آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

طریقه تبدیل یک ترانزیستور به یک دیود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
IMG_20210315_133302_310.jpg

درود

فرض کنید باری مطابق تصویر پیوست با کلکتور سری باشه.

در اینصورت ازآنجاکه کلکتور و بیس بهم متصلند لذا همیشه ولتاژ یکسانی دارند .
لذا اگه جریانی از مقاومت عبور نکنه دراینصورت افت ولتاژی دو سر مقاومت نداریم و و لذا عین ۱۰ ولت به بیس و کلکتور میرسه.
اما هرگز این اتفاق نمیافته چون بمحضی که ولتاژ کلکتور و بتبع آن ولتاژ بیس به 7/. ولت برسه ترانزیستور روشن میشه و جریان 93/. آمپر از مقاومت عبور میکنه و 93/. ولت افت ولتاژ در دو سر مقاومت داریم که فقط 7/. ولت به بیس و کلکتور میرسه

حالا اگه جریان بیشتری مثلا 94/. آمپر از ترانزیستور و لذا از مقاومت عبور کنه دراینصورت افت ولتاژ دو سر مقاومت بیشتر و 94/. ولت میشه و لذا ولتاژ بیس و کلکتور کمتر یعنی 6/. ولت میشه و لذا دریچه ترانزیستور بسته تر میشه و جریان کم میشه و بحالت اول برمیگرده و لذا اجازه عبور جریان بیشتر را نمیده .

اما اگه به هر دلیلی جریان مقاومت کمتر از 93/. آمپر مثلا 92/. آمپر بشه دراینصورت افت ولتاژ دو سر مقاومت هم کمتر یعنی 92/. ولت میشه و لذا 8/. ولت به کلکتور و بیس میرسه که دراینصورت ترانزیستوره داره خودشو جر میده و دریچه را تا ته بالا میکشه و لذا جریان مقاومت بیشتر میشه و باید بحالت اول برگرده.

بنابرین ترانزیستور هیچ راه پس و پیشی نداره و باید در مرز خاصی در حالت هدایت قرار بگیره و نه بسمت اشباع میره و نه بسمت قطع
و لذا متناسب با مشخصه ترانزیستور ، بیس ترانزیستور نسبت به امیتر ، همیشه ولتاژی بین 6/. الی 7/. ولت داره
.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
در اینصورت ازآنجاکه کلکتور و بیس بهم متصلند لذا همیشه ولتاژ یکسانی دارند .
لذا اگه جریانی از مقاومت عبور نکنه دراینصورت افت ولتاژی دو سر مقاومت نداریم و و لذا عین ۱۰ ولت به بیس و کلکتور میرسه.
اما هرگز این اتفاق نمیافته چون بمحضی که ولتاژ کلکتور و بتبع آن ولتاژ بیس به 7/. ولت برسه ترانزیستور روشن میشه و جریان 93/. آمپر از مقاومت عبور میکنه و 93/. ولت افت ولتاژ در دو سر مقاومت داریم که فقط 7/. ولت به بیس و کلکتور میرسه
سلام استاد مهربانم یک سوالی داشتم استاد مهربانم
استاد مسیر جریان کلکتور و امیتر باز است تا وقتی که از پایه بیس جریانی به سمت پایه امیتر باشه تا مسیر جریان کلکتور امیتر بسته بشه و جریان در مدار باشه. در نتیجه در لحظه اول جریانی در بیس نیست. ولتاژ کلکتور 10 ولت است و پایه بیس هم 10 ولت است . این مدت زمانی که پایه بیس تا بتونه مسیر کلکتور و امیتر را بسته کنه تا ولتاژ روی مقاومت بیفته در این مدت ولتاژ بیس و امیتر 10 ولت است . چرا ترانزیستور نمیسوزه؟ بار ها و بارها تکید شده که ولتاژ بیس و امیتر از 0/7 بیشتر بشه ترانزیستور میسوزه .
استاد دومین سوالم این است . وقتی که ولتاژ کلکتور 10 ولت است . ولتاژ بیس هم 10 ولت است . در این مدت زمان کم وقتی که جریان در کلکتور امیتر بسته میشه. ولتاژ پایه بیس از 10 ولت به پایین میاد مثلا اول 10 ولت بود بعد میشه 9 ولت و........ 0/7 ولت میشه؟یا از اول 0/7 ولت است؟
استاد مهربانم بازم ممنونم و ممنونم متشکرم .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد مهربانم یک سوالی داشتم استاد مهربانم
استاد مسیر جریان کلکتور و امیتر باز است تا وقتی که از پایه بیس جریانی به سمت پایه امیتر باشه تا مسیر جریان کلکتور امیتر بسته بشه و جریان در مدار باشه. در نتیجه در لحظه اول جریانی در بیس نیست. ولتاژ کلکتور 10 ولت است و پایه بیس هم 10 ولت است . این مدت زمانی که پایه بیس تا بتونه مسیر کلکتور و امیتر را بسته کنه تا ولتاژ روی مقاومت بیفته در این مدت ولتاژ بیس و امیتر 10 ولت است . چرا ترانزیستور نمیسوزه؟ بار ها و بارها تکید شده که ولتاژ بیس و امیتر از 0/7 بیشتر بشه ترانزیستور میسوزه .
استاد دومین سوالم این است . وقتی که ولتاژ کلکتور 10 ولت است . ولتاژ بیس هم 10 ولت است . در این مدت زمان کم وقتی که جریان در کلکتور امیتر بسته میشه. ولتاژ پایه بیس از 10 ولت به پایین میاد مثلا اول 10 ولت بود بعد میشه 9 ولت و........ 0/7 ولت میشه؟یا از اول 0/7 ولت است؟
استاد مهربانم بازم ممنونم و ممنونم متشکرم .

درود

هرگز ولتاژ بیس امیتر حتی ۸/. ولت هم نمیشه چه رسد به ۱۰ ولت

ما برای تفهیم تحلیل از مفروضاتی استفاده میکنیم که غالبا محاله.
مثلا میگیم اگه ولتاژ بیس امیتر ۸/. ولت بشه چنین و چنان میشه درحالیکه هرگز چنین اتفاقی نمی افته.

یعنی بمحض ورود ولتاژ به ترانزیستور ۷/. ولت بین بیس امیتر داریم
و اساسا وجود ولتاژ بالا در بیس و کلکتور مغایر با رفتار ترانزیستوره.

زیرا ولتاژ بالا در بیس موجب اشباع میشه و در اشباع اولا ولتاژ کلکتور امیتر ۲/. ولته که به بیس هم متصله و بنابرین ولتاژ بیس هم باید ۲/. ولت باشه که مغایر با ولتاژ بالاست ، بطوریکه ۲/. ولت حتی نمیتونه ترانزیستور را روشن کنه و نمیتونه عانل عبور کوچکترین جریانی از کلکتور باشه .

لذا وجود ولتاژ غیرمجاز عامل تناقضاتی میشه که تحقق آنرا محال میکنه ، مگر در مواردی که بیس امیتر با منبع جداگانه و مستقلی تغذیه بشه که دراینصورت بمحضی که بیشتر از ۷/. ولت بشه میسوزه.

هیچگونه تاخیری بین بروز ولتاژ و جریان بیس و کلکتور وجود نداره
یعنی تعداد الکترون هایی که از بیس عبور میکنه چنانچه به تعداد لازم برسه ولتاژ کلکتور و درواقع ولتاژ بیس را پایین نگهمیداره و در زمان صفر مطلق ولتاژ ۱۰ ولت به صفر ولت تبدیل میشه و هیچگونه تاخیری قابل تصور نیست.

منم قبل از آنکه رفتار ترانزیستور را لمس و حس کنم چنین فکر و خیالات باطلی داشتم.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
چون بمحضی که ولتاژ کلکتور و بتبع آن ولتاژ بیس به 7/. ولت برسه ترانزیستور روشن میشه و جریان 93/. آمپر از مقاومت عبور میکنه و 93/. ولت افت ولتاژ در دو سر مقاومت داریم که فقط 7/. ولت به بیس و کلکتور میرسه
سلام استاد این مقادیر چطوری بدست اومده ؟ در حالت اتصال cb طبق شرط که گفتین در این حالت ولتاژ ce با ولتاژ be برابر میشه یعنی 0.2 ولتاژ اشباع روی ce ترانزیستور افت میکنه که میشه 9.8 ولت که تقسیم بر 10 اهم میشود 0.98 امپر و وقتی این عدد امپر ضربدر مقدار 10 اهم مقاومت بشه میشه 9.8 ولت البته با در نظر گرفتن مقدار ولتاژ بیس امیتر 0.2 ترانزیستور روشن نمیشه چون به 0.7 نرسیده

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد این مقادیر چطوری بدست اومده ؟ در حالت اتصال cb طبق شرط که گفتین در این حالت ولتاژ ce با ولتاژ be برابر میشه یعنی 0.2 ولتاژ اشباع روی ce ترانزیستور افت میکنه که میشه 9.8 ولت که تقسیم بر 10 اهم میشود 0.98 امپر و وقتی این عدد امپر ضربدر مقدار 10 اهم مقاومت بشه میشه 9.8 ولت البته با در نظر گرفتن مقدار ولتاژ بیس امیتر 0.2 ترانزیستور روشن نمیشه چون به 0.7 نرسیده

مشاهده فایل‌پیوست 174402

درود

ضمن تبریک متقابل نوروز
اساسا در پست ۳۵ این سوال را مطرح کردم که چرا این ترانزیستور هرگز اشباع نمیشه ؟
ولی شما باشرط اشباع محاسبه میکنی و میگی چرا اعداد دیگری بدست آوردم ؟

واقعیت اینه که وانت بیشتر از یک تن حمل نمیکنه و برای حمل ۱۰ تن باید حداقل ۱۰ بار این بار را حمل کنه .
ولی شما واقعیت را تخیلی میکنی و میگی محاسبه کردی که وانت باید فقط یکبار حمل کنه چون ۱۰ تن را بار میزنه و فقط یکبار حمل میکنه و نیاز به ۱۰ بار رفت و آمد نداره.

بله اگه وانت ۱۰ تنی داشتیم حق با شما بود .
لذا اگه ترانزیستور هم به اشباع میرفت حق با شما بود ولی خودتون هم اشاره فرمودید که اگه این ترانزیستور به اشباع بره ولتاژ بیس امیتر هم لزوما ۲/. ولت میشه که به آستانه هدایت هم نرسیده چه رسد به اشباع .

فلذا هرگز اشباع نمیشه که حق با شما باشه.
از یکسو با اشباع محاسبه کردی و اعداد متفاوتی بدست آوردی و از سوی دیگر میگی صرفنظر از این خطایی که در محاسبه اتفاق افتاده ضمنا اشباع هم اشتباهه و اصلا نباید اشباع در نظر میگرفتم ؟!

چندی پیش جوکی شنیدم که جهت انبساط خاطر ، خالی از لطف نیست.

در ویترین مغازه ای لیوان های وارونه ای گذاشته بودند تا محصولاتی روی لیوان قرار بگیره که جلوه بیشتری داشته باشه و یک مشتری یکی از این لیوان های وارونه رو برداشت و گفت تولید کننده چقدر احمق بوده که سر این لیوان ها را بسته و فکر نکرده چجوری مردم باهاش آب بخورن .
سپس دستی به طرف دیگر لیوان کشید و گفت اِ اِ اِ ، تَهِش هم که سوراخه .

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
436
1,115
55
کبودراهنگ همدان
با سلام خدمت تمامی اساتید
آیا میشود ترانزیستور را به دیود تبدیل کرد.
ایا نوع مثبت یا منفی ترانزیستور در این تبدیل فرق میکند
مثلا شما یک ترانزیستور منفی 13005 را در نظر بگیرید ایا میتوان ان را به یک دیود تبدیل نمود.با تشکر از پاسخ شما دوستان

با سلام
من یه نمونه عملی آزمایش کردم، جوابش عالی بود
https://www.irantk.ir/threads/11371...-از-ترانزیستور?p=641864&highlight=#post641864

البته دوستان اشاره داشتن که پایه B باید به پایه C وصل بشه ، هنوز فرصت نکردم چکش کنم ولی اینجوریم کار می کرد
سر فرصت میخوام روش دومم آزمایش کنم و در نهایت با ساختن پل دیود به کمک ترانزیستور نتیجه را در سایت قرار بدم

اینم یه نمونه دیود شاتکی که به کمک دو عدد ترانزیستور ساخته شده است
diode.png
این عکسو از فایل pdf استخراج کردم که این مدارم باید تستس کنم

ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام
من یه نمونه عملی آزمایش کردم، جوابش عالی بود
https://www.irantk.ir/threads/11371...-از-ترانزیستور?p=641864&highlight=#post641864

البته دوستان اشاره داشتن که پایه B باید به پایه C وصل بشه ، هنوز فرصت نکردم چکش کنم ولی اینجوریم کار می کرد
سر فرصت میخوام روش دومم آزمایش کنم و در نهایت با ساختن پل دیود به کمک ترانزیستور نتیجه را در سایت قرار بدم

اینم یه نمونه دیود شاتکی که به کمک دو عدد ترانزیستور ساخته شده است
مشاهده فایل‌پیوست 174541
این عکسو از فایل pdf استخراج کردم که این مدارم باید تستس کنم

ممنون

درود

بابت زحمات و اظهار لطف شما ممنون و سپاسگزارم.

بابت تصویر دو ترانزیستوری که بعنوان دیود شاتکی منعکس فرمودید بفرمایید این موضوع و ابتکار را از چه منبعی تهیه فرمودید

بنظر نمیرسه منبع معتبر و قابل اعتمادی باشه و اگر قابل اعتماده ، احتمالا هدفی جز تهیه دیود داشته .

لطفا منبع مورد اشاره را معرفی فرمایید .

سپاس

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
436
1,115
55
کبودراهنگ همدان
درود
بابت زحمات و اظهار لطف شما ممنون و سپاسگزارم.
بابت تصویر دو ترانزیستوری که بعنوان دیود شاتکی منعکس فرمودید بفرمایید این موضوع و ابتکار را از چه منبعی تهیه فرمودید
بنظر نمیرسه منبع معتبر و قابل اعتمادی باشه و اگر قابل اعتماده ، احتمالا هدفی جز تهیه دیود داشته .
لطفا منبع مورد اشاره را معرفی فرمایید .
سپاس

با سلام و عرض ادب محضر استاد عزیز
لینک منبع https://www.allaboutcircuits.com/textbook/semiconductors/chpt-7/shockley-diode/
از اینکه بذل توجه به پست ارسالی توجه نموده، بسیار خرسند و سپاسگزارم
diode.png

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام و عرض ادب محضر استاد عزیز
لینک منبع https://www.allaboutcircuits.com/textbook/semiconductors/chpt-7/shockley-diode/
از اینکه بذل توجه به پست ارسالی توجه نموده، بسیار خرسند و سپاسگزارم
مشاهده فایل‌پیوست 174543

درود

هدف این مقاله تشریح عملکرد شاکلی است و به این معنی نیست که با استفاده عملی از دو ترانزیستور مطابق شکل که ارائه کرده ، دیود شاکلی ساخته ایم.
مانند ماهیت ترانزیستور که شبیه دو دیود کنار یکدیگرند ولی به این معنا نیست که اگر کاتد یا آند دو دیود را بهم متصل کنیم ترانزیستور ساخته ایم.

میتونی تست کنی و نتیجه رو اعلام کنی .

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
436
1,115
55
کبودراهنگ همدان
درود

هدف این مقاله تشریح عملکرد شاتکی است و به این معنی نیست که با استفاده عملی از دو ترانزیستور مطابق شکل که ارائه کرده ، دیود شاتکی ساخته ایم.
مانند ماهیت ترانزیستور که شبیه دو دیود کنار یکدیگرند ولی به این معنا نیست که اگر کاتد یا آند دو دیود را بهم متصل کنیم ترانزیستور ساخته ایم.

میتونی تست کنی و نتیجه رو اعلام کنی .

سپاس

با سلام و عرض ادب
ضمن تبریک سال نو محضر استاد حاذق و توانا جناب استاد غزال
اطاعت امر ، انشالله بعد تعطیلات رسمی مغازه ها باز می شود . آخه مغازه من تو پاساژه و مدتی بنا به تصویب هیئت امنای پاساژ تعطیلات عید داریم
و این فرصتی است برای تجدید قوا و مطالعه بیشتر
در ثانی استاد ، علم شما خود آزمایش محض و ثابت شده و فرمایشات شما عین جواب آزمایشه
و مدارات و پستای که در سایت قرار می دم، کاردستی است که به محضر استاد ارایه می شود
عین کاردستی دوران ابتدایی که شاگرد برای ارائه به معلم خود ، به مدرسه می برد
بسیار خرسند از اینکه در دورانی از کسب علم و تجربه هستم که در کنار کامپیوتر و گوشی و اینترنت
به استاد راهنمایی راهنمایی آنلاین که کسوت استادیش چندین برابر اساتید دانشگاست ، پای کرسی استادیش شاگردی می کنم
آرزوی سلامتی و تندرستی ، عمر طولانی باعزت و با برکت و پیروزی و سربلندی از درگاه ایزد منان برایتان مسئلت دارم
شاگرد و کوچک شما بهرامی خواه

بالا