آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ولتاژ تغذیه لامپ LED سقفی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
مرسی گفتم که کامل توضیح بدم که جواب کاملی رو بگیرم
درسته میشه 310 ولت اما در 2 سر خازن الکترولیتی فکر میکنم 220 ولت داشتیم نمیدونم چرا ..(دقیقا به یاد ندارم چند ولت بود)
در مورد مقاومت خازن ها و نقش آن در ال ای دی ها هیچی متوجه نشدم!:hmm::hmm::hmm:
با سلام :
ولتاژ برق شهر از طریق سه خازن موازی شده و پس از عبور از دیود پل سر خازن الکترولیتی جمع میشه که باید در حالت بی باری حدود 310 ولت باشد اما با توجه به مصرف کننده {80 ال ای دی ها} که در مدار وصل هستند این ولتاژ 310 ولت در کل ال ای دی ها پخش میشه و با روشن شدن لحظه اول مصرف کننده ها - این ولتاژ با توجه به وجود خازن های با هم موازی شده و سری در مدار که نقش یک مقاومت را ایفا میکنند افت ولتاژ ایجاد کرده و ولتاژ فعلی کمتر از ولتاژ مصرفی شده و ال ای دی ها خاموش میشوند و این سیکل ادامه پیدا میکنه .....
- در نهایت اینکه در حال حاضر بنا به توصیفی که از عملکرد مدار گذاشتین !!! شما ولتاژ را کم میارین .... که مشکل اصلی میتونه از خازنهای موازی بسته شده باشد - میتونید به تدریج چند تا خازن دیگه ای با این خازنها بصورت موازی اضافه کنید تا وقتی که ال ای دی ها با نور معمولی و دایم روشن شوند انگاه ظرفیت خازنهای مصرفی را جمع کرده و یک خازن معادل در مدار قرار دهید تا مشکلتون مرتفع شود .
موفق باشید .

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK

پیوست‌ها

• 34.1 کیلوبایت بازدیدها: 242

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
با سلام :
ولتاژ برق شهر از طریق سه خازن موازی شده و پس از عبور از دیود پل سر خازن الکترولیتی جمع میشه که باید در حالت بی باری حدود 310 ولت باشد اما با توجه به مصرف کننده {80 ال ای دی ها} که در مدار وصل هستند این ولتاژ 310 ولت در کل ال ای دی ها پخش میشه و با روشن شدن لحظه اول مصرف کننده ها - این ولتاژ با توجه به وجود خازن های با هم موازی شده و سری در مدار که نقش یک مقاومت را ایفا میکنند افت ولتاژ ایجاد کرده و ولتاژ فعلی کمتر از ولتاژ مصرفی شده و ال ای دی ها خاموش میشوند و این سیکل ادامه پیدا میکنه .....
- در نهایت اینکه در حال حاضر بنا به توصیفی که از عملکرد مدار گذاشتین !!! شما ولتاژ را کم میارین .... که مشکل اصلی میتونه از خازنهای موازی بسته شده باشد - میتونید به تدریج چند تا خازن دیگه ای با این خازنها بصورت موازی اضافه کنید تا وقتی که ال ای دی ها با نور معمولی و دایم روشن شوند انگاه ظرفیت خازنهای مصرفی را جمع کرده و یک خازن معادل در مدار قرار دهید تا مشکلتون مرتفع شود .
موفق باشید .

با سلام و درود بابت راهنمایی خیلی مفید شما راجب عملکرد مدار و عیب یابیی مدار

---------

من خط آخر رو متوجه نشدم درست که خازن هایی بیشتری موازی شود و برای اینکه حجم مدار زیاد نشود از یک خازن سرامیکی با ظرفیت بالاتری استفاده بشه به جای چند خازن سرامیکی / درست متوجه شدم؟

--------

فکر میکنم که خازن سرامیکی ها فابریک به صورت دیگه و ظرفیت دیگه ای بودند که توسط تعمیرکار قبلی دست کاری شده بوده که باعث سوختن ال ای دی ها شده!

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام :
موفق باشید .

با سلام و تشکر از استاد گرانقدر.
آقا مهران میفرمایند که براساس تجربه و دانششون، پر پر زدن ال ای دی ها نشانه زیاد بودن ولتاژه و شما برخلاف ایشون فرمودین که ایشون ولتاژ کم میارن. میشه توضیح بدین و بفرمایین کدوم درسته؟

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
--------------

برای اینکه مسیر عبور برق از ابتدای 220 ولت ورودی رو تا خروجی به لامپ هارو متوجه بشید براتون کشیدم اون 4 نقطه قرمز هم پل دیود هستش

اقداماتی که گفتید را انجام و نتیجه را اعلام خواهم کرد

با توضیحاتتون، مسیر مدار واضح بود. با این حال بابت زحمتی که کشیدین ممنون. منتظر نتیجه هستم. البته اون راهنمایی مشروط به صحت فرمایش شما درباره زیاد بودن ولتاژ ال ای دی هاست. اگه فرمایش استاد رجبی درست باشه و شما کمبود ولتاژ داشته باشی با حذف و کم کردن خازنهای موازی، لامپها اصلاً روشن نخواهند شد.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام و درود بابت راهنمایی خیلی مفید شما راجب عملکرد مدار و عیب یابیی مدار
من خط آخر رو متوجه نشدم درست که خازن هایی بیشتری موازی شود و برای اینکه حجم مدار زیاد نشود از یک خازن سرامیکی با ظرفیت بالاتری استفاده بشه به جای چند خازن سرامیکی / درست متوجه شدم؟
فکر میکنم که خازن سرامیکی ها فابریک به صورت دیگه و ظرفیت دیگه ای بودند که توسط تعمیرکار قبلی دست کاری شده بوده که باعث سوختن ال ای دی ها شده!
با سلام :
شما فرمودید فعلا سه عدد خازن پلی استر که با هم موازی و به صورت سری با مصرف کننده ها دارید....
حال برای بدست اوردن خازن دقیق دو راه دارید : الف محاسبه دقیق توان مصرفی مدار و انتخاب خازن استاندارد ...... که در بخش منابع تغذیه بدون ترانس .... نحوه محاسبه و.... فرمول لازم را اپ کرده ام ....
ب : از طریق تست و گریز و خطا .... برای اینکار چند عدد خازن 104 -400 ولتی تهیه کرده و یکی یکی به موازات ان سه خازن اضافه کنید تا وقتیکه نور روشنایی ال ای دی ها قابل قبول بشه { ممکنه با یک عدد اضافه کردن به نتیجه برسید وگرنه به تعداد مورد نیاز ادامه دهید } هدف بالا بردن ظرفیت خازن میباشد که منتنج { به کاهش مقاومت سری شده یا به عبارتی همون سه خازن...}در مدار با برق ورودی خواهد بود و توان منبع تغذیه را بالا میبرید ....
بله در نهایت بخاطر کم کردن حجم مکانی ... خازنهای تستی موازی شده را با هم جمع کرده و بجای انها فقط یک خازن معادل قرار دهید.
توصیه میکنم تاپیک مورد اشاره در بخش منابع تغذیه سر بزنید و روش علمی را نیز بکار برید .
موفق باشید

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
با سلام :
شما فرمودید فعلا سه عدد خازن پلی استر که با هم موازی و به صورت سری با مصرف کننده ها دارید....
حال برای بدست اوردن خازن دقیق دو راه دارید : الف محاسبه دقیق توان مصرفی مدار و انتخاب خازن استاندارد ...... که در بخش منابع تغذیه بدون ترانس .... نحوه محاسبه و.... فرمول لازم را اپ کرده ام ....
ب : از طریق تست و گریز و خطا .... برای اینکار چند عدد خازن 104 -400 ولتی تهیه کرده و یکی یکی به موازات ان سه خازن اضافه کنید تا وقتیکه نور روشنایی ال ای دی ها قابل قبول بشه { ممکنه با یک عدد اضافه کردن به نتیجه برسید وگرنه به تعداد مورد نیاز ادامه دهید } هدف بالا بردن ظرفیت خازن میباشد که منتنج { به کاهش مقاومت سری شده یا به عبارتی همون سه خازن...}در مدار با برق ورودی خواهد بود و توان منبع تغذیه را بالا میبرید ....
بله در نهایت بخاطر کم کردن حجم مکانی ... خازنهای تستی موازی شده را با هم جمع کرده و بجای انها فقط یک خازن معادل قرار دهید.
توصیه میکنم تاپیک مورد اشاره در بخش منابع تغذیه سر بزنید و روش علمی را نیز بکار برید .
موفق باشید

سلام مهندس عزیز من این بخش را پیدا نکردم اگه ممکن هست لینک بدهید (بخش منابع تغذیه بدون ترانس)

-------------

3 تا خازن 680 نانو فاراد 400 ولت با خازن های دیگه موازی کردم و خازن 22 میکروفاراد 400 ولت هم تعویض کردم و به برق زدم این بار لامپ ها پر پر نزدند و روشن شدند اما

بعد از چند ثانیه بیشتر ال ای دی ها سوختن و سریع از برق کشیدم

ولتاژی که به هر ال ای دی میرسید رو قبل از اینکه ال ای دی ها بسوزند با ولت متر گرفتم 3.7 ولت بود که زیاد است

ممنون میشوم من رو راهنمایی کنید اقای مهندس رجبی

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
3 تا خازن 680 نانو فاراد 400 ولت با خازن های دیگه موازی کردم و خازن 22 میکروفاراد 400 ولت هم تعویض کردم و به برق زدم این بار لامپ ها پر پر نزدند و روشن شدند اما

ولتاژی که به هر ال ای دی میرسید رو قبل از اینکه ال ای دی ها بسوزند با ولت متر گرفتم 3.7 ولت بود که زیاد است

من که توی پست شماره 6 خدمتتون عرض کرده بودم که باید خازنها رو کم کنید تا مقاومت بیشتر بشه و ولتاژ روی ال ای دی ها کم بشه نه اینکه با اضافه کردن خازن موازی و در نتیجه کاهش مقاومت، سبب افزایش ولتاژ ال ای دی ها بشیم که خ

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
سلام مهندس عزیز من این بخش را پیدا نکردم اگه ممکن هست لینک بدهید (بخش منابع تغذیه بدون ترانس)

ممنون میشوم من رو راهنمایی کنید اقای مهندس رجبی
با سلام :
در پاسخ قبلی شما به این جمله بنده توجه نکردین { یکی یکی به موازات ان سه خازن اضافه کنید تا وقتیکه نور روشنایی ال ای دی ها قابل قبول بشه { ممکنه با یک عدد اضافه کردن به نتیجه برسید وگرنه به تعداد مورد نیاز ادامه دهید } متاسفم که موجب خسارتی شدید!!!
اینکه چرا ال ای دی ها چشمک میزدند دلیلش هم اشاره کرده بودم که ولتاژ کم میارید و انچه موجب روشن شدن لحظه ای انها میشه جمع شدن ولتاژ برق شهر در خازن 22 میکرو هستش که به محض رسیدن ولتاژ به استانه کافی - ال ای دی ها - روشن میشه اما چون همینکه این ولتاژ زیر بار مصرف قرار میگیره در نتیجه موجب کاهش ان شده و خازنهای مورد اشاره { سه تایی }تحمل جریان عبوری کافی برای ادامه روشنایی را ندارد و همچنین اینکه با اضافه نمودن خازنهایی به این مجموعه اینبار موجب شدت روشنایی و منجر به سوختن انها شده - دلیلی کافی برای ادعا می باشد و..... لینک فوق در منابع تغذیه در بخش اموزشی گام به گام اپلود شده { به خاطرمبحث چند سال قبل }که در حال حاضر حضور ذهنی دقیقی ندارم بگردید حتما پیدا خواهید کرد بنده هم سعی میکنم بیشتر در خدمتون باشم .در یک جستجو این لینکها پیدا کردم مطالعه کنید : منبع تغذیه بدون ترانس IRANTK.IR‬‎ - Google Search
موفق باشید .

آخرین ویرایش:
بالا