آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

پریدن کلید مینیاتوری در هنگام روشن شدن پاور ماینر سالم

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34
با سلام . به جز قبل از پل دیود و رله و ntc و بانک خازنی ، بقیه اشتباهه. مثلا نقش اون تک دیود مابین برق شهر و + خازنها
والا من خودم هم اولین بار که دیدم این مدلی خازن ها به مثبت وصل میشن، همین فکر را کردم و بیشتر از 10 بار چک کردم مسیر را، ولی باز هم باورم نشد، واسه همین قطعه های اطرافش را از روی برد برداشتم و اونطوری نگاه کردم تا باورم شد و قبول کردم که مدار این شکلیه.

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34
سلام دوست عزیز
1.NTC رو در حالت عادی اهم گیری کن ببین با کد روی خود قطعه اوکی هست(یا نسبت به بقیه ماینر هات چک کن)
2.اگر اطمینان داری که اتصال کوتاه رخ میده VDR رو تعویض کن چون فقط این قطعه اتصال کوتاه میده تو این مدار
ممنون از جوابتون.
ntc را همه جوره چک و مقایسه کردم، درست بود. حتی تعویضش هم کردم، ولی فایده نداشت.
وریستور را هم حذف کردم و امتحان کردم ولی بازم مشکل پا برجا بود.

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34
با سلام

یحتمل یا بصورت رندوم رله می چسبد و برق شهر به یک باره با خازنهای خالی مواجه می شود. یا رله زودتر از موعد راه اندازی میگردد
ممنون از توجهتون
از رله نیست چون این اتفاق خیلی سریعتر از اونی میوفته که به مرحله راه اندازی رله برسه. از اون گذشته هم اگر از رله باشه به هر حال صداش مشخصه که عمل میکنه. در صورتی که اصلا به اونجا نمیرسه که رله عمل کنه

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34
با سلام

شماتیک دارای اشتباهات میباشد
حق با شما بود دوست عزیز من شماتیک را اشتباه کشیده بودم. یه جوره عجیبی مسیر مثبت به خازن وصل شده که اصلا مشخص نبود و با اینکه خیلی وقت گذاشته بودم بازم اشتباه کشیدم شماتیک را.

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34
شماتیک مربوط به هیت سینک اول را به صورت دقیق کشیدم. لطفا به شماتیک و دو عکس دیگه توجه کنید.
الان متوجه شدم که مشکل فقط 3 خازن الکترولیت بزرگ نیست.
ماجرا به این نحوه که:
1-در صورتی که 3 خازن الکترولیت بزرگ دشارژ باشن و اون خازن الکترولیت کوچک (C4) شارژ باشه، مینیاتوری میپره.
2-در صورتی که 3 خازن الکترولیت بزرگ دشارژ باشن و اون خازن الکترولیت کوچک (C4) دشارژ باشه، دیگه مینیاتوری نمیپره.
3-در صورتی که 3 خازن الکترولیت بزرگ شارژ باشن در هیچ حالتی مینیاتوری نمیپره.

اینو هم بگم که به جز مورد سوم که 100 درصده مابقی حالت ها 90 درصد مواقع اتفاق میوفته، یعنی گاهی اوقات یه طوره دیگه عمل میکنه و جایی که انتظار داری بپره، نمیپره و برعکس.
در هر صورت مشکل از قطعه اییه که رفتار ثابتی نداره و حالت های مختلف واسش اتفاق میوفته.

در ضمن اینو هم در نظر داشته باشین که مشکل به هیچ عنوان آمپر کشیدن نیست. چون 3تا خازن الکترولیت که مجموع ظرفیتشون 800 میکرو فاراد هم نیست موقع شارژ هیچ وقت اونقدر آمپر نمیکشن که باعث پریدن مینیاتوری 10 آمپر بشه. به علاوه اینکه من با تست هایی که انجام دادم به وضوح میبینم که عامل پریدن مینیاتوری یه جور اتصال کوتاه بسیار لحظه اییه.

سلام دوست عزیز پل دیود را تعویض کردی یا نه
یک سری هم برای تعمییر برای بنده امده بود شباهت بیشتری به این مشکل داشت پل دیود داخل و خارج مدار سالم نشان می داد اما محض احتیاط تعویض و از نوع 25 امپر مرغوب نصب کردم البته دلیل اختلاف کمی در حد عدد 20 باعث تعویض شد
اگر دم دست داری تعویض فرمایید و ظرفیت خازنهای بزرگ را هم چک کنید و همچنین از یک میناتوری 32 امپر به صورت موقت تست بگیر
با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mehdidm

مهدی دادخواه

کاربر vip
کاربر
2017-03-12
114
103
سلام.دوست عزیز مینیاتور رو عوض کن تست بگیر.در ضمن تیپ مینیاتوری چیه؟ c بنداز. با آمپر متر و لود چک بفرما.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mehdidm

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34
ممنون از جوابتون
والا پل دیود را تست کردم سالم بود، ولی عوضش نکردم. این کار را هم امتحان میکنم حالا که میفرمایین با این کار تونستین این مشکل را حل کنید.
منظورتون از چک کردن ظرفیت خازنها چیه؟ (البته هر سه خازن را تعویض کردم)
در مورد مینیاتوری هم، 3تا مینیاتوری 10 آمپر موازی کردم و امتحان کردم ولی باز هم بی فایده بود. چون همونطوری که قبلا هم عرض کردم کاملا مشخصه که لحظه پریدن مینیاتوری اتصالی اتفاق میوفته و مشکل آمپر کشیدن نیست. حتما خودتون میدونید که مینیاتوری اصلا به افزایش های آمپر لحظه ای اینقدر کوتاه عکس العمل نشون نمیده، شما اگر دیتاشیت مینیاتوری ها را نگاه کنید میبینید داخل نمودارش مشخص شده که اگر جریان عبوری از مقدار اسمی فیوز بیشتر بشه حداقل 3-5 و حداکثر 12-17 ثانیه بسته به تیپ فیوز که B،C یا D باشه، طول میکشه تا فیوز عمل کنه و قطع بشه.

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34
این مورد را به عنوان اولین کار تست کردم. حتی قبل از اینکه پاور را از دستگاه جدا کنم.

بالا