آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل سیم قرمز ۵ ولت پاور ۵۲۵ وات

Mamalraider

کاربر vip
کاربر
2020-02-29
68
54
با سلام خدمت همکاران گرامی
یک عدد پاور ۵۲۵ وات اینرمکس مدل epr525awt هست که همه چیز اوکی هست اما فقط برق ۵ ولت سیم قرمزش بین ۴.۲ تا ۴.۵ بازی داره همش با تستر
دو عدد هیتسینک رو باز کردم و تست کردم همه فت‌ها و دیودهاش اوکی بودن
تمامی دیودهای شاتکی و زنر روی برد رو هم از یه طرف خارج کردم و تست کردم اوکی بودن
یه نکته خیلی جالب هست
زمانی که پاور روشن بود و داشتم تست ولتاژ میگرفتم فهمیدم وقتی به دو عدد از پایه‌های آی سی LM393N پراب وصل میکنم که ولتاژ بگیرم ناگهان ولتاژ ۵ ولت درست میشه و تستر همه چیزو درست نشون میده
حتی پراب مولتری متر رو از سمت مولتی متر جدا کردم(تبدیلش کردم به یک سیم که بین دست من و اون سیم عایق و روکش پلاستیکی وجود داره) بازم وقتی به اون دو پایه این آی سی میزنم پراب رو مشکل حل میشه و همینکه جدا میکنه باز کاهش پیدا میکنه ولتاژ سیم قرمز در کل میشه گفت با تحریک پایه این آی سی ظاهرا مشکل حل میشه، یه صدای خیلی ضعیف ویز ویزم به گوش میرسه وقتی خیلی نزدیک چاپر بزرگ میکنم گوشمو که نمیدونم طبیعیه یا از کدوم قطعه هست دقیقا چون وقتی پایه آی سی رو تحریک میکنم و ولتاژ روی ۵ ثابت میشه این صدای ویز ویزم میوفته
آی سی فوق رو با آی سی مشابه LM393 تعویض کردم مشکل حل نشد. تو تصویر کشیدم کدوم پایه‌هاشو تحریک میکنم مشکل حل میشه.
راهنمایی میفرمایید لطفا

پیوست‌ها

• 377.7 کیلوبایت بازدیدها: 51
  • 603.8 کیلوبایت بازدیدها: 51
  • 79.5 کیلوبایت بازدیدها: 52
آخرین ویرایش:

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
سلام دوست عزیز لطفا ولتاژ هر 8 پایه ای سی lm را اعلام کنید فقط هنگام ولتاژ گیری منفی را از زمین سرد یا پایه 4 خوده ای سی بگیرید

mehdidelta

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2009-10-24
768
709
شما خازن 5 ولت vsb رو حتما عوض کن .. نشد اپلیکوپر قسمت 5 ولت رو تعویض کن حتما مشکلت حل میشه ..

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
با سلام خدمت همکاران گرامی
یک عدد پاور ۵۲۵ وات اینرمکس مدل epr525awt هست که همه چیز اوکی هست اما فقط برق ۵ ولت سیم قرمزش بین ۴.۲ تا ۴.۵ بازی داره همش با تستر
دو عدد هیتسینک رو باز کردم و تست کردم همه فت‌ها و دیودهاش اوکی بودن
تمامی دیودهای شاتکی و زنر روی برد رو هم از یه طرف خارج کردم و تست کردم اوکی بودن
یه نکته خیلی جالب هست
زمانی که پاور روشن بود و داشتم تست ولتاژ میگرفتم فهمیدم وقتی به دو عدد از پایه‌های آی سی LM393N پراب وصل میکنم که ولتاژ بگیرم ناگهان ولتاژ ۵ ولت درست میشه و تستر همه چیزو درست نشون میده
حتی پراب مولتری متر رو از سمت مولتی متر جدا کردم(تبدیلش کردم به یک سیم که بین دست من و اون سیم عایق و روکش پلاستیکی وجود داره) بازم وقتی به اون دو پایه این آی سی میزنم پراب رو مشکل حل میشه و همینکه جدا میکنه باز کاهش پیدا میکنه ولتاژ سیم قرمز در کل میشه گفت با تحریک پایه این آی سی ظاهرا مشکل حل میشه، یه صدای خیلی ضعیف ویز ویزم به گوش میرسه وقتی خیلی نزدیک چاپر بزرگ میکنم گوشمو که نمیدونم طبیعیه یا از کدوم قطعه هست دقیقا چون وقتی پایه آی سی رو تحریک میکنم و ولتاژ روی ۵ ثابت میشه این صدای ویز ویزم میوفته
آی سی فوق رو با آی سی مشابه LM393 تعویض کردم مشکل حل نشد. تو تصویر کشیدم کدوم پایه‌هاشو تحریک میکنم مشکل حل میشه.
راهنمایی میفرمایید لطفا
درود، گاهی اوقات چنین مشکلاتی ناشی از خرابی در ترانس چاپر هست .
به خروجی ۱۲ ولت پاور یک لامپ با جریان کشی مشخص مثال ۵۰ وات متصل کرده و در ورودی پاور هم لامپ تست قرار بدید.
در اینصورت معمولا لامپ تست بیش از حد پرنور روشن میشه .( لامپ تست ترجیحا ۲۰۰ وات باشه) که نشانه وجود اتصال کوتاه در ترانس چاپر هست.
بد نیست در این حالت ولتاژ خروجی های پاور هم اندازه بگیرید.

بالا