آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

علت استفاده از خازن به صورت موازی در بوبین کنتاکتور

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,710
(تبرستان) آمل
به نام خدا
معمولا در زمان جذب کنتاکتور یا رله ها چون آمپر زیادی در لحظه اول میکشد جرقه ای بین 2 کنتاکت رله یا کنتاکتور به وجود می آید که طراح مدار با قرار دادن خازن جلوی این جرقه را در کنتاکت میگیرد تا عمر کنتاکتور زیاد شود و کنتاکت ها به هم جفت و جوش نشوند

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
به نام خدا
معمولا در زمان جذب کنتاکتور یا رله ها چون آمپر زیادی در لحظه اول میکشد جرقه ای بین 2 کنتاکت رله یا کنتاکتور به وجود می آید که طراح مدار با قرار دادن خازن جلوی این جرقه را در کنتاکت میگیرد تا عمر کنتاکتور زیاد شود و کنتاکت ها به هم جفت و جوش نشوند
این فرمایش شما برای پلاتین ها صدق میکنه ولی سوال من این بود که چرا خازن رو با بوبین موازی میبندند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
در هر صورت خارج از پاسخ استاد اختر نیست بویژه که در متن پست اول عبارت موازی با بوبین را ذکر نفرمودید و در پست آتی مطرح فرمودید و من هم بعدا متوجه شدم که عنوان پست کاملتر از متن و حاوی عبارت موازی است

به هر صورت اگر بوبین پرقدرتی باشد موجب جرقه شدیدی در کنتاکت رله فرمان میشود و لذا صرفنظر از کنتاکتهای این رله نیز پیشگیری از جرقه رله فرمان و استارتر اجتناب ناپذیر است

بطور کلی ، ولتاژ القایی و جریان زیاد موجب جرقه و یارازیت و خسارات ناشی از تولید ولتاژ بالا میشود

درصورت امکان تصویر مربوطه را ارسال و نیز مشخص فرمایید آیا با dc کار میکند یا ac
و آیا فقط دارای خازن است یا مقاومت و قطعات دیگری هم دارد؟

ایا از اتصال موازی مطمئن هستید؟

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
سلام
در هر صورت خارج از پاسخ استاد اختر نیست بویژه که در پست اول عبارت موازی با بوبین را ذکر نفرمودید و در پست آتی مطرح فرمودید
به هر صورت اگر بوبین پرقدرتی باشد موجب جرقه شدیدی در کنتاکت رله فرمان میشود و لذا صرفنظر از کنتاکتهای این رله نیز پیشگیری از جرقه رله فرمان و استارتر اجتناب ناپذیر است

بطور کلی ، ولتاژ القایی و جریان زیاد موجب جرقه و یارازیت و خسارات ناشی از تولید ولتاژ بالا میشود

درصورت امکان تصویر مربوطه را ارسال و نیز مشخص فرمایید آیا با dc کار میکند یا ac
و آیا فقط دارای خازن است یا مقاومت و قطعات دیگری هم دارد؟

ایا از اتصال موازی مطمئن هستید؟
با سلام وتشکر
از عنوان پست  مشخص کردم  علت استفاده از خازن به صورت موازی در بوبین کنتاکتور!!!
در هر صورت در داخل یه تابلو برق که حدود 40تا کنتاکتورمختلف داشت فقط روی 2تا کنتاکتور که بوبین 220ولت acدارند خازن 100نانوبه صورت موازی بسته شده!!!بدون هیچ مقاومتی!!!لازم به ذکره که تیغه این 5تا کنتاکتور هم 22آمپری حداکثر هستند!!!در صورتی که تو همین تابلو کنتاکتور50آمپری هم استفاده شده که بدون خازنه!!!فقط یک نکته هست که بوبین این 5تا کنتاکتور از شاسی های فرمانی برق میگیرند که در هین انجام کار با دست کنترل میشن و ممکنه تو 5ثانیه 3بار یا بیشتر فعال شوند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام وتشکر
از عنوان پست  مشخص کردم  علت استفاده از خازن به صورت موازی در بوبین کنتاکتور!!!
در هر صورت در داخل یه تابلو برق که حدود 40تا کنتاکتورمختلف داشت فقط روی 2تا کنتاکتور که بوبین 220ولت acدارند خازن 100نانوبه صورت موازی بسته شده!!!بدون هیچ مقاومتی!!!لازم به ذکره که تیغه این 5تا کنتاکتور هم 22آمپری حداکثر هستند!!!در صورتی که تو همین تابلو کنتاکتور50آمپری هم استفاده شده که بدون خازنه!!!فقط یک نکته هست که بوبین این 5تا کنتاکتور از شاسی های فرمانی برق میگیرند که در هین انجام کار با دست کنترل میشن و ممکنه تو 5ثانیه 3بار یا بیشتر فعال شوند

سلام
بله عبارت مهم موازی را بعد از تنظیم و حتی بعد از ارسال متن در عنوان پست دیدم و لذا بلافاصله در متن پاسخم اضافه کردم

نقص مشابهی در پاسخ اخیر نیز وجود دارد که درک مطالب را دشوار میسازد که رنگی و شاخص کردم
بطوریکه بدوا 2 کنتاکتور با تغذیه 220 را متمایز و سپس اضافه فرمودید لازم به ذکره تیغه این 5 کنتاکتور ...
فلذا با تاکید مجدد بر عدد 5 ، بنظر میرسد 5 کنتاکتور دیگر نیز وجه تمایزی با بقیه دارد که تشریح و توصیف قبلی آن مغفول مانده و یا عدد 2 با ایراد تایپی منظور شده و مقصود 5 بوده

به هر شکل برای من هم جالب است که دلایل اقدامات خاص و استثنائی تولید کننده را کشف کنم
اما آنچه از متون شما استنباط کردم
با احتمال زیاد مجموعه کنتاکتورها توسط تولید کننده کنتاکتور مونتاژ شده نه توسط تابلو ساز آزاد
و دراینصورت هر گونه تمهیداتی با اطلاع و احتساب کل مجموعه قابل بررسی است و دلیلی که در پست قبلی بعرض رساندم محتمل و تقویت میشود و حتی محل کنتاکتور نیز مهم و ملاک میگردد که خارج از محیط تابلو است یا در محل الباقی

درغیراینصورت اگر توسط تابلوساز آزاد مونتاژ شده ، قطعا ساختار و یا کاربری کنتاکتورهای موصوف ، متفاوت با الباقی کنتاکتورهاست

بابت طرح موضوع که حاوی نکته قابل تاملی است سپاسگزارم و بابت تشریح و توصیفات تکمیلی که موجب کشف عامل و اغناء علمی است بیشتر سپاس

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام وتشکر
منظور بنده 5کنتاکتور بوده که اشتباهاً2کنتاکتور تایپ کردم!!!راستش تابلوی خیلی تمیزی هم نیست!!!منظورم اینه که از ظاهر تابلو مشخصه که حرفه ای روش کار نشده!!!با راهنمایی های شما حدس میزنم که وجود این خازنها در بوبین این 5کنتاکتور بیشتر به جهت حفاظت تیغه یا پلاتین شاسی فرمان هست چون همانطور که عرض کردم فقط این 5تا کنتاکتور با شاسی کار میکنن وبقی با کلید استپ استارت کار میکنن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام وتشکر
منظور بنده 5کنتاکتور بوده که اشتباهاً2کنتاکتور تایپ کردم!!!راستش تابلوی خیلی تمیزی هم نیست!!!منظورم اینه که از ظاهر تابلو مشخصه که حرفه ای روش کار نشده!!!با راهنمایی های شما حدس میزنم که وجود این خازنها در بوبین این 5کنتاکتور بیشتر به جهت حفاظت تیغه یا پلاتین شاسی فرمان هست چون همانطور که عرض کردم فقط این 5تا کنتاکتور با شاسی کار میکنن وبقی با کلید استپ استارت کار میکنن

سلام
بله حدس زده ام اشتباه تایپی است و طی پاسخ قبلی هم با توجه به تکرار عدد 5 حدس زده ام عدد 2 اشتباها تایپ شده آخه کمی کاراگاه هم هستم
دراینصورت آیا خازنها جزء تمهیدات تولید کننده و از اجزاء کنتاکتور است یا بوسیله تابلوساز اضافه شده ؟
ضمنا نفرمودید که محل این 5 کنتاکتور متفاوت است یا در همان محل کنتاکتورهای فاقد خازن هستند؟
و آیا دقیقا مشابه این کنتاکتور که فاقد خازن باشد در تابلو وجود دارد یا نه؟
و آیا در تابلو کنتاکتورهای dc هم هست؟

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
وقتی که بوبین کنتاکتور تحریک میشه هسته متحرک رو جذب میکنه و این هسته مانند EI یک ترانس رفتار میکنه.یعنی یه جریانی در اون برخلاف جهت جریان اصلی القا میشه و باعث زیرزیر کردن کنتاکتور میشه.برای برطرف کردن این مشکل معمولا در روی سطح هسته کنتاکتور یه حلقه مسی قرار میدن که جریان در اون حلقه تلف بشه.بعضی مواقع چون سرعت قطع و وصل کنتاکتور زیاده مجبور میشیم یه خازن در دوسر بوبین بذاریم که جریان القایی ایجاد شده در خازن ذخیره بشه و از صدای بی مورد کنتاکتور جلوگیری بشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
وقتی که بوبین کنتاکتور تحریک میشه هسته متحرک رو جذب میکنه و این هسته مانند EI یک ترانس رفتار میکنه.یعنی یه جریانی در اون برخلاف جهت جریان اصلی القا میشه و باعث زیرزیر کردن کنتاکتور میشه.برای برطرف کردن این مشکل معمولا در روی سطح هسته کنتاکتور یه حلقه مسی قرار میدن که جریان در اون حلقه تلف بشه.بعضی مواقع چون سرعت قطع و وصل کنتاکتور زیاده مجبور میشیم یه خازن در دوسر بوبین بذاریم که جریان القایی ایجاد شده در خازن ذخیره بشه و از صدای بی مورد کنتاکتور جلوگیری بشه

سلام
تحلیل زیبایی کردید ولی دراینصورت باید کنتاکتورهای AC دارای خازن باشند که اینطور نیست
مضافا که در AC ذخیره انرژی ممکن نیست و بدلیل اتصال با منبع ولتاژ AC پر قدرت حتی موجب تغییر شکل موج هم نمیشه و از این حیث تاثیری بر عملکرد آن ندارد مگر با قطعه دیگری سری شده باشند .

سپاس

بالا