آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
چشم عزیز چشم حتما حتما
فقط یکی از دوستان گفت از ماسفت 3205 به این صورت که گیت و سورس را با دیود زنر 5.6 ومقاومت 2.2 کیلو وصل کنم بعد مثبت رو مستقیم به مدار و از مثبت برای تحریک با کلید مینیاتوری به گیت و منفی رو از سورس رد میشه و از درین به مدار میره.. به نظر شما اینم خوبه؟

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
در ضمن ترانزیستور مثبت یا منفی؟
واینکه چرا بخش قدرت میسوزه. چون یدفعه اینطور شد و یکی از فتها سوخت.هیچ راهی داره؟
واینکه اگر مدار خوبی دارین خیلی خیلی کمک میکنه.ممنون میشم ارائه و راهنمایی کنین.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
در ضمن ترانزیستور مثبت یا منفی؟
واینکه چرا بخش قدرت میسوزه. چون یدفعه اینطور شد و یکی از فتها سوخت.هیچ راهی داره؟
واینکه اگر مدار خوبی دارین خیلی خیلی کمک میکنه.ممنون میشم ارائه و راهنمایی کنین.

درود

تیپ منفی میخواد مانند tip35
شوکر نیاز به زمان طولانی نداره و یکلحظه روشن بشه کافی است.
اما برای زمان طولانی باید از سیستم پیچیده استفاده بشه که حجیم تر و سنگین تر میشه و لذا مطلوب و مقرون بصرفه نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
درود
پس اون روش بالا با ماسفت گفته شده و بایاس که دوستمون گفته جواب نمیده؟ چون ماسفت رو دارم ولی ترانزیستور رو باید تهیه کنم.نحوه ی بایاس ماسفته درسته؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
چشم عزیز چشم حتما حتما
فقط یکی از دوستان گفت از ماسفت 3205 به این صورت که گیت و سورس را با دیود زنر 5.6 ومقاومت 2.2 کیلو وصل کنم بعد مثبت رو مستقیم به مدار و از مثبت برای تحریک با کلید مینیاتوری به گیت و منفی رو از سورس رد میشه و از درین به مدار میره.. به نظر شما اینم خوبه؟

درود

بله مسلما هر پیشنهاد دیگری بهتره .
ازآنجاکه فرمودی گسی پاسخ نمیده و لذا تصور کردم به پیشنهادات ارزنده دسترسی نداری پیشنهاد ضعیف خود را تقدیم کردم زیرا گوشت که نباشه چغندر سالاره
و لذا با توجه به اینکه خارج از این تاپیک به منابع ارزنده دسترسی داری پیشنهاد منو نادیده بگیر .

سپاس

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
درود
مهندس در ضمن اگه وقت داشتین یک مدار واسه راه اندازی ماشین لباسشویی کوجک که راه انداز موتورش که با پک چرخ دنده ای بوده وخراب شده.و به کررات درخواست مدارشو تو سایت دادم رو لطف میکنین.بینهایت ممنون میشم.توضیحش اینه که بعد از روشن کردن 5 ثانیه به راست میچرخه بعد دو ثانیه مکث واسه اروم گرفتن اب 5 ثانیه به چپ میچرخه و دو ثانیه مکث.به همین طریق تا 15 دقیقه که خاموش میشه.میخام با رله و بدون استفاده از ترانس راش بندازم.اگه لطف کنین کمکم کنین ممنون میشم.

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
جناب غزال عزیز بنده خداروشکر به هیچ کس که حتی بتونه ذره ای به گرد پای شما برسه دسترسی ندارم.فقط در قطعه فروشی صاحب مغازه این پیشنهاد رو داد.واینکه بهش نگفتم واسه چه کاریه.فردا میرم ترانزیستور رو اگه اینجا گیر بیاد.میخرم.و بسیار بسیار سپاسگزار از جواب و توجه شما که برام بینهایت ارزش داشت.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
جناب غزال عزیز بنده خداروشکر به هیچ کس که حتی بتونه ذره ای به گرد پای شما برسه دسترسی ندارم.فقط در قطعه فروشی صاحب مغازه این پیشنهاد رو داد.واینکه بهش نگفتم واسه چه کاریه.فردا میرم ترانزیستور رو اگه اینجا گیر بیاد.میخرم.و بسیار بسیار سپاسگزار از جواب و توجه شما که برام بینهایت ارزش داشت.

درود

بابت اظهار لطف و اغراق شما ممنونم
13007 نامناسب و ضعیفه و شماره کامل ۳۲۰۵ را ننوشتی نمیدونم چیه.

اگ ولتاژ کمتر از ولتاژ باطری به شوکر برسه برات اهمیتی نداره دراینصورت از فت آمپر بالا هم میتونی بجای ترانزیستور استفاده کنی فقط ولتاژ خروجی که به شوکر میرسه ، کمتر از ولتاژ باطری میشه.
البته بعیده که ولتاژ مورد نیاز شوکر ۷،۴ ولت باشه و احتمالا میخوای ولتاژ بیشتری بهش بدی که هایولتاژ بالاتری بده ولی در اینصورت شوکر زودتر صدمه میبینه و امپر غیرعادی هم بهمین دلیله ، در هر صورت
گیت بجای بیس
درین بجای کلکتور

سپاس

آخرین ویرایش:

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
درود به استاد گرامی
منظور irf3205 ماسفت بود که امپر بالایی داره.
لازم دارم که حداکثر ولتاژ رو داشته باشم.چون ترانس خیلی قوی شده و با دوتا باطری حدود 2.5 سانت ارک داشت ومیخاستم از4 عدد خازن 4.7 نانو و 6عدد دیود fr107 در بخش بعدی استفاده کنم ترسیدم از سه عدد باطری استفاده کنم که خازنهای4کیلو ولت یا دیودها که سری بسته شدن و 6 کیلو نهایت ظرفیت دارن بسوزن پس از دو باطری استفاده کردم که در این مرحله هم 2.5 سانت ارک شدید داره ولی اگه ولتاژ کمتر بشه جواب نمیده.چه کار کنم بهتره؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود به استاد گرامی
منظور irf3205 ماسفت بود که امپر بالایی داره.
لازم دارم که حداکثر ولتاژ رو داشته باشم.چون ترانس خیلی قوی شده و با دوتا باطری حدود 2.5 سانت ارک داشت ومیخاستم از4 عدد خازن 4.7 نانو و 6عدد دیود fr107 در بخش بعدی استفاده کنم ترسیدم از سه عدد باطری استفاده کنم که خازنهای4کیلو ولت یا دیودها که سری بسته شدن و 6 کیلو نهایت ظرفیت دارن بسوزن پس از دو باطری استفاده کردم که در این مرحله هم 2.5 سانت ارک شدید داره ولی اگه ولتاژ کمتر بشه جواب نمیده.چه کار کنم بهتره؟

درود

با توجه به اینکه ساده ترین مدار را پیشنهاد کردم که با اشارتی قابل تست هست
قبل از اتمام تایپ این پست میتونستی تست کنی ببینی قابل قبول هست یا نه؟

در هر صورت اگر ولتاژ خروجی با فت ، قابل قبول نبود از ترانزیستور استفاده کن.

سپاس

بالا