آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مدار فرمان بالابر 6طبقه بدون برد الکترونیکی فقط با 15عددرله 24ولتی 11پایه

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,427
5,471
با سلام
یه بالابر کالای هست که برای شش طبقه ساخته شده و در هر طبقه 5تا کلید داره که بعد ازگذاشتن کالا داخل اون بتونیم اون رو به هر طبقه ای که خواستیم بفرستیم ویک کلید هم برای نگه داشتن اظطراری داره.ولی چند مدت قبل یه قطعی تو سیم کشیش به وجود اومد که کسی نتونست مشکل رو پیدا کنه و هر کس با سلیقه خودش تو مدار دست برد که هیچکس نتونست درستش کنه که هیچ زد تمام سیم کشی تابلو فرمان رو بهم زد وتابلو روکلاً جدا کرد!!!جالب اینجاست که مدار فرمانش هیچ برد الکترونیکی نداره فقط 15تا رله 24ولت 11پایه ترانس 24ولت و دیود پل وکنترل فاز داره ممنون میشم اگه دوستان نقشه این مدار رو دارن قرار بدن.
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
با سلام
یه بالابر کالای هست که برای شش طبقه ساخته شده و در هر طبقه 5تا کلید داره که بعد ازگذاشتن کالا داخل اون بتونیم اون رو به هر طبقه ای که خواستیم بفرستیم ویک کلید هم برای نگه داشتن اظطراری داره.ولی چند مدت قبل یه قطعی تو سیم کشیش به وجود اومد که کسی نتونست مشکل رو پیدا کنه و هر کس با سلیقه خودش تو مدار دست برد که هیچکس نتونست درستش کنه که هیچ زد تمام سیم کشی تابلو فرمان رو بهم زد وتابلو روکلاً جدا کرد!!!جالب اینجاست که مدار فرمانش هیچ برد الکترونیکی نداره فقط 15تا رله 24ولت 11پایه ترانس 24ولت و دیود پل وکنترل فاز داره ممنون میشم اگه دوستان نقشه این مدار رو دارن قرار بدن.
با تشکر
سلام :
فرزاد جان نگفتی رله هاش چند کنتاکتی و چند حالته هستن ؟
قطع وصل ساده تکی یا دوطرفه و پایدار یا منوال ؟؟؟
چند کنتاکت ؟؟/
موفق باشید

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,427
5,471
سلام :فرزاد جان نگفتی رله هاش چند کنتاکتی و چند حالته هستن ؟قطع وصل ساده تکی یا دوطرفه و پایدار یا منوال ؟؟؟ چند کنتاکت ؟؟/ موفق باشید
با سلام وتشکرآقای رجبی عزیز
15تا رله 24ولت 11پایه 3کنتاکت با مارک فیندر داره که اینجور که خودم متوجه شدم6تاش برای استارت یعنی فرمان خودشو از شاسی استارت که روی هر طبقه هست میگیره و6تاشبرای استوپ که فرمان خودشو از میکرو سوییچ پشت کابین میگیره که مشخص کنه بالابر در طبقه چندم قرار داره و همچنین رو طبه مورد نظر متوقف بشه.2تاش برای چپ گرد راستگرد که به دوتا کنتاکتور 220ولت فرمان میده و یکیش هم اگه اشتباه نکنم رله اصلی هستش البته این تجزیه خودم از مدار هستش چون مدار سیم کشیش کاملاً به هم ریخته.رله ها هم ار نوع سوکتی هستن که سوکتش مثل فیوز مینیاتوری روی ریل نصب میشه.از 11پایه رله 2تاش به بوبینوصله و9تا پایه دیگه به پلاتینها وصله که میشه 3تا NOو3تاNC(پیر شدم تا این جواب رو نوشتم!!!چون adslدوماه که قطعه و با گوشی به نت وصل میشم!!!)

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,427
5,471
untitled.JPG

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
با سلام وتشکرآقای رجبی عزیز
15تا رله 24ولت 11پایه 3کنتاکت با مارک فیندر داره که اینجور که خودم متوجه شدم6تاش برای استارت یعنی فرمان خودشو از شاسی استارت که روی هر طبقه هست میگیره و6تاشبرای استوپ که فرمان خودشو از میکرو سوییچ پشت کابین میگیره که مشخص کنه بالابر در طبقه چندم قرار داره و همچنین رو طبه مورد نظر متوقف بشه.2تاش برای چپ گرد راستگرد که به دوتا کنتاکتور 220ولت فرمان میده و یکیش هم اگه اشتباه نکنم رله اصلی هستش البته این تجزیه خودم از مدار هستش چون مدار سیم کشیش کاملاً به هم ریخته.رله ها هم ار نوع سوکتی هستن که سوکتش مثل فیوز مینیاتوری روی ریل نصب میشه.از 11پایه رله 2تاش به بوبینوصله و9تا پایه دیگه به پلاتینها وصله که میشه 3تا NOو3تاNC(پیر شدم تا این جواب رو نوشتم!!!چون adslدوماه که قطعه و با گوشی به نت وصل میشم!!!)
با سلام :
اقا فرزاد روی طرحی که اشاره کردین !! >> برای طراحی چنین مداری باید مورد استفاده را در محل و از نزدیک بررسی و نسبت به نیازها توسط رله های فوق طراحی و بکار برد . باتوجه به اینکه حالت های ممکنه رله و کنتاکت ها در کل قابل رویت با چشم خواهد بود لذا میشه برای یکی یا دو طبقه مداری را طراحی کرده و به نسبت نیاز به طبقات بیشتر تعمیم داد و انچنان مورد هم پیچیده ای نیست کافیست اساس و انواع مدارات کاربردی با رله را در نظر بگیرید فرضا من براتون یک مدار ساده ای طراحی کردم که فقط با یک رله میتونید یک فیلیپ فلاپ دو حالته را توسط میکروسویچ و شستی های پوش باتن بکار بگیرید سپس انرا به تعداد و طبقات لازم تعمیم دهید مسلما اگر در محل یک مقدار تمرکز فکری داشته باشین شما هم میتونید سیستم فوق را راه اندازی کنید از مدار شکل زیر کمک بگیرید و بقیه را از کنتاکت های اضافی {ازاد } رله ها یکی بعد از دیگری سیم بندی و استفاده کنید .
{اگر بتونید اساس کار مدار زیر را در ذهن خود درک کنید حتما برای حل مشکل فایق خواهید امد .}
مدار در پروتیوس شبیه سازی شده و اگر پروتیوس نصب ندارید توصیه میکنم با نصب و توسعه این مدار ابتدا شبیه سازی و کل طرح نتیجه گرفته شده را در محل بکار بندید .
ساخت فلیپ فلاپ دو حالته با یک رله معمولی : {فایل ضمیمه رار دانلود کنید }
[hide]مشاهده فایل‌پیوست F F RELAY.rar شرح مختصر از مدار : چنانکه سویچ دوحالته { کلیدSW2} در یک حالت فعلی قرار بگیرد انگاه با فشردن هر بار سویچ یک طرفه دوم {شستی SW1} رله جذب و حالت خود را نگهداری و با فشردن همین سویچ برای بار دوم رله ازاد و حالت خود را تا فرمان بعدی حفظ خواهد کرد .
F.F RELAY.JPG در حالت دوم کلید { SW2} با فشردن شستی رله جذب و مادامیکه شستی رها نشده رله حالت جذب خود را نگهداری و با رها کردن ان رله قطع خواهد شد .[/hide] موفق باشید ..

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,427
5,471
با سلام وتشکر فراوان
جناب رجبی عزیز تا حد زیادی مشکلاتش رو حل کردم ولی یه مسئله هست که هنوز برام معما هست!!!فرض بفرمایید که بالابر رو طبقه سوم ایستاده خب اگه ما بخواییم بالابر بیاد طبقه اول موتور باید چپ گرد کار که واگه بخواد مثلاً طبقه 5بیاد موتور باید راستگرد کار کنه رله چطور این رو تشخیص میده که باید بالا برم یا پایین.ضمناً این بالابر مثل آسانسور نیست که روی هر طبقه درب رو اتومات باز کنه درب رو دستی باز میکنیم.
با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
با سلام وتشکر فراوان
جناب رجبی عزیز تا حد زیادی مشکلاتش رو حل کردم ولی یه مسئله هست که هنوز برام معما هست!!!فرض بفرمایید که بالابر رو طبقه سوم ایستاده خب اگه ما بخواییم بالابر بیاد طبقه اول موتور باید چپ گرد کار که واگه بخواد مثلاً طبقه 5بیاد موتور باید راستگرد کار کنه رله چطور این رو تشخیص میده که باید بالا برم یا پایین.ضمناً این بالابر مثل آسانسور نیست که روی هر طبقه درب رو اتومات باز کنه درب رو دستی باز میکنیم.
با تشکر
با سلام :
طبعا شما باید یک رله برای چپگرد و یک رله برای راستگرد ویک رله برای استارت و یک رله برای استاپ داشته باشید هم چنین یک سویچ برای اپ {بالا} و یک سویچ برای داون { پایین }را نیز در طراحی مد نظر بگیرید و....
با عبور سیم فرمان چپگرد و راستگرد از کنتاکت های رله های مربوطه بطوریکه امکان تغییر جهت موتور فقط با انتخاب دگمه صحیح مربوطه انجام گیرد { باید مسیر سیم های فرمان طوری از کنتاکت ها عبور کند که هیچ فرمان غلطی اجرا نشود با فشردن دگمه بالا { موتور راستگرد } و پایین { چپگرد } کار کند و شما کاری به کارکرد مورد قبلی ندارید و در هر حال که بود ه ... فعلا اپ میزنید باید بالا بره { راستگرد } و یا داون { پایین } زدید باید {چپگرد} کار کند . پایین رود .
موفق باشید /

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farzad.

hamed-67

کاربر
2013-04-01
12
23
با سلام
برای اینکه موتور در طبقه مورد نظر باایستد پشت ریل بالابر یه میکرئ سوویچ کار میزارن به محظ اینکه بالا بر یه میکرو بر خورد کرد در طبقه مورد نظر متوقف بشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

mehran1221

کاربر
2013-03-20
82
208
اصفهان-نصف جهان
ما تو ساختمونمون یه آسانسور برای 3 طبقه داریم
مدتی پیش رو طبقه همکف که برای بالا رفتم دکمه رو میزدیم یکم با تاخیر انجام میشد و حی در باز میشد و چند بار باید دکه طبقه 2 یا 3 را میزدیم تا بره بالا

ولی حالا کلا نمیره بالا
تا دکمه طبقه 2 یا 3 را میزنیم در قفل میشه ولی دوباره باز میشه؟؟
مشکل چیه؟؟

ahnor

کاربر
2008-11-30
36
87
با سلام
با تشکر
سلام
شما نگفتید دقیقا مشکل از کجا هست آیا خود تابلو مشکل داره منظورم قطعات داخلی و سیم کشی اون هست که در این صورت نمیشه به این صورت زیاد کمک کرد یا اینکه مشکل از سیم کشی منظورم از خروجی ترمینال ها به بعد

بالا