آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: علت ترکیدن خازن درون مدار لامپهای خیاری 1000 وات

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام.
بنده نظر خود را اعلام ميكنم اميدوارم درست باشد:
خازنها داراي مشخصه اي به نام مقاومت معادل داخلي يا esr ميباشند كه هرچه ظرفيت خازن بيشتر باشد اين مقاومت كوچكتر خواهد بود در نتيجه تلفات گرمايي نيز كاهش ميابد. خازن هاي مرغوب داراي مقاومت خيلي كمي مي باشند.
خازن ها با گذشت زمان و حرارت زياد افزايش مقاومت ميدهند و در عملكرد مدار تداخل ايجاد مي كنند.
با تشكر.

سلام
آفرین

کاملادرسته
اصولا حرارت در مقاومت تولید میشه و مقاومت اهمی هر صفحه خازن تناسب مستقیم با طول و تناسب معگوس با سطح مقطع آن داره

و لذا وقتی ظرفیت خازن مثلا 1000 میکرو دو برابر میشه یعنی دو خازن 1000 میکرو را با هم موازی کرده اید و در نتیجه مقاومت آنها هم موازی شده و نصف میشه و بعبارتی هر خازن نصف انرژی مصرف کننده را تامین میکنه لذا حرارت آن بشدت کم میشه (حرارت آن خیلی کمتر از نصف خازن کوچک میشه )

ازطرفی سطح فلز زیادتر بعنوان رادیاتور بزرگتر محسوب میشه و تبادل حرارت با محیط را تسهیل میکنه

بهمین خاطر اگر در لامپ کم مصرف 100 وات تعداد خازنهای موازی که اگر اشتباه نکنم غالبا 3 عدد است را کم کنید خیلی خیلی سریعتر صدمه می بینه و به ترانزیستور آن هم صدمه می زنه و اگه میخوای عمرش طولانی تر بشه باید تعداد خازن را از تعداد اصلی هم بیشتر بشه و اگه از ولتاژ بالاتر هم استفاده کنید چه بهتر

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
با این اوصاف پس در صورتی که ظرفیت یک خازن بنا به هر دلیلی نباید تغییر کنه میشه به شیوه زیر عمل کرد که در این حالت هم ولتاژ و هم جریان esr ها نصف میشه و در نتیجه توان مصرفی هر کدام از خازن ها یک چهارم میشه ولی در مقدار هر یک از المان ها
(esr,esl,R leak) جمعاً تغییری حاصل نمیشه.
CAP TOTAL.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
با این اوصاف پس در صورتی که ظرفیت یک خازن بنا به هر دلیلی نباید تغییر کنه میشه به شیوه زیر عمل کرد که در این حالت هم ولتاژ و هم جریان esr ها نصف میشه و در نتیجه توان مصرفی هر کدام از خازن ها یک چهارم میشه ولی در مقدار هر یک از المان ها
(esr,esl,R leak) جمعاً تغییری حاصل نمیشه.
مشاهده فایل‌پیوست 79875

سلام

اگر توجه فرمایید کاربرد این تغییر ظرفیت را در تغذیه بعنوان خازن صافی اعلام کردم و لذا درسته که این تغییر ظرفیت در حرارت خازن ها تاثیر مطلوب و مفیدی داره ولی در مواردی جز خازن صافی ممکنه هدف و کارایی مدار را مختل کنه (اگرچه موجب کاهش حرارت میشه )

اما در خصوص تصویری که مطرح فرمودید اگر منظورتون اینه که با 4 نمونه از یک خازن همان ظرفیت را بسازیم بدیهی است که فوق العاده مفیده و حرارت را بنحو چشمگیری کاهش میده و ازآنجاکه ظرفیت معادل برابر با خازن مورد نظر است در هر مداری قابل استفاده است

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس غزال برای همین موردی که فرمودید در دستگاه های اینورتر جوشکاری از بانک خازنی استفاده میشود چند خازن را با هم موازی میکنند مثلا 6 عدد 470 میکرو 400 یا 4 عدد 680 میکرو 400 درست بیان کردم؟
ولی دیروز دستگاه جوشی آمد که بجای بانک خازنی موازی از یک خازن بزرگ الکترولیت 1800 میکرو 400 ولت استفاده کرده بود که از قرار معلوم این خازن خراب شد و در بازار نیافتم ولی 470 میکرو 450 ولت پیدا کردم با این حال میخاهم 4 تا را موازی کنم آیا نکاتی هست که باید رعایت کنم ؟مثلا میخاهم از سیم افشان نمره 4 برای موازی کردن خازنها استفاده کنم ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام مهندس غزال برای همین موردی که فرمودید در دستگاه های اینورتر جوشکاری از بانک خازنی استفاده میشود چند خازن را با هم موازی میکنند مثلا 6 عدد 470 میکرو 400 یا 4 عدد 680 میکرو 400 درست بیان کردم؟
ولی دیروز دستگاه جوشی آمد که بجای بانک خازنی موازی از یک خازن بزرگ الکترولیت 1800 میکرو 400 ولت استفاده کرده بود که از قرار معلوم این خازن خراب شد و در بازار نیافتم ولی 470 میکرو 450 ولت پیدا کردم با این حال میخاهم 4 تا را موازی کنم آیا نکاتی هست که باید رعایت کنم ؟مثلا میخاهم از سیم افشان نمره 4 برای موازی کردن خازنها استفاده کنم ؟

سلام

اشکالی نداره و نیاز به سیم بسیار ضخیم هم نیست

سپاس

بالا