آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: شورتی SMD اطراف چیپ شمالی مادربرد گیگا GA-945PLM-S2

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
کدی که روی فت نوشته اینه : K3916 CG74
دیتا شیت این فت رو از کجا میتونم بدست بیارم ؟

آخرین ویرایش:

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
با سلام . فت در صورتی خراب است که از سه حالت ، دو یا سه حالت بوق داشته باشد . یک بوق طبیعی است و مشکلی ندارد . من وقت آزاد دارم و در خدمت شما هستم . با اجازه دوستان : چاهار پین را زمانی تست میکنند که مادربرد روشن نشود در صورتیکه مادربرد شما روشن میشود و مشکلی از این بابت ندارد . دیباگر کار را آسان میکند ولی بدون آن هم میتوان تعمیر کرد .
شما گفتید که بایوس زدید . آیا قطعات را هم تعویض کردید ؟ CPU , RAM را تعویض کنید . با یک مسواک و مقداری تینر یا اسپری قرمز ناهید ، هم سوکت CPU و هم اسلت RAM را نیز کاملا بشویید و بگذارید تا خشک شود . سپس تست کرده و مجددا پیام بدهید .

ممنون بابت وقتی که میزارید :)
cpu , ram رو چک کردم.
از فایل بایوسم کامل مطمئن نیستم.
اگه فایل بایوس این مدل رو دارید که از رو مادربرد سالم باشه ممنون میشم.
قطعات تست شده و مطمئن هستند.
اطراف چیپ شمالی قطعات مشکوک به شورتی دارم.

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
فت رو خارج کردم و بیرون مدار تست کردم.
از گیت به دارین و از گیت به سورس ارتباطی نداره و OL نشون میده !

ولی بازم اطراف چیپ شورتی وجود داره

pc repairman

کاربر
2013-10-02
160
343
ممنون بابت وقتی که میزارید :)
cpu , ram رو چک کردم.
از فایل بایوسم کامل مطمئن نیستم.
اگه فایل بایوس این مدل رو دارید که از رو مادربرد سالم باشه ممنون میشم.
قطعات تست شده و مطمئن هستند.
اطراف چیپ شمالی قطعات مشکوک به شورتی دارم.
ورژن مادربردتونو اعلام کنید . معمولا به صورت REW یا VER نوشته میشه .

poursobhi

کاربر vip
vip
کاربر
دوست عزیز ،
اشکال شما احتمال زیاد در چیپ شمالیست. نکات زیر درباره خرابی چیپ شمالیت . لطفا ملاحظه کنید :
1- خال زدگی و بادکردگی
2- سرد بودن و یا داغ بودن در حد سوختن دست .
3- نداشتن ولتاژ v good بین 1/2 تا 2/9 ( بین چیپ شمالی وسی پی یو نقطه هایی است که به آنها v good می گویند .
4- بوق زدن هر دوسمت خازن های cpu با گراند .
5-تصویرنداشتن گرافیک onboard
6- کار نکردن فن
7- نداشتن ولتاژ در پایه های اطراف cpu
8- ریست کردن دستگاه پشت سر هم .
موفق باشید

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
معمولا وقتی مولتی متر عدد زیر 8 رو نشون بده می شه گفت شورتی وجود داره ،البته این قضیه همیشه صادق نیست .وجود یک سلف کنار فت هم می تونه باعث شورتی ( عدد زیر 8 )نشون دادن سورس و درین بشه .پس لازم هست که در موارد اینچنینی،قطعه رو از برد جدا کرده و بیرون از مدار تست کنیم .با توجه به فرمایشات خودتون در پست ها که در مورد همه ولتاژها فرمودین درست هست و حرارت چیپ نرمال هست ولی تصویر نمی ده ،ایراد محتمل می تونه از بایوس باشه .منتهی نفرمودین ولتاژهای اطراف چیپ وجود دارند یا خیر و در ضمن از بغل به هر 4 طرف چیپ دقت کنید ببینید چیپ نشست نکرده باشد .منظورم اینه که یه گوشه چیپ کاملا روی مادربرد باشد و پایه ها دیده نشود .مادربرد رو از نظر اتصالی پایه های USB و ساتا نسبت به گراند هم چک کنید .در مورد ساتا فقط دو تا از پین ها باید بوق بزند.در ضمن حرارت بقیه چیپ ها رو هم تست کنید حتی کدک صدا و آی سی کلاک و ....
دیتاشیت و نسخه بایوس REV 3.x طبق عکسی که گذاشتین

پیوست‌ها

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
دوست خوبم
معمولا وقتی مولتی متر عدد زیر 8 رو نشون بده می شه گفت شورتی وجود داره ،البته این قضیه همیشه صادق نیست .وجود یک سلف کنار فت هم می تونه باعث شورتی ( عدد زیر 8 )نشون دادن سورس و درین بشه .پس لازم هست که در موارد اینچنینی،قطعه رو از برد جدا کرده و بیرون از مدار تست کنیم .با توجه به فرمایشات خودتون در پست ها که در مورد همه ولتاژها فرمودین درست هست و حرارت چیپ نرمال هست ولی تصویر نمی ده ،ایراد محتمل می تونه از بایوس باشه .منتهی نفرمودین ولتاژهای اطراف چیپ وجود دارند یا خیر و در ضمن از بغل به هر 4 طرف چیپ دقت کنید ببینید چیپ نشست نکرده باشد .منظورم اینه که یه گوشه چیپ کاملا روی مادربرد باشد و پایه ها دیده نشود .مادربرد رو از نظر اتصالی پایه های USB و ساتا نسبت به گراند هم چک کنید .در مورد ساتا فقط دو تا از پین ها باید بوق بزند.در ضمن حرارت بقیه چیپ ها رو هم تست کنید حتی کدک صدا و آی سی کلاک و ....
دیتاشیت و نسخه بایوس REV 3.x طبق عکسی که گذاشتین

مرسی از راهنماییتون.
چیپ از 4 طرف مشکلی نداشت.
ولی چنتا از خازن های روی چیپ از دو طرف با گراند اتصال داشت .
این به چه معنی هستش ؟
این بایوس رو هم زده بودم ولی جواب نداده بود
از بابت دیتا شیت هم ممنون

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
پاسخ : رد: شورتی SMD اطراف چیپ شمالی مادربرد گیگا GA-945PLM-S2

دوست عزیز ،
اشکال شما احتمال زیاد در چیپ شمالیست. نکات زیر درباره خرابی چیپ شمالیت . لطفا ملاحظه کنید :
1- خال زدگی و بادکردگی
2- سرد بودن و یا داغ بودن در حد سوختن دست .
3- نداشتن ولتاژ v good بین 1/2 تا 2/9 ( بین چیپ شمالی وسی پی یو نقطه هایی است که به آنها v good می گویند .
4- بوق زدن هر دوسمت خازن های cpu با گراند .
5-تصویرنداشتن گرافیک onboard
6- کار نکردن فن
7- نداشتن ولتاژ در پایه های اطراف cpu
8- ریست کردن دستگاه پشت سر هم .
موفق باشید

ممنون از درسی که دادید 3>

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
طبق عکسی که گذاشتین ،اگه حین تست خازن ها ، CPU هم روی سوکت باشد ،جواب درست نمی گیرید .موقع تست بوق،کلیه قطعات اعم از رم و CPU رو باید از مادربرد جدا کنید .البته اگه جدا کردید و هر دو پایه خازن های روی چیپ با گراند بوق بزند،پس چیپ مشکل دارد .

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
دوست خوبم
طبق عکسی که گذاشتین ،اگه حین تست خازن ها ، CPU هم روی سوکت باشد ،جواب درست نمی گیرید .موقع تست بوق،کلیه قطعات اعم از رم و CPU رو باید از مادربرد جدا کنید .البته اگه جدا کردید و هر دو پایه خازن های روی چیپ با گراند بوق بزند،پس چیپ مشکل دارد .

در حین تست قطعات از رو ی برد جدا بودند
ممنون از راهنماییتون

بالا