آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

طرح سوالات فنی

abed1365

کاربر
2012-06-26
45
83
با سلام خدمت اساتید محترم
سوالم اینه که چطور میشه یه قطعه ترکیده تو مدار رو تشخیص داد، البته منظورم به مقدار قطعه است چون در هر مدار نوع آن مشخص شده است).
دوم اینکه قطعات smd ای که اسم ندارن مثه خازن ها یا مقاومت ها و... روش تشخیص آن چگونه است.
سوم اینکه بعضی اوقات پیش میآد که مشخصات قطعه ای رو جستجو میکنیم چندتا باهم پیدا میشه مثلا s9014 c 128 ، چطور باید فهمید که کدوم دیتا شیت مال قطعه مورد نظرمونه، و یا حتی بعضی اوقات همون مشخصات قطعه پیدا نمیشن در اینصورت چگونه میتوان مشابه قطعه را پیدا کرد و استفاده نمود.
با تشکر

ahmad 2000

کاربر
2014-12-23
4
2
سلام وخسته نباشد خدمت استادان عزیز من یک تازه واردم گه امشب عضو شدم اگر امکان دارد من را درموردچگونه سوال پرسیدن راهنمایی کنید ویا طریقه اشنایی با سایت سپاسگزارم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

arash&l

کاربر
2013-09-29
84
235
سلام
برای سوال پرسیدن باید بسته به سوالت به بخش مورد نظر رفته و روی گزینه ارسال موضوع جدید کلیک کنید و ابتدا از کشو اولی عنوان صحیحی برای موضوع انتخاب کنید و ...
برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش قوانین سایت مراجعه کنید
با تشکر

enzomartini

Banned
2014-02-24
556
2,769
آمل
با عرض سلام خدمت اساتید ...

سوال :

فرض کنید در مداری ما نیاز به یک خازن 2200 میکروی 16 ولت داریم . ولی موجود نداریم . با این حال خازنی 3300 میکرو در همان ولتاژ کاری یا یک پله بالاتر مثلا 25 داریم که ظرفیتش کم شده و در تست خازن سنج حدود همان 2200 یا کمی بالاتر و پایین تر نشان میدهد . آیا می توان آن را جایگزین خازن معیوب کرد ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,275
ایران
باسلام

ظرفیت که کم میشود ماده دی الکتریک بین دو صفحه خازن الکترولیتی(جوشن) در اثر حرارت زیاد و جریان مداوم خشک میشود و از خود ESR تولید میکند یعنی مقاومت سری معادل در اصل خازن عملکرد اصلی خود (شارژ و دشارژ) را از دست میدهد لذا قابل استفاده نخواهد بود بخصوص که الان در بازار خازنهای نامرغوب زیادی وجود دارد.

beluman

کاربر
2015-04-25
2
2
سلام در آمپلی فایر booster 13000v2 ، دوتا ماسفت قسمت برق سوخته .... 1. چرا سوخته ؟ 2. اگر ماسفت هارو عوض کنم درست میشه یا باید چیزی دیگه رو هم عوض کنم؟

mo.sarchami

کاربر
2015-03-09
29
80
سیرجان
سلام خسته نباشید
میشه ساخت مدار تست قطعات مخصوصا خازن رو دوباره آپلود کنین هرچی میگردم پیدا نمیکنم

میمی5

کاربر
2012-11-11
87
300
چناران مشهد
باسلام
دوتا دیود دارم یکیش mur160 که اعداد دیگه ای هم روش نشته مثل pk 1110 دیتاشیستشو گرفتم نمیدونم چی جاش بزارم در پاور ال ای دی هستش ودیتاشیستش مشاهده فایل‌پیوست MUR160.pdf
ودیود زینر دیگه p20fb1 که در برد تی وی پاناسونیک به کار رفته باتشکر

دیانتی

کاربر
2017-10-26
59
59
,ترانزیستورهای لامپهای کم مصرف ازنوع ماسفت ۱۳۰۰۲ الی ۱۳۰۰۹ میباشد در مدار بااهم متر بیزرداردوپایه کناری بوق دارد اگر هر کدام از پایه های کناری با وسطی بوق داشته باشد یقینا سوخته البت درموارد خیلی نایاب (بر حسب تجربه) تناقض هایی هم هست

V.GHAEDY

مدیریت بازارچه
ناظم انجمن
مدیر تالار
2010-08-19
1,826
7,763
جنت شهر
,ترانزیستورهای لامپهای کم مصرف ازنوع ماسفت ۱۳۰۰۲ الی ۱۳۰۰۹ میباشد در مدار بااهم متر بیزرداردوپایه کناری بوق دارد اگر هر کدام از پایه های کناری با وسطی بوق داشته باشد یقینا سوخته البت درموارد خیلی نایاب (بر حسب تجربه) تناقض هایی هم هست
سلام
جهت اطلاع شما ترانزیستور مورد نظر ماسفت نیست یک ترانزیستور قدرت از نوع منفی است
MJE13009 - SWITCHMODE Series NPN Silicon Power Transistors

بالا