آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تستر کریستال باخروجی اتصال به فرکانس متر و یا اوسیلوسکوپ

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
793
1,330
برای چه تغییرات در مدار انجام دادید؟ چه چیزی مدنظرتان بوده است؟

سلام
همانطور که خدمت جناب @HS13&86 عرض کردم؛ مدار رو روی بردبورد بستم؛ تا زمانی که نقشه اصلی رو بسته بودم؛ هیچ موجی روی اسکوپ نتونستم بگیرم؛ اما با حذف قطعاتی که ایشون فرمودند؛ موج کریستال ساعت رو با خازن 22pF و کریستالهای بالاتر از ساعت تا ۲۷ مگ رو با خازن 100nF تونستم داشته باشم.

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,874
32
سلام
من هم ترانزیستور‌های مختلفی امتحان کردم؛ اتفاقا BC547 رو هم امتحان کردم؛ ولی هیچکدوم نتونست LED رو روشن کنه. البته روشن شدن و یا نشدن LED برام مهم نبود؛ چون می‌خواستم موج رو روی اسکوپ دریافت کنم.
این رو هم بگم که مدار رو روی بردبورد بستم. شاید مشکلات، ناشی از تضعیف روی بردبورد باشه.
البته اینم بگم که موج کریستال تا ۲۰ مگ رو بدون مشکل تونستم روی اسکوپ داشته باشم و ۲۷ مگ رو به سختی؛ ولی موج کریستال بالاتر رو به هیچ وجه نتونستم بگیرم.
بازه فرکانسی این مدار فراگیر ظاهراً نیست .... تا 50Mhz رو باید ساپورت کنه کریستال ها در رنج 32khz تا 50mhz در انواع بردهای الکترونیک کاربردی هستند

آخرین ویرایش:

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
793
1,330
بازه فرکانسی این مدار فراگیر ظاهراً نیست .... تا 50Mhz رو باید ساپورت کنه کریستال ها در رنج 32 تا 50hmz در انواع بردهای الکترونیک کاربردی هستند

بازه فرکانسی که جناب @HS13&86 ازش گرفتن وسیع هست. تو پست ۱۱ فرمودند:

از کریستال های 445 کیلو هرتز تا 60 مگاهرتز به شخصه تست کردم و تماما تست میکنه.
اما کریستال ساعت 32.768 کیلوهرتز رو نمیتونه تست کنه.
البته من نصف قطعات مدار رو حذف کردم.

شاید ایراد کار من به بردبورد برگرده

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
بازه فرکانسی که جناب @HS13&86 ازش گرفتن وسیع هست. تو پست ۱۱ فرمودند:

شاید ایراد کار من به بردبورد برگرده
به همین دلیل هست توصیه میشه مدارات فرکانس بالا روی برد بورد آزمایش نکنید که به علت ظرفیت خازنی بین خطوط و خاصیت سلفی مسیر های برد بورد ، و از همه مهم تر ، خاصیت دیودی بین اتصالات ، باعث عدم کارکرد صحیح مدار میشه.

بالا