آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

پاسخگویی به سوالات مربوط به میکرو کنترلر هاي AvR

everest

کاربر
2010-05-31
22
24
باسلام ، ضمن تشکر از محبتهای بیدریغتان آقای مهندس من فرکانس متقارن ، همزمان و یکدست 50 سیکل را
نتوانستم از طریق ( آیسی4060 , کریستال و4027 ) بدست آورم ، وهرکاری کردم نتوانستم اختلاف جزیی ، بین سیکل منفی ومثبت را از بین ببرم ، لطفا راهنماییم کنید .
1. آیا با میکروکنترولر ها میتوان چنین فرکانس یکدستی را بوجود آورد ؟
2. آیا میتوان با حداقل قطعات وحداکثر تقویت فرکانس فوق را برای راه اندازی 3055 تقویت کرد ؟
3. و آیا میتوان با آی سی های درایور این کار را انجام داد ؟

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
سلام
با استفاده از تایمر میکرو کنترولرها و با دقت میکرو ثانیه ایجاد یک موج مربعی 50 هرتز ساده و میسر است.برای درایو ترانزیستور 2N3055 لازمه این موج را به یک ترانزیستور نیمه قدرت مثل TIP31 (که بصورت دارلینگتون با 2N3055 بسته شده است) بدی.ولی بیشتر توضیح بدی شاید مدار بهتری ارایه بشه که 2N3055 تلفات بالایی داره.

everest

کاربر
2010-05-31
22
24
باسلام وتشکر ازلطف و محبت شما .
درجواب شما باید عرض کنم که فرکانس 50 سیکل متقارن را برای ساخت [ups] نیاز دارم . و باتوجه به مبتدی بودنم
تقاضای کمک وراهنمایی تا مرحله پایانی را دارم . لطفا جسارت مرا ببخشید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

everest

کاربر
2010-05-31
22
24
باسلام و تشکر فراوان از لطف ومحبتهایتان
آقای مهندس ، آیا امکان بدست آوردن موج سینوسی 50 سیکل را از {میکرو کنترولر} میتوان انتظار داشت ؟
خواهش میکنم فراموشم نکنید . متشکرم

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,906
تهران
سلام.مداری رو میخواستم با میکرو که توی اون یه گیرنده ی مادون قرمز یا هر چیز دیگری وقتی از فرستنده دستوری دریافت میکنه دور موتور رو کم کنه. میخوام موتوری واسه دستگاه بسازم که در یک مسیر در حال حرکته و وقتی به نقاط مشخصی رسید سرعتش کم یا زیاد شه.مثلا وقتی به فرستنده ی اول نزدیک شد دور موتور ۱۰ باشه و وقتی به فرستنده یدوم رسید سرعتش ۵ بشه.ممنون

everest

کاربر
2010-05-31
22
24
ضمن سلام و خسته نباشید آقای مهندس برای حفاظت و ایمنی کارکرد اینورتر ، برای مثال { کاهش ولتاژ باتری ، اضافه شارژ باتری ، اضافه بار خروجی ،و.....} میتوان از میکرو کنترولر استفاده کرد ؟ لطفا توضیح دهید . سپاسگزارم

danial2

کاربر vip
کاربر
2008-02-22
20
27
شاهین شهر
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان خوب .من برای سیستم جرقه ماشینم یه مدار cdi را انتخاب کردم ولی برای کنترل اون از میکرو استفاده کردم ،یه توضیح درمورد عملکرد مدار میدم بعد مشکل را میگم ،مدار بدین صورت کار میکنه که وقتی پلاتین بسته هست ایسی pwm sg3525 به وسیله ترانس که ولتاژ 12 را به 290 ولت میرسونه خازن خروجی را شارژ میکنه ،تا اینجا مدار مشکلی نداره ،بعد واسه ایجاد جرقه سر شمع وقتی دهنه پلاتین باز شد باید به مدت مثلا 2 میلی ثانیه مدار sg3525 خاموش بشه و تریستور که به خازن خروجی وصله روشن بشه تا خازن کاملا دشارژ بشه و بعدش جرقه،من واسه این مدار تو کد ویژن برنامه نوشتم روی میکرو atmega8l و از وقفه خارجی استفاده کردم ،ابتدا یه حلقه بینهایت گذاشتم ،بعد توی وقفه که رو لبه پایین رونده تنظیمش کردم یکی از پورتهارو که خروجی تعریف کردم 2 میلی ثانیه روشن و یکی دیگه از پورت هارو 1 میلی ثانیه روشن واسه تحریک تریستور ،بعد خاموش تا باز شدن دوباره پلاتین .الان مدار کار میکنه ،اما جرقه ها منظم نیست ،تو دور بالاتر هم کلا میکرو دیگه از کار می افته ،یکی دوبارم هنگ کرد ،در کل میخواستم بدونم میکرو از عهده این کار بر می اید ،وقفه خارجی برای این کار خوبه ،یا روش بهتری هست ،درضمن من از کلاک داخلی 8mhz استفاده کردم ،پایه ریست را با یه مقاومت 1کیلو به تغذیه وصل کردم ،بقیه پایه هارو به چیزی وصل نکردم ،از اساتید محترم خواهشمندم مرا راهنمایی بفرمایید .با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

danial2

کاربر vip
کاربر
2008-02-22
20
27
شاهین شهر
با سلامی مجدد ،دیروز دوباره یه برنامه نوشتم و از پایه های ورودی خروجی استفاده کردم ،دیگه از وقفه استفاده نکردم ،الان همه چیز عالی هست ،و مشکل برطرف شد ،فقط یه سوال میکرو atmega8l تا چه فرکانسی میتونه بدون مشکل کار کنه ،من گذاشتمش روی 8mhz داخلی ،اگه از کریستال استفاده کنم بهتره ،چون مدارم خیلی باید دقیق باشه ،و نمیخواهم هنگ کنه .با تشکر

amirtebyan

کاربر
2010-05-24
43
94
با سلامی مجدد ،دیروز دوباره یه برنامه نوشتم و از پایه های ورودی خروجی استفاده کردم ،دیگه از وقفه استفاده نکردم ،الان همه چیز عالی هست ،و مشکل برطرف شد ،فقط یه سوال میکرو atmega8l تا چه فرکانسی میتونه بدون مشکل کار کنه ،من گذاشتمش روی 8mhz داخلی ،اگه از کریستال استفاده کنم بهتره ،چون مدارم خیلی باید دقیق باشه ،و نمیخواهم هنگ کنه .با تشکر

دوست عزیز میکروهایی که پسوند L دارند مثل مال شما حداکثر تا 8MHz کلاک می خورند. حالا چه داخلی چه خارجی، پس شما می تونید حد اکثر تا کریستال 8Mhz خارجی استفاده کنید. نمونه های با پسوند A یا بدون پسوند تا 16Mhz کلاک می خورند. البته شماره هایی مثل ATtiny2313 هم هستند که تا 20Mhz کلاک می خورند.

amirtebyan

کاربر
2010-05-24
43
94
باسلام و تشکر فراوان از لطف ومحبتهایتان
آقای مهندس ، آیا امکان بدست آوردن موج سینوسی 50 سیکل را از {میکرو کنترولر} میتوان انتظار داشت ؟
خواهش میکنم فراموشم نکنید . متشکرم

بله این امر به راحتی میسر می شود. در لینک زیر یک نمونه برنامه داده شده است البته برای تولید سینوسی 3 فاز
زیر قسمت تولید سینوسی سه فاز با AVR
KnowledgePlus(آموزش AVR)

بالا