آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل در ترکیدن igbt در دستگاه kinzo 100a در هنگام رسیدن به امپر 100

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام

حق باشماست متاسفانه نقشه ناخواناست و چشم من هم ضعیفه موجب خطا شد
البته اگه نقشه ایندستگاه باشه

دراینصورت درسته IGBT میخواد که فراوونتر از فته و آمپر بالا هم بهتر از فت پیدا میشه
درهرصورت مدار ایندستگاه فوق العاده به جنس اوت پوت حساسه و جایگزینی فت و IGBT صحیح نیست
تست پست 7 ضروریه قبل از تهیه IGBT تغییرات پایه 7 آی سی گویای سلامت آی سی است
شماره IC3 چیه؟ توی نقشه نیست ولی روی برد هست

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
سلام

حق باشماست متاسفانه نقشه ناخواناست و چشم من هم ضعیفه موجب خطا شد

دراینصورت درسته IGBT میخواد که فراوونتر از فته و آمپر بالا هم بهتر از فت پیدا میشه
درهرصورت مدار ایندستگاه فوق العاده به جنس اوت پوت حساسه و جایگزینی فت و IGBT مقدور نیست
تست پست 7 ضروریه قبل از تهیه IGBT تغییرات پایه 7 آی سی گویای سلامت آی سی است
شماره IC3 چیه؟ توی نقشه نیست ولی روی برد هست

سپاس

HCPL-3120 - 2.5 Amp Output Current IGBT Gate Drive Optocouplerشماره ایسی

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
قشه خوانا نیست البته خیلی موثره ولی فایل اصلی نقشه را ارسال کن
جناب غزال این عکس با فایل اصلی نقشه هیچ فرقی نداره نه از لحاظ کیفیت و نه از لحاظ اندازه

با خرابی محدود کننده ، لامپ ها در دستگاه شما روشن نمیشه
اگر درست متوجه شده باشم نه خیر هیچ لامپی روشن نمیشه

البته اگه بدون فت ها 15 ولت تولید بشه که بنظر میرسه تولید میشه دراینصورت بدون فت ها هم میتونی محدود کننده را تست کنی
بله تولید میشه امروز کار داشتم فردا قطعات چک و تست میکنم جواب و همین جا میزارم

درهرصورت مدار ایندستگاه فوق العاده به جنس اوت پوت حساسه و جایگزینی فت و IGBT صحیح نیست
نقشه مشابه این دستگاه هست اما خیلی از قسمت هاش یکی هست چند قسمت کوچیک با هم فرق دارن
خوب جناب غزال حالا igbt تهیه کنم یا از فت 23n50 استفاده کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام

جناب غزال این عکس با فایل اصلی نقشه هیچ فرقی نداره نه از لحاظ کیفیت و نه از لحاظ اندازه

اگر درست متوجه شده باشم نه خیر هیچ لامپی روشن نمیشه

بله تولید میشه امروز کار داشتم فردا قطعات چک و تست میکنم جواب و همین جا میزارم

نقشه مشابه این دستگاه هست اما خیلی از قسمت هاش یکی هست چند قسمت کوچیک با هم فرق دارن
خوب جناب غزال حالا igbt تهیه کنم یا از فت 23n50 استفاده کنم

سلام

این جمله من سوالی نبود خبری بود که عرض کردم در ایندستگاه ایراد محدود کننده موجب روشن شدن لامپ ها نمیشه
چون شما بدلیل روشن شدن لامپ ها نتیجه گرفته بودید که ایرادی در محدود کننده نیست که البته استنتاج شما در برخی از دستگاهها درسته ولی ایندستگاه اینطور نیست (البته با توجه به نقشه )

من با توجه به تصویر ارسالی و لوکیشن IC3 متوجه شدم این نقشه متعلق به ایندستگاه نیست ولی با توجه به اینکه میفرمایید شباهت زیادی داره لذا همین اندازه هم خیلی با ارزشه

IGBT آمپر بالا تهیه کن ولی تا تهیه آنها میتونیم برخی از موارد را تست کنیم

سپاس

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
جناب غزال متشکرم از اینهمه وقتی که بابت رفع مشکل دوستان در انجمن قرار میدید
همانند یک استاد دل سوز که برای پیشرفت شاگرد خود اهسته و پیوسته توضیح می دهید تا موجب سردر گمی شاگرد نشود
از اینهمه لطفی که بر دوستان دارید بسیار سپاس گذارم
اما متاسفانه امروز صبح صاحب دستگاه فوق به کارگاه مراجعه نمود و خواستار استرداد دستگاه خود شد از من هر چقدر اسرار برای نگه داشتن و تعمیر دستگاه( حتی تا شب ) بی فایده بود تا تست های مطرح شده شما را انجام دهم و بر تجربیات خود بیفزایم
با تشکر از شما

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
جناب غزال متشکرم از اینهمه وقتی که بابت رفع مشکل دوستان در انجمن قرار میدید
همانند یک استاد دل سوز که برای پیشرفت شاگرد خود اهسته و پیوسته توضیح می دهید تا موجب سردر گمی شاگرد نشود
از اینهمه لطفی که بر دوستان دارید بسیار سپاس گذارم
اما متاسفانه امروز صبح صاحب دستگاه فوق به کارگاه مراجعه نمود و خواستار استرداد دستگاه خود شد از من هر چقدر اسرار برای نگه داشتن و تعمیر دستگاه( حتی تا شب ) بی فایده بود تا تست های مطرح شده شما را انجام دهم و بر تجربیات خود بیفزایم
با تشکر از شما

سلام

استدعا دارم

همه ما با چنین مشکلاتی مواجهیم ولی تا همین مقدار هم بد نبود و من هم اطلاعات جدیدی گرفتم

البته ایندستگاه به درد عودت میخورد چون پایه و اساس درستی نداره و بزودی برمیگشت

تعمیرگاه من یه پولی هم به مشتری میده که ببره جای دیگه درستش کنه چون ازآنجاکه در پیتی است و مشتری حاضر به پرداخت هزینه مناسب نیست لذا اگه پروفسور الکترونیک هم با این هزینه اندک درستش کنه نمیتونه با این هزینه تغییرات لازم را اعمال کنه و فقط میتونه مثل روز اولش کنه که دو روز دیگه برمیگرده

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
یک سوال :
جناب غزال علت قلع مردگی در قسمت خروجی دستگاه چیست یعنی در محل اتصال فیش کابلها به بورد خروجی ؟
در هنگام قلع مردگی باید به چه نکاتی توجه نمود ؟
ایا میتوان از یک رشته سیم کمکی نیز استفاده نمود ؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
یک سوال :
جناب غزال علت قلع مردگی در قسمت خروجی دستگاه چیست یعنی در محل اتصال فیش کابلها به بورد خروجی ؟
در هنگام قلع مردگی باید به چه نکاتی توجه نمود ؟
ایا میتوان از یک رشته سیم کمکی نیز استفاده نمود ؟
با تشکر

برای پاسخ سوال خود از پست 11 تاپیک زیر مطالعه فرمایید.
http://www.irantk.ir/irantk30031/
http://www.irantk.ir/irantk30031/

سپاس

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
جناب غزال لینک هایی که گذاشتین تخصصی هستن و برای کاربران عمومی قابل نمایش نیستن
در صورت امکان کمی در رابطه با سوال فوق راهنمایی فرمایید
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
جناب غزال لینک هایی که گذاشتین تخصصی هستن و برای کاربران عمومی قابل نمایش نیستن
در صورت امکان کمی در رابطه با سوال فوق راهنمایی فرمایید
با تشکر

در خصوص عوامل قلع مردگی و راههای پیشگیری از آن مطالب زیادی در تاپیک مورد اشاره وجود داره ولی میفرمایید مطالبی که بدون پرداخت حق عضویت قابل استفاده نیست قابل استفاده کنم که مغایر با مقررات و منافع شرعی و قانونی سایت است و صحیح نیست.

اما کپی برخی از مطالب را تقدیم میکنم و امیدوارم موجب شماتت نگردد.

در تاپیک موصوف در پاسخ به سوال یکی از دوستان عزیز بشرح زیر عرض کردم

استاد عزیز
من هم کلیه مطالب را با فرض مقاومت مناسب مطرح کردم

اما مطلب مهمی مطرح فرمودید و قطعا تعجب میکنید این حقیقت را بشنوید که

مطابق قاعده و فرمول حرارت ، اصولا حرارت هر مقاومتی هیچگونه ارتباطی با توان مقاومت ندارد بلکه حرارت آنها فقط بستگی به جریان و مقدار مقاومت دارد

عاملی که موجب سوختن مقاومتهای کم توان میشود توانایی تحمل این حرارت و جریان است یعنی حرارتی که یک مقاومت 10 اهم یک وات تولید میکند دقیقا برابر با حرارت مقاومت 10 اهم 1000 وات است
بعبارتی تفاوت این دو مقاومت در اینه که مقاومت 1 وات در جریان بالا قادر به تحمل جریان و حرارت بالای تولیدی نیست اما مقاومت 1000 وات قادر به تحمل این حرارت بالا هم هست

بنابرین اگر مقاومت 1000 وات هم استفاده کنید باوجودیکه قطر پایه ها و حجم آن موجب تبادل حرارتی و خنک شدن آن میگردد اما در زمان طولانی قلع مردگی آن در جریان بالا بسیار بدیهی است البته قلع مردگی مقاومتهای کم توان زودتر اتفاق می افتد (بدلیل پایه نازک و حجم کوچک و ...)

شما مسبب طرح سوال جالبی شدید که پاسخ آن موجب تنویر و شفافیت ذهن میشود و حقایق و صحت فرمول های مربوطه را کاملا لمس میکنید

با توجه به اینکه پایه های ترانس هایولتاژ و چاپر به منبع حرارتی مانند مقاومت متصل نیستند پس
چرا پایه های ترانس هایولتاژ و چاپر دچار قلع مردگی میشوند ؟

پس از آشنایی با دلایل مربوطه ، روش تعمیرگاهم را جهت جلوگیری از قلع مردگی تقدیم میکنم
با سلام
جناب غزال عزیز
علاوه برعلم دانش واگاهی شما ومهمتر از همه صبر وحوصله شما قابل تقدیر است.
این سوالی که بالا مطرح کردید برام خیلی جالب بود خواستم جمله ای را عرض کنم وبا توجه به صبر وحوصله ای که دارید مطلب را کامل کنید. قلع مردگی که در پایه های ترانس های ولتاژ ویا ترانسهای چاپر اتفاق می افتد دلیلش وجود وعبور فرکانس ها بالا می باشد که در اثر عبور فرکانس ودر طبع ان لرزش های فوق ریز باعث از بین رفتن وجدا شدن لایه قلع بین مدار وپایه ترانس میگردد و اگر عبور جریان بالا را هم دربعضی از پایه ها در نظر بگیریم وگرمای حاصله باعث تشدید عیب می گردد. واما بنده جهت جلو گیری از تکرار عیب . اول لحیم قبلی را کاملا قلع کش کرده و با مقداری سیم با پیچیدن محکم دور پایه وتا فاصله حدود نیم سانت از پایه روی مدار لحیم میکنم که هیچوقت این عیب تکرار نمیشود.//البته چند جمله شد

::e0220::
سلام
آفرین

کاملا درست فرمودید اما مبسوط پاسخ بشرح زیره

اصولا در امور اکتریکی هرگز در عنصری جز مقاومت اهمی کوچکترین حرارتی تولید نمیشه

شاید سوال کنید پس حرارت ترانس ها و خازنها که در اثر حرارت ورم میکنند و گاهی دست را مسوزونن چیه

پاسخ : این حرارتها هم ناشی از مقاومت اهمی است چون در ترانس هرچه سیم نازکتر و طول بیشتری داشته باشه ، ناخواسته مقاومت اهمی بیشتری پیدا میکنه
هرچند دوست نداریم همراه با سلف مقاومت اهمی هم داشته باشیم ولی چاره ای نداریم

اصولا محاسبه قطر سیم به همین دلیله که تا حد ممکن از سیم کلفت تری استفاده کنیم
و لذا اگر سیم پیچ ترانس یا الکتروموتوری را دیدید که فضای خالی داره و تولید کننده میتونسته از سیم ضخیم تری استفاده کنه و نکرده . کار غیر اصولی و غیر علمی کرده

درخصوص خازن هم همینطوره و صفحات خازن متناسب با طول و ضخامت صفحات ، مقاومت ناخواسته ای پیدا میکنه

و همین مقاومتهاست که حرارتی متناسب با جریان تولید میکنن ( هرچه جریان بیشتر حرارت هم بیشتر )

بنابرین حرارت فقط و فقط در مقاومتها تولید میشه
و پاسخ این سوال فعلا بعهده شما که
اگر مقدار حرارت ، مطابق فرمول حرارت ، فقط متناسب با مقدار مقاومت است پس چرا فاکتور فرکانس هم در مقدار حرارت خازنها فوق العاده مهمه ؟
برگردیم به بحث قبلی
که با توجه به مطالب فوق ، بین پایه های چاپر و مدار چاپی که مقاومتی نیست و مقاومت لحیم هم بسیار ناچیزه پس چرا اینجا حرارت تولید میشه؟

پاسخ :
همانگونه که استاد aisam عزیزم بدرستی فرمودند جریان زیاد در مقاومت ناچیز هم تولید حرارت میکنه بطوریکه سیم روی تیر برق به کلفتی انگشت هم که مقاومتش بسیار ناچیزتره اما گاها بگونه ای در اثر عبور جریان گرم و شل میشه که به سیم پایینی اتصالی میکنه و یکی از معظلات شرکت برق در توزیع برق شهری است که در جریان زیاد در صورت توزیع و پیش بینی ناصحیح و عدم تعادل سه فاز ، سیمها در اثر حرارت به یک اندازه بلند و شل نمیشن و لذا طول یکی از سیمها بیشتر از دیگری میشه و با اتصالی گندش درمیاد

بویژه که عامل حرارت لحظه ای قطعه = عوامل توان = مربع جریان ( یعنی جریان ضربدر جریان ) ضربدر مقاومت
یعنی اگه جریان دو برابر بشه حرارت 4 برابر میشه

و البته طبق فرمایش aisam عزیز لرزش ناشی از فرکانس و پاسخ سوال جدید هم مزید بر علت موجب تشدید قلع مردگی میشه

پاسخ بسیار زیبا و کاملی دادید اگه دانشجوی من بودی 2 تا 20 بهت میدادم

راهکار پیشگیری از قلع مردگی بعنوان هدیه ناقابل پاسخ صحیح ، بشرح پست آتی

منبع : http://www.irantk.ir/irantk30031/#ixzz3GJUqF35Y

راهکار جلوگیری از قلع مردگی

ازآنجاکه نوع بیماری و درد را شناسایی کردیم دیگه درمان کار سختی نیست و نیاز به یک خورجین دارو نداریم که شانسی یکیش خوب کنه

بنابرین
1- باید مقاومت اهمی سطح لحیکاری پایه ها را کم کنیم .

ازآنجاکه افزایش سطح تماس و ضخامت تماس موجب کاهش مقاومت میشه لذا نباید اضافه پایه های قطعات حرارت زا مانند دیود و خازن های حرارت زا را از بیخ قیچی کنیم بلکه باید اضافه پایه ها را به سطح مدار چاپی و بخصوص به پایه های قطعات مجاور لحیم کنیم که سطح تماس بیشتر و لذا مقاومت سطح تماس کمتر و بسیار ناچیزتر بشه
و aisam عزیز هم به نوعی با افزودن سیم به پایه ها ، سطح تماس را بیشتر و مقاومت تماس را کمتر کرده اند

2- استفاده از سیم لحیم با درصد قلع کمتر : ازآنجاکه نقطه ذوب قلع خیلی پایینتر از سرب است لذا قلع بسرعت و با حرارت کمتری ذوب میشه و لابد دیده اید که سیم لحیم با در صد قلع پایین بسختی ذوب میشه و فکر میکنیم فروشنده جنس نامرغوب و با درصد سرب بیشتر را بهمون انداخته و اون سیم لحیم را عوض میکنیم

درحالیکه این سیم لحیم برای حرارت بالا تولید میشه و البته برای لحیمکاری با اون به حرارت بیشتر و هویه قویتری نیاز دارید لذا پایه های موصوف را با درصد قلع کمتر لحیم کنید البته نیاز به قلع کش کردن لحیم گذشته نیست

تولید کننده بدلیل استفاده از حوض قلع قادر به استفاده از دو نوع لحیم نیست ولی ما برخلاف سازنده محدودیتی نداریم و قادریم از 10 نوع لحیم هم استفاده کنیم

و لذا اینکه قادریم ضعف محصولات الکترونیکی را رفع کنیم و برخلاف سازنده محدودیتی برای افزایش کیفیت دستگاهها نداریم و میتونیم کیفیت آنها را بالاتر از فابریک کنیم واقعیتی است و این مورد یکی از آنهاست

البته الان که دست و دلی ندارم ولی قبلا بگونه ای در شهرم معروف بودم که اهالی شهر دستگاههای ارزان قیمت نو را میخریدند و با کارتن تحویلم میدادند و عینا میگفتد اینو ژاپنی کن

منم پول خوبی میگرفتم و کلک های ویژه خودم را روی دستگاه صفر کیلومتر پیاده میکردم از جمله کلک فوق الذکر

حدود 30 سال قبل کلیه امور یکدستگاه ساختمان اسکلت فلزی (جز سفیدکاری ) را برای آلونک خودم انجام دادم حتی حفر 3 چاه و کاشی کاری و سرامیک و جوشکاری و سفت کاری و غیره

و در سیم کشی آن از قوانین و نکته های فوق استفاده کردم و باوجودیکه بدلایل ناگفتنی ، کل ساختمان را با هیتر گرم کرده ام و از سماور برقی و آبگرمکن برقی و غیره برقی استفاده کرده ام بطوریکه ناله کنتور از خیابون هم شنیده میشد ( و همیشه با اداره برق دعوا داشتیم که مدام کنتور عوض میکردند و ول کن نبودند) با این وجود هرگز کوچکترین موردی برای سیم کشی ساختمان اتفاق نیافتاده

چون مقاومت سطح تماس سیم کشی مهمترین عامل حریق و صدمه و سوختن سیم کشی است لذا علاوه بر محاسبه سیم مناسب ، سیم ها را با سطح تماس قابل توجه و بسیار مطمئن به یکدیگر مرتبط کرده ام که مقاومت سطح تماس از مقاومت مقطع سیم هم کمتر شود لذا هرگز حرارت قابل توجه ناشی از جریان زیاد اتفاق نیافتاده

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا