آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: مشکل منبع تغذیه 50 ولتی 5 آمپر متغیر

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود

با تشکر از شما و وقتی که میگذارید

خدمتتون عرض کنم که مقاومت 1 اهمی 5 وات رو با هر دو مقاومت 560 اهم موازی کردم. نتیجه خیلی بهتر شد. افت ولتاژ خیلی کم شد و حتی لامپ خودرو رو اینبار روشن کرد. تا قبل از این ترانزیستور های قابلمه ای اصلا گرم هم نمیشدن اما توی این تست نسبتا داغ شدن. اما وقتی حدود سه آمپر از مدار جریان کشیدم خازن C3 باد کرد و شروع به دود کردن که کمی قبل از ترکیدن مدار رو خاموش کردم. خازن C9 هم یه نمه باد کردگی محسوس داره که به نظر اونم در تایم بیشتر خواهد ترکید.

این نکته هایی که فرمودید انجام بدم و نتیجه اش.

و نکته دیگه ای که خواستم بگم اینه که با اینکه ولوم مختص به جریان بسته بود اما با افزایش ولتاژ جریان هم در ماژول افزایش پیدا میکرد. آیا این طبیعیه؟ آیا از مولتی ترن باید استفاده کنم یا ولوم های دسته ای که یک دور هستند کفایت میکنه؟

سپاس
یا حق gol

فراموش کردم بگم که فقط در حد تست کوچک از مدار استفاده کنی نه داعم که خازن ها باد کنند!
این تست ها فعلا برای بیدا کردن عیب هست و نباید زیاد از مدار استفاده کرد که موجب خسازت بشه

به جای سیم R24 از مقاومت 0.5 اهم 5 و یا 10 وات استفاده کن.
ظرفیت و ولتاژ خازن C3 چقدر هست؟ بعیده و نباید باد میکرد...ولتاژ ۲ سر خازن C3 را اعلام کنید.
خازن C9 را به ولتاژ 100 ولت ظرفیت 100 میکرو تغییر بدهید.
مقاومت R15 , R16 را به مقاومت 5 تا 10 اهم ۵ وات تغییر بدهید
ولتاژ بایه 3 ای سی رگلاتور LM337 را اعلام کنید
P3 برای کنترل جریان هست درسته؟
ولتاژ بیس ترانزیستور T5 را با تغییر ولوم P3 اعلام کنید.

آیا از مولتی ترن باید استفاده کنم یا ولوم های دسته ای که یک دور هستند کفایت میکنه؟

به جای بتانسیومتر از ولوم استفاده کن و مولتی ترن از دقت بالایی برخوردار هست اما نه برای اینجا !

و نکته دیگه ای که خواستم بگم اینه که با اینکه ولوم مختص به جریان بسته بود اما با افزایش ولتاژ جریان هم در ماژول افزایش پیدا میکرد. آیا این طبیعیه؟
بله اینگونه از مدارات کنترل جریان زیاد دقیقی ندارند و توقع بیشتر از این نیست.

اقدامات بالا را انجام بدهید و نتیجه را اعلام کنید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: zizu.zmr

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
خدا قوت
مدارشما به کجا رسید؟

درود

کمی گرفتاری برام پیش اومد. قطعات رو هم نداشتم. امروز رفتم تهیه کردم. تا آخر شب نتایج رو اعلام میکنم. ممنون از پیگیریتون بزرگوار gol

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
فراموش کردم بگم که فقط در حد تست کوچک از مدار استفاده کنی نه داعم که خازن ها باد کنند!
این تست ها فعلا برای بیدا کردن عیب هست و نباید زیاد از مدار استفاده کرد که موجب خسازت بشه

ظرفیت و ولتاژ خازن C3 چقدر هست؟ بعیده و نباید باد میکرد...ولتاژ ۲ سر خازن C3 را اعلام کنید.
خازن C9 را به ولتاژ 100 ولت ظرفیت 100 میکرو تغییر بدهید.
مقاومت R15 , R16 را به مقاومت 5 تا 10 اهم ۵ وات تغییر بدهید
ولتاژ بایه 3 ای سی رگلاتور LM337 را اعلام کنید
P3 برای کنترل جریان هست درسته؟
ولتاژ بیس ترانزیستور T5 را با تغییر ولوم P3 اعلام کنید.

به جای بتانسیومتر از ولوم استفاده کن و مولتی ترن از دقت بالایی برخوردار هست اما نه برای اینجا !

بله اینگونه از مدارات کنترل جریان زیاد دقیقی ندارند و توقع بیشتر از این نیست.

اقدامات بالا را انجام بدهید و نتیجه را اعلام کنید.

درود

ظرفیت خازن C3 دقیقا 10 میکرو فاراد 100 ولت هست. ولتاژ دو سر این خازن هم حدود 62.5 هست.

ظرفیت خازن C9 رو هم 100 ولت قرار دادم

مقدار مقاومت R15 & R16 رو 4.7 اهم 5 وات قرار دادم. که نکته ای پیش اومد آخر مطلب عرض میکنم.

ولتاژ پایه 3 رگلاتور منفیِ 2.1 هست -2.1

خیر. P1 به نظر برای کنترل جریان باشه. در هر صورت در صورت بسته بودن ولوم ولتاژ پایه بیس ترانزیستور T5 حدود -2.1 بود. و در صورت باز بودم ولوم به حدود 2 ولت میرسید

اما نکته ای که در مورد مقاومت های 15 و 16 رخ داد اینه که باعث میشد رِنج ولتاژ خیلی ناگهانی با کوچکترین چرخش ولوم ها زیاد بشه. و دو دفعه لامپ 12 ولتی رو سوزوند. به نظر با تلفیق همون 560 اهم و 1 اهم که در صورت موازی شدن به حدود 1.2 اهم میرسند اوضاع کمی بهتر بود.

با سپاس از شما

یا حق gol

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود

ظرفیت خازن C3 دقیقا 10 میکرو فاراد 100 ولت هست. ولتاژ دو سر این خازن هم حدود 62.5 هست.

ظرفیت خازن C9 رو هم 100 ولت قرار دادم

مقدار مقاومت R15 & R16 رو 4.7 اهم 5 وات قرار دادم. که نکته ای پیش اومد آخر مطلب عرض میکنم.

خیر. P1 به نظر برای کنترل جریان باشه. در هر صورت در صورت بسته بودن ولوم ولتاژ پایه بیس ترانزیستور T5 حدود -2.1 بود. و در صورت باز بودم ولوم به حدود 2 ولت میرسید

اما نکته ای که در مورد مقاومت های 15 و 16 رخ داد اینه که باعث میشد رِنج ولتاژ خیلی ناگهانی با کوچکترین چرخش ولوم ها زیاد بشه. و دو دفعه لامپ 12 ولتی رو سوزوند. به نظر با تلفیق همون 560 اهم و 1 اهم که در صورت موازی شدن به حدود 1.2 اهم میرسند اوضاع کمی بهتر بود.

با سپاس از شما

یا حق gol

ولتاژ این نقطه باید -3 ولت باشد .(که علت آن را بیدا کرده و در اسرع وقت اعلام میکنم)
مقاومت ذکر شده را به جای سیمی که قرار داده بودید تعویض کردید؟
یعنی حساسیتش رفت بالا ! درسته؟ که به نظر برای دقت تنظیم ولتاژ دستگاه های حساس خوبه و شما میتونی از ولوم 10 دور استفاده کنی که برش ولتاژ ناگهانی نداشته باشی
اما اینکه با تعویض مقاومت این اتفاق افتاد برام تعجب هست و باید علتشو بیدا کنم.مقاومت 100 اهمی هم میتواند قابل قبول باشد . اما حتما برای جلو گیری از آسیب مقاومتی به جای r24 قرار بدهید.

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
ولتاژ این نقطه باید -3 ولت باشد .(که علت آن را بیدا کرده و در اسرع وقت اعلام میکنم)

مقاومت ذکر شده را به جای سیمی که قرار داده بودید تعویض کردید؟

یعنی حساسیتش رفت بالا ! درسته؟ که به نظر برای دقت تنظیم ولتاژ دستگاه های حساس خوبه و شما میتونی از ولوم 10 دور استفاده کنی که برش ولتاژ ناگهانی نداشته باشی
اما اینکه با تعویض مقاومت این اتفاق افتاد برام تعجب هست و باید علتشو بیدا کنم.مقاومت 100 اهمی هم میتواند قابل قبول باشد . اما حتما برای جلو گیری از آسیب مقاومتی به جای r24 قرار بدهید.

درود.

وقت بخیر . تشکر میکنم از توجه و راهنماییتون

متاسفانه من این مقاومت رو نتونستم پیدا کنم. یا باید تهران باشیم که ما در شهرستان این امکان رو نداریم یا خرید پستی کنیم. اگر ضرورت دارد این مقدار که از طریق پست اقدام به خرید کنم. در حالت حاضر تونستم مقاومت 1 اهم 10 وات رو قرار بدم.

منتظر راهنمایی شما در مورد ولتاژ پایه رگلاتور هستم. ممنونم بزرگوار :icon26:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود

با تشکر و تقدیر از جناب مهران عزیز که راهنمایی های قابل توجهی فرمودند و در جریان عیب یابی ، تجربیات و اطلاعات خوبی کسب فرمودید لازم به ذکر است که این تغذیه ارزشی نداره و دارای اشکالات عجیب و غریب و اساسی است

بطوریکه جناب مهران عزیز بدرستی برخی از آنها را شناسایی و در صدد اصلاح برآمدند اما این نقشه ارزش اصلاح نداره
ازجمله مقدار R15 , R16 که ۵۱۰ اهمی منظور شده درحالیکه در ماکزیمم جریان باید از هر مقاومت ۲.۵ آمپر عبور کنه که دراینصورت ۱۲۷۵ ولت در دوسر این مقاومت افت میکنه و حتی اگه ۱/. آمپر هم از آن عبور کنه موجب افت ولتاژی بمقدار ۵۱ ولت میشه . پس چی برای مصرف کننده میمونه؟
بهمین علت حتی یک فن کم مصرف هم موجب افت ولتاژ شدید گردید و نتونست ولتاژ کافی بهش برسونه
بنابرین مقادیر همین دو مقاومت نیز برای ارزیابی نقشه مکفی است و گویای اطلاعات ناچیز و ضعف مفرط طراح این تغذیه است .

توان مقاومت ۵۱۰ اهمی بشدت ناصحیح است و باید دارای توانی باشه که با جراثقال جابجا بشه
قطع نظر از خطای نجومی این دو مقاومت ، اساسا در منبع تغذیه پر توان حتی المقدور نباید از مقاومت سری استفاده کرد و بهمین علت در صورت ضرورت از مقادیر بسیار کوچک (کوچکتر از ۱ اهم) استفاده میشود

و یا تناقض ترانس ایزوله و ارتباط عامدانه تغذیه با برق شهر که بدون دلیل و توجیهی ، ایزولاسیون را مخدوش میسازد و استفاده از دستگاه بعنوان تغذیه آزمایشگاهی را بدلیل مخاطرات برق گرفتگی محال میسازد از دیگر شیرین کاری های بلاتوجیه این نقشه است.
و قس علیهذا

بنابمراتب این نقشه فقط به درد طراحش میخوره خصوصا که صرفنظر از صحت و سقم نقشه ، اساسا عدم استفاده از آی سی موجب کاهش شدید قابلیت و کیفیت آن میشود

سپاس lgym_asdgasdgas.jpg

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
درود

با تشکر و تقدیر از جناب مهران عزیز که راهنمایی های قابل توجهی فرمودند و در جریان عیب یابی ، تجربیات و اطلاعات خوبی کسب فرمودید لازم به ذکر است که این تغذیه ارزشی نداره و دارای اشکالات عجیب و غریب و اساسی است

درود.

سپاس از حضرتعالی بابت توضیحات و تشریح در رابطه با این مدار. همونطور که خدمت جناب مهران عزیز هم پیش تر عرض کردم این مدار رو برخی از دوستان در کانال تلگرام عنوان کردند که ساخته اند که عنوان کردم صحت و سقم گفته های دوستان رو نمیتونم تضمین کنم. هدف از ادامه بحث این بود که اگر جای اصلاح و ترمیم داره این مدار که جلو برم و با توصیه های مهران عزیز اصلاحشون کنم.

اما با گفته های شما به نظر میاد که این مدار از پای بست ویران است. بهرحال من قطعات این مدار رو خریده ام و مدار رو مونتاژ کردم. سوای تمام قطعات دو عدد ترانزیستور MJ15004 از نظر مالی مهم هستند و ترانسی که هزینه کردم و ساختم.

آیا منبع تغذیه مشخص و عملی سراغ دارید که بتونم از این ترانسفورماتور 48 ولت 6 آمپر و این دو ترانزیستور استفاده کنم؟

گرچه باز هم نظر جناب مهران عزیز برام مهم هست و در وهله اول منتظر هستم ببینم ایشون چه پیشنهادی در نهایت برای این مدار و بنده دارند.

با تشکر از شما و مهران عزیز :rose:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود.

سپاس از حضرتعالی بابت توضیحات و تشریح در رابطه با این مدار. همونطور که خدمت جناب مهران عزیز هم پیش تر عرض کردم این مدار رو برخی از دوستان در کانال تلگرام عنوان کردند که ساخته اند که عنوان کردم صحت و سقم گفته های دوستان رو نمیتونم تضمین کنم. هدف از ادامه بحث این بود که اگر جای اصلاح و ترمیم داره این مدار که جلو برم و با توصیه های مهران عزیز اصلاحشون کنم.

اما با گفته های شما به نظر میاد که این مدار از پای بست ویران است. بهرحال من قطعات این مدار رو خریده ام و مدار رو مونتاژ کردم. سوای تمام قطعات دو عدد ترانزیستور MJ15004 از نظر مالی مهم هستند و ترانسی که هزینه کردم و ساختم.

آیا منبع تغذیه مشخص و عملی سراغ دارید که بتونم از این ترانسفورماتور 48 ولت 6 آمپر و این دو ترانزیستور استفاده کنم؟

گرچه باز هم نظر جناب مهران عزیز برام مهم هست و در وهله اول منتظر هستم ببینم ایشون چه پیشنهادی در نهایت برای این مدار و بنده دارند.

با تشکر از شما و مهران عزیز :rose:

درود

اگه تغذیه کامل و آزمایشگاهی و دقیق و کارآمد و ارزون میخوای که بسیاری از دست اندرکاران الکترونیک از جمله خودم مونتاژ و سالیان درازی آز آن استفاده میکنم تغذئه ای ۳۰ ولت ۳ آمپری است که علاوه بر ارائه تحلیل کلیه بخش های آن ، نحوه عیب یابی آنرا نیز بنحو کامل تقدیم کرده ام و با جستجوی مختصر عبارت تحلیل و عیب یابی تغذیه پیدا میکنی

بدلیل ناراحتی چشم فعلا جستجو و تقدیم لینک مربوطه برایم دشوار است همین چند جمله را بسختی تنظیم و تحریر کردم
اما اگه پیدا نکردی اعلام کن.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا