آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل در بوت NVR

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
804
1,349
ممنون از توضیحات مبسوط و دقیق شما.
اما برخی اوقات امکان استفاده از پری هیتر نیست. مثلا در دوربینی که تصویر اونو میذارم، لنز و سنسور دقیقا پشت آیسی فلش قرار داره و طبیعتا نمیشه از پری هیتر استفاده کرد.
در این مواقع از چه درجه حرارتی باید بهره برد و آیا با صرف زمان بیشتر و درجه حداکثر ۲۳۰ درجه میشه به مقصود رسید؛ بدون اینکه آسیبی به آیسی برسه؟

۲۰۲۳۰۸۰۸_۱۳۱۱۴۸.jpg

استاد، فرمودید:
اکثر تعمیر کارها به منحنی زمان کاری ندارند و دمای هیتر هوای گرم را با 400 یا 370 روی قطعه میگیرند تا قطعه ازاد شود که معمولا هم کنار قطعه سیاه میشود
هرچند با توضیحات اولیه و تصویر نمودار ذوب قلع نتیجه گرفتم که با رعایت افزایش مرحله‌ای دما و نهایتا رساندن آن به ۲۴۰ درجه در زمان کوتاهِ حداکثر ۹۰ ثانیه‌ای، به آیسی‌های فلش ناند SPI آسیب وارد نشده و بد بلوک در آن ایجاد نمی‌‌شود؛ لیکن با جمله آخر شما کمی دچار شبهه شدم؛ که شاید مقصود از تنظیم درجه حرارت و عملکرد مقطعی، تنها جلوگیری از سیاه شدن و سوختن برد باشد. لذا ممنون میشم برای رفع شبهه، صراحتا بفرمایید آیا درجه حرارت بیش از ۲۳۰ درجه به آیسی فلش ناند SPI که شرح آن را در پست قبل آوردم صدمه میزند یا خیر؟

آخرین ویرایش:

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,978
گویا یک مرحله را فراموش کردم مشتری داشتم اول 180 درجه دوم 220 درجه مرحله اخر 248 درجه است

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,978
برای برد دوربین اگر میخواهید با روش استاندارد بخصوص این مدل ای سی ناند که خیلی حساس و ظریف است باید لنز را بردارید و از پیری هیتر استفاده کنید چون کار خانه تولید هم بدونه لنز قطعات را منتاژ میکند در مرحله اخر لنز روی برد وصل میشود

لیکن با جمله آخر شما کمی دچار شبهه شدم؛ که شاید مقصود از تنظیم درجه حرارت و عملکرد مقطعی، تنها جلوگیری از سیاه شدن و سوختن برد باشد. لذا ممنون میشم برای رفع شبهه، صراحتا بفرمایید آیا درجه حرارت بیش از ۲۳۰ درجه به آیسی فلش ناند SPI که شرح آن را در پست قبل آوردم صدمه میزند یا خیر؟

شما زمان REFLOW ZONE را طوری تنظیم کنید که هسته داخلی به 240 درجه نرسد
من مرحله دوم را فراموش کردم که باید به 220 برسانید تا 220 هیچ اسیبی به این مدل فلشها نمیزنید
زمان حرارت از 220 به 248 ان موقع کم میشود این زمان معمولا بین 25 تا30 ثانیه هست

تجربه :
حتما حتما یا صد درصد روی دمای 240 درجه ای سی فلش خراب نمیشود این دما پیشنهاد خود سازنده است که نباید بیشتر شود ولی عملا امکان دارد روی 270 درجه هم خراب نشود در کل نباید دما داخل هسته انقدر زیاد شود که هسته دچار اسیب شود

روی DVR و NVR هم از این نوع فلش زیاد استفاده شده گاهی من دمای برد را به 200 درجه میرسانم بعد دمای هیتر را 270 میزارم با زمان خیلی کم ای سی ازاد میشود.البته ناظر باریک هیتر استفاده میکنم و فقط به پایه ها حرارت میدهم نه به خود ای سی فلش. ولی اگر ای سی فلش نزدیک CPU باشد سعی میکنم دمای برد را بیشتر از 165 بالا نبرم چون امکان دارد به علت هیتسینگ دار بودن CPU و وزن ان پایه های CPU اسیب یا ذوب شود چون دمای محیط هم تاثیر گذار است این شرایط برای کارخانه تولید با کوره های مخصوص بزرگ هست که دمای داخل کوره به محیط ربطی ندارد

در ضمن هیچ موقع این نوع فلش ها را با پنس مسقیم برندارید چون امکان دارد قلع یک پایه کاملا ذوب نشده باشد ولی 7 تای دیگر ذوب شده باشند که باعث میشود یک پایه از ای سی فلش کنده شود . ابتدا با پنس خیلی ارام به کنار ای سی فشار بیارید تا حرکت کند بعد ارام ای سی را از جای لحیم دور کنید .بعد ممکن است روغن سرد شود و ای سی فلش به برد بچسبد باز ان را برندارید با هیتر کمی حرارت دهید تا روغن ذوب شود بعد ان را با پنس بردارید

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
804
1,349
بسیار سپاسگذارم استاد
توضیحات در کنار انتقال تجربیات، آنقدر جامع بود که ابهامی باقی نگذارد.
تنها نکته‌ای که در فرمایش شما بود:
برای برد دوربین اگر میخواهید با روش استاندارد بخصوص این مدل ای سی ناند که خیلی حساس و ظریف است باید لنز را بردارید و از پیری هیتر استفاده کنید چون کار خانه تولید هم بدونه لنز قطعات را منتاژ میکند در مرحله اخر لنز روی برد وصل میشود
وقتی لنز را جدا کنیم؛ طبیعتا سنسور CCD زیر لنز قرار گرفته. آیا حرارت پری هیتر به سنسور CCD آسیب نمی‌زند؟ و اگر امکان دارد بفرمایید حداکثر حرارت مجاز وارده به CCD چند درجه است.
سپاسگذارم

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,978
من فقط دستگاه کار میکنم دوربین کار نمیکنم ولی تمام قطعات الکترونیکی در 220 درجه اسیب نمی بیند چون اینها در کوره منتاژ میشوند اگر قرار بود خراب شوند در همان موقع منتاژ خراب میشدند.اختلاف دما با PCB و داخله CCD خیلی زیاد است
من قبلا 30 سال دوربین فیلم برداری تعمیر میکردم همه انها CCD داشتند خیلی هم تعویض میکردم خال می افتاد تا به حال یادم نیست با حرارت CCD خراب شود و 270 یا 280 به پایه ها حرارت میدادم

سیم های داخل CCD با خال جوش هست لحیم نیست. گاهی اوقات سیمهای داخل CCD کنده میشد من میبردم ساختمان المینیوم یک شخصی بود دستگاه ان را وارد کرده با دستگاه خال جوش میزد

آخرین ویرایش:

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
804
1,349
ممنون استاد.
این تاپیک با لطف شما پربار بود و با آموزش‌های جدید شما بیش از پیش پربار شد و تجربه گرانبهایی برایم گشت.
خداوند اجر مضاعف و روزی پر برکت نصیب شما کند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: poya22
بالا