آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل مولتیمتر ویکتور VC97 ورژن 2021

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
سلام
من یک مشکلی با مولتی متر ویکتور vc97 2021 دارم
وقتی می خوام فرکانس آداپتورهای سوئیچینگ یا شارژرهای موبایل و ... اندازه بگیرم وقتی پراب مشکی روی منفی خازن بزرگ میزارم و مثبت روی اولیه ترانس سوئیچینگ می زارم پراب مولتی متر جرقه میزنه و مولتی متر ریست میشه
مگه نباید اینطور فرکانس سویچ زنی در قسمت گرم مدار حساب کرد؟
ولی پراب مشکی روی مثبت خازن بزرگ میزارم مشکلی نداره

dds1

کاربر vip
کاربر
2018-01-21
395
446
اراک
سلام. تا جایی که من خبر دارم، فرکانس سوئیچینگ ها به دلیل بالا بودن قابل اندازه گیری با این مولتی مترها نیست. حالا شاید روش های ابداعی برای اینکار وجود داشته باشه ولی مستقیم نمیشه.

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
سلام ویکتور 97 قسمت فرکانس مترش تا 30 مگاهرتز رو اندازه گیری میکنه البته با اینکه تا 250 ولت بعنوان حداکثر دامنه سیگنال واسش بصورت محافظت شده تعریف شده با این حال توانایی اندازه گیری فرکانس با همچین دامنه های بلند و ولتاژ زیادی رو نداره فرکانس با ولتاژ یا دامنه نهایتا چند ولت فقط نه چند صد ولت.
ضمن اینکه فرکانس سویچینگ تغذیه ها فقط نسبت به 50 هرتز برق شهر بالاست ولی در کل اون هم فرکانسش در حد ماکزیمم چند صد کیلوهرتز هست.
شما برای اندازه گیری فرکانس سوئیچینگ سعی کنید فرکانس رو عوض اندازه گیری روی پایه های ترانس روی مثلا آیسی و قسمت نوسانساز مدار اندازه بگیرید با همون ویکتور 97

آخرین ویرایش:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام
من یک مشکلی با مولتی متر ویکتور vc97 2021 دارم
وقتی می خوام فرکانس آداپتورهای سوئیچینگ یا شارژرهای موبایل و ... اندازه بگیرم وقتی پراب مشکی روی منفی خازن بزرگ میزارم و مثبت روی اولیه ترانس سوئیچینگ می زارم پراب مولتی متر جرقه میزنه و مولتی متر ریست میشه
مگه نباید اینطور فرکانس سویچ زنی در قسمت گرم مدار حساب کرد؟
ولی پراب مشکی روی مثبت خازن بزرگ میزارم مشکلی نداره
سلام و درود،
در مدارات سویچینگ معمولا ولتاژی تا ۴۰۰ ولت پیک وجود داره ، در حالی که در مشخصات فنی مولتی متر ذکر شده که فقط می‌تونه تا ۲۵۰ ولت اندازه گیری کنه.
تنها راه شما استفاده از تقسیم مقاومتی هست.

ضمنا اگر هدف تعمیراتی دارید، فهمیدن فرکانس به تنهایی فایده ای نداره!
مهم شکل موج هست که باید با اسیلوسکوپ اندازه بگیرید.

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
سلام و درود،
در مدارات سویچینگ معمولا ولتاژی تا ۴۰۰ ولت پیک وجود داره ، در حالی که در مشخصات فنی مولتی متر ذکر شده که فقط می‌تونه تا ۲۵۰ ولت اندازه گیری کنه.
تنها راه شما استفاده از تقسیم مقاومتی هست.

ضمنا اگر هدف تعمیراتی دارید، فهمیدن فرکانس به تنهایی فایده ای نداره!
مهم شکل موج هست که باید با اسیلوسکوپ اندازه بگیرید.
مگه از ساخت فرکانس نمیشه متوجه شد آی سی سالمه؟
و از میزان فرکانس نمیشه متوجه شد که کجای مدار قطعی داره؟
این تقسیم مقاومتی که فرمودید چه طوری انجام میشه؟
اسیلوسکوپ هم که می فرمایید برای تعمیرات سطح بالا هست که در حال حاضر با توجه به سطح علمیم مد نظر من نیست
شما برای اندازه گیری فرکانس سوئیچینگ سعی کنید فرکانس رو عوض اندازه گیری روی پایه های ترانس روی مثلا آیسی و قسمت نوسانساز مدار اندازه بگیرید با همون ویکتور 97
امکانش هست مثالی در این باره بزنید؟
چون یکسری از ای سی ها مستقیم به ترانس وصل هستند اونها را چکار باید کرد؟

آخرین ویرایش:

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
سلام
صد در صد 300-400 ولت رو پایه آی سی و خود قسمت نوسانساز نمیاد عوض اندازه گیری فرکانس در خروجی یا ثانویه ترانس روی ورودی ترانس یا حتی قبل از اون یعنی اولیه هم همون فرکانس رو با ولتاژ یا دامنه سیگنال پائین تر میشه پیدا کرد اول با ولتاژگیری روی پایه های همون ترانس یک ولتاژ پائین تر در حد قابل اندازه گیری بودن با فرکانس متر مولتی متر ویکتور 97 یعنی زیر 250 ولت رو پیدا کنید بعد از همونجا فرکانس کاری ترانس رو اندازه بگیری فرکانس هم روی اولیه هم ثانویه ترانس یکی هست شما رو خروجی ترانس که ولتاژ بالاتر از حد قابل اندازه گیری با فرکانس متر ویکتور97 که نهایتا 250 ولت هست رو اندازه خواستید بگیرید که نتونسته و باعث اتصال و جرقه شده

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
سلام
صد در صد 300-400 ولت رو پایه آی سی و خود قسمت نوسانساز نمیاد عوض اندازه گیری فرکانس در خروجی یا ثانویه ترانس روی ورودی ترانس یا حتی قبل از اون یعنی اولیه هم همون فرکانس رو با ولتاژ یا دامنه سیگنال پائین تر میشه پیدا کرد اول با ولتاژگیری روی پایه های همون ترانس یک ولتاژ پائین تر در حد قابل اندازه گیری بودن با فرکانس متر مولتی متر ویکتور 97 یعنی زیر 250 ولت رو پیدا کنید بعد از همونجا فرکانس کاری ترانس رو اندازه بگیری فرکانس هم روی اولیه هم ثانویه ترانس یکی هست شما رو خروجی ترانس که ولتاژ بالاتر از حد قابل اندازه گیری با فرکانس متر ویکتور97 که نهایتا 250 ولت هست رو اندازه خواستید بگیرید که نتونسته و باعث اتصال و جرقه شده
https://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/crystal-source-microelectronics/CSC7203.pdf
1704373064499.png

ممنون از وقتی برای این تاپیک میزارید
الان شما بفرمایید فرکانس این مدار به شکل امن چه طوری باید بدست آورد؟
من پراب مشکی روی منفی خازن بزرگ (دایره مشکی) گذاشتم و پراب قرمز روی دایره قرمز گذاشتم (که البته 320 ولت ببین این دو نقطه هست) و جرقه زد

آخرین ویرایش:

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
فرکانس اون سمت ترانس که ولتاژ پائین داره با این سمت ترانس فرق نمیکنه اگر هم باز همینجا رو که علامت زدید میخواهید اندازه بگیرید با کمک همون تقیسم مقاومتی ولتاژ زیاد رو بین مقاومت و فرکانس متر تقسیم کنین تا کاهش پیدا کنه ویکتور 97 بتونه اندازه گیری کنه .
رو اپتوکولر هم علامت خورده که تست پوینت امنی هم هست میشه .
به پایه فیدبک آی سی هم همراه مقدار ولتاژ خروجی فرکانس هم مرتبا جهت اصلاح یا مقایسه با فرکانس نوسان ساز خود آی سی گزارش میشه.
اما اگه یک خازن خراب همراه سلف شکل موج رو خراب کنه فرکانس متر اون رو دیگه نمیتونه نمایش بده و باید با اسیلوسکوپ بررسی بشه.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ضمنا اگر یک گوشی یا تبلت قدیمی یا مشکل دار دارید که فقط روشن میشه مثلا مشکل رجیستری و سیم کارت داره و ارزش تعمیر نداره دارید میشه با کمک یکی 2 ماژول و نصب اپلیکیشن اندروید hscope ازش بعنوان اسیلوسکوپ نسبتا خوب با قابلیت نمایش کامل شکل موج / دامنه و... . تا فرکانس تقریبی 400 کیلوهرتز استفاده کرد ( حداقل برای کار رو سوئیچینگ ها خوبه ).البته اون هم محدودیت حداکثر ولتاژ تا 20 ولت رو داره ولی کار راه اندازه .
<<< تو سایت های ایرانی مراحل و قطعات مورد نیاز ساختش توضیح داده شده که بعضی کاربران اون سایت درست کردن معلوم شده کار میکنه >>>
لینک آموزش رو بخاطر اینکه کپی و تبلیغ از سایت خاصی نباشه نمیذارم.
اما اگر شما یا دوستان علاقه داشتید ببینید چی هست عین این عبارت رو گوگل کنید ( با همین غلط املائی ) :

اسیلوسکوپ موبایل اندروییدی بسازید​

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
مگه از ساخت فرکانس نمیشه متوجه شد آی سی سالمه؟
و از میزان فرکانس نمیشه متوجه شد که کجای مدار قطعی داره؟
این تقسیم مقاومتی که فرمودید چه طوری انجام میشه؟
اسیلوسکوپ هم که می فرمایید برای تعمیرات سطح بالا هست که در حال حاضر با توجه به سطح علمیم مد نظر من نیست

امکانش هست مثالی در این باره بزنید؟
چون یکسری از ای سی ها مستقیم به ترانس وصل هستند اونها را چکار باید کرد؟
تقسیم مقاومتی رو در اینترنت جستجو کنید.
آیسی سویچینگ سوخته اکثرا میترکه و اتصال کوتاه میشه و در ۹۵ درصد موارد نیازی به اندازه گیری فرکانس و این داستان ها نیست.

بالا