آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذیه آزمایشگاهی 30-0 ولت 1ma-3A

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
بازم سلام استاد نظرتون این محدود کننده رو ببینین خوبم محدود میکنه ولی مشکلش همون افت ولتاژ نزدیک به 4تا5 ولتیشه
من به ذهنم نرسید برای افت ولتاژش چیکار کنم دوسر کلکتور امیتر Q7 دیود گذاشتم ولی باز محدود کننده خوب عمل نمیکرد چون از مسیر بیس امیتر Q8 وصل میموند و جریان رو از اون طرف هدایت میکرد اگه تو بیس یا امیترش هم مقاومت میذاشتم باز درس نمیشد براساس 0.7 ولتاژ بیس امیتر محدود کرد جریان رو .... ؟؟؟؟
58473863622060250244.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
بازم سلام استاد نظرتون این محدود کننده رو ببینین خوبم محدود میکنه ولی مشکلش همون افت ولتاژ نزدیک به 4تا5 ولتیشه
من به ذهنم نرسید برای افت ولتاژش چیکار کنم دوسر کلکتور امیتر Q7 دیود گذاشتم ولی باز محدود کننده خوب عمل نمیکرد چون از مسیر بیس امیتر Q8 وصل میموند و جریان رو از اون طرف هدایت میکرد اگه تو بیس یا امیترش هم مقاومت میذاشتم باز درس نمیشد براساس 0.7 ولتاژ بیس امیتر محدود کرد جریان رو .... ؟؟؟؟

دوست عزیزم
سلام

اگر منبع اصلی قوی و مناسب باشد افت ولتاژی که فرمودید اگر نباشد که محدود کننده جریان نمیشود
زیرا مثلا جریان خروجی را روی 1 آمپر محدود کرده اید و فرض کنید ولتاژ نرمال هم 10 ولت انتخاب کرده اید

دراینصورت تا 1 آمپر کاری به ولتاژ ندارد و همان 10 ولت میدهد (مثلا با بار یا مقاومت های مصرف کننده بزرگتر از 10 اهم ) اما اگر مقاومت 8 اهم به خروجی متصل کنید باید ولتاژ خروجی را 8 ولت کند که بیش از 1 آمپر عبور نکند
با بار 5 اهم باید 5 ولت شود وگرنه 2 آمپر عبور میکنه و میگید این دیگه چه محدود کننده افتضاحی است با بار 1 اهم باید 1 ولت بدهد و اگه بازم 10 ولت باشه جریان 10 آمپا باید بده که محدود کننده نمیشه و به حرف شما گوش نکرده و طاغی شده و هرکاری دلش بخواد میکنه

عزیزم مقاومت 1 اهمی که با 10 ولت هم 1 آمپر بکشد در دنیا نداریم و لذا برای محدود کردن جریانش راهی جز کاهش ولتاژ وجود نداره

اگر میخواهید ولتاژ خروجی افت نکنه نباید بیش از مقدار مجاز ازش جریان بکشید
یعنی محدود کننده جریان فقط زیر مقدار مجاز باعث افت ولتاژ نمیشه (بشرطی که منبع اصلی کم نیاره و قوی تر از خواسته باشد)

سپاس

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
دوست عزیزم
سلام

اگر منبع اصلی قوی و مناسب باشد افت ولتاژی که فرمودید اگر نباشد که محدود کننده جریان نمیشود
زیرا مثلا جریان خروجی را روی 1 آمپر محدود کرده اید و فرض کنید ولتاژ نرمال هم 10 ولت انتخاب کرده اید

دراینصورت تا 1 آمپر کاری به ولتاژ ندارد و همان 10 ولت میدهد (مثلا با بار یا مقاومت های مصرف کننده بزرگتر از 10 اهم ) اما اگر مقاومت 8 اهم به خروجی متصل کنید باید ولتاژ خروجی را 8 ولت کند که بیش از 1 آمپر عبور نکند
با بار 5 اهم باید 5 ولت شود وگرنه 2 آمپر عبور میکنه و میگید این دیگه چه محدود کننده افتضاحی است با بار 1 اهم باید 1 ولت بدهد و اگه بازم 10 ولت باشه جریان 10 آمپا باید بده که محدود کننده نمیشه و به حرف شما گوش نکرده و طاغی شده و هرکاری دلش بخواد میکنه

عزیزم مقاومت 1 اهمی که با 10 ولت هم 1 آمپر بکشد در دنیا نداریم و لذا برای محدود کردن جریانش راهی جز کاهش ولتاژ وجود نداره

اگر میخواهید ولتاژ خروجی افت نکنه نباید بیش از مقدار مجاز ازش جریان بکشید
یعنی محدود کننده جریان فقط زیر مقدار مجاز باعث افت ولتاژ نمیشه (بشرطی که منبع اصلی کم نیاره و قوی تر از خواسته باشد)

سپاس
ممنون استاد از راهنمایی
ولی حرف من برای اون موقع نبود که جریان رو محدود میکنه حتی زمانی هم که جریان رو محدود نمیکنیم افت ولتاژ داریم که داشتنش معلومه (چون به هر حال جریان از مقاومت 1 اهم اندازه گیر جریان میگذره و اون افت ولتاژ داره و همینطور کلکتور امیتر Q7 هم افت ولتاژ داره) حرف من زیاد بودن افت ولتاژ کلکتور امیتر Q7 هست که به عنوان مثال با بار 100 اهمی اگر محدودیت جریان هم نذاریم وقتی بار رو وصل نکردیم ولتاژ 29.9 هست که درسته وقتی وصل میکنیم باید افت ولتاژ داشته باشیم دوسر 1 اهم و کلکتور امیتر q7 اما دوسر کلکتور امیتر 1.88 افت داریم من میگم نمیشه کاری کرد که این افت ولتاژ تو حالتی که محدود نمیکنیم از 0.5 بیشتر نشه چون با این حساب خروجی میشه 27.8 یعنی نزدیک به 2.1 افت میکنه

65942567931752983567.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
ممنون استاد از راهنمایی ولی حرف من برای اون موقع نبود که جریان رو محدود میکنه حتی زمانی هم که جریان رو محدود نمیکنیم افت ولتاژ داریم که داشتنش معلومه (چون به هر حال جریان از مقاومت 1 اهم اندازه گیر جریان میگذره و اون افت ولتاژ داره و همینطور کلکتور امیتر Q7 هم افت ولتاژ داره) حرف من زیاد بودن افت ولتاژ کلکتور امیتر Q7 هست که به عنوان مثال با بار 100 اهمی اگر محدودیت جریان هم نذاریم وقتی بار رو وصل نکردیم ولتاژ 29.9 هست که درسته وقتی وصل میکنیم باید افت ولتاژ داشته باشیم دوسر 1 اهم و کلکتور امیتر q7 اما دوسر کلکتور امیتر 1.88 افت داریم من میگم نمیشه کاری کرد که این افت ولتاژ تو حالتی که محدود نمیکنیم از 0.5 بیشتر نشه چون با این حساب خروجی میشه 27.8 یعنی نزدیک به 2.1 افت میکنه
دوست عزیزم سلام 30v - 3a- 3.jpg اولا گین ترانزیستور نسبت به آپ امپ خیلی پایینه و لذا :

در مدار شما مجبور بودن از مقاومت 1 اهمی استفاده کنن ولی در مدار فوق میشه از 1/ اهمی هم برای R7 استفاده کرد

ثانیا ولتاژ خروجی در تغذیه فوق ربطی ، به مقاومت سری R7 نداره ولی در ترانزیستور به این سادگی نمیشه بی ربطش کرد . یعنی چی ؟

یعنی اگه جریان از مقدار مجاز تجاوز نکنه ، و مثلا 10 ولت بخواهیم ، در بی باری که افتی روی R7 نداریم U1 , U2 ولتاژ 11/4 به بیس Q2 میده که به بیس Q4 ( امیتر Q2 ) مفدار 10/7 برسه و به خروجی تغذیه ( امیتر Q4 ) ولتاژ 10 ولت دلخواه شما برسه ( چون همیشه امیتر هر ترانزیستوری 7/ ولت کمتر از بیس است )

حالا اگه آمپری بکشید که یک ولت روی R7 افت کنه بازم خروجی 10 ولت به شما میده چرا ؟

چون U1 ولتاژ را نسبت به خروجی میسازه و لذا میفهمه ولتاژ خروجی یک ولت افت کرده پس U1 , U2 بجای 11/4 ولت 12/4 ولت به بیس Q2 میده و لذا خروجی نسبت به پشت R7 مقدار 11 ولت میشه ولی شما که از پشت R7 استفاده نمیکنید و از خروجی استفاده می کنید که 1 ولت کمتره پس همون 10 ولت را بشما میده

اگه بفرض محال 10 ولت هم روی مقاومت سری ( R7 ) افت کنه ولتاژ خروجی نسبت به پشت R7 مقدار 20 ولت میشه که بازم همون خروجی 10 ولت را بشما بده

اینکارها با آپ امپ میشه نه با مدار ساده ترانزیستوری اگه میگم این تغذیه بیسته برای اینکه بیسته و حساب همه چی رو کرده

اساسا منبع تغذیه ای که مقاومت 1 اهم با بار سری کرده ولی تمهیدی برای افت ولتاژ نداره به عنوان منبع تغذیه خیلی بد قابل استفاده است
نمیدونم تغذیه به این خوبی هست و شما دنبال چی میگردید ؟

تا دلتون بخواد انواع و اقسام تغذیه خصوصا سوئیچینگ مونتاژ کردم ولی عاشق این یکی شدم چون واقعا بیسته

تصویر زیر تغذیه سوئیچینگه که حدود 15 سال قبل ساختم و در قاب پخش ماشین جاسازی کردم که دارای محدود کننده جریانه و از حدود صفر تا 150 ولت DC و AC میده و 100 وات هم هست یعنی تا دلت میخواد جریان میده ولی خاکشو پاک نکردم که ببینی ازش بدم میاد چون در برابر
تغذیه مورد بحث فایده ای نداره . فقط حجم و وزنش کمه ولی دریای مصیبته

DSC01007.JPG

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
دوست عزیزم سلام مشاهده فایل‌پیوست 78294 اولا گین ترانزیستور نسبت به آپ امپ خیلی پایینه و لذا :

اولا در مدار شما مجبور بوده از 1 اهمی استفاده کنه ولی در مدار فوق میشه از 1/ اهمی هم برای R7 استفاده کرد

ثانیا ولتاژ خروجی در تغذیه فوق ربطی ، به مقاومت سری R7 نداره ولی در ترانزیستور به این سادگی نمیشه بی ربطش کرد . یعنی چی ؟

یعنی اگه جریان از مقدار مجاز تجاوز نکنه ، و مثلا 10 ولت بخواهیم ، در بی باری که افتی روی R7 نداریم U1 , U2 ولتاژ 11/4 به بیس Q2 میده که به بیس Q4 ( امیتر Q2 ) مفدار 10/7 برسه و به خروجی تغذیه ( امیتر Q4 ) ولتاژ 10 ولت دلخواه شما برسه ( چون همیشه امیتر هر ترانزیستوری 7/ ولت کمتر از بیس است )

حالا اگه آمپری بکشید که یک ولت روی R7 افت کنه بازم خروجی 10 ولت به شما میده چرا ؟

چون U1 ولتاژ را نسبت به خروجی میسازه و لذا میفهمه ولتاژ خروجی یک ولت افت کرده پس U1 , U2 بجای 11/4 ولت 12/4 ولت به بیس Q2 میده و لذا خروجی نسبت به پشت R7 مقدار 11 ولت میشه ولی شما که از پشت R7 استفاده نمیکنید و از خروجی استفاده می کنید که 1 ولت کمتره پس همون 10 ولت را بشما میده

اگه بفرض محال 10 ولت هم روی مقاومت سری ( R7 ) افت کنه ولتاژ خروجی نسبت به پشت R7 مقدار 20 ولت میشه که بازم همون خروجی 10 ولت را بشما بده

اینکارها با آپ امپ میشه نه با مدار ساده ترانزیستوری اگه میگم این تغذیه بیسته برای اینکه بیسته و حساب همه چی رو کرده

اساسا منبع تغذیه ای که مقاومت 1 اهم با بار سری کرده ولی تمهیدی برای افت ولتاژ نداره به عنوان منبع تغذیه خیلی بد قابل استفاده است
نمیدونم تغذیه به این خوبی هست و شما دنبال چی میگردید ؟

تا دلتون بخواد انواع و اقسام تغذیه خصوصا سوئیچینگ مونتاژ کردم ولی عاشق این یکی شدم چون واقعا بیسته

تصویر زیر تغذیه سوئیچینگه که حدود 15 سال قبل ساختم و در قاب پخش ماشین جاسازی کردم که دارای محدود کننده جریانه و از حدود صفر تا 150 ولت DC و AC میده و 100 وات هم هست یعنی تا دلت میخواد جریان میده ولی خاکشو پاک نکردم که ببینی ازش بدم میاد چون در برابر
تغذیه مورد بحث فایده ای نداره . فقط حجم و وزنش کمه ولی دریای مصیبته

مشاهده فایل‌پیوست 78295
ممنون استاد از وقتی که گذاشتین و ببخشید که دیر جواب دادم
استاد میدونم و قبول دارم که این منبع خیلی عالیه
اما تو هر کاری یه تجربه ای هست
یه سوال واقعا چرا از اون بدتون میاد؟؟؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
ممنون استاد از وقتی که گذاشتین و ببخشید که دیر جواب دادم
استاد میدونم و قبول دارم که این منبع خیلی عالیه
اما تو هر کاری یه تجربه ای هست
یه سوال واقعا چرا از اون بدتون میاد؟؟؟؟

سلام عزیزم

1- اگر مقصود شما اینه که چرا از سوال شما بدم میاد ؟ بعرض میرسانم
اگرچه اطلاعات قابل توجهی ندارم اما اتفاقا بخش اعظم آنرا به برکت سوالات مطروحه دارم و لذا هرگز از سوال بدم نیامده
اما درحالیکه تغذیه خوبی را مونتاژ کرده اید تمایل عجیبی نسبت به رها کردن امور نیمه کاره دارید و میخواهید کار بعدی را به مرز نیمه کاره برسانید که ناگزیر به طرح مطالبی شدم

از سوی دیگر قادر به اعلام و اثبات ضعفی در این تغذیه نشده اید که انصراف از آن قابل توجیه شود و از طرفی با قاطعیت مدعی گردیدم اگر با هر اشکالی در این تغذیه مواجه هستید رفع میکنم

با توجه به موارد فوق و تعویض مستمر این شاخه و اون شاخه ، لطمه سختی به خود وارد میکنید و مفهومم نیست.
بویژه که نتیجه ای جز مطالب آشفته و ناقص حاصل نمیگردد

لذا صرفنظر از بازدهی موصوف ، اساسا مطابق مقررات سایت نیز ضروری و پسندیده است سوالات را درخصوص موضوع تاپیک مطرح فرمایید و مدار جدید را در تاپیک مستقلی مورد بحث قرار دهید

2- اما اگر مقصود شما اینه که چرا از اون تغذیه سوئیچینگ متنفرم
برخی از دلایل مربوطه را در تاپیک مورد اشاره عرض کردم. ازجمله منابع سوئیچینگ منبع نویز وحشتناکی هستند بویژه در صورت مونتاژ دستی

و محقق مجرب هرگز از منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده نمیکنه زیرا بسیار ضروری است که محیط آزمایش از کلیه عوامل مخرب و موثر خارجی ایزوله گردد و منبع سوئیچینگ محیط آزمایش را به اقیانوس آلودگی تبدیل میکند بطوریکه گاها انگشت شما انرژی لازم جهت تحریک ترانزیستورها را تامین میکند و افتضاح است .

سپاس

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام عزیزم

اگر مقصود شما آنست که چرا از سوال شما بدم آمد ؟ بعرض میرسانم
اگرچه اطلاعات قابل توجهی ندارم اما اتفاقا بخش اعظم آنرا به برکت سوالات مطروحه دارم و لذا هرگز از سوال بدم نیامده
اما درحالیکه تغذیه خوبی را مونتاژ کرده اید تمایل عجیبی نسبت به رها کردن امور نیمه کاره دارید و میخواهید کار بعدی را به مرز نیمه کاره برسانید که ناگزیر به طرح مطالبی شدم

اغلب افراد و حتی عمده اساتید دانشگاههای ما وقتی اطلاعات جامعی نسبت به موضوعی بدست می آورند حاضر به فراگیری و حتی استماع دیگر موضوعات مشابه نیستند و گویا مبلغ آن مقوله میشوند که عامل رکود آنها میگردد

اما همانگونه که در پست قبلی بعرض رساندم من از هرگونه سوال و اطلاعات تازه استقبال میکنم و بهمین خاطر قبل از آنکه منبع سوئیچینگ تولید و عرضه شوند تغذیه سوئیچینگ ساختم زیرا همواره مشتاق اطلاعات و تجربیات تازه هستم و با این تجربه تغذیه موصوف را مورد تاکید قرار دادم

از سوی دیگر قادر به اعلام و اثبات ضعفی در این تغذیه نشده اید که انصراف از آن قابل توجیه شود و از طرفی با قاطعیت مدعی گردیدم اگر با هر اشکالی در این تغذیه مواجه هستید رفع میکنم

با توجه به موارد فوق تعویض مستمر شاخه ، لطمه سختی به شما وارد میکند و مفهومم نیست.
بویژه که تحلیل صحیح مدار ، وقت قابل توجهی می طلبد و تحلیل سطحی و ناقص ، موجب تحمیل خسارت میگردد

و لذا اینکه در هر ثانیه مدار تازه ای مورد بحث و سوال قرار دهیم کار ساده ای است اما بررسی و تحلیل صحیح هر کدام بسادگی میسر نمیگردد بویژه که قبل از دریافت پاسخ سوالات آنرا رها کرده و به دیگری بپردازیم که دراینصورت نتیجه ای جز مطالب آشفته و ناقص حاصل نمیگردد

لذا صرفنظر از بازدهی موصوف ، اساسا مطابق مقررات سایت نیز ضروری و پسندیده است سوالات را درخصوص موضوع تاپیک مطرح فرمایید و مدار جدید را در تاپیک مستقلی مورد بحث قرار دهید

و اگر مقصود شما اینه که چرا از اون تغذیه سوئیچینگ متنفرم برخی از دلایل مربوطه را در تاپیک مورد اشاره عرض کردم.

ازجمله منابع سوئیچینگ منبع نویز وحشتناکی هستند بویژه در صورت مونتاژ دستی

و محقق مجرب هرگز از منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده نمیکنه زیرا بسیار ضروری است که محیط آزمایش از کلیه عوامل مخرب و موثر خارجی ایزوله گردد و منبع سوئیچینگ محیط آزمایش را به اقیانوس آلودگی تبدیل میکند بطوریکه گاها انگشت شما انرژی لازم جهت تحریک ترانزیستورها را تامین میکند و افتضاح است .

سپاس
سلام استاد بازم ممنون
ولی منظور من همون دومی بود منظورم این بود که چرا از اون منبع بدتون میاد؟
استاد باور کنین من اون منبع رو رها نکردم و روی برد بورد صحیح و سالم بسته شده و تا 1.5 امپر هم ازش جریان گرفتم و ترانسش رو هم جدا گزاشتم کنار و فقط منتظر فرصت مناسبم که بردش رو بزنم و لحیم کاریش کنم و بعدشم 1جعبه گیر بیارم بزارم توش عشق کنم باهاش
اما از لحاظ اونهای دیگه هم میخاستم تجربه کنم و اطلاعات بدست بیارم برای همون گفتم..
بازم ممنون از وقتتون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد بازم ممنون
ولی منظور من همون دومی بود منظورم این بود که چرا از اون منبع بدتون میاد؟
استاد باور کنین من اون منبع رو رها نکردم و روی برد بورد صحیح و سالم بسته شده و تا 1.5 امپر هم ازش جریان گرفتم و ترانسش رو هم جدا گزاشتم کنار و فقط منتظر فرصت مناسبم که بردش رو بزنم و لحیم کاریش کنم و بعدشم 1جعبه گیر بیارم بزارم توش عشق کنم باهاش
اما از لحاظ اونهای دیگه هم میخاستم تجربه کنم و اطلاعات بدست بیارم برای همون گفتم..
بازم ممنون از وقتتون

سلام

واقعا تغذیه خوب و کاملی است من نتونستم ضعفی ازش بگیرم
واقعا همین نکته اخیر که در مورد جبران افت ولتاژ عرض کردم آیا فوق العاده جالب و هوشمندانه نیست ؟ یعنی اگه بجای R7 مقاومت 10 اهم هم بذاری در خروجی ولتاژ فیکس بهت میده ( البته اگه ورودی کم نیاره مثلا اگه 10 ولت نیاز دارید و 5 ولت روی R7 افت کنه بدیهیه که اگه خروجی بریج کمتر از 15 ولت باشه کم میاره )

هر جایی رو نگاه میکنی قوته

فقط اگر ترانس بالاتر از 24 ولت استفاده نکنید بهتره چون عمر آپ امپ ها خیلی بیشتر میشه و ضمنا بجای 2N3055 هم ترانزیستور صنعتی بذار که ابدی بشه و هیچوقت نسوزه

سپاس

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام

واقعا تغذیه خوب و کاملی است من نتونستم ضعفی ازش بگیرم
واقعا همین نکته اخیر که در مورد جبران افت ولتاژ عرض کردم آیا فوق العاده جالب و هوشمندانه نیست ؟ یعنی اگه بجای R7 مقاومت 10 اهم هم بذاری در خروجی ولتاژ فیکس بهت میده ( البته اگه ورودی کم نیاره مثلا اگه 10 ولت نیاز دارید و 5 ولت روی R7 افت کنه بدیهیه که اگه خروجی بریج کمتر از 15 ولت باشه کم میاره )

هر جایی رو نگاه میکنی قوته

فقط اگر ترانس بالاتر از 24 ولت استفاده نکنید بهتره چون عمر آپ امپ ها خیلی بیشتر میشه و ضمنا بجای 2N3055 هم ترانزیستور صنعتی بذار که ابدی بشه و هیچوقت نسوزه

سپاس
چرا استاد منم قبول دارم که خیلی عالی هست
آره به جای 2n3055 از TIP استفاده میکنم فک کنم جریان بیشتری هم میتونه بده هرکدوم تا 6 آمپر حالا 6 نه 5 آمپر خوبه دیگه:wink:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا