آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: لامپی که بدون اتصال به ولتاژ روشن میشود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد آيا اين فن شما ربطي به نشستن پرنده ها روي سيم فشار قوي داره ؟

مشتاقانه منتظر فيلم هستيم
::bounce::

سلام
در خصوص پرنده ها ، هر جایی که فاصله دو سیم آنقدر زیاد باشد (دارای هر ولتاژی) که جریان لازم از بدن هر موجودی اعم از پرنده و انسان عبور نکند موجب صدمه و برق گرفتگی نمیشه

بهمین دلیل باوجودیکه اختلاف پتانسیل ( اختلاف ولتاژ ) بین دو سیم حشره کش برقی بسیار ضعیف تر از سیم فشار قوی است اما بدلیل فاصله کم دو سیم ، اگر حشره ای بین دو سیم حشره کش قرار گیرد و حتی اگر ارتباط بدن آنها با دو سیم نیز برقرار نشود با اینحال موجب عبور جریان قابل توجه و برق گرفتگی حشرات میشود

اما در فشار قوی باوجود ولتاژ و جریان بسیار بسیار بالاتر اثری ندارد (بدلیل فاصله زیاد)
اگر فاصله سیمهای فشار قوی بمیزان کافی کمتر شود نیمه هادیها را هم برشته و دود میکند چه رسد به هادیها و رطوبت بدن پرنده

حسب الامر ، بزودی فیلم مورد نظر شما را هم تقدیم میکنم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام

اینم فیلمی که خواستید

چون انتشار فیلمی که با کیفیت عالی و نورپردازی علمی و با امکانات قابل توجه توسط اکیپی از جمله کارگردان و تهیه کننده و غیره تهیه میشه ممنوعه و پس از پست و خواسته شما که بخشی از فیلمی است که درخصوص حقیر در صدا و سیما پخش شده لذا جهت کسب اجازه با ایشان تماس تلفنی گرفتم که منوط به اجازه تک تک مسئولین فیلم کردند و درواقع با زبان بی زبانی اجازه ندادند.

بناگزیر الان خودم با گوشی موبایل فیلمبرداری کردم و بابت کیفیت نامطلوبش عذرخواهی و تقدیم میکنم

اگر ابهامی مشاهده فرمودید مجددا فیلمبرداری و تقدیم میکنم شاید مسبب فراگیری شغل هزارم بشه و کمی هم فیلمبرداری یاد بگیرم

سپاس

اینم فیلمی با شرکت: ناصر ملک فردین

پیوست‌ها

• 675.7 کیلوبایت بازدیدها: 373
آخرین ویرایش:

montaser0jam

کاربر vip
کاربر
2013-05-28
32
179
35
كرمانشاه
سلام مجدد
استاد عذر ميخوام ولي راهنمايي در مورد موارد ايمني نكرديد ؟

اين فيلم رو به صاحب كارم نشان دادم اونم تاييد كرد . شگرد فازمتر هم بلد بود !
جالبه گفت يه بار براش پيش اومده كه ماشين ريشتراش فيليپس دستش بوده فقط با يك سيم ! روشن شده ! ولي علتش رو نمي دونسته !

فقط نمي دونم چرا اينا رو بهم نميگه
:212:

خدايي هرچي بلده داره يادم ميده منتهي بايد پيش بياد و ازش سوال كنم .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام مجدد
استاد عذر ميخوام ولي راهنمايي در مورد موارد ايمني نكرديد ؟

اين فيلم رو به صاحب كارم نشان دادم اونم تاييد كرد . شگرد فازمتر هم بلد بود !
جالبه گفت يه بار براش پيش اومده كه ماشين ريشتراش فيليپس دستش بوده فقط با يك سيم ! روشن شده ! ولي علتش رو نمي دونسته !

فقط نمي دونم چرا اينا رو بهم نميگه
:212:

خدايي هرچي بلده داره يادم ميده منتهي بايد پيش بياد و ازش سوال كنم .

سلام

حالا که موردش پیش اومده بهش بگو اینجوری به هایولتاژ دست بزنه
محاله ریش تراش با یک سیم روشن بشه
احتمالا یه روزی به هایولتاژ هم دست زده ولی الان دست نمیزنه
درمورد توصیه های ایمنی هم اتفاقا قبلا در پست 25 توصیه کرده ام که هایولتاژ را شوخی نگیرید و دست نزنید مگر با علم و آگاهی قبلی
اصولا بسیارند کسانی که بعد از طرح پاسخ میگن از بچگی میدونستن ازجمله ابتکار استاد بزرگ صابری عزیز را در تاپیک زیر
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=6858&p=157665&viewfull=1#post157665
منتها موردش پیش نیومده بود که بگن
بله بعضی ها باوجودیکه همه چی رو میدونن ، بهت نمیگن تا وقتیکه خودت بفهمی و به اونا هم بفهمو نی

یکی از بستگانم بیسواده ولی پیر زن جالبیه و شگرد جالبی داره هر اتفاقی بیافته میگه شما که میدونین من از دکترها هم بیشتر میدونم چرا از من سوال نکردین که راهنمایی کنم و این اتفاق بد نیافته

مثلا ساعت 2 خونه همسایه سرقت میشه ، میگه : چرا بمن نگفتین که بگم ساعت 2 خیلی مراقب باشین دزدی نشه

میگن از فلان جاده رفتیم تصادف کردیم میگه چرا بمن نگفتین میخواهین از کدوم جاده برین که بگم اگه از اون جاده برین تصادف میکنین

میگیم قبل از حوادث بگو چکار کنیم میگه تا موردش پیش نیاد نمیتونم چیزی بگم و بعد از حادثه بهم الهام میشه
خلاصه درسته که بی سواده ولی از انیشتین هم بیشتر میدونه و از همه علوم و حوادث باخبره البته بعد از حوادث

سپاس

آخرین ویرایش:
2013-05-27
30
130
جالبه واقعا احساس برق گرفتگی و یونیزه شدن بهتون دست نمیده!!!
من با 220 شهری چشام کور میشه واسه چن لحظه! چه برسه به های ولتاژ اون دیگه فک کنم پودرم کنه!!!:)
این امر صددرصد مربوط به میدان مغناطیسی میشه که علتشم توضیح دادن همکارا و اساتید (ولتاژ بسیار بالا)
البته اگه از یه دیود استفاده کنید فک نکنم دیگه روشن بشه چون به مثبت منفی بودن حساسه و نتیجه ای نمیده
این واقعه هم به همین دلیل رخ میده اختلاف پتانسیل بین دو سر لامپ که بدلیل وجود داشتن مقاومت کم روشن میشه
در مورد سیگنال گیری تلویزیون با نزدیک کردن سیم انتن باید بگم که امواج رادیو و تلویزیون در همه جا پخشه و اگر تلویزیون شما قوی باشه بدون آنتن این امواج رو جذب میکنه و تیونر دقیقا همین کار را میکنه با داشتن سیم پیچهای با فرکانسهای مختلف امواج رو تقویت و رگوله میکنه و شما تصویر دارید و این
چیز جدیدی نیست سیگنال همون امواج رادیو و تلویزیونه و شما با آنتن هوایی این امواج رو جمع آوری میکنید همین!!! میدونم میدونی!!!
این هم مقاله در مورد القای مغناطیسی برق در ابعاد گسترده نه فقط یه لامپ کوچولو!!!
کره جنوبی و راه اندازی خط اتوبوس با قابلیت شارژ در مسیر

نیما دادگستر
پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۳:۵۹
اغلب وقتی صحبت از شارژ بی سیم به میان می آید یاد تبلت ها و تلفن های هوشمند می افتیم٬ ولی شهر گومی در کره جنوبی می خواهد این فناوری را در مقیاسی بزرگتر به کار بگیرد: اتوبوس ها!

قرار است یک جفت اتوبوس الکتریکی با امکان شارژ حین حرکت در مسیر٬ در این شهر به خدمت رسانی بپردازند. آسفالت ویژه ای که در مسیر حرکت اتوبوس ها کشیده شده امکان آن را می دهد که بدون نیاز به توقف٬ باتری ها شارژ شوند.

گفته می شود که این اولین استفاده عمومی از فناوری OLEV (مخفف Online Electric Vehicle) است و هر اتوبوس بعد از خروج از مسیر ویژه که دارای میدان مغناطیسی است٬ می تواند تا ۲۴ کیلومتر دیگر هم حرکت کند.

از آنجایی که این فناوری با ۵ تا ۱۵ درصد از قدرت میدان مغناطیسی نیز کار می کند٬ بنابراین نیازی نیست که مسیر همیشه آب و جارو شده باشد. نکته جالب تر اینکه فقط حین عبور خودروهای OLEV سیستم به کار افتاده و میدان مغناطیسی را بر پا می کند.

انستیتو علوم و فناوری پیشرفته کره سال ها است که بر روی این تکنولوژی کار کرده و حالا ۲ اتوبوس و تا سال ۲۰۱۵ نیز ۱۰ اتوبوس دیگر در مسیر قرار خواهند گرفت.

آخرین ویرایش:
2013-05-27
30
130
این هم مقاله از شارژ بی سیم و البته از طریق القای گوشی های هوشمند که در مقاله گفته شده باید گوشی بر روی سطح مذکور قرار داده بشه تا شارژ بشه پس همون القایه خودمونه

به نظر می‌رسد گلکسی اس 4 همچون نکسوس 4 و لومیا 920 از قابلیت شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کند. البته کاربر باید استیشن مربوط به شارژ بی‌سیم را بصورت جداگانه خریداری کند.

شارژ بی‌سیم یکی از فناوری‌هایی است که انتظار می‌رود در سال 2013 مورد توجه بیشتری قرار گیرد و تلفن‌های برتر بازار از این فناوری پشتیبانی کنند.اما QI چیست؟

QI که «چی Chee» خوانده می‌شود، اینتفرفیس استانداردی است که توسط کنسرسیوم قدرت بی سیم (Wireless Power Consortium) طراحی و توسعه یافته و در آن جریان الکتریسیته از فاصله 4 سانتی‌متری به روش القایی به ابزار منتقل می‌شود. در QI ابزار می‌بایست از این فناوری پشتیبانی کند و برای شارژ بی سیم نیز به یک استیشن مخصوص نیاز است که ابزار بر روی سطح آن قرار گرفته و القای الکتریسیته از طریق آن انجام می‌شود. در حال حاضر شرکت‌های بزرگ تولید کننده تلفن‌های همراه از جمله اچ تی سی، هواوی، ال جی، موتورولا، نوکیا، سامسونگ و سونی مجوز استفاده از این فناوری را دریافت نموده‌اند و احتمالا این شرکت‌ها نیز به زودی محصولات مجهز به فناوری QI را روانه بازار خواهند کرد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های فناوری QI در پشتیبانی آن از ابزارهای مختلف است به عنوان مثال بر روی یک استیشن شارژر بی‌سیم QI می‌توان تلفن لومیا 920 یا نکسوس 4 و تلفن‌های دیگر مبتنی بر این فناوری را قرار داد تا شارژ شوند.

© گجت نیوز

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
این هم مقاله از شارژ بی سیم و البته از طریق القای گوشی های هوشمند که در مقاله گفته شده باید گوشی بر روی سطح مذکور قرار داده بشه تا شارژ بشه پس همون القایه خودمونه

به نظر می‌رسد گلکسی اس 4 همچون نکسوس 4 و لومیا 920 از قابلیت شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کند. البته کاربر باید استیشن مربوط به شارژ بی‌سیم را بصورت جداگانه خریداری کند.

شارژ بی‌سیم یکی از فناوری‌هایی است که انتظار می‌رود در سال 2013 مورد توجه بیشتری قرار گیرد و تلفن‌های برتر بازار از این فناوری پشتیبانی کنند.اما QI چیست؟

QI که «چی Chee» خوانده می‌شود، اینتفرفیس استانداردی است که توسط کنسرسیوم قدرت بی سیم (Wireless Power Consortium) طراحی و توسعه یافته و در آن جریان الکتریسیته از فاصله 4 سانتی‌متری به روش القایی به ابزار منتقل می‌شود. در QI ابزار می‌بایست از این فناوری پشتیبانی کند و برای شارژ بی سیم نیز به یک استیشن مخصوص نیاز است که ابزار بر روی سطح آن قرار گرفته و القای الکتریسیته از طریق آن انجام می‌شود. در حال حاضر شرکت‌های بزرگ تولید کننده تلفن‌های همراه از جمله اچ تی سی، هواوی، ال جی، موتورولا، نوکیا، سامسونگ و سونی مجوز استفاده از این فناوری را دریافت نموده‌اند و احتمالا این شرکت‌ها نیز به زودی محصولات مجهز به فناوری QI را روانه بازار خواهند کرد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های فناوری QI در پشتیبانی آن از ابزارهای مختلف است به عنوان مثال بر روی یک استیشن شارژر بی‌سیم QI می‌توان تلفن لومیا 920 یا نکسوس 4 و تلفن‌های دیگر مبتنی بر این فناوری را قرار داد تا شارژ شوند.

© گجت نیوز
L1.jpg
سلام

استاد عزیز جناب آقای فراهان

موضوعات خوبی مطرح فرمودید و ممنونم اما در مورد لامپ و فیش تلویزیون و برق دزدی انگشتم به تفصیل در این تاپیک تشریح و استدلال کردم که عامل حوادث مربوطه القا نیست و متنفاوت با شارژ بی سیمی باطری است بلکه پدیده های مورد اشاره صرفا بموجب تشکیل خازن اتفاق می افته

دو فلز در مقابل یکدیگر یک خازن میسازند حتی به اندازه نوک سوزن
و لذا فلز فبش آنتن و فلز ورودی تیونر هم یک خازن است که هرچه فیش آنتن را به تیونر نزدیکتر کنید خازن بزرگتری ساخته میشود و امواج از این خازن عبور کرده و به تیونر میرسد

به همین صورت بین رطوبت انگشت یا بدنم و سیم حامل هایولتاژ
همچنین بین فلز یک پایه لامپ نئون و سیم هایولتاژ

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام

داستان علمی و جالب بعدی

فقط یک ترانس ساده و فازمتر آماده کنید
و با آزمایش جالب زیر مبهوت شوید

یک ترانس کوچک ایرانی ( وات پایین ) که ورودی و خروجی آن رویهم پیچیده شده را به برق شهر متصل کنید ( ولتاژ خروجی ترانس چندان مهم نیست مثلا 12 ولتی یا 16 یا 18 ولتی سه سر یا ساده فرقی نمیکنه)

1- درحالیکه خروجی های ترانس آزاد است و به جایی متصل نیست فازمتر را روی تک تک سیمهای خروجی تست کنید که روشن میشه یا نه

2- سپس جای فاز و نول را در ورودی جابجا کنید و مجددا فازمتر را روی هر خروجی تست کنید دراینصورت

حداقل در یکی از دو حالت فوق مبهوت میشوید
زیرا باوجودیکه دو سیم پیچ ورودی و خروجی هیچگونه ارتباطی با یکدیگر ندارند معذالک تمام خروجی های ترانس ، حداقل در یکی از دو حالت فوق فازمتر را روشن میکنه.

( در برخی از ترانسها در هر دو حالت فوق الذکر ، فازمتر روشن میشه)
چرا ؟

آخه مگه ممکنه لامپ نئون 220 ولتی (فازمتر) با 12 ولت روشن بشه
بله ببینید که میشه
و بفرمایید این دیگه چه داستانی داره ؟

ازآنجاکه این پدیده متناسب با تاپیک معماهاست لذا سوال و پاسخ را در تاپیک معماها مطرح و منتقل میکنم

سپاس

آخرین ویرایش:

montaser0jam

کاربر vip
کاربر
2013-05-28
32
179
35
كرمانشاه
سلام

حالا که موردش پیش اومده بهش بگو اینجوری به هایولتاژ دست بزنه
محاله ریش تراش با یک سیم روشن بشه
احتمالا یه روزی به هایولتاژ هم دست زده ولی الان دست نمیزنه
درمورد توصیه های ایمنی هم اتفاقا قبلا در پست 25 توصیه کرده ام که هایولتاژ را شوخی نگیرید و دست نزنید مگر با علم و آگاهی قبلی
اصولا بسیارند کسانی که بعد از طرح پاسخ میگن از بچگی میدونستن ازجمله ابتکار استاد بزرگ صابری عزیز را در تاپیک زیر
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=6858&p=157665&viewfull=1#post157665
منتها موردش پیش نیومده بود که بگن
بله بعضی ها باوجودیکه همه چی رو میدونن ، بهت نمیگن تا وقتیکه خودت بفهمی و به اونا هم بفهمو نی

یکی از بستگانم بیسواده ولی پیر زن جالبیه و شگرد جالبی داره هر اتفاقی بیافته میگه شما که میدونین من از دکترها هم بیشتر میدونم چرا از من سوال نکردین که راهنمایی کنم و این اتفاق بد نیافته

مثلا ساعت 2 خونه همسایه سرقت میشه ، میگه : چرا بمن نگفتین که بگم ساعت 2 خیلی مراقب باشین دزدی نشه

میگن از فلان جاده رفتیم تصادف کردیم میگه چرا بمن نگفتین میخواهین از کدوم جاده برین که بگم اگه از اون جاده برین تصادف میکنین

میگیم قبل از حوادث بگو چکار کنیم میگه تا موردش پیش نیاد نمیتونم چیزی بگم و بعد از حادثه بهم الهام میشه
خلاصه درسته که بی سواده ولی از انیشتین هم بیشتر میدونه و از همه علوم و حوادث باخبره البته بعد از حوادث

سپاس

با سلام .
:nevreness: فكر نمي كنم ديگه صاب كارم! دست به هاي ولتاژ بزنه (آخه مو رو سرش نمونده)

در مورد ريش تراش بايد بگم ريشتراش داراي ترانسفورمر بوده و دلايلي ممكنه باعث روشن شدن اون بشه . ! خود استاد عزيز بهتر از من مي دونه چه دلايلي؟

بي ادبي حقير رو ببخشيد .
بهرحال شما استاد ما هستيد . اگه گوشمون رو هم ببريد بزاريد كف دستمون بازم روي سرما جا داريد.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام .
:nevreness: فكر نمي كنم ديگه صاب كارم! دست به هاي ولتاژ بزنه (آخه مو رو سرش نمونده)

در مورد ريش تراش بايد بگم ريشتراش داراي ترانسفورمر بوده و دلايلي ممكنه باعث روشن شدن اون بشه . ! خود استاد عزيز بهتر از من مي دونه چه دلايلي؟

در مورد بعضي ها كه خيلي چيز ها ميدونن !
من بارها برام پيش اومده كه تو بعضي كارها موندم و به راه حل هايي نجومي فكر كردم و از طريق اونا كارم رو انجام ميدادم .
بعدش اومدم به صاب كارم گفتم . اون با خنده اي بهم مي گفت با روشي كه من مي رفتم كار رو موقتي انجام دادم ولي با روشي به ظاهر پيش پا افتاده بوده همون كار رو انجام ميداد .بدون اينكه وقت زيادي روي كار بگذاره !

اين بر ميگرده به تجربه !
صاب كارم دوره تعميرات رو توي مالزي گذروندن (نماينده شركت پاناسونيك) ولي بنابه اتفاقاتي كه براش افتاده بخش زياده اي آموخته هاش يادش نيست!

بهر حالندونسته حرفي در مورد كسي كه نميشناسيم مي زنيم ممكنه باعث ناراحتي عزيزي بشه.
مي گن از بچگي مي دونستن!
بي ادبي حقير رو ببخشيد .
بهرحال شما استاد ما هستيد . اگه گوشمون رو هم ببريد بزاريد كف دستمون بازم روي سرما جا داريد.

سلام

شما محبت و لطف زیادی دارید و من کوچیک شما هستم
عرض کردم عبارت میدونستم هیچ اثر و ثمری نداره و کمترین اطلاعاتی نمیده و چه بسا مایه افسردگی افراد میشه
اما عبارت میدونم و میگم ، موجب تحرک و نشاط و فعالیت ذهنی افراد میشه هرچند دانستنی و استدلال و اطلاعات کسیکه دانش خود را مطرح میکنه ، نا صحیح باشه

اصولا کلیه مواردی که مطرح فرمودید گویای شخصیت فرد مورد نظر است و با یک دلیل حکمی صادر نکردم

چطور ممکنه در حادثه فلان سال یادش مونده که ریش تراش با یک سیم کار کرده ( که تا اینجا ادعای صرف است و فاقد استدلال )
اما اونجائیکه دلیل صحت و سقم ماجراست و با کلیه اصول علمی و پدیده های آفرینش منافات داره و در تضاد و تناقض است و اساسا امری محال است فقط این قسمت از حادثه همون لحظه را فراموش کرده

بله منم یکروز وسط خورشید رفتم کمی آتیش برداشتم اومدم ولی یکبار سنگ بزرگی به سرم خورد و از اون به بعد فراموش کردم با چی رفتم و چرا نسوختم ولی رفتنشو خیلی خوب یادم مونده و صد تا سنگ دیگه توی سرم بخوره این قسمتشو محاله یادم بره

لذا من و شما در قبال خرافات و ادعاهای پوچ و بی اساس مسئولیم زیرا قویا دشمن علم و توسعه است
اگه تحصیل و دوره آموزشی در خارج از کشور دلیل دانایی و توانایی باشه کل جمعیت کره زمین جز ساکنین ایران ، دانشمندند

دوست خوبم مالزی که سهله من دکترای الکترونیکی میشناسم که آمریکا تحصیل کرده ولی بقول خودش فقط فهمیده که به برق دست بزنی برق آدمو میگیره

متقابلا کسیکه توی دانشگاه تهران تحصیل کرده مدیر ناسا و افتخار ایرانی هاست لذا مالزی و دوره آموزشی پاناسونیک ، دلیل نون و آب و علم و دانش نیست چنته مهمه که چی توش هست که میگه سنگ خورده خالی شده

با فرض صحت که شخصی بزرگترین دانشمند بوده و الان بدلیل سنگ آسمانی خنگ شده لذا درسته که قابل احترامه ولی قابل اعتماد نیست و انسان پیش اینگونه دانشمندان گذشته که الان خنگ شدن نتیجه ای جز بیراهه نمیگیره

بله اونها باید به پاس خدمات گذشته ، احترام و تکریم بشن ولی دیگه دانشی در شرایط حاضر ندارن که قابل پیروی باشن
کلام آخر

همیشه بمیزان دانش کنونی افراد به ادعاهای علمی آنها اعتماد کن

و بمیزان خدمات و سوابق علمی اونها ،تکریم و احترام کن ( نه شاگردی و اعتماد )

ضمنا ندونسته حرفی نزدم و اصولا همه بهم میگن کم حرفم چون یا حرف نمیزنم و یا اگه حرفی بزنم حتما بر پایه اصول علمی و تجربه قابل توجهی است چنانکه اگر کسی بتونه حرف بی ربط و نادرست منو اثبات کنه مرید اون میشم .

البته مقصودم این نیست که هرگز حرف نادرست نمیزنم و کلیه نظراتم صحیحه ،
اما بنحو افراطی مراقب کلامم هستم که مطلب بی اساس و پایه بزبان نیارم و در خصوص موضوعی که اطمینان قاطعی ندارم اظهار نظر نکنم .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا