آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

راهنمایی تبدیل جارو شارژی به سیمی ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
من هم دقیقاً همین مشکل رو دارم. جارو شارژی مجیک مدل AV 501LB بعد از 6 ماه کار کردن مشکل باتری پیدا کرده. این جارو در روزهای اولیه بین 12 تا 20 دقیقه کار می کرد. (در دفترچه اش نوشته بین 15 تا 20 دقیقه کار می کند) که البته بعد از 5 دقیقه به تدریج دور موتور کمتر میشد. شارژ باتریش هم با شارژر خود دستگاه 6 تا 7 ساعت طول می کشید. اما الآن دیگه بعد از 10 دقیقه چراغ شارژ فول روشن میشه و جارو هم نهایت سه دقیقه کار می کنه و خاموش میشه!

باتری شرکتیش در حال حاضر حدود 330 هزار تومان درمیاد ولی نمونه های ارزان ترش در بازار حدود 100 هزار تومانه ولی بعضی ها که باتری ارزان تر استفاده کردند، میگن که جارو فقط 5 دقیقه کار می کنه!

باتریش 6 ولت، 4.2 آمپر است با ابعاد 45 × 70 × 100 میلی متر. موتورش هم 46 وات هست. آیا راهی داره که این جارو تبدیل به جاروی سیمی بشه؟!
من اومدم شارژر باتری موتورسیکت که 6 ولت، 4 آمپره مستقیماً به دستگاه وصل کردم. دستگاه روشن میشه ولی دور موتور خیلی خیلی کنده. اما اگر همین شارژ موتور سیکلت رو به باتری خرابِ جارو وصل کنم و باتری رو سرجای قبلیش قرار بدم و باتری رو به جارو وصل کنم، جارو با قدرت بسیار خوب شروع به کار می کنه.

به نظر میرسه که دستگاه نیاز به آمپر بالاتری داره.

دو تا گزینه پیدا کردم: 1) منبع تغذیه صنعتی 5 ولت 10 آمپر (قیمتش در حال حاضر 110 هزار تومان) و 2) آداپتور سوئیچینگ 5 ولت 5 آمپر رومیزی (قیمتش در حال حاضر حدود 60 هزار تومان)

به نظرتون گزینه های بالا جوابگو هست که خریداری کنم یا خیر؟ ضمناً در مورد ترانس هم که در این تاپیک راجع به اون صحبت شده، از کجا میتونم تهیه کنم؟!
همچنین آیا خروجی شارژر موتورسیکلت 6 ولت، 4 آمپر با خروجی باتری تفاوت داره که دستگاه بسیار ضعیف کار می کنه؟ البته همین شارژر موتورسیکلت وقتی به جای 6 ولت، روی 12 ولت / 4 آمپر باشه، قدرت موتور خوبه ولی احتمال سوختن موتور به دلیل ولت بیشتر، وجود داره و تضمینی برای استفاده طولانی مدت نیست.

تشکر.

درود

میتونی ارزون آرین باطری تلفن بیسیم تهیه کنی و با سری و موازی کردن باطری ها باطری مناسب و ارزون بسازی
اگه به تعمیرگاه های تلفن مراجعه کنی و باطری قابل شارژ مستعمل و فرسوده و خراب ازشون بگیری معمولا سالم هستن ولی نمی‌دونم چچوری روی تلفن فعالش کنم و به سطل زباله می اندازند
میتونی مجانی یا باقیمت نازلی تهیه کنی

اگر دوست داری برقی بشه باید از یکسوساز تمام موج و ولتاژ کمی بالاتر از ۶ ولت استفاده کنی بطوریکه ولتاژ بی باری مهم نیست بلکه زمانیکه درحال استفاده هستی باید ولتاژ بگیری ببینی ۶ ولته یا بیشتر
تا هفت ولت هم اشکال ندارد
اما شارژر ۱۲ ولتی خودت هم در حال کار احتمالا حدود هشت ولت میشه ببین یک یا ۲ دیود داره یا ۴ دیود ؟

سپاس

amir300

کاربر
2019-08-06
7
12
درود

اگر دوست داری برقی بشه باید از یکسوساز تمام موج و ولتاژ کمی بالاتر از ۶ ولت استفاده کنی بطوریکه ولتاژ بی باری مهم نیست بلکه زمانیکه درحال استفاده هستی باید ولتاژ بگیری ببینی ۶ ولته یا بیشتر
تا هفت ولت هم اشکال ندارد
اما شارژر ۱۲ ولتی خودت هم در حال کار احتمالا حدود هشت ولت میشه ببین یک یا ۲ دیود داره یا ۴ دیود ؟

سپاس
ممنون از پاسخ. راستش اطلاعات من در زمینه مسائل فنی و برقی بسیار کمه. دو گزینه بیشتر ندارم! این جارو یا باید تبدیل به سیمی بشه یا اینکه بیرون بندازمش! اصلاً نمیخوام سمت باتری برم! برای سیمی شدن تا سقف 150 هزار تومان میتونم هزینه کنم.

لطفاً اگه ممکنه بگید "یکسوساز تمام موج" به چه طریقی باید تهیه کنم؟! آیا در بازار گزینه ای برای خرید وجود داره یا باید بدم برام بسازن؟ (هر چند که در شهر ما، تعمیرکاران، از ساده ترین جزئیات فنی اطلاعی ندارند و توانایی شون فقط در حد چسب و لحیم کاری هست! پس باید قید ساختنش رو بزنم)

پس نظر شما اینه که به دلیل افت ولتاژ، منبع تغذیه من باید بیشتر از 6 ولت باشه. آداپتور و سوئیچینگ های بین 5 تا 12 ولت موجود در بازار یا 5 ولته یا 6 ولته و یا 12 ولت؛ حالا چطوری میشه سوئیچینگ حدود 8 ولت تهیه کرد، اونم با آمپری حدود 10؟!!

در مورد جاروی شارژی من، از روش ترانس که در پست های قبلی گفتید میشه استفاده کرد؟

در مورد
دیود شارژر هم نگاه می کنم، مجدداً اطلاع میدم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
ممنون از پاسخ. راستش اطلاعات من در زمینه مسائل فنی و برقی بسیار کمه. دو گزینه بیشتر ندارم! این جارو یا باید تبدیل به سیمی بشه یا اینکه بیرون بندازمش! اصلاً نمیخوام سمت باتری برم! برای سیمی شدن تا سقف 150 هزار تومان میتونم هزینه کنم.

لطفاً اگه ممکنه بگید "یکسوساز تمام موج" به چه طریقی باید تهیه کنم؟! آیا در بازار گزینه ای برای خرید وجود داره یا باید بدم برام بسازن؟ (هر چند که در شهر ما، تعمیرکاران، از ساده ترین جزئیات فنی اطلاعی ندارند و توانایی شون فقط در حد چسب و لحیم کاری هست! پس باید قید ساختنش رو بزنم)

پس نظر شما اینه که به دلیل افت ولتاژ، منبع تغذیه من باید بیشتر از 6 ولت باشه. آداپتور و سوئیچینگ های بین 5 تا 12 ولت موجود در بازار یا 5 ولته یا 6 ولته و یا 12 ولت؛ حالا چطوری میشه سوئیچینگ حدود 8 ولت تهیه کرد، اونم با آمپری حدود 10؟!!

در مورد جاروی شارژی من، از روش ترانس که در پست های قبلی گفتید میشه استفاده کرد؟

در مورد
دیود شارژر هم نگاه می کنم، مجدداً اطلاع میدم.

درود

در مورد سوئیچینگ نگفتم بالاتر از ۶ ولت باشه بلکه در مورد شارژر شما گفتم که داستانش متفاوته

از بخش دیود و خازن شارژر خودت تصویر کامل بفرست و
زمانیکه ۱۲ ولت شارژر را به جارو میزنی و روشن میکنی ببین چند ولت میشه؟

اگه سوئیچینگ ۶ ولت ۱۰ آمپر تهیه کنی خوبه ولی بهت میگم چکار کنی با شارژر خودت درستش کنی البته اگه فسقلی نباشه

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amir300

amir300

کاربر
2019-08-06
7
12
تشکر از وقتی که برای پاسخ به پرسش ها میذارید.

سوئیچینگ 6 ولت 10 آمپر به هیچ عنوان نتونستم در بازار و فروشگاه های اینترنتی پیدا کنم. خروجی سوئیچینگ های 6 ولت، اکثراً بین 1.5 تا 3 آمپره که برای جاروی من آمپر کمی داره ولی سوئیچینگ های صنعتی 5 ولت تنوع آمپر بیشتری دارند و انواع 10 آمپر، 15 آمپر، 20 آمپر و 40 آمپر در بازار پیدا میشه که برای تهیه لامپ های LED کاربرد داره که اونم برای جاروی من ولتاژش کمه!

اون شارژ موتورسیکلت که گفتم هم فکر کنم خیلی قدیمه و مشکل دارم و نیمسوز شده.

میشه توضیح بدید تفاوت خروجی باتری 6 ولت - 4 آمپر با ترانس 6 ولت - 4 آمپر با سوئیچینگ 6 ولت - 4 آمپر چیه؟! به عبارتی چرا یک باتری 6 ولت - 4 آمپر میتونه با قدرت موتور رو روشن کنه ولی یک ترانس 6 ولت - 4 آمپر با 20 سانتیمتر سیم رابط، فقط میتونه موتور رو در دور بسیار بسیار کم راه اندازی کنه؟ و به نظرتون داستان سوئیچینگ 6 ولت - 4 آمپر مثل ترانس 6 ولت - 4 آمپره یا خروجی سوئیچینگ با ترانس خیلی فرق داره؟

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

سوئیچینگ 6 ولت 10 آمپر به هیچ عنوان نتونستم در بازار و فروشگاه های اینترنتی پیدا کنم. خروجی سوئیچینگ های 6 ولت، اکثراً بین 1.5 تا 3 آمپره که برای جاروی من آمپر کمی داره ولی سوئیچینگ های صنعتی 5 ولت تنوع آمپر بیشتری دارند و انواع 10 آمپر، 15 آمپر، 20 آمپر و 40 آمپر در بازار پیدا میشه که برای تهیه لامپ های LED کاربرد داره که اونم برای جاروی من ولتاژش کمه!

میشه توضیح بدید تفاوت خروجی باتری 6 ولت - 4 آمپر با ترانس 6 ولت - 4 آمپر با سوئیچینگ 6 ولت - 4 آمپر چیه؟! به عبارتی چرا یک باتری 6 ولت - 4 آمپر میتونه با قدرت موتور رو روشن کنه ولی یک ترانس 6 ولت - 4 آمپر با 20 سانتیمتر سیم رابط، فقط میتونه موتور رو در دور بسیار بسیار کم راه اندازی کنه؟ و به نظرتون داستان سوئیچینگ 6 ولت - 4 آمپر مثل ترانس 6 ولت - 4 آمپره یا خروجی سوئیچینگ با ترانس خیلی فرق داره؟

با کسب اجازه از استاد غزال

دوست عزیز اگر از نظر ریالی واست مشکلی نداشته باشه فکر میکنم بتونی از همون سوئیچینگ صنعتی 5 ولتی که گفتی تو بازار موجود هست استفاده کنی
و احتمالا همون 10 آمپری به راحتی واست کار میده
اگر شرایط رسوندن ولتاژ به جارو رو رعایت کنید و زیر بار کم نیاره 5 ولت 10 آمپر از نظر بنده واسش خیلی خوبه

البته بابت حجم بزرگی که داره نمیتونی داخل جارو جاسازیش کنی
باید بیرون باشه و توسط سیم نسبتا کلفتی ولتاژ رو بهش برسونی (شرایطی که عرض کردم همین مورده)

باز هم باید منتظر پاسخ استاد بمونید تا بهترین راهنمایی رو ارائه بدن

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

درود

باطری ۶ ولت تا مقدار معینی متناسب با قدرتش همیشه ۶ ولته
سوئیچینگ ۶ ولت یعنی ۶ ولت در یک ثانیه مثلاً ۱۰۰۰۰ بار صفر و ۶ ولت میشه که با یک خازن تقریبا شبیه باطری میشه و تقریبا همیشه ۶ ولته
اما ماکزیمم ۶ ولتی که با یکسوسازی برق شهر تهیه بشه در یک ثانیه فقط ۵۰ یا ۱۰۰ بار صفر و ۶ ولت میشه بنابراین ولتاژ به آرامی بالا و پایین میاره و با بزرگترین خازن هم شبیه باطری نمیشه که همیشه ۶ ولت باشه و افت نکنه
اما برای هدف شما اشکال ندارد که از ولتاژ بالاتر استفاده کنی تا درحال کار حدود ۶ ولت بشه
اگه عکس کامل از شارژر بفر ستی راحت تر میتونم راهنمایی کنم و اگه نمیتونی بهتره چند تا باطری قابل شارژ مستعمل از تعمیرگاه تلفن تهیه کنی تا بگم چکار کنی.

سپاس

amir300

کاربر
2019-08-06
7
12
درود

باطری ۶ ولت تا مقدار معینی متناسب با قدرتش همیشه ۶ ولته
سوئیچینگ ۶ ولت یعنی ۶ ولت در یک ثانیه مثلاً ۱۰۰۰۰ بار صفر و ۶ ولت میشه که با یک خازن تقریبا شبیه باطری میشه و تقریبا همیشه ۶ ولته
اما ماکزیمم ۶ ولتی که با یکسوسازی برق شهر تهیه بشه در یک ثانیه فقط ۵۰ یا ۱۰۰ بار صفر و ۶ ولت میشه بنابراین ولتاژ به آرامی بالا و پایین میاره و با بزرگترین خازن هم شبیه باطری نمیشه که همیشه ۶ ولت باشه و افت نکنه
اما برای هدف شما اشکال ندارد که از ولتاژ بالاتر استفاده کنی تا درحال کار حدود ۶ ولت بشه
اگه عکس کامل از شارژر بفر ستی راحت تر میتونم راهنمایی کنم و اگه نمیتونی بهتره چند تا باطری قابل شارژ مستعمل از تعمیرگاه تلفن تهیه کنی تا بگم چکار کنی.

سپاس
بسیار ممنون. خیلی خوب و قابل فهم در مورد تفاوت ترانس، سوئیچینگ و باتری توضیح دادید.

شارژر رو باز می کنم و عکسش رو می فرستم.

در مورد باتری قابل شارژ که فرمودید، هدف اینه که باتری ها رو با سری و موازی کردن به حدود 6 ولت - 4 آمپر برسونیم؟ درست متوجه شدم؟ اونوقت مسئله جاسازی باتری ها و همچنین باز و بسته کردن باتری ها برای شارژ مجدد پیش میاد. ضمناً آداپتور شارژر جارو 9 ولت - 1.5 آمپره.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
بسیار ممنون. خیلی خوب و قابل فهم در مورد تفاوت ترانس، سوئیچینگ و باتری توضیح دادید.

شارژر رو باز می کنم و عکسش رو می فرستم.

در مورد باتری قابل شارژ که فرمودید، هدف اینه که باتری ها رو با سری و موازی کردن به حدود 6 ولت - 4 آمپر برسونیم؟ درست متوجه شدم؟ اونوقت مسئله جاسازی باتری ها و همچنین باز و بسته کردن باتری ها برای شارژ مجدد پیش میاد. ضمناً آداپتور شارژر جارو 9 ولت - 1.5 آمپره.

درود

برای باطری قابل شارژ درست حدس زدی
شارژ باطری ها غصه ای نداره

اگه جاسازی نشد فکر کن سوئیچنگه

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099