آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: کسی میدونه علت سوختن LM317 چیهه؟

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
سلام من برای روشن کردن یه ردیف دو عددی از ال ای دی های یک وات اس ام دی از از سی lm317 استفاده میکنم به طوری که بین پایه های خروجی و کنترل یه مقاومت220 اهم میزنم
با یه مقاومت 830 اهم هم منفی رو میدم به پایه کنترل
خروجی ای سی میشه 5.996 که برای دوتا ال ای دی موازی مناسب هست
ولی همون لحظه اول ای سی میسوزه و اتصال میشه
کسی میدونه علت چیه و راه چاره چیه؟
امروز سه تا ای سی سوووخت
lm317.jpg

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,682
176,853
iRanTK.iR
درود

اگر مطمئن هستید که مدار رو درست بستید ، یک سری LM317 پلاستیکی داخل بازار هست که همشون مشکل دارند ، بهتر هست از نمونه فلزی مرغوب استفاده کنید .

بهترین کار استفاده از ماژول زیر هست ; ساده ، کوچک ، مطمئن با آمپر مناسب و ولتاژ قابل کنترل :

ماژول مبدل و رگولاتور دی سی به دی سی ، منبع تغذیه قابل تنظیم 3 آمپر - 1.25 تا 35 ولت

کـیهان

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-04
2,527
26,615
مشهد
سلام من برای روشن کردن یه ردیف دو عددی از ال ای دی های یک وات اس ام دی از از سی lm317 استفاده میکنم به طوری که بین پایه های خروجی و کنترل یه مقاومت220 اهم میزنم
امروز سه تا ای سی سوووخت
مشاهده فایل‌پیوست 127494
با سلام
اگر جنس آی سی مرغوب باشه با توجه به اینکه مدار درست بسته شده و مصرف کننده هم که دو تا ال ای دی که با هم سری شده و جریان زیادی نمی کشه و نبایستی بسوزه.
اگر به یک آی سی مرغوب از روی بردهای اوراقی گیرنده های DVBS یا شاسی تلویزیون پارس اکو2 دسترسی دارید ، امتحان کنید.
ضمنا ولتاژ ورودی DC چند ولت هست ؟

solara

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-31
173
386
امروز سه تا ای سی سوووخت
مشاهده فایل‌پیوست 127494
سلام دوست خوبم.اول باید بدونید که ال ای دی های شما چند ولت و چند امپر هستن.اینکه میگین یک وات هستش چیز کاملی نیست.
اگه led های شما 3.2 ولتی باشند و موازی هم بسته باشید به 3.2 ولت ولتاژ نیاز دارین نه بیشتر.در این حالت جریان های مصرف کننده باهم جمع میشن.مثلا اگه احتمالا جریان هر یک 350mA باشه و چون موازی کردین جریان جمع میشه.یعنی700mA.چون ولتاژ شما بیش از3.2هست در نتیجه ال ای دی ها جریان زیادی میکشند و در نتیجه ای سی میسوزه.شما کافیه که ب جای موازی کردن ال ای دی ها رو سری کنید.موفق باشید

فرستاده شده از GT-I9105P

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,825
فارس
سلام
مشکل اینجاس که شما lm317 رو در حالت ولتاژ رگولاتور بستین
برای درایور led درحالت رگولاتور جریان باید بسته بشه که ولتاژ ورودی و خروجی یکیه اما جریان قابل کنترله

آخرین ویرایش:

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
سلام
مشکل اینجاس که شما lm317 رو در حالت ولتاژ رگولاتور بستین
برای درایور led درحالت رگولاتور جریان باید بسته بشه که ولتاژ ورودی و خروجی یکیه اما جریان قابل کنترله
سلام مدارش رو برای دو تا ال ای دی ترسیم میکنید؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,825
فارس
طبق فرمول محاسبه جریان توی این ایسی جریان خروجی = 1.25 تقسیم بر مقاومت R1
اگه مقاومت R1 رو 4.2 اهم انتخاب کنید طبق فرمول جریانی حدود 300 میلی امپر میده و دیگه مهم نیس چندتا Led باهم سری میکنید میتونه یکی باشه میتونه 4 تا باشه اما ولتاژ ورودی باید از جمع ولتاژ مورد نیاز تمام led ها بیشتر باشه
توان مقاومت هم باید حداقل معادل توان Led ها باشه مثلا برای 2 تا LED یک وات مقاومت 2 وات نیازه
شما برای دوتا LED یک وات از یک مقاومت 4.2 اهم 2 وات استفاده کنید

پیوست‌ها

• 39.1 کیلوبایت بازدیدها: 151

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,166
تهران- تهران پارس
امروز سه تا ای سی سوووخت
مشاهده فایل‌پیوست 127494
با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
شما جای قطب منفی باتری را علامت + گذاشتید. و ولتاژ باتری را اعلام نکرد ید. آیا باتری برعکس وصل نشده است.

2 led power.PNG

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا