
623
درود بر شما دوتا اپتوکوپلر داره که تعویض نکردم متاسفانه
مابقی قطعات و خازنها تعویض شدن حالا در اسرع وقت اپتوکوپلرها رو هم تعویض میکنم ببینم نتیجه چی میشه پس شما میفرمایید ایسی 8022 جواب میده یعنی خودتون نصب کردید جواب داده؟
بله چند بار نصب کردم،عالی جواب داد،شما تو اولیه یا ثانویه بخصوص فیدبک مدار مشکل دارید بخصوص اگر در خروجی ولتاژ با نوسان ظاهر بشه،شما با یه ولتاژ ۱۲ ولت ۲ آمپر برد را تست کردید،سالم بود؟

AREYA54

کاربر vip
vip
کاربر
2014-06-02
276
623
اپتو کوپلرها هم روی یه برد تستی تست کردم سالم بودن یعنی اپتو کوپلرها رو تعویض نکردم بلکه روی یه برد تغذیه جداگانه تست کردم و سالم
در ضمن اپتوکوپلر را میشه خیلی راحت تست کرد، نیازی به مدار تغذیه دیگه ای نداره

@morteza

کاربر vip
کاربر
2017-10-21
188
192
بله چند بار نصب کردم،عالی جواب داد،شما تو اولیه یا ثانویه بخصوص فیدبک مدار مشکل دارید بخصوص اگر در خروجی ولتاژ با نوسان ظاهر بشه،شما با یه ولتاژ ۱۲ ولت ۲ آمپر برد را تست کردید،سالم بود؟
درود
بله با تغذیه مجزای دوازده ولت بیزر بوق میزنه و رله ها عمل میکنن ولی چون تغذیه دوتا کوپلر داره و بسیار حساس هست ارور میده و موتور و فن و اینها چهار پنج دقیقه ای بیشتر کار نمیکنن و قطع میشه و اژیر میزنه بنده در خروجی ترانس چاپر و دیودهای شاتکی هیچ شورتی و اتصالی ندارم مدار علی الظاهر سالم سالم هست

Mahdi258258

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-08
234
2,395
اراک...
شما برای راه اندازی این برد با تغذیه خارجی به دو دوازده ولت نیاز داری که یکیش حداقل دو آمپر باشه و دیگری به خازن نمونه گیر برق شهر ده میکرو وصل میشه و نیم آمپر هم براش کافیه..و حتما هردو از هم ایزوله باشن و با دیود و یه تغذیه کارت راه نمی افته..

@morteza

کاربر vip
کاربر
2017-10-21
188
192
شما برای راه اندازی این برد با تغذیه خارجی به دو دوازده ولت نیاز داری که یکیش حداقل دو آمپر باشه و دیگری به خازن نمونه گیر برق شهر ده میکرو وصل میشه و نیم آمپر هم براش کافیه..و حتما هردو از هم ایزوله باشن و با دیود و یه تغذیه کارت راه نمی افته..
درود مهندس
فرمایش شما بسیار دقیق و علمی
بله بنده با دوتا تغذیه ایزوله از هم دوازده ولت تست کردم یخچال روشن میشد و دو سه دقیقه ای کار مبکرد و یه مرتبه فنش کار میکرد و یه مرتبه فن موتور و خلاصه کارکردش دقیق نبود
صحیح میفرمایید یه تغذیه دوازده امپر بالاتر هست برای راه اندازی ترایاک ها و رله ها یه دوازده ولت دیگه داره که ایزوله از تغذیه اول هست و ظاهرا دوازده ولته و میخوره به ایسی lm258 که اونم با توجه به نمونه ای که از برق شهر میگیره فرمانی رو صادر میکنه به میکرو که یه فرایندی رو انجام بده کلیه این مسیرهارو بررسی کردم
مشکل بنده اینجاست که ایسی فابریک که خب ترکیده و هیچی فقط روی برد زده me141 واقعا نتونستم پیدا کنم یه جا هم پستی خرید کردم sm8022 فرستاده برام و میگه که همه همینو میبرن پایه های فابریک تغذیه بدون در نظر گرفتن شماره ایسی فقط با sm8022 همخوانی داره با توجه به drain vcc feedback gnd کاملا با این ایسی مطابقت داره مشکل من اینجاست که با این ایسی ولتاژهای تغذیه ساخته نشدن و دوتا ایسی هم سوختم،بدون دلیل،بجاش طبق دستورالعمل 5l0380گذاشتم اونم زورش نشد برام ولت بسازه به زور سه ولت،اسیلاتور هم گذاشتم همین بود داستان،دیگه هیچ قطعه خرابی نیست ،تمام دیودها تست شدن همه چی صحیحه، ایا ممکنه دیودهای شاتکی که با تست مولتی متری سالمن زیر بار رفتارشون عوض شه؟؟؟

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
3,152
11,459
درود مهندس
فرمایش شما بسیار دقیق و علمی
بله بنده با دوتا تغذیه ایزوله از هم دوازده ولت تست کردم یخچال روشن میشد و دو سه دقیقه ای کار مبکرد و یه مرتبه فنش کار میکرد و یه مرتبه فن موتور و خلاصه کارکردش دقیق نبود
صحیح میفرمایید یه تغذیه دوازده امپر بالاتر هست برای راه اندازی ترایاک ها و رله ها یه دوازده ولت دیگه داره که ایزوله از تغذیه اول هست و ظاهرا دوازده ولته و میخوره به ایسی lm258 که اونم با توجه به نمونه ای که از برق شهر میگیره فرمانی رو صادر میکنه به میکرو که یه فرایندی رو انجام بده کلیه این مسیرهارو بررسی کردم
مشکل بنده اینجاست که ایسی فابریک که خب ترکیده و هیچی فقط روی برد زده me141 واقعا نتونستم پیدا کنم یه جا هم پستی خرید کردم sm8022 فرستاده برام و میگه که همه همینو میبرن پایه های فابریک تغذیه بدون در نظر گرفتن شماره ایسی فقط با sm8022 همخوانی داره با توجه به drain vcc feedback gnd کاملا با این ایسی مطابقت داره مشکل من اینجاست که با این ایسی ولتاژهای تغذیه ساخته نشدن و دوتا ایسی هم سوختم،بدون دلیل،بجاش طبق دستورالعمل 5l0380گذاشتم اونم زورش نشد برام ولت بسازه به زور سه ولت،اسیلاتور هم گذاشتم همین بود داستان،دیگه هیچ قطعه خرابی نیست ،تمام دیودها تست شدن همه چی صحیحه، ایا ممکنه دیودهای شاتکی که با تست مولتی متری سالمن زیر بار رفتارشون عوض شه؟؟؟
سلام

دو تا مشکل میتونه باشه:

1- فیدبک که شامل مقاومت های مقسم ولتاژ و tl431 و اپتوکوپلر ( که گفتید سالمه) و در سمت گرم مدار مقاومت و قطعات متصل به پایه فیدبک آی سی تغذیه

2- افت ظرفیت خازن کم ظرفیت کنار آی سی تغذیه

@morteza

کاربر vip
کاربر
2017-10-21
188
192
سلام

دو تا مشکل میتونه باشه:

1- فیدبک که شامل مقاومت های مقسم ولتاژ و tl431 و اپتوکوپلر ( که گفتید سالمه) و در سمت گرم مدار مقاومت و قطعات متصل به پایه فیدبک آی سی تغذیه

2- افت ظرفیت خازن کم ظرفیت کنار آی سی تغذیه
توی فیدبک ها که تا جای ممکن تست کردم موردی نبود خازنی هم که میفرمایید تعویض کردم فرقی نکرد

بالا